RUNDVEEHOUDERIJ OP OOST ZUID-BEVELAND gerust met inrichtingen om los gestort graan in vochtige toestand te ontvangen en droog te maken of goed te houden. Daartoe zijn zowel bestaande zolders van een eenvoudige ventilatie voorzien, als silo's en drooginstallaties bijgebouwd. Er is droog-, ventilatie- en bewaarcapaciteit voor de hele graan oogst op het bedrijf aanwezig en de hiervoor nodige hoge investeringen werden nodig geacht om bij de oogst de grootst mogelijke zekerheid en benutting van de maaidorsers te hebben en in verband met het feit dat een groot deel der granen als zaaizaad bewerkt en afgezet wordt, terwijl een deel van de overbodig geworden schuur- en stalruimte zo een benutting kon vinden. Ook is een deel van een stal omgebouwd voor geventileerde aardappelbewaring, maar hier is de capaciteit niet voldoende om de hele aardappel oogst te bergen. Aardappelen doen het goed op de lichte zandgrond en zijn daar uitstekend me chanisch te rooien. Dit gebeurt rechtstreeks op kiepwagens, de aard van de grond brengt mee dat ook met het kiepen geen moeilijkheden worden on dervonden. Hierdoor is het mogelijk de kiep wagen universeel voor granen, aardappelen en bieten als transport- en loswerktuig te gebruiken en deze produkten worden alle drie rechtstreeks op de mee rijdende v/agen geoogst. TWEERIJIGE ROOIERS BIJ aardappelen en bieten gebeurde dit tot dus verre met 1-rijige machines en nu is 't punt be reikt dat overgegaan wordt op tweerijige rooiers, welke voor beide gewassen zijn aangeschaft. Er zijn voldoende wagens en tractoren beschikbaar om een vlotte afvoer te verzorgen en bij de grote percelen die er thans zijn wordt hierin de voordeligste werkwijze gezien. De bietenteelt is overigens in het voorjaar gedeeltelijk gemechaniseerd, naast gewone zaaimachines wordt er één zesrijige precisiezaai- machine gebruikt, die reeds meer dan 10 jaren op het bedrijf aanwezig is, maar verleden jaar gemo derniseerd werd door aanvulling met een apparaat voor rijenbespuiting tegen onkruid. Ook het mechanisch dunnen wordt niet als iets nieuwe beschouwd, de eerste uit Amerika op het vasteland van Europa geïmporteerde dunner kwam hier in 1951 te lopen. Deze wordt echter niet meer gebruikt, men grijpt eerder naar de twee slinger- dunners van Nederlands fabrikaat, die op het be drijf aanwezig zijn. EXPERIMENTEN LIET zoeken naar mogelijkheden van rationali- satie brengt mee dat er nogal eens geëxperi menteerd wordt. Zo bracht de noodzaak om direct na oorlog met stekels overgroeide mijnenvelden op te ruimen de import van wat men noemt nevel sproeiers en van groeistoffen rechtstreeks uit Ame- De Bathpolders rika mee en hiermee hadden praktijk-toepassingen plaats lang voordat de chemische onkruidbestrijding gemeengoed was. Het bedrijf is na de succesvolle eerste toepassingen sterk op deze vorm van on kruidbestrijding ingesteld gebleven, zodat de wied- machine eigenlijk alleen nog maar in bieten ge bruikt wordt en het hand wieden in andere gewas sen bijna tot het verleden behoort. Om met een be perkte vaste kern rond te komen is dat uiteraard van belang, en de kosten van een intensieve on kruidbestrijding maken zich tevens betaald in mak kelijker en voordeliger werken op schoon land en bij besparing op de grondbewerking. Zeker zijn er bezwaren verbonden aan de chemische onkruid- Met deze kijk op „De Bathpolders" en wat zich daar afspeelt, zullen we maar volstaan. Dezelfde problemen doen zich tenslotte overal voor, al lopen de oplossingen die er voor gevonden wor den, nogal eens uiteen. Op de rondrit zult U kunnen zien hoe de bevolking in het district zich aangepast heeft en op welke wijze land en tuinbouw zich weten te handhaven. IJET rundvee op de aanstaande tentoonstelling van de Z. L. M. komt uit heel de provincie en draagt dan ook het karakter