TUINBOUW IN ZEELAND 515 V K IJ D A G 7 JUNI 1963 Op het kleinbedrijf is met een kleine glaskern veel te bereiken. Vroeg aardbeien in kistjes, later in de winterperiode voor witloof trekken. GEBREK AAN ZOET WATER "W'OOR we de beschikking hebben over goedkoop zoet water, zal eerst de Oosterschelde moeten zijn afgedamd. Voor de hele tuinbouw zou het zeer gunstig zijn indien nu reeds voldoende zoet water aanwezig was. Dit neemt niet weg dat zonder dit goedkope zoete water veel takken van tuinbouw rendabel te beoefenen zijn, terwijl voor de andere teelten geput kan worden uit het hier en daar aan wezige zoete grondwater of uit de waterleiding, zo als ook nu al gebeurt. Hoewel dit enigszins kost- prijsverhogend zal werken, kan dit toch niet als een overwegend bezwaar genoemd worden. ERKENNINGEN EN TEELTREGELINGEN TN E laatste jaren zien we een voor onze provincie verheugende ontwikkeling in de richting van een meer vrije teelt. Toch kunnen we constateren dat deze maatregelen nog steeds een remmende in vloed uitoefenen. Sinds de fruitteelt vrij is gewor den ziet men een sterke uitbreiding in deze sektor. Hetzelfde geldt voor de contractteelt. Ook in de In de moderne fruitteelt is de Golden Delicious en de kleine boomvorm favoriet. £R wordt de laatste tijd veel gesproken over uitbreiding van de tuinbouw in Zeeland. Ofschoon vooral het laatste jaar deze ontwikkeling iets sneller verloopt, kunnen we toch zeker nog niet spreken van een snelle opkomst van de tuinbouw. Er is een hele reeks laktoren op te sommen die ons gebied geschikt maken om de tuinbouw uit te oefenen. De grond voldoet in de meeste gevallen aan de eisen die men voor de tuinbouw stelt. Het klimaat is zeer geschikt en Zeeland is veelal vroeger dan de rest van Nederland. Ook het aantal uren zon steekt vooral aan de kust gunstig af. De mindere kans op nachtvorst is voor de vollegrondsteelt een belangrijk voordeel. Het afzetapparaat in de vorm van veilingen is aan wezig, terwijl de afzetlcansen voor hoogwaardige tuinbouwprodukten in Europa zeer goed lijken te zijn. Aan goede arbeidskrachten, die gewoon zijn in de landbouw te werken is geen gebrek, men zou, gezien de pendel, zelfs kunnen spreken van een overschot. Dit zijn dus allemaal punten in het voordeel van de tuinbouw, waarbij nog komt dat de hogere grondprijzen op de duur zullen dwingen tot een meer intensief grondgebruik. Daar ondanks dit alles de uitbreiding toch betrekkelijk langzaam verloopt moeten er toch enige dingen zijn die de ontwikkeling belemmeren. We zullen proberen de voornaamste hiervan eens nader te bezien. groenteteelt onder glas zien we een uitbreiding door intensivering op grotere groenteteeltbedrijven en kleinfruitteeltbedrijven. In de bloembollensektor worden voornamelijk gladiolen geteeld daar die aan geen enkele regeling onderworpen zijn. Wij zijn dus geneigd om aan te nemen dat een sterkere uit breiding volgt op meer vrijheid bij de teelt. Gebrek aan vakkennis welke wel zeer noodzakelijk is voor de tuinbouw zou men als een rem kunnen zien. Er zijn echter op het ogenblik in onze provincie vak scholen voor de fruitteelt, groenteteelt en bloem bollenteelt, terwijl ook cursussen gegeven worden in die richting, zodat de gelegenheid bestaat om een grondslag te leggen tot het verkrijgen van vak bekwaamheid. GEESTELIJKE BEREIDHEID TN E belangrijkste factor is misschien wel de gees- telijke weerstand. Men heeft van ons Zeeuwen wel eens gezegd dat we gematigd vooruitstrevend zijn. Wij zullen deze uitspraak laten voor wat zij is. Het is evenwel een feit dat wij over het algemeen huiverig zijn om vreemd geld in onze zaak te be trekken. Daar de tuinbouw meestal om hogere in vesteringen vraagt, wij denken hierbij aan de glas culturen en de fruitteelt, zal het toch dikwijls nood zakelijk zijn om kapitaal te lenen. Dit mag echter nooit een reden zijn om na te laten zijn bedrijf te intensiveren. De mogelijkheden tot het verkrijgen van krediet, leveren na het in werking treden van het Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zee land, zeker ook geen onoverkomelijke moeilijkheden meer op. Hoewel er enkele faktoren zijn die een verdere uitbreiding van de Zeeuwse tuinbouw be lemmeren, hopen we dat de ontwikkeling in de toe komst sneller zal verlopen. Zonder direkt te stellen dat wij verweten konden worden bezig zijn de boot te missen menen wij dat het een Zeeuws belang is dat de tuinbouw een belangrijke plaats gaat in nemen in de Zeeuwse economie. VOGELAAR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 37