De toekomstmogelijkheden in de tuinbouw De contractteelt van tuinbouwprodukten T I P S VOOR TUINDERS V R IJ DAG 7 JUNI 1963 519 (Vervolg van pagina 517.) IN dit licht gezien zal de kans op een lodende afzet van onze fruitproduktie bij een vrijer wordend handelsverkeer binnen de E.E.G. weinig be ïnvloed worden door een verantwoorde uitbreiding van onze produktie! In tegendeel zou een uitbreiding van de produktie van 400 miljoen naar 500 mil joen of 600 miljoen kg onze afzetpositie sterk verbeteren! Wij moeten een beperkt sortiment, goede, gevraagde rassen telen en zorgen voor aanbod van voldoende kwantum kwaliteitsfruit, gespreid over het hele seizoen! Door samenwerking tussen telers, veilingen en handelaren-exporteurs, èn door uitbreiding van de produktie, moeten wij er naar streven onze klanten geregeld uniforme partijen, goed gepresenteerd kwaliteitsfruit te kunnen aan bieden! De fruitteelt zal binnen de E.E.G. daar terechtkomen, waar de omstandig heden het gunstigst zijn! Dan zijn er voor de fruitteelt in zuidwest Nederland zeker grote mogelijkheden. Wij hebben in vergelijking met andere gebieden bepaalde voordelen, die zowel voor zachtfruit als hard fruit van grote beteke nis zijn. Ie. Het klimaat in zuidwest Nederland is bijzonder gunstig! We hebben weinig nachtvorst!isico's en we zijn vroeg aan de markt. 2e. Ons afzetgebied ligt vlak bij de deur (randstad Holland, België, W.-Duits- land). 3e. Onze grcnd is geschikt! Het getuigt dan ook van een vooruitziende blik, dat op deze tentoonstelling van de Zeeuwse Landbouw Mij een extra accent wordt gelegd, op de betekenis van e de toekomstmogelijkheden voor de tuinbouw in onze provincie! We zullen op ons qui vive moeten zijn en zorgen de (tuinbouw) boot niet te missen! De laatste tijd willen bepaalde instanties suggereren dat de moeilijkheden in de landbouw opgelost moeten worden door „sanering" van de bedrijven, door meer „samenwerking" en zelfs iïoo* „gemeenschappelijke exploitatie!" Dit alles zal voor bepaalde gebieden wel tot verbetering van de bestaans mogelijkheid leiden doch is niet voor alle gebieden het éérst voor de hand liggend! IN Zeeland moeten wij de mogelijkheden, om over te gaan op intensievere cultures en tot ..specialisatie" ernstig overwegen! Uitbreiding van net areaal appelen en peren is stellig verantwoord, mits de bedrijfsleider en de werknemers vakbekwaam zijn. de aanplant in niet te kleine eenheden en op geschikte grond gebeurt. Het zachtfruit zal, vooral voor de kleinere bedrijven, een gemiddeld hoger gezinsinkomen geven dan akkerbouwprodukten! De teelt van vollegrondsgroente èn van glascultures breiden zich uit en bieden óók goede perspectieven. Waar wij voor de zoetwatervoorziening nog in hoofdzaak van de waterleiding afhankelijk zijn, blijven de mogelijkheden be perkt! Na de voltooiing van het Deltaplan, dus nadat we over voldoende zoet water beschikken, is te verwachten dat 'óók de groenteteelt en de glascultures in onze provincie een grotere betekenis krijgen! Belangrijk is dat we reeds over diverse veilingen beschikken die stellig hun outillage èn hun service zullen aanpassen aan de behoefte! Zo beschikken de drie Zuid-Bevelandse veilingen in 1964 met elkaar reeds over een opslagcapaciteit (bewaar- en koelruimte) van 10.500.000 kg, waardoor een gespreid aanbod mogelijk wordt! Indien de veilingen zich blijven inspannen om door doeltreffende dienst verlening via het geconcentreerde aanbod, de afzet te bevorderen, mogen we verwachten dat de tuinbouw in Zeeland een goede toekomst tegemoet gaat! Rilland. 