k Kruiningen? DEUTZ tractoren P. J. G.-ers Z. P. M.-slers Z.L.M.-ers Plattel ainls- vrouwen 509 Rundveehouderij Qok in de Kring Oostel. Zuid-Beveland Historische bijzonderheden over Oostel. Zuid-Beveland Deutz Deutz 1 1 1 P. HOSTE A. C. DE JONGE Fa. KINT-VERMORKEN P. WILLEMSE 1 I I I I Deutz Deutz f 1 I I 1 1 VRIJDAG 7 JUNI 1963 OP het eerste geziclit lijkt het schrijven van een land, waar de Landbouwtentoonstelling zijn Oostelijk Zuid-Beveland is immers een gebied waar betekenis toenemende op moderne leest geschoeide nader inzien levert de veehouderij in de wijze van ook de veeteelt met melkerij en fokkerij op bepaal tal interessante aanknopingspunten. Een algemene schets van de benutting van de gr van circa 10.400 ha cultuurgrond nog een 1500 ha veehouderij. Hierop steunt, met toelevering van voe houderij van ongeveer 4600 stuks, terwijl daarnaast ste thans meer als produktieve weideschapen op e dijk en schor. Voorts zijn er eveneens ongeveer 1000 deze is aan de sterk doorgevoerde mechanisatie op op 110 bedrijven. WANNEER we ons bepalen tot het rundvee dan merken we op dat deze nog op 280 be drijven voorkomt. Op veel akkerbouwbedrijven heeft de rundveemesterjj nog zijn functie in het bedrijfsverband behouden, hoewel de minder ren derende vleesprijzen met name in het afgelopen jaar waren deze bij hoge voerprijzen ongunstig niet bemoedigend zijn. De mesterij zal zich ter be sparing van dure arbeid met meer nuttig effekt in grotere eenheden kunnen ontwikkelen bij omscha keling naar loopstallen met voorraad- en zelf- voedering. Waar hiervoor een drastische wijziging van de traditionele stalling nodig is vergt dit ech ter nogal aan investering. Uit de inventarisatie- gegevens van de laatste jaren komt wel een zekere tendens naar grotere aantallen slachtvee op min der bedrijven tot uiting. In het afgelopen jaar wer den naast een jongvee-bezetting van ruim 1300 stuks, waarvan het gros in de vleessektor ver dwijnt, circa 2100 mestrunderen geregistreerd. De melkveehouderij weet zich in dit gebied, na een aanzienlijke teruggang door het afstoten van de arbeidsintensieve melkkoeien op de meer uitge sproken akkerbouwbedrijven, vanaf 1960 ruim te handhaven. Dit beeld is het gevolg van een toe name van de melkerij op de gemengde bedrijven met meer onscheurbaar weiland. UOEWEL deze vergroting van produktie-een- heid per bedrijf minder frappant is dan in de verkavelde en gesaneerde gebieden in overig Zee land, waar de graslandbenutting van deze maat regelen meer heeft geprofiteerd, verdient ze zeker vermelding. In geheel Oostelijk Zuid-BevelainJ is de melkveestapel weer boven de 2000 koeien ge stegen, tot circa 2200 momenteel. Deze nieevdare koeien worden hoofdzakelijk aangetroffen in- de gemeenten Yerseke en Kruiningen maar ook ten Vervolg van pag. 507 „Daeromme alle geleerden soo vérre zijluijden den arbeijt doen wouden souden zeer int feijt van dijckagie geëxpermenteert worden en ver nuft zijn, waer den arbeijt hun niet te groot ende te zwaer. Sijluijden zijn te zeer het gernack gewent, groote dachgelden weten zij wel te reke nen maer dat en bringht geen zooden aen den dijck, sij moesten mede heure pooien nat maeken ende vette leer sen aentrecken soo verre zij ge spleten zijn, ende soo eenen geheélen dach gaen de lenden trecken deur dick ende dunWij hadden oock sulcke commissarissen in dezelve dijckagie van Lodijcke ende in de Creeke, maer in stede van in vette leersen te zijn wonnen zij heure dachgelden int verkeerbert bij den viere, nochtans int tellen van de penninghen voor heur dachgelden waeren zij zeer diligent berect ende neerstich, dat was alle het hulp dat wij