Kring Varkensfokdag Oost Zeeuws-Vlaanderen te St. Jansteen Korte wenken De arbeidsongeschiktheidverzekering V K I ID A G 3 1 MB* 1 O 6 3 DE Oost Zeeuws Vlaamse varkensfokkers, die sinds het voorjaar 1961 niet weer in de gelegenheid waren geweest, hun varkensbezit in een kwaliteitsstrijd aan elkaar bloot te stellen, hebben het op 2 mei in St. Jansteen byzonder getroffen. Het was ideaal varkensfokdagweer en de belangstelling voor inzending was sinds de laatste fokdag belangrijk toegenomen. De publieke belangstelling was geringer dan bij voorgaande fokdagen; wellicht lieten de enigszins verlate voorjaarswerkzaamheden niet toe een ogenblik voor deze fokdag uit te trekken. Hoewel begrijpelijk, dat het momenteel niet eenvoudig is, aan alles wat de samenleving biedt, deel te nemen, mag toch wel gesteld worden, dat de varkenshouderij voor veel bedrijven in het Oost Zeeuws Vlaamse zandgebied terdege van betekenis is en als zodanig met betrekking tot de kwaliteitsverbetering alle aandacht verdient. De vraag naar varkens met goede slacht- en gebruikseigenschappen wordt steeds actueler en het is beslist momenteel niet precies eender, welke varkens men fokt of mest. De financiële uitkomsten zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van het type varken en de erfelijke aanleg voor voederverwerking. De kwaliteit van de aangevoerde dieren van het N. L.-ras was, ondanks de grotere aanvoer niet minder dan bij voorgaande fokdagen. Wel werd door de jury, die „hardop denkende" de keuringen verrichtte, nogal eens een aanmerking gemaakt op de ontwikkeling der dieren en de sterkte van het beenwerk. Deze waar neming, die veelal een gevolg is van een te schrale opfok en minder doelmatige methode van varkens houden, is nog voor verbetering vatbaar. AANGAANDE de kwaliteit van de ingezonden dieren van het ras Ned. Piétrainvarken kunnen geen vergelijkingen aangehaald worden van vooraf gaande fokdagen, aangezien de Piétrains in dit ver band voor het eerst aangevoerd waren. Volstaan kan dus worden met een omschrijving van de huidige stand. Gesteld mag worden, dat het type van de aan gevoerde dieren in doorsnee van best gehalte was; op de ontwikkeling werd echter nogal eens een aan merking gemaakt. Het laatst gestelde is echter niet enkel een gevolg van een te schrale opfok, zoals bij de aangevoerde dieren van het N. L.-ras gesugge reerd, maar ligt in de oorsprong van dit ras. Het streven bij dit jonge ras dient zich te richten op een middelmatige ontwikkeling met behoud van het aanwezige goede type. Voordat overgegaan wordt tot het omschrijven van de belangrijkste uitslagen, releveren wij eerst de ge houden beoordelingswedstrijd. Een vijftal zeugen werden hiervoor in de ring gebracht, welke op volg orde van kwaliteit geplaatst moesten worden. Bij een dergelijke gelegenheid komt het gesprek over het juiste type varken op gang en werkt voor velen be- slist verhelderend met betrekking tot de te volgen fokrichting. Het hoogst aantal punten scoorden de heren A. Schout te Heikant en J. Inghels te St. Jan steen. NED. LAND VARKEN DE oudere beren hadden een goede vertegenwoor diger van hét meest moderne slachttype in hun klasse. Deze bijkans twee en een half jarige Bra bantse Gerrit-zoon Gijs 875 P van A. C. Audenaerdt te Axel is voldoende ontwikkeld en heeft een lichte, goed gesloten voorhand met bespierde, sterke boven bouw. De achterhand is lang en voldoende ruim, maar kon even dieper. Na afloop van de individuele keuringen werd deze beer met het hoogste predikaat van de dag getooid. Aram 878 P* van J. Pieters te St. Jansteen, een Albert 6300-zoon, volgde in deze klasse. Deze vrij laag gestelde beer met minder cor rect beenwerk, die in de voorhand even fraaier kon, heeft een best bespierde bovenbouw en gevulde ach terhand. De hierop volgende klasse anderhalf jarige beren hadden een beste toonaangever aan Leo, 907 P van Kind. J. de Mey te Zuiddorpe. Deze Drentse Leo 2956-zoon heeft een fraai type met iets gespannen bovenbouw. Het res.-kampioenschap werd vlot aan deze beer toegekend. BIJ de jongere dekberen bezette Argon 932 P van J. Pieters te St. Jansteen, een in eigen gebied gefokte Aram-zoon, de eerste plaats. In de rubriek gedekte sterzeugen werden drie eer ste prijzen toegekend, la werd Brigitta 4397* van F. v. d. Waart te Hulst. Een goedsoortige, ontwik kelde zeug met beste achterhand, die naderhand aangewezen werd als res.