De N.V. Landbouw Maatschappij 504 r\ E genoemde veranderingen hangen alle ook min of meer samen met het tijdsverschijnsel- bij-uitstek: de mechanisatie. Op een groot bedrijf zijn de voorwaarden daarvoor gunstig, en het spreekt vanzelf dat daar gebruik van gemaakt wordt. Toch zijn het tempo en de mate van de me chanisatie als matig aan te merken, er zijn gewone boerderijen genoeg die in sterker mate gemechani seerd gedreven worden. De reden hiervoor ligt in de personeelsvoorziening. Er is een vrij ruime kern van meest oudere getrouwen, en de mechanisatie wordt aangepast aan de natuurlijke afvloeiing hier van. De paarden zijn op één span na reeds meex"- dere jaren verdwenen en vervangen door tractoren. Heel vroeger waren er 90 werkpaarden en daar staan nu tegenover 2 middelzware rupstractoren en 13.wieltractoren in geregelde dienst met nog enkele reserve tractoren. De rupstractoren worden door wieltractoen vervangen en daarbij zijn er enkele die in het najaar van vierwielaandrijving voorzien worden. Het voordeel hiervan is niet zozeer ver mindering van slip, maar ligt vooral in de betere bestuurbaarheid en het vaster richting houden onder ongunstige omstandigheden, waardoor met een gemiddelde rijder zowel beter werk als een grotere prestatie te bereiken is. ZEEUWS LANDBOUWBLAD beteringen achterwege omdat niet bekend was wie daarvan op den duur zou profiteren. Na dat jaar werd dan ook met omvangrijke en kostbare werken ter verbetering van hoogteligging, vorm en indeling, en van afwatering en drainage begonnen en hier door is vooral het oostelijke deel van het bedrijf sterk in aanzien veranderd. POPULIERENTEELT LI IER bevinden zich de lichte gronden, waar akkerbouw slechts mogelijk is als men zo veel mogelijk organisch materiaal aan de grond blijft toevoegen, en de verstuiving baas kan wor den. Voor het laatste is een stelsel van windhagen aangelegd, dat, nu het enkele jaren oud is, reeds goed effect begint te sorteren. Deze grond vraagt gaat, wordt niet meer toegepast, omdat er in ons geval geen afdoende oplossing mee te bereiken valt. Er zit niet anders op dan op grote schaal nieuw werk te maken. Op klei en zavel wordt gestreefd naar een drain- diepte van iets meer dan 1 meter, met onderlinge afstanden naar grondsoort en doorlatendheid van 12 tot 17 meter. De laatste tijd wordt aarden buis met glasvezelvliesomhulling toegepast. Van de ex perimenten die in de loop der tijden op dit gebied genomen zijn, kan vermeld worden dat poreuze be- tonbuizen het op onze kalkrijke zandgrond zeer goed blijken te doen, en dat de oudste toepassingen van plasticdrainbuis in ons land een wat langere aanloopperiode dan normaal nodig bleken te heb ben om tot voldoende afvoer van het water te komen, maar dat het toch in orde kwam en dat de enkele overgebleven buizen het goed blijven doen. MECHANISATIE: VIERWIELAANDRIJVING GRAANTANKS |~\E graanoogst geschiedt al geruime tijd uitslui- tend met maaidorsers die van een graantank voorzien zijn en de bestaande gebouwen zijn uit- N| U dc rijtoer vanwege de verkeersregeling niet door de „Bathpolders" kan komen, zal ik graag van de gelegen heid gebruik maken om hier iets te vertellen over het groot ste landbouwbedrijf in het district en van de ontwikkeling die zich hier de laatste tijd heeft afgespeeld. Eerst wat cijfers over de omvang en huidige bedrijfsrichting: Bouwland 537 ha Fruitteelt 37 ha Pepulierenteelt en windhagen 30 ha Weiden en onderland 46 ha 650 ha De grond ligt in twee polders