29 mei 1963. W. v. d. W. TOENEMENDE BELANGSTELLING VAN DE BINNEN- EN BUITENLANDSE INDUSTRIE Over het algemeen was het contracteren van produkten in de tuinbouwsector een aan tal jaren geleden nog maar van kleine om vang en dus niet van groot belang. Voornamelijk beperkte zich dit tot pro dukten aïs landbouwerwten en spinazie en dan vaak nog niet eens van grote omvang. Sinds enkele jaren is hierbij een vrq grote verandering gekomen en nam de omvang van de contractteelt belangrqk toe, terwijl ook het aantal produkten zich sterk heef* uitgebreid. GROTERE ACTIVITEITEN VAN DE VEILINGORGANISATIE OP DIT GEBIED TOEN dit feit zich voordeed heeft de Veiling- organisatie die bij de afzet van tuinbouwpro dukten zo'n grote rol speelt, zich hierop ernstig be raden. Het doel van deze organisatie is immers om door middel van concentratie via het Veilingwezen het totale aanbod van groenten- en fruitprodukten in de hand te houden. Daarin is men dan ook in de loop der jaren voortreffelijk geslaagd. Door de toenemende contractteelt dreigde er een lek tii komen in deze concentratie van het aanbod en het valt dan ook niet te verwonderen, dat het Veilingwezen sinds enkele jaren aan deze aangele genheid grote aandacht heeft besteed. De centrale organisatie, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, is in samenwerking met de bij haar aangesloten veilingen dan ook sinds een paar jaar grote activiteit op het gebied van de con tractteelt van produkten in de tuinbouwsector gaan ontwikkelen. Vóór ieder seizoen worden door eerdergenoemd Centraal Bureau vergaderingen belegd met de bij haar aangesloten veilingen die bij de contractteelt belang hebben of interesse daarvoor tonen. Deze vergaderingen worden voor het merendeel produkt voor produkt gehouden. In deze bijeenkomsten wordt dan getracht de voorwaarden vast té stellen waaronder de leden van de Veilingen eventueel contractteelt kunnen plegen, terwijl tevens bepaalde minimumprijzen per produkt worden vastgesteld, waaronder althans via de veilingorganisatie geen contracten worden afge sloten. Door de veilingsbésturen* wordt daarna onder de leden, en indien er belangstelling voor contractteelt zou bestaan ook onder de niet-leden, een onderzoek ingesteld inhoeverre er op deze eerdèrgenoemde voorwaarden belangstelling zou bestaan voor het aangaan van contracten op deze basis met de Ne derlandse en/of buitenlandse industrie. Nadat deze gegevens verzameld zijn krijgt men een totaalbeeld van de aangeboden oppervlakten per produkt en kunnen de betreffende veilingen deze aan de industrie aanbieden en verhandelen over het afsluiten van contracten. STANDAARD-CONTRACTEN GEVEN MEER GARANTIE I_J IERVOOR zijn door het Centraal Bureau con- tracten ontworpen waarin alle bijzonderheden nauwkeurig worden geregeld waardoor de rechten en plichten van kweker en industrie veel meer clan voorbeen worden gewaarborgd. Deze standaard contracten voor de onderscheidene produkten wor den thans door de veilingen algemeen gebruikt tot grote tevredenheid van beide partijen. Hierdoor worden dan ook veel moeilijkheden bij de uitvoe ring voorkomen. Hierbij komt dat het veilingwezen bij het bieden van service aan de kopers een veel sterker positie inneemt dan de individuele kwekers. Men verzamelt immers de produkten van de onderscheiden kwe kers meestal op één punt, wat voor de afnemers van groot belang is. Daarenboven kan op deze wijze gemakkelijk een objectieve keuring plaatsvinden. Indien het produkt goedgekeurd is, zijn daarna de risico's voor de koper. Voorts wordt de gehele fust voorziening door de veiling geregeld alsmede de facturering aan en incassering van de gelden van de koper. Ook zijn omtrent de spreiding van de leveringen met de veiling veel gemakkelijker door de industrie regelingen te treffen dan individueel omdat men bij de veiling met een