C MEIJER N.V. - Kruiningen 513 Onze gastheren voor de tentoonstelling V RIJDAG 7 JUNI 1963 U -ÉN van de vele problemen waarvoor de organisa toren van onze Z.L.M.-tentoon stelling zich zagen geplaatst was dat van de huisvesting. Een vraagstuk voor vele land genoten overigens Het grote verschil is dat de „normale" woningzoekende in de regel maar plaats zoekt voor twee personen, terwijl de tentoon- stellingsurganisatoren ruimte dienen te kunnen offreren aan ongeveer 175 standhouders, grote aantallen vee, en naar men hoopt, aan zo n slordige 25 a 30.000 bezoekers. Elk van deze categorieën heeft zo zijn eigen wensen en behoeften: de standhouders moeten over zichtelijk en opvallend kun nen etaleren; het vee dient een geschikt terrein te vinden waar het zich zo goed mogelijk kan thuis voelen en de be zoeker moet het bezoek zo aangenaam mogelijk worden gemaakt. Dit houdt in dat be hoorlijke toegangswegen nood zakelijk zijn en in deze tijd van vervoer per particuliere auto is parkeerruimte een eer ste vereiste. Voeg hieraan nog toe, dat ons Nederlandse kli maat een algehele afwikkeling van een expositie in de open lucht niet toestaat en u hebt althans een deel van het com plex problemen overzien. Niemand zal willen bewe ren dat C. Meijer N.V. met de opzet en indeling van haar ge bouwen-complex te Kruinin- gen heeft rekening gehouden met een te organiseren land en tuinbouwtentoonstelling. Een feit blijft, dat het moeilik zou vallen een voor deze ten toonstelling méér geschikt ob ject te ontwerpen. PRODUKTEN IN EIGEN BEDRIJF GEREED MAKEN "LJOE is dit Kruiningse bedrijf aan deze opstelling gekomen Een inzicht in de opzet krijgen wij het beste door de geschiedenis van het bedrijf na te gaan. Vanaf de bescheiden start in 1920 heeft het afleveren van een eerste klas kwaliteit altijd als nummer één op het programma gestaan. Over tuigd van de waarheid van het gezegde waarvan het paard en het oog van de meester de onderwerpen uitmaken, heeft het bedrijf er steeds zoveel mogelijk naar gestreefd de af te leveren produkten in eigen bedrijf gereed te maken. Nu was dat in vroeger jaren een wat eenvoudiger zaak dan tegenwoordig: tot kort voor de laatste wereldoorlog werden aard appelen, uien en peen over de hor gereed gemaakt voor aflevering. In de dertiger jaren kwamen even wel ook al speciaal daarvoor gebouwde sorteer- machines in gebruik. De bewaring van aardappelen had voor 100 plaats in kuilen en wat uien betreft voornamelijk in rennen. Enkele, zeer vooruit strevende, landbouwers hadden voor de aardappel- bewaring een hut. In de na-oorlogse jaren is de buitenlucht-bewaring zeer populair geworden, ter wijl het sorteren en verpakken een haast revolutio naire ontwikkeling doormaakte. GOED PRODUKT TEGEN CONCURRERENDE PRIJS MEIJER N.V., zich na de oorlog zo goed als uitsluitend wijdend aan de export, ontmoette op dit terrein een zeer actieve concurrentie, niet alleen van de collega-exporteurs uit eigen land, maar ook mededinging van andere landen. Waar de concurrentie uit eigen land met hetzelfde produkt en onder dezelfde inkoopverhoudingen moet wer ken, is deze concurrentie duidelijker en op korter termijn te overzien dan de concurrentie van het buitenland. De enige manier om deze concurrentie met succes het hoofd te bieden was om een door lopend góede kwaliteit tegen een concurrerende prijs te leveren op het moment en in de hoeveel heid die door de afnemer wordt gewenst. Om aan deze eisen te kunnen voldoen heeft C. Meijer N.V. steeds aan de spits gestaan bij het toepassen van de modernste technieken op het gebied van bewaren en sorteren. De watersnood van 1953 maakte de bestaande gebouwen minder geschikt om het werk in voort te zetten. NIEUWE GEBOUWEN TN 1954 bouwde het bedrijf, dat toen nog de firma vorm had, een sorteerhal van 1.800 m2, met aan weerszijden 13 cellen, elk met een capaci teit van 75 ton aardappelen. Behalve de zeer brede hal, 30 meter, had dit gebouw nog een zeer op merkelijke hoedanigheid: elk van de 26 cellen kreeg zijn eigen koelmachine. Deze 26 machines werden hangend gemonteerd en nemen dus geen plaats op de vloer in. Koeltechnisch is het plaatsen van een machine per cel aanbevelenswaardig, omdat bij een dergelijke opstelling elke cel precies de temperatuur kan krijgen, die het daarin opgeslagen produkt ver eist. Een deel van de cellen kan op centrale ver warming worden aangesloten. Dit is nodig voor het warm bewaren van plantuitjes en voor het drogen van uien. Daar het optreden van stootblauw in aardappelen nauw samenhangt met de temperatuur ten tijde van de verwerking, worden ook aard appelen in deze cellen op de voor verwerking meest geschikte temperatuur gebracht. Behalve de 26 mechanisch gekoelde cellen, die overigens ook met buitenlucht kunnen worden gekoeld, werd tege lijkertijd een luchtgekoelde bewaarplaats met een opslagcapaciteit van 400 ton gebouwd. Tijdens de tentoonstelling is deze in gebruik bij de Plattelands vrouwen. Voorts werd ruimte voor een wasserij geprojecteerd en zelfs werden spoel- en aanvoer- goten onder het gehele gebouw aangelegd. Het wassen van klei-aardappelen is evenwel nooit