van laaggerekte en gebogen vorm aan de uiterste oostpunt van het eiland met een zeer lange dijk langs de Oosterschelde en een korte langs de Westerschelde en varieert in samenstelling van zware zee klei (ruim 50 °/o) tot uiterst licht zeezand, dat in sterke mate aan verstuiving onderhevig is. De afwatering heeft op na tuurlijke wijze plaats op beide Scheldes, met ondersteuning door een motorgemaaltje voor een laag stuk langs de Oester, schelde. Het bouwplan is sterk overwegend op akkerbouw inge steld. De granen wintertarwe, zomertarwe en zemargerst nemen een grote plaats in. Graszaadteelt, aangevat om tegemoet te kernen aan de behoefte naar organisch materiaal voor de grond op het nagenoeg veeloze bedrijf, is de laatste jaren wegens minder gunstige resultaten wat ingekrompen, terwijl de lucerneteelt werd uitgebreid. Ook het areaal erwten nam in de laatste jaren af, de wisselende resultaten met dit gewas geven een gevoel van onzekerheid. Hetzelfde kan trouwens van de aardappelen gezegd worden, maar hiervan wordt een beperkte oppervlakte gehandhaafd op de lichte grond, waar de voorwaarden voor mechanisatie van deze teelt gunstig zijn. Bieten worden tenslotte zoveel ver bouwd als de aaltjesbezetting toelaat. UITBREIDING FRUITTEELT TEGENWICHT ECONOMISCHE KWETSBAARHEID WOOR de bezoeker die eens in de zoveel jaren door de polders rijdt, zullen de verschuivin gen in de gewassen niet sterk opvallen. Vroeger waren er meer gewassen; er heeft een vereenvoudi ging plaats gehad. Sterker nog is deze opgetreden bij de verkaveling. Voorheen was het bedrijf in gedeeld in 155 percelen, en nu zijn het er nog 50. Maar daar staan enkele in het oog vallende aan winsten tegenover: een boomgaard op de klei en windhagen en populiërenteelt op het zand. De boomgaard bestaat uit 23 ha appelen, geplant in 1960, en 14 ha peren, geplant in 1962 terwijl uitbrei ding tot een oppervlakte van 60 ha' op het pro gramma staat. In de fruitteelt wordt o.m. een te genwicht gezien op de toegenomen economische kwetsbaarheid door het geringere aantal teelten in de landbouw. In de verlaging en dus vergroting van de gemiddelde oppervlakte van de percelen, en in de windhagen en populierenteelt komt een interne herverkaveling tot uiting. Tot 1950 werd een be langrijk deel van de grond in erfpacht geëxploi teerd en voor die tijd blijven noodzakelijke ver- ir.tensieve drainage, er waren hoge kosten voor egalisatie en herindeling nodig, en met dat al blijft het een arme zandgx^ond, waar geen topop- brengsten verwacht mogen worden. Omdat tevoren niet overzien kan worden of de kosten er wel vol ledig uit zouden komen, zijn op een kleiner deel van deze zandgrond de hoge investeringen aan egalisa tie en intensieve drainage en afwatering achter wege gelaten, en is een eenvoudiger weg gekozen door de grond zo zij er lag te beplanten met popu lieren. Er zullen echter nog wel enkele tentoonstel lingen in ons district overheen gaan eer wij weten welke van beide oplossingen de voordeligste blijkt te zijn. OUDE DRAINAGES VERVANGEN V/OOR allerlei moeilijkheden bij de cultuur en V in het opbrengstniveau bleek verbetering van afwatering en drainage een oplossing te geven. De oude drainage met 4-cm buizen op 20 m afstand, maar ondiep gelegd, was niet alleen in de loop der tijden verstopt geraakt, maar is ten enen male on voldoende voor de eisen die thans gesteld worden. Schoonspuiten van deze buizen, hoe mooi dat ook

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 24