IC rui nifigen PETRUS METALEN GRAANSILO'S M. A. H. G0VAERT ZOON van Driel .van Dorsten i 1 P. J. G.-ers Z. P. M.-sters Z. L. M.-ers Plattelands vrouwen New Holland maai- kneuzers/hakselaars 482 Beperking uitgifte in Oostelijk Flevoland De consumptie van rundvlees in Nederland i Importeurs voor Nederland ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van pag. 480) clan boeren uit de Noordoostpolder of van elders, van een gemengd bedrijf worden overgeplaatst naar een ak- kerbouwbedrijf in Oostelijk Flevo land. De vrijkomende bedrijven komen dan beschikbaar voor boeren uit ruilverkavelingen. Voor de hele opbouw van Oostelijk Flevoland heeft deze vertraging in de uitgifte uiteraard ook gevolgen. Bij het maken van allerlei plannen, zo wel voor het agrarische bedrijfsleven als voor ander gebied, is rekening ge houden met een snellere kolonisatie. Nu hierin stagnatie komt wordt de start voor allerlei zaken veel moeilij ker, terwijl dit in veel gevallen ook financiële konsequenties met zich meebrengt. Ook de Rijksdienst IJsselmeerpol- ders zelf zal van een vertraging van de uitgifte moeilijkheden ondervin den. Men zal wellicht de ontginning, die toch al op het voorgenomen sche ma ten achter is, opnieuw moeten af remmen. Toch moet men er rekening mee houden, dat in 1968 waarschijnlijk Zuidelijk Flevoland droog komt. De ontginning zal daar dus in 1969 moe ten beginnen en dan zal de eigenlijke ontginning in Oostelijk Flevoland klaar moeten zijn. TELEURSTELLEND If vele honderden sollicitanten voor de bedrijven in Oostelijk Flevoland zullen deze berichten zeker met weinig vreugde ontvangen. Zij zijn nog steeds in afwachting van