ter hand genomen, daar de vraag naar een dergelijk produkt uitbleef. KLEIN VERPAKKING \KT AT in Nederland wel van de grond kwam, is de kleinverpakking van aardappelen. Op dit gebied was de N.V. van het begin af zeer actief en zij neemt thans een belangrijk deel van de totale Nederlandse markt van dit produkt voor haar reke ning, waarbij zij nauw samenwerkt met enkele grootwinkelbedrijven. Een aparte hal met een vloer oppervlak van 600 m2 werd hiervoor gebouwd, waar drie kleinverpakkings-machines staan opge steld, elk met een capaciteit van 25 ton per 8-urige werkdag. Sinds enige tijd staat één machine opge steld op het dochterbedrijf te Zuid-Beijerland, dichter bij de Randstad Holland dus. EXPORT D EHALVE voor de binnenlandse markt wordt U intensief voor export gepakt. Al vóór de bouw van de kleinverpakkingshal werd eerst nog gebouwd een sorteerhal met oppervlakte van 1.100 m2 (in 1957) gevolgd door een precies evengrote opslaghal in kisten, werd gebouwd in 1961. De totale opslag capaciteit beloopt thans rond 7.000 ton. Behalve dit indrukwekkende bouwprogramma in Kruiningen werd in Zierikzee een sorteer- en op slaggebouw ingericht, spoedig gevolgd door een eveneens met buitenlucht gekoelde opslagplaats in Oosterland. Het kantoor dat thans nog in het dorp Kruinin gen zelf staat, zal binnenkort bij de bedrijfsge bouwen aan het station te vinden zijn, evenals een ontspanningszaal voor het personeel. De bouwver gunning is thans aanwezig en de palen zijn reeds geheid. De maquette toont een doelmatig gebouw, dat wat vormgeving en plaats betreft, een fraaie afronding is van het hele gebouwencomplex. MODERNE MACHINES OK in sorteer- en pakmachines staat de N.V. vooraan in het toepassen van de meest moderne machines. Zo maken thans 6 heftrucks, elk met een laadcapaciteit van meer dan 2.000 kg het werk in de magazijnen licht en een keur van sorteer-, borstel- en pakmachines zorgen ervoor dat de produkten in een prima toestand het bedrijf verlaten. Voor het externe transport wordt veel gebruik gemaakt van de diensten der N.S. en een tweetal raccordementen maakt het beladen van de wagons onder alle weersomstandigheden mogelijk. Immers, de lijnen lopen de gebouwen binnen, en onderdaks worden de wagons geladen, óók gedurende strenge vorst, regen en sneeuwval, 's Winters worden de wagons voorverwarmd, 's zomers soms vóórgekoeld. Beide operaties worden zonder enige moeite uitge voerd. Deze continuïteit in aflevering is voor vele buitenlandse afnemers een moeilijk te 'overschatten service. Immers, juist op die tijden dat anderen niet kunnen leveren is het artikel het meest begeerd. Op deze wijze heeft de N.V. relaties opgebouwd waaraan zij 52 weken per jaar aardappelen van een hoge kwaliteit levert. De overgangsperiode tussen twee seizoenen wordt overbrugd met buitenlandse aardappelen, veelal komend uit landen rond de Middelandse Zee. Alleen al aan buitenlandse aard appelen verwerkte de N.V. het vorig jaar bijna 20 miljoen kg. De resultaten van de inspanningen zijn trouwens zeer duidelijk: terwijl ze in de export van uien en peen zeer goed meetelt, speelt de N.V. een leidende rol in de export van consumptie- en pootaard- appelen en haar aandeel in de landelijke export neemt nog steeds toe. SERVICEVERLENING HET verlenen van service gaat overigens naar twee kanten: ook de leveranciers wordt al het mogelijke geboden om een levering zo prettig moge lijk te maken. Bij aflevering aan het magazijn streeft de N.V. zeer doelbewust naar het voorkómen van wachttijden, terwijl een volautomatische 50 tons weegbrug een juiste vaststelling van het gewicht garandeert. Aan de hierin geïnteresseerde telers worden kisten (inhoud 1.000 a 1.200 kg) beschik baar gesteld, zodat niet meer in zakken behoeft te worden opgeschept, wat een belangrijke arbeids besparing betekent. Onder de buitenlandse pootgoedafnemers zijn er, vooral overzee, die rassen wensen te planten, welke hier te lande niet courant zijn. Het telen hiervan brengt dan ook een aanzienlijk risico met zich, omdat de markt hiervoor zeer beperkt en dien tengevolge erg gevoelig is. Toch moeten deze af nemers tevreden gesteld worden, ook al omdat ze tevens een goede portie wél courante Nederlandse rassen opnemen. Om zeker te zijn déze klanten te kunnen bedienen heeft de N.V. een teeltprogramma van voornamelijk minder courante rassen poot- aardappelen, dat jaarlijks zo tussen de 200 en 250 ha schommelt. Alle teeltwerkzaamheden worden door de N.V. zelf verricht, waartoe een omvangrijk machinepark wordt onderhouden. De laatste tijd worden vele woorden gewijd aan valorisatie. Bij het nader in contact komen met deze N.V. hebben wij geconstateerd, dat hier al jaren lang aan valorisatie werd gedaan, zonder dat het bedrijf zich hierop laat voorstaan. Voor C. Meyer N.V. is dit namelijk niets bijzonders. Zij gaat er vanuit dat haar primaire taak is het verlenen van diensten aan afnemers en leveran ciers. Een taak die zij heeft bewezen op zeer hoog niveau uit te voeren. Moge het haar in de toekomst wel gaan, mede ten gunste van de Zeeuwse boer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 35