Het transport in nieuwe banen 516 DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOÜWBLAD E oogsttijd is in de fruitteelt een arbeidstop, die ieder jaar nog groter wordt, omdat: a. De kilogramopbrengst per ha toeneemt, b. De beschikbare arbeidskrachten per ha afnemen. De fruitteler tracht op verschillende wijze de oogst zo goed en vlug mogelijk te doen verlopen, al is het dan niet mogelijk om het fruit, zoals in de landbouw het graan, op zelflossende wagens te ver voeren en op te slaan. Er zijn echter andere middelen die gebruikt kunnen worden cm de pluk en het transport te verge makkelijken en te versnellen. Enkele van deze hulpmiddelen zijn: le. De plukslede. 2e. De plukemmer. 3e. De plukwagen. Vooral door de aanpassing van de transportmiddelen, o.a. verschillende typen wagens, stapelaars, transporteurs en stapeibcrden, kan het werken verlicht en veel tijd bespaard worden. VERSCHILLENDE TYPEN I N de struikaanplant kan een tweewielige wagen van twee kisten breed worden gebruikt. In de spillenaanplant is deze wagen te breed. Als het goed is, mag de wagen niet breder zijn dan de smalgebouwde trekker. Uitstekend geschikt hier voor is de smalgebouwde wagen van 8 of 10 kisten lang, met een lengte van 3 meter of 3,70 meter en 60 cm breed. Het lossen van deze smalgebouwde wagens gaat in de bedrijfsschuur vrij eenvoudig, met een klem steek wagen wordt dan op en van het rij bord ge reden en de kisten worden dan meteen op de ge wenste plaats neergezet. Het is aan te bevelen de klemsteekwagen (met kisten) eerst op de wagen te draaien en er daarna vooruit af te rijden. Hiervoor zal men even van de wagen af moeten stappen. Dit kan zonder bezwaar, mits de wagen niet hoog is. Een wagen, waarvan de laadvloer boven de rechte as ligt, is te hoog. Niet alleen het laden en lossen duurt hierdoor langer, maar ook-zullen cle kisten minder stabiel op de wagen staan. Hoe hoger de last ligt, hoe voorzichtiger de chauffeur moet rijden om geen stapel kisten te verliezen. Het is beter om bij deze wagens een gebogen as aan te brengen; hierdoor komt de laadbodem lager te liggen. De meest gewenste hoogte van de laad bodem is 32 cm, aan de bovenkant gemeten. Niet alleen zullen op een laag gebouwde wagen de stapels kisten steviger staan, maar ook het laden ;n de boomgaard gaat gemakkelijker. Op een wagen die hoger dan 35 cm is, zal eigenlijk altijd een man moeten staan om de kisten aan te pakken en vijf hoog te stapelen. Op een laag gebouwde wagen zal door één man geladen kunnen worden omdat, om de bovenste kisten weg te zetten, gemakkelijk op de wagen ge stapt kan worden. De eerste drie kisten kunnen vlot op de wagen worden gezet, terwijl de man naast de wagen staat. Maar voor de bovenste twee zal hij, met één kist in zijn handen, even op de wagen moeten stappen. Een stap geven van hoger dan 35 cm, met een volle kist in de handen, is moeilijk uitvoerbaar. HET TRANSPORT VAN HET BEDRIJF NAAR DE VEILING IN het algemeen zijn smalgebouwde wagens niet geschikt voor het transport naar de veiling. Voor wat grotere afstanden is de laadcapaciteit van ongeveer 1000 kg te gering. Voor het transport van het bedrijf naar de vei ling worden dan ook meestal grote twee- of vier wielige wagens of vrachtauto's gebruikt. Verschei dene telers trachten het laden van deze wagens zo vlug en zo goed mogelijk te doen verlopen, b.v. door middel van rolbanen vanuit de bedrijfsschuur, of door het gebruiken van een laadperron. Een nieuwe mogelijkheid voor het laden van deze wagens is de