van een provinciale rundvee-fokdag. De Kring Oost Zuid-Beveland bestaat hoofdzakelijk uit akkerbouwbedrijven, behalve de ge meente Yerseke, Kruiningen (gedeeltelijk) en ook Kapelle, waar nogal wat gemengde bedrijven voorkomen. De Yerseke Moer is een weidegebied dat moeilijk in bouwland omgelegd kan worden wegens het brakke dan wel zoute water dat in sloten en ook in de weiden voorkomt. Daarbij is de teeltlaag op vele plaatsen zeer dun en bestaat de ondergrond uit veen, Vroeger werden hier veel jonge runderen vetgeweid, veelal van eigenaren soms ver buiten dit ge bied wonende. Thans zijn er nog wel een groot aantal melkkoeien, weidende in de Moer, van eigenaren wonende aan de rand hiervan. Een grote verbetering, na tien jaren moeizame commissiearbeid, is het enkele jaren terug voorzien van de Yerseke Moer van water leiding. Ook schrijver dezes heeft dit meegemaakt en meent hier nog eens te moeten vermelden de volhardende werkzaamheid van de voorzitter dezer commissie, de nu 80-jarige P. de Koeyer te Yerseke, evenals de grote medewerking verleend door de voorheen directeur der Waterleiding Mij Zuid-Beveland zijnde, ir. M. J. Stoel Feuerstein. In onze Kring is ook een modern melkbedrijf met momenteel 80 koeien, welke worden gehouden in een open loopstal en waarin het voeder uit grote silo's automatisch in bakken in de open loopstal wordt gebracht. Naast machinaal melken geschiedt al het werk mechanisch. Vroeger bestond op Kruiningen een stie renvereniging, thans wordt het overgrote deel der koeien en run deren door middel van K. I. bevrucht. De K. I. bereikt op Zuid- Beveland een hoog percentage bevruchting na le inseminatie. In onze Kring zijn maar weinig particuliere dekstieren meer. Wat de melkafzet betreft, deze geschiedt door de melkafzetórganisatie ,.Zuid-Bevelanl", welke een contract heeft met Hollandia N.V. E.e.a. verloopt zeer prettig. Er wordt rechtstreeks geleverd door de veehouder aan-Hollandia N.V., welke te Goes een ontvangststation heeft. Grote aantallen koeien per bedrijf komen niet veel voor, b.v. 20 of meer. De, melkveehouders met meer dan 10 koeien mel ken meest machinaal. De veeverzorging brengt problemen met zich mede, vooral wat betreft de zaterdag en zondag, daar het dan het meest op de eige naar of zijn huisgenoten drukt. De meeste grote akkerbouwbedrij ven houden ook al om deze reden geen vee meer. Hieruit volgt dat de meeste gemengde bedrijven, waar nogal wat melkvee wordt ge houden, de z.g. gezinsbedrijven zijn. Wat het mestvee betreft, wordt veel vee in de weide gemest, maar er zijn natuurlijk ook veel vee houders die op stal mesten. Wanneer de prijzen gedurende een lange tijd ook zo laag zijn als vorig najaar kan worden voorzien dat deze winter de mesterij zal wórden ingekrompen, daar deze tak van het bedrijf toch rendabel moet zijn om te kunnen blijven doorgaan met de gebonden arbeid voor boer en huisgenoten. In onze Kring worden ook wat stamboekbedrijven aangetroffen, alhoewel men maar van enige fokbedrijven mag spreken. Eén hiervan zal worden be ëindigd in verband met een verandering in de bedrijfsvoering. Voor de melk- contröle is er een vereniging te Kruiningen (16 leden) waarbij ook enkele leden van de vroegere Contrölevereniging Yerseke zijn aangesloten. Deze vereniging bestaat reeds van vóór de tweede wereldoorlog, toen men hiervoor wel meefi belangstelling kon tonen. Met de wens dat het op 13 - 14 - 15 juni a.s. een ge«* slaagde tentoonstelling mag zijn willen wij besluiten. P. H. A. POLDERMAN. bestrijding, zowel als aan de toenemende planten- ziektenbestrijding van dezelfde aard, maar in de huidige bedrijfsvoering zijn deze nu eenmaal niet te missen of te vervangen en moet men zich moeite getroosten om ook op dit gebied bij te blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 25