van heur hadden." Dat is niet mis. Hij zal wel voor een groot deel gelijk gehad hebben, maar aan de juistheid van zijn betoog, dat men in plaats van eerst de kleine gaten te dichten, de grote (bij Lodijke en Creke) had moe ten aanpakken, rijst enige twijfel. Na de ramp van 1 februari 1953 is het slechts met de grootste inspanning en dank zij het enorme aantal machines en het .materiaal (de caissons!), waaróver men beschikken kon, gelukt de grootste stroomgaten in de zeeweringen te dfchten. Zo ge zien, vraagt men zich toch af hoe men met de arm zalige hulpmiddelen, die de dijkers in de 16e eeuw ten dienste stonden, tot een wérkelijk volledig her stel had moeten komen. DAS 60 jaar later, in 1595, begon men met de r reeks kleine en grote inpolderingen, die tot 1923 zouden voortduren en die de verbinding vormen met Noord-Brabant.. In het Zeeuws Landbouwblad van 16 juni 1951 eindigde ik het historisch overzicht van Oostelijk Zuid-Beveland met de wens, dat deze streek in de toekomst gespaard mocht blijven voor rampen als die van 1530. Anderhalf jaar later bleek dit helaas een ij dele wens te zijn geweest. Niettemin wil ik ook thans dit artikel besluiten met het uitspreken van de hoop op een toekomst, vrij van ramp en leed. Renesse, mei 1963. J. M. DE NOOIJER. artikel over rundveehouderij in deze streek van Zee poorten gaat openen, een minder dankbare taak. een hoogstaande akkerbouw en een nog steeds in tuinbouw (hoofdzakelijk fruitteelt) overwegen. Bij voorkomen op de akkerbouwbedrijven en daarnaast de meer uitgesproken gemengde bedrijven een aan- ond in dit gebied leert dat op een totale oppervlakte als grasland direkt dienstbaar is gebleven aan de derprodukten uit de akkerbouwsektor een rundvee- ongeveer 1000 schapen worden gehouden. De laat- en 30-tal bedrijven en minder in kuddeverband op varkens. De paardenbezetting is, onderhevig als het akkerbouwbedrijf ingeperkt tot ongeveer 250 Westen van het kanaal in Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge. Een tweetal faktoren werken deze ontwikkeling in de hand: 1. de huidige melkprijs geeft bij een gemiddeld produktieve veestapel van voldoende omvang een redelijk arbeidsinkomen 2. bij machinaal melken wordt een aanzienlijke arbeidsbesparing verkregen en wordt de nodige investering bij uitbreiding van de melkveestapel spoedig rendabel. Op een 25-tal bedrijven wordt thans machinaal gemolken. De produktiviteit van de veestapels kan niet name in dit gebied, waar de georganiseerde vee- verbetering te weinig deelnemers heeft, nog aan zienlijk worden opgevoerd. Onder Kapelle vinden enkele melkveehouders aansluiting bij de melk- eontrölevereniging Goes, daarnaast is een kern van deelnemers geconcenteerd in de contrólever- eniging Kruiningen. In een gebied als Yerseke, met relatief vee! melkvee en slechts enkele deelnemers aan de produktiecontrêle, blijkt de achterstand echter maar moeilijk in te lopen. Verder is een meer algemeen en doelmatig gebruik van de be schikbare Zeeuwse K. I.-stieren hard nodig. Een rationalisatiekern zal hier vruchtbaar voorberei dend werk kunnen doen. JYE Melkcontrólevereniging Kruiningen/Yerseke waarbij thans 15 melkveehouders zijn aange sloten, geeft op enkele stallen blijk van goede fok- resultaten die resulteren in hoogproduktief vee. Als voorbeeld noemen we de fraaie prestatie van een koe van,een goed bedrijf, n.l. Lotje 9 van H. C. Poley te Kruiningen die in 9 laktaties 50.326 kg melk met een gemiddelde van 5592 melk en 3.88 \et produceerde. In deze vereniging steeg het aan tal contrólekoeien sedert 1 juli 1962 van 185 tot 230. Een 3-tal bedrijven nemen met ruim 30 koeien aan de