groot aantal kwekers te maken heeft waarvan het ene perceel vroeg en het andere laat kan zijn. Dit kan in bepaalde gevallen voor de industrie van groot belang zijn. Het zal dan ook wel niemand verwonderen dat in de korte tijd dat het veilingwezen zich voor deze aangelegenheid is gaan interesseren, de belangstel ling voor het afsluiten van contracten via het vei lingwezen belangrijk is toegenomen. Deze wijze van werken betreft alle tuinbouwprodukten. Het pro dukt landbouwerwten valt hier niét onder omdat de tuinbouwsector en het veilingwezen ook in het ver leden hiermede geen enkele bemoeienis hebben ge had. Het geheel vertoont dan ook een interessante ontwikkeling waarbij ongetwijfeld de telersbelangen op een juiste wijze worden behartigd, terwijl naar onze mening ook de industriebelangen, die immers met een goede kwaliteitscontrole in verband met de toenemende internationale concurrentie ten zeerste zijn gediend, terwijl ook het punt van de fust voor ziening alsmede een goede' service die ongetwijfeld door vele veilingen worden geboden, van groot be lang voor deze ontwikkeling moeten worden geacht. Wij vragen ons dan ook in gemoede af of in de toekomst door de landbouwers die eventueel ook deze tuinbouwprodukten telen er niet verstandig aan doen aansluiting te zoeken bij de regelingen die b\j het veilingwezen in het algemeen met goede resultaten worden toegepast. Een gezonde samenwerking op dit gebied tussen tuinbouwers en landbouwers alsmede tussen de organisaties op dit gebied zal èn voor de kwekers èn voor de industrie van het grootste belang zqn. Wanneer bladplukken bij bakaardbeien? Blad- plukken doen we alleen als het gewas zwaar in het blad staat. Door wat blad weg te nemen bevorderen we de rijping. 9 Bemesting via het blad. Wanneer vruchtbo men een tekort krijgen aan bepaalde voedings stoffen dan kan door tijdig te spuiten of neve len met meststoffen via het blad uitkomst geven. Bij kaligebrek spuiten we met 2 of nevelen met 7 kalisulfaat. Kalisulfaat niet mengen met zinkcarbamaat. 9 Wet planten van herfstprei. Begin juli is het tijd om herfstprei te planten; plan tafstand 30 x 15 cm. Luis in peen. Storingen in de groei bij peen kan een gevolg zijn van luisaantasting. Het ge was regelmatig controleren is noodzakelijk. De teelt van stamslabonen. Voor een goede groei van dit gewas is het noodzakelijk dat df grond goed los wordt gehouden en tevens on* kruid vrij. De hoeveelheid zaad die we voor 1 are nodig hebben is ongeveer een halve kilo gram. Zodra we zien dat het gewas onvol doende groeit, gaan we bijmesten met 2 kg kalksalpeter per are. Q Brandnetelblad in zwarte bessen. Deze virus ziekte is nu gemakkelijk te herkennen. Alle aangetaste struiken rooien en verbranden. 0 Het nemen van een bijmonster in de tomaten en komkommerkassen. Een bijmestmonster geeft een inzicht in de hoeveelheid voedings stoffen die voor de planten beschikbaar is. Be hoort u ook bij die telers die reeds een bij mestmonster hebben laten nemen? Het toppen van chrysanten. De vroege bloeiers moeten nu getopt zijn. De late bloeiers laten we nqg even met rust. De z.g. éénpoters wor den meestal niet getopt. Top wegnemen en dieven laten staan bij stook- tomaten. Als we de stooktomaten toppen dan laten we wat kleine dieven in de top staan. Hierdoor wordt de kans op gescheurde tomaten kleiner. Ook wordt de kans op groenkragen minder groot. Hoe meer de pluk naar boven vordert, hoe beter het is orh het gewas wat „wild" te laten worden. Geoogste bloemkool uit de zon. Laat geoogste bloemkool niet in de zon staan. Na een tien a vijftien minuten felle zon is de kool enkele uren later al geelwit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 41