laadbrug. Deze wordt tegen de achterzijde van de wagen gereden. Met een klem steekwagen kan op het platform van de laadbrug worden gereden. Door middel van een electromotor wordt het platform met man en klemsteekwagen omhoog geheven, tot de hoogte van de laadbak van de wagen. De kisten kunnen dan direkt op de wa gen op hun plaats worden gezet. Het laden kan op deze manier in korte tijd door één of hooguit twee man worden gedaan. Om 1000 kg met de hand te laden zijn 10 man/minuten nodig en met de laad brug 7 man/minuten. De laadbrug is op het fruitteeltbedrijf alleen voor het laden van wagens te gebruiken. En gezien de prijs is de laadbrug voorlopig alleen voor grote bedrijven geschikt. CEN ander werktuig, dat ook voor kleinere be- drijven geschikt is, is de kistenstapelaar. Deze werd tot voor kort uitsluitend in bewaar plaatsen en koelhuizen gebruikt. Omdat de nieuwere modellen stapelaars meer wendbaar en lichter in gewicht zijn geworden, wor den ze thans ook op verschillende bedrijven aange schaft. Ze worden gebruikt om er wagens mee te laden, maar ook om het fruit, dat tijdelijk in de bedrijfsschuur wordt opgeslagen, 10 kisten hoog op te stapelen. Voor het laden van een wagen wordt de stapelaar naast de wagen gereden. Met een klemsteekwagen worden vijf kisten tegelijk op het platform van de stapelaar gezet. De man op de wagen bedient de stapelaar met een schakelaar en wel zo, dat hij de kisten op een voor hem gemakkelijke hoogte eraf kan nemen. Het laden met een stapelaar werkt prettig en vraagt minder inspanning dan het laden met de hand. Bovendien gaat het laden ook sneller en kan er zoals op bovengenoemde manier met twee man worden geladen. Tot nu toe zijn er maar enkele vormen van stapelaars die voldoen aan de eisen die men eraan stellen mag. Wij moeten u dan ook aanraden om eerst goed naar de mogelijkheden te informeren, vóór u een stapelaar aanschaft. DE TRANSPORTEUR het gebruik van een transporteur geeft voordelen. Vooral op gemengde bedrijven, waar de transporteur ook dienst kan doen voor ander transport, kan dit werktuig voorkeur ver dienen. Door één man worden de kisten op de transporteur geplaatst en door de chauffeur worden ze er af genomen en op hun plaats op de wagen gezet. De loopafstand op de wagen of op de grond is echter in het algemeen groter dan bij het laden met een stapelaar. Ook is er een vrij grote opslag ruimte voor nodig. STAPELBORDEN IN DE FRUITTEELT CEN nieuwe ontwikkeling bij het transport van de oogst in de fruitteelt is het gebruik van stapelborden. Op enkele Zeeuwse en Betuwse be drijven is hiermee nu drie jaar ervaring. Op één stapelbord kunnen 24 of 30 kisten tegelijk worden vervoerd. Vroeger werd er steeds met eeri eenheid van één kist gewerkt. Door het gebruiken van een klem steekwagen kan er met een eenheid van vijf kisten worden gewerkt. Met de stapelborden wordt de eenheid opgevoerd tot 24 of 30 kisten. Voor het transport van stapelborden kan er aan de hefinrichting van de trekker een hefmast wor den bevestigd. Op vrijwel alle trekkers met een vermogen van 25 pk en groter kan een hefmast ge monteerd worden. Op de werktuigenshow (beurs) hebt u enkele typen hefmasten kunnen zien. Een paar ervan zijn door Zeeuwse constructiebedrijven gemaakt. De ervaringen met het gebruik van stapelborden zijn gunstig en men verwacht, dat op meerdere be drijven dit transportmiddel toepassing zal vinden. De te verwachten toename van het gebruik van stapelborden in de fruitteelt ligt in de volgende mogelijkheden: 1. Het transport vanuit de boomgaard naar het be drijf kan geheel door één man worden gedaan. 