deltakorrel UIT DE PRAKTIJK overbemesting van het grasland granumiX£X7#4 530 VERRUIMING MOGELIJKHEDEN BOUW VAN TUINDERSKASSEN Zorg voor voldoende veevoeder voor de winterperiode door een met de mengmeststof NPK 16 8t8 in korrelvorm ZEE U VV S LANDBOU VV B L A D £INDELIJK hebben we dan toch wat mooier en vooral wat zonniger en warmer weer gekregen. Groeizaam weer, hetgeen aan de gewassen dan ook goed te zien is. Uit alle delen van ons gewest komen dan ook gunstige berichten binnen omtrent de groei van de gewassen. 70 is de wintertarwe op ZUID-BEVELAND in u enkele weken tijds zeer snel gegroeid. De zomergranen staan er eveneens goed voor, enkele percelen staan zelfs al zeer welig. Het vlas is, eveneens na een vrij langdurige stilstand, aan het doorgroeien. In het begin van de week kwamen nog percelen voor, waar het vlas nauwelijks bo ven de 5 cm uitkwam. Door de vroege akker- thrips is tot nog toe weinig schade in het vlas ver oorzaakt. Deze vroege akkerthrips heeft daaren tegen in vele percelen erwten nogal wat meer schade aangebracht. Naar we vernemen worden deze nog te weinig snel bestreden. De bladrand kever komt niet veel meer voor, doch in zo'n klein aantal dat de schade vrijwel van geen be tekenis is. Het werk in de suikerbieten vordert goed. Nu dit blad verschijnt, staan ze vrijwel allemaal op één. Door de voorafgaande weken met nogal wat regen heeft ook het onkruid welig getierd. Onder gunstige omstandigheden zal dat op biet véél be drijven meer moeilijkheden bèhoeven te geven. De schade, veroorzaakt door de larve van de bie- tenvlieg, werd plaatselijk vrij ernstig. Een waar schuwing via de radio is hiervoor de vorige week reeds uitgegaan. Vooral bij kleinere bieten kan de schade soms zeer aanzienlijk zijn. De grasgroei is gelukkig snel toegenomen na een wat erg laat en traag begin. Ondanks dit late begin is eind mei toch reeds gras gemaaikneusd en ingekuild. Het valt wel op dat dit jaar weer wat meer onkruid, zoals paardebloem en boter bloem in het grasland voorkomt. Mogelijk kan dit nog een gevolg zijn van open plekken in het gras land door de strenge vorst, waardoor het onkruid zijn kans kreeg. De stand van de rode klaver en de lucerne was ook dit voorjaar achter bij voorgaande jaren. Toch stond er eind mei, een tijdstip zoals in andere jaren nu al weer lucerne aan de ruiter. De stand, van de gewasen in Oost Zuid-Beveland kan gemiddeld als zeer goed beschouwd worden, ondanks dat de groei ten opzichte van andere jaren zo ongeveer een dag of tien tot veertien later is. U kunt zich bij uw bezoek aan de ten toonstelling te Kruiningen en mogelijk bij 't mee rijden in de rijtoer hiervan overtuigen. HE opkomst op NOORD-BEVELAND is over u het algemeen goed geweest en afgezien van het feit dat de gewassen door de late zaai voor de tijd van het jaar nog erg klein zijn, is de stand momenteel goed. Maar de maand mei heeft dit jaar geen tarwe-aren te zien gegeven hetgeen normaal wel vaak voorkomt. Plaatselijk zijn er dit jaar in de bieten wel eens opkomstmoeilijkheden geweest door vreterij van ritnaalden en bietenkevertjes. Vooral ritnaal- den (koperwormen) waren er dit jaar meer dan normaal. Een behandeling van het zaaizaad met een insekticide naast de normale ontsmetting is in de meeste gevallen ook dit jaar dus weer geen overbodige luxe geweest. De werkzaamheden, voornamelijk schoffelwerk en bieten op één zetten, vorderen goed. We schat ten dan ook het deel van de Noord-Bevelandse boeren dus Pinksteren heeft kunnen vieren met de geruste gedachte dat de bieten opéén stonden; toch zeker boven de 50 Daar waar een gunstige uitgangsstand was met veel alleenstaande planten en/of waar veel met de bietendunner wordt ge werkt, is het ook niet erg als het wat later wordt. Hier zijn opéén zetten en de eerste keer wieden vaak in één bewerking samengevoegd. Ook een bundeling van twee tot één en een goede. AP WALCHEREN beginnen de aardappelen aardig boven te komen. De bieten hebben daar een redelijke stand, doch zijn klein voor de tijd van het jaar. Het opééhzetten is ook weer al ver gevorderd. Sommige collega's hebben een be- spuiting ter bestrijding van de bietenvlieg laten uitvoeren. Vooral de nog kleine bietenplantjes dienen zoveel mogelijk beschermd te worden tegen parasieten, daar elke groeiremming nu zeker on gewenst is. De granen vertonen een goede stand. In de erwten komt nogal wat valse meeldauw voor. Een bepaald ras kleine groene vertoont weer gele kleurverschijnselen als gevolg van de koude. Gezien de ervaringen in voorgaande jaren hoeft dit echter geen nadelige gevolgen te heb ben. De stand van het vlas is goed. Op sommige per celen vallen nogal wat plantjes weg als gevolg van botrytusaantasting. We vernamen dat een loonwerker in ons gebied een zelfrijdende vlasplukker heeft aangeschaft. Door dit werktuig in te schakelen is hét niet meer nodig de kanten met de hand te trekken. AP THOLEN en ST. PHILIPSLAND lijken vele tarwepercelen zwaar te worden en diverse gerstpercelen vertonen plaatselijk reeds plekjes die het nu al niet staande kunnen houden. Het vlas staat goed tot zwaar. Er is reeds enige verkoopvraag. De vele uienpercelen op