eiwitcontróle deel. Overigens zal de ontwikkeling van één fok- en contrölevereniging voor geheel Beveland, geba seerd op de 8 bestaande verenigingen, tot een betere concentratie van bestuur en uitvoering van de veeverbetering kunnen leiden. Een hiervoor in te stellen werkcommissie zal hiervoor dit jaar reeds voorbereidingen treffen. TENSLOTTE willen wij wijzen op de mogelijk heid tot ontwikkeling van nieuwe bedrijfs systemen in de veehouderij. In de onmiddellijke nabijheid van liet tentoonstellingsterrein te Krui ningen trekt het grote melkveebedrijf van E. van Hootegem de aandacht. Dit momenteel nog in ontwikkeling zijnde bedrijf heeft een voor Zeeland geheel nieuwe opzet. Een grote produktie-eenheid melkvee, thans 60 a 70, een aantal dat tot om streeks 100 zal worden uitgebreid is onderge bracht in een moderne open loopstal met een omheinde uitloop (betonplaat). De koeien wor den het gehele jaar door binnen de omheining van deze loopstal gehouden. Het voeder wordt zo efficiënt mogelijk naar de koeien gebracht. Vanuit een 3-tal aanwezige torensilo's van elk 400 m inhoud, die automatisch met verschillende kuil- produkten worden gevuld en gelost, worden de dieren door zelfvoedering in hoofdzaak in hun dagelijkse behoefte voorzien. Automatische lossing en transport van het voeder door middel van een vijzel zorgt voor deze zelfvoedering aan een voer- tafel in de open loopruimte. Bij voedering van droog ruwvoer vindt aan de ruif plaats in de overdekte loopstal die 40 bij 14 m groot; is. Het melken van de koeien vindt plaats in een 8 stands visgraat doorloopmelkstal die in de be staande schuur naast de nieuwe loopstal is onder gebracht. Hier ontvangen de dieren ook de aan vullende krachtvoer-gift. Bij het melken wordt het melkleidingssysteem toegepast en sedert kort wordt direkt in één grote tank van 1000 liter ge molken die in het naast de melkstal gelegen melk- lokaal is opgesteld. Deze bedrijfsvorm is er op ge richt om met behulp van 2 goede vakmensen het melken, de voedering en verzorging van 100 koeien uit te voeren. Momenteel is de capaciteit van één melker reeds tot 35 a 40 koeien per uur opge voerd. Een goede voorbehandeling van de uiers van do koeien in de melkstal is uit oogpunt van hygiëne, melksnelheid en gezondheid van de uiers van zeer groot belang. De reiniging en ontsmetting van het melkleidingssysteem en de tank vereist de nodige zorg maar hiervoor is een goed circu latiesysteem in toepassing. Op de geschetste wijze van melkwinning, in clusief liet tankmelken, zou vervoer van de melk per tank naar de fabriek uit rationele overwegingen dienen aan te sluiten. Zolang de melkbussen voor de bewaring en transport van de melk op de kleine bedrijven vrijwel nog al gemeen in gebruik blijven, is de zgn. „rijdende t nel kont vangst" door de fabriek echter moei lijk in te voeren. Ir W. L. HARMSEN, Goes, 4 juni 1963. Rijks veeteeltconsulent. Op de Z. L. M.-tentoonstelling te Kruiningen op 13, 14 en 15 juni zijn wij vertegenwoordigd met onze ge heel uitgebreide serie Vraagt vrijblijvend prijs en inlichtingen bij de dealers voor Zuid-West-Nederland Draaibrug, Aardenburg, Tel. 01177-316 Ovezande, Tel. G1I95-236 Kloosterzande, Tel. 01148-327 Aagtekerke, Tel. 01188-448 1 s Na op 14 of 15 JUNI de tentoonstelling bezocht te hebben, gaat U toch zeker 's avonds ook nog naar Aantrekkelijk programma. Naast plaatselijke Verenigingen treden ook het bekende showorkest „De TROMMELAERE VAN ROSENDAELE" op. In ons Dorpshuis DANSEN met medewerking van twee beken de dansorkesten, hammondorgel alsmede Cabaret. Y Y Y Y Y y Y t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 29