2. In de bedrijfsschuur kan het fruit op eenvoudige wijze 10 kisten hoog worden gestapeld. 3. Het laden van een wagen of vrachtauto kan in korte tijd door één of twee man geschieden. 4. De beschadigingskansen van het fruit zijn met stapelborden kleiner dan met de hand laden of lossen. 5. Het transport met stapelborden werkt prettig en is niet vermoeiend. AANPASSING VOOR DE FRUITTELER CEN andere oorzaak voor meer belangstelling voor het gebruik van stapelborden is, dat de veilingen Krabbendijke, Goes en Fijnaart plannen hebben om koelhuizen te bouwen, die geschikt zijn voor transport met stapelborden. Het gevolg hier van zal zijn, dat deze veilingen stapelborden zullen meegeven naar de bedrijven voor het vervoeren van fruit, dat voor het koelhuis is bestemd. Het ligt voor de hand dat er telers zullen zijn, die deze borden dan ook op het bedrijf willen benutten. Er is dan ook van uitgegaan dat het fruit vanuit de boomgaard naar de bedrijfsschuur wordt gebracht en daar tijdelijk wordt opgeslagen, om daarna naar het pakstation van de veiling te worden gebracht. Het gaat echter niet altijd om de besparing van tijd en arbeid, maar voor het laden zijn vaste ar beidskrachten nodig, die op het bedrijf aanwezig zijn; terwijl deze dikwijls juist niet bij de losse arbeidskrachten die aan het plukken zijn, gemist kunnen worden. De invoering van stapelborden in de Neder landse fruitteelt staat, gezien de ervaringen in Zee land en ook in de nabuurlanden, stellig voor de deur. Dit zal echter aanpassing vragen van de fruit teler, zijn personeel en de bedrijfsgebouwen. Ruime ingangen en een vlakke vloer in de bedrijfsgebou wen is een eerste vereiste. De hefmasten behoeven niet alleen voor het transport van het fruit te worden gebruikt, er kan ook een snoeihoutschuif aan bevestigd worden, of door het aanbrengen van een schop kan er ook grond en stalmest mee worden geladen. Het is nog niet precies te zeggen hoe groot een bedrijf moet zijn om tot aanschaffing van stapel borden over te gaan. De fruitteler die hier (voorlopig) nog niet aan toe is, kan echter wel van meer moderne transport middelen gebruik maken. Hem staan ten dienste: 1. De smalgebouwde wagen. 4. De laadbrug. 2. De klemsteekwagen. 5. De transporteur. 3. De stapelaar. 6. Perronbouw. Een doelmatig gebruik van één of meer van deze werktuigen zal in de oogsttijd (de hoogste ar- beidstop) veel tijd en arbeid besparen. UA de langdurige periode met te lage tempera- turen lijkt liet er nu op, dat de zon het goed w il maken. Alles in de natuur wordt er door ver kwikt. We worden er zelf ook een ander mens van. De stroom van toeristen heeft vooral tijdens de Pinksterdagen de weg naar Zeeland ree:Is gevon den. Het was een voorproefje van wat ons in de komende zomermaanden te wachter.' staat. We weten niet hoe liet staat met uw vaeantie- plannen. Vele van onze lezers komen daar niet aan toe. Hun vacantie blijft beperkt tot het dagje uit, waf op ziehzelf ook zeer gezelFg kan zijn en vol doening kan schenken. Aiogen we deze week in de dingen van de week uw aandach vragen voor „een dagje uit" in de komende week. Nee, U krijgt geen vaoantietip a la Van Eegeraat, maar wel willen wij U opwekken op 13 14 of 15 juni een bezoek te brengen aan Kruiningen, waar gedurende deze dagen de grote Land- en Tuinbouwtentoonstelling van onzp Z. L. M. wordt gehouden. We durven met een gerust hart een beroep doen op onze tuinders-leden, omdat