Tholen blijken een gevaar te betekenen voor het vlas, dit in verband met de onkruidbestrijding in de uien, dat meermalen met Chloor I. P. C. geschiedt. De veiligheidsnorm, wat de afstand betreftvan min stens 200 meter blijkt meermalen verwaarloosd te worden, en de eerste schadegevallen zijn ons reeds bekend. Uientelers, oppassen is in deze geboden! Hopelijk komt er spoedig een goede vervanger voor de Chloor I. P. C. Spuiten met Kaliumcyanaat kan eveneens tot het gestelde doel leiden. De bieten staan hier voor het overgrote deel opéén, en men is thans aan het wieden. Het loon- hek schijnt met de verzorgingsperiode van de bie ten weer van de dam te zijn, hetgeen in de toe komst naar onze mening toch ook voor de werk nemer wel eens funest zal kunnen worden, om dat de rentabiliteitsgrens voor de traditionele bietenverzorging op deze wijze spoedig zal wor den overschreden. Goede lonen voor goed werk is alleszins redelijk, doch lonen die de redelijk heid aanzienlijk te boven gaan wekken weerstan den op. En een beetje meer solidariteitsgevoel van de werkgevers zou in deze ook geen overdre ven eis zijn. De Thoolse dagen beloven dit jaar weer een groots evenement te worden. Naast de centrale fokveedag is er het provinciaal kampioenschap voor de landelijke ruiters, een unieke historische costuumshow voor de dames van 1500 tot nu, optreden van de Thoolse judoclub, Thoolse mu ziekcorpsen, ponnies, oriëntatierit etc. Vanzelfsprekend hopen de hard werkende orga nisatoren dat velen van het eiland Tholen én even zo velen van buiten het eiland hun blijk van be langstelling zullen geven. IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is het, dank zij hei gunstige weer hoog tijd dat de suiker bieten opéén komen te staan. Bij goed weer zal het bieten dunnen op de meeste bedrijven wel in de week na Pinksteren klaar komen, waarmee dan weer een eind zal zijn gekomen aan dit tijdro vende werk. Gewied is er nog vrijwel niets en met de huidige arbeidsbezetting zal daar wel niet zo veel van terecht komen. De sproeimachines zullen waar mogelijk het on kruid moeten bedwingen, want onze productenpry- zen laten niet toe om op de arbeidsmarkt te con curreren met ondernemingen in de omgeving die lonen van 110,netto voor een normale vijfdaag se werkweek uitbetalen. In aanmerking nemende, dat een werknemer daarbij inbegrepen voor vrijwel alles verzeLerd is en zijn loonbelasting reeds is ingehouden, berekene men voor zichzelf maar eens met welk bruto onder nemersinkomen een dergelijk loon vergelijkbaar is! WANNEER we op SCHOUW EN-DU IV ELAND nu door het eiland rijden kunnen we over de stand van de gewassen alleen maar tevreden zijn. Alles staat er goed voor en over het algemeen levert de verpleging geen grote moeilijkheden op. De maaikneuzer heeft de eerste percelen grasland reeds verwerkt en in zeer korte tijd de boer een flinke hoeveelheid wintervoer geleverd. Ook za gen we de eerste ruiters met hooi reeds verschij nen. De zwarte bietenvliegjes hebben hun werk ook al gedaan en op alle percelen bieten hun witte eitjes afgezet. De eerste larven zijn al te vinden en een bespuiting lijkt op vele percelen wel ver antwoord. TOT slot mogen we U allen opwekken de Z. L.M.-dagen te Kruiningen te bezoeken. Ook cp gebied van de mechanisatie is er veel te zien, en deze dagen zijn uitstekend geschikt om bij de tijd te blijven. Vergeet ook Uw arbeiders niet mee te nemen. Bit is in ieders belang eri U doet hen er groot plezier mee. Tot ziens in Kruiningen waar we weer veel bekenden hopen te ontmoeten! DE Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft de mogelijkheden voor de bouw van kassen en warenhuizen verruimd. Dit besluit is genomen omdat de tuinders het in fe bruari j.l beschikbaar gestelde bouwvolumen voor tweederde gedeelte hebben verbruikt. Thans kunnen aanvragen voor rijksgoedkeuring, die op 31 maart j.l. in het bezit waren van de be voegde rijksinstanties resp, van de besturen dei- drie grote gemeenten ingewilligd worden, De aan vragers dienen voor het verkrijgen van de rijks goedkeuring op te geven, in welke maand zij niet de bouw willen beginnen. Deze opgave moet wor den gedaan aan de directie van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid in de betrokken pro vincie resp. aan de bovengenoemde gemeente besturen. Indien de bouwsom echter f 100.000 of meer be draagt, moet de aanvrager zich rechtstreeks tot het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in 's-Gravenhage wenden. Een verleende rijksgoedkeuring vervalt auto matisch, indien niet binnen drie maanden na de datum hiervan met de bouw is begonnen. (Adv.) bevat: 16% N (stikstof) half in salpeter- en half iri ammóTtiakvorm 8 7 P2O5 (fosforzuur) 75°/0 in water en 25°/0 in ammoniumcitraat oplosbaar 8°/0 K2O (kali) chloorhoudend en geheel in wateroplosbaar is tevens magnesium- en sporenelementenhoudend o.a. koper Cu, cobalt Co. mangaan Mn enz. Met 300 400 kg per ha. deltakorrel granumix extra verkrijgt u hoge opbrengsten aan qras van prima kwaliteit! Inlichtingen worden gaarne verstrekt door: LAND- EN TUINSOUWKUNDIGE AFDELING VLAARDINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 2