-kampioene. 1b werd Gra vin 4378*, een best ontwikkelde, goedsoortige zeug van J. M. Ferket te Clinge. De hieropvolgende lc- prijs was voor Astrid 4290* van J. Bonte te Koe wacht. Bij de oudere gedekte zeugen werden Gandola 4376, eig. J. M. Ferket, Clinge en Aagje 4308, eig. J. Bonte te Koewacht als eersten geplaatst. Eerstgenoemde zeug heeft beste verhoudingen, gepaard gaande met ontwikkeling en lengte, hetgeen haar de hoogste on derscheiding „Kampioene" aan het hok bezorgde. De jongere klasse gedekte zeugen werd door de jury omschreven als goede klasse met beste kop groep. De la en lb-prijs was in deze rubriek voor respectievelijk Bella 4604 en Cato 4770 van C. Ing hels te St. Jansteen. lc werd Cato 4667 van J. Segers te Clinge en ld Corrie 47J29 van C. Inghels te St. Jansteen. Bij de zeugen met biggen werden de volgende zeu gen met een le prijs bekroond. Christien 4606, eig. A. Schout, Heikant; Agnes 4702, eig. N. Verbruggen, Koewacht en Carla 4777, eig. O. Bral, St. Jansteen. Een waardig sluitstuk van deze fokdag vormde de collectiekeuring. Bij de bedrijfscollectieg verwierf C. Inghels te St. Jansteen een la-prijs met een drietal goed bij elkaar passende, typische zeugen. Met lb werd de massale, iets minder uniforme groep van J. M. Ferket te Clinge gewaardeerd. Dé afstammelingenkeuring, die voor het eerst in het keuringsprogramma was opgenomen, bewees, dat dé werkelijke fokkerij in dit gebied nog in een be ginnend stadium verkeert. Karla 4396 van C. Ing hels te St. Jansteen kon op zeer verantwoorde wijze een drietal nakomelingen tonen, die een goed type in zich verenigden en als groep een geheel vormden. NED. PIÉTRAINVARKEN DE bezetting van de rubriek dekberen was van beperkte omvang, la werd geplaatst de bijkans 1 jaar oud zijnde Leo, 017 van H. P. J. de Nijs te Terneuzen. Deze in eigen gebied gefokte beer heeft een zeer goed type. De lb-prijs werd toegekend aan de goedsoortige, ontwikkelde, ruim 1 jaar oud zijnde Isbah II, 014 van de Piétrainvarkensfokver. „Zee land". De klasse gedekte sterzeugen werd vertegenwoor digd door Elza 069* van H. P. J. de Nijs te Terneu zen, aan welke zeug een le prijs werd toegekend en naderhand het res.-kampioenschap. De oudere gedekte zeugen vormden een beste klasse, la werd Jaque de St. Roch 027 van H. P. J. de Nijs, Terneuzen, een soortige zeug met ruime, be spierde bovenbouw; lb Judith 031, eig. J. Witte, Axel en lc Judith 018 van H. P. J. de Nijs te Terneuzen. Bij de jongere zeugen waren het opnieuw twee zeu gen van H. P. J. de Nijs te Terneuzen, die de toon aangaven, la werd Joke 068, een typische, harde zeug, die in ontwikkeling niet over heeft; zij werd bij de eindklassering aangewezen als de kampioene, lb in deze klasse werd Irrianne 072, gevolgd door Leonora 067 en Laura 078 van Middenhof, eig. P. J. den Hamer te Axel. Het jongere aangevoerde materiaal was van goed gehalte; in één der rubrieken opfokzeugen werden n.l. niet minder dan 7 eerste prijzen toegekend. De bedrijfscollecties, bestaande uit 3 zeugen van 1 jaar en ouder mochten gezien worden. Met la werd de collectie van H. P. J. de Nijs gewaardeerd en met lb en lc die van P. J. den Hamer te Axel en J. Witte te Axel. J. H. TER KEURS. MISSCHIEN groeit de wintertarwe niet zo hard 111 als u wel zou willen. Laat u echter niet ver leiden door er nog meer stikstof op te strooien Overdrijf nietwant wintertarwe kan wel veel hebben, maar als het gewas later toch te zwaar wordt en tegen de grond gaatdan valt de op brengst zeker tegen. MA de paardebloemen zorgen de boterbloemen 11 en ridderzuring weer voor een mooie kleur schakering in het grasland. Laat dit echter bij u niet hbt geval 'üjn; mdar ga deze onkruiden be strijden. Boterbloemen bij het begin van de bloei met M.P.C.A. en ridderzuring wanneer de blade ren go$d ontwikkeld zijn met IV2 maal normale concentratie M.C.P.P. MU de maand juni weer dagelijks voor u op de kalender prijkt, is het nodig goede aandacht aan de melkkoeling ie schenken. Een mindere kwaliteit melk levert ook minder geld in 't melk- zakje. Laat niets aan het toeval over maar koel de melk zoals het hoort. Een premie op de melk kan de beloning zijn. AP veel bedrijven is geen tijd meer beschikbaar V voor het uitrieken van kweek op perceelskan ten. Het beste kunt u de kweekkanten doodspui ten met Dalapon, waarbij u erop moet letten, dat het talud niet geraakt wordt om later instorting te voorkomen. Door over de sproeidop een be- schermkap aan te brengen, kunt u overwaaien van de sproeistof op naastliggende landbouwgewassen voorkomen. MU de zon warmer wordt verschijnen ook de vlie- gen weer. De varkenshokken zitten dan vol met vliegen, die de mestvarkens geen rust gunnen en bovendien een groot besmettingsgevaar voor aller lei ziekten zijn. Er zijn preparaten in de hhndel waarmee u de hokken kunt bespuiten, waardoor deze voor een half jaar vliegvrij blijven. kLS u zich na het spuiten met chemische mid- delen moe en lusteloos voelt, schrijf dit dan zonder meer niet toe aan te hard werken of te weinig nachtrust. Alle bestrijdingsmiddelen zijn meer of minder giftig, zodat vergiftiging niet uit gesloten is. Ga tijdig naar een dokter en neem geen risico, dat u een zware vergiftiging oploopt. IEDERE veehouder die grasland heeft waarop ge makkelijk kopziekte bij het rundvee optreedt, is zuinig geweest met de kali dit voorjaar. Het is niet uitgesloten, dat op deze percelen in de maand mei of juni kaligebreksverschijnselen in het gras zijn waar te nemen. Een kleine kaligift van b.v. 100 kg kalizout 20 per ha is dan aan te raden want dit heft meteen het tekort op. VERZEKERINGEN HET is ons gebleken, dat de zelfstandige ondernemers de laatste weken worden overstroomd met alle mogelijke folders, pamfletten, bezoeken van agenten etc., aangaande een nieuwe vorm van verzekering, met de goed gekozen naam „Arbeidsongeschiktheidverzekering voor zelfstandigen". Het is niet toevallig dat tientallen maatschappijen ineens aktie gaan voe ren voor deze vorm van verzekering. Immers op regeringsniveau wordt momenteel gewerkt aan een verplichte arbeidsongeschiktheidverzekering voor de loontrekkenden en dan ziet men steeds weer, dat de verzekeraars iets dergelijks kreëren voor de zelfstandige ondernemers. Wij wilden het ditmaal niet hebben over de voor- en nadelen van deze nieuwe verzekering of over de voetangels en klemmen, die er in de voor waarden kunnen schuilen. IN het algemeen willen wij stellen, dat deze nieuwe verzekering voor vele van onze Z. L. M.-leden een zeer gewenste verzekering is. Hieraan moe ten wij echter direkt toevoegen, dat men nu niet meteen lopende ongevallen en ziekengeldverzekeringen moet gaan omzetten in een arbeidsongeschikt- heidverzekerihg. Bovendien zal men de poliswaarden moeten bekijken en vooral ook de premievoorwaarden. En tenslotte en daar gaat het ons ditmaal om moge er op gewezen worden, dat het voor onze organisatie niets nieuws is. In Z.L.M. verhand n.l. bij Landbouw Risico, kennen wij deze vorm van vérzekering al. Alleen is het zo, dat deze verzekering bij Landbouw Risico de ncam draagt van invaliditeitsverzekering. AANGEZIEN ons gebleken is, dat de naam arbeidsongescliiktheidver- zekering beter in het gehoor ligt en derhalve minder tot misverstanden aanleiding geeft, zullen wij in het vervolg onze verzekering ook zo aankon digen. Wy willen de Z. L. M.-leden dan ook met klem adviseren alvorens, misschien onberaden, stappen te ondernemen eerst te informeren bij de eigen Onder linge Waarborgmij. Landbouw Risico, gevestigd op het Landbouwhuis te Goes. Vooral wat de voorwaarden en premietarieven betreft kunnen de leden daar hun voordeel mee doen. De vertegenwoordigers in de distrikten zullen u gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekken over onze arbeidsongesehiktheidverzekering. Onze vertegenwoordigers zijn: G. P. Blok, J. Berman, Fa. Iz. P. Boidin, D. J. Dees, J. Don, J. H. van Dyke, F. C. Hanse, P. Overbeeke, J. P. de Pree, Th. S. Vlassenrood, H. A. Zandee, Kruiningen, Zierikzee, Oostburg, Zaamslag, Middelburg, Poortvliet, Zierikzee, Tholen, Colijnsplaat, Hulst, 's Heer Arendskerke, Tel. 01130— 415 Tel. 01110—2070 Tel. 01170—2313 Tel. 01153— 414 Tel. 01180—3855 Tel. 01662— 485 Tel. 01110—2751 Tel. 01660— 333 Tel. 01199— 228 Tel. 01140—3163 Tel. 01100—5686 de L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9