de tuinbouw op. deze tentoonstelling zeker aan haar trekken zai komen. De tirnbouw heeft o.m. een aparte hal gekregen, waarin zij zich zal presenteren in haar verschillen de geledingen. U kunt zich hier op iïe hoogte stel len van al datgene wat van belang is voor uw bedrijf. We weten, dat de ontwikkeling in de tuin bouw bijzonder snel gaat, niet alleen op het gebied van de teelten, maar ook ten aanzien van de me- ehanisat'e. Onze bedrijven worden steeds meer kapitaalintensief. Hef is mogelijk het kapitaal aan te trekken, maar het gaat er om, dat het zo econo misch mogelijk wordt benut. Voorlichting, handel en techniek staan de tuinder ten dienste maar de tuinder zal de moeite moeten nemen om zich van dit alles op de hoogte te stel len. VOLGENDE WEEK KRIJGT U HIERVOOR EEN IDEALE GELEGENHEID In de tuinbouwhal op de tentoonstelling zal, om te beginnen, een grote stand van de veilingen uit dit gebied (Krabbendijke en Kapelle) de aan dacht trekken. Daarin zal een overzicht worden gegeven van hetgeen Zeeland in deze tijd van het jaar aan tuinhouwprodukten heeft te bieden. De tentoonstellingsarrangeur van. het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, een man met '"nterna- tionale ervaring, zal deze stand verzorgen. Verder noemen wij öe Zeeuwse groentetelers vereniging, die de aandacht vestigt op voorlichting, onderzoek en selectie in de groenteteelt. Dcor het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes wordt op verschillende wijzen getoond het belang van de specialisatie in de verschillende tuinbouvv- sektoren. Voor de fruitteelt zullen worden behandeld liet plantsysteem, rassensortiment en de investeringen. Ook de telers van groente en kleinfruit zullen in deze stand aan hun trekken komen, want ook voor hen zijn er voorbeelen ontworpen hoe het kan. Ook zullen daar te vinden zijn schema's voor -:1e glastuinbouw. Verder mogen we noemen als stands, die te vin den zijn in de tuinbouwhal, de stand van het Pro- duktschap „Groenten en Fruit", het instituut voor tuinbouwtechniek. Hier wordt speciaal de aandacht gevraagd voor kassenbouw, gladiolen drogen en witlof -verwarming. De N. F. O. vraagt de belangstelling voor de be tekenis van het werk van de vaktechnische organi satie en de Stichting Nederlandse Uienfedoratie zal in samenwerking met het. Instituut tot veredeling van tuinbouwgewassen alles over de teelt en be waring van uien laten. De Plantenziektekundige Dienst toont hoe ziek ten en plagen op hef tuinbouwbedrijf bestreden kunnen worden en ook wordt getoond hoe de onki uidbestrijding met chemische middelen moet worden aangepakt. De lagere Tuinbouwschool in Kapelle zal het doel en belang van goed tu'nbouwonderwijs naar voren brengen.. Laten we het laten bij deze opsomming. We heb ben slechts een greep gedaan uit de veelheid van onderwerpen waarover men ingelicht zal kunnen worden op deze tentoonstelling. We zijn begonnen met een oproep tot elke Zeeuw se tuinder om daar heen te gaan. We rekenen op een massale opkomst. Terecht wordt er gesproken over Land- en Tuinbouwtentoonstelling en niet over Landbouwtentoonstelling, zoals ook wel eens het geval is geweest. Bat zou trouwens ook niet anders kunnen nu onze 2-jaarlijkse tentoonstelling wordt gehouden in een deel van de provincie waar de tuinbouw zo uitermate belangrijk is. We hopen op goede tentoonstellingsdagen en wensen U toe een prettig verblijf in Kruiningen op een der dagen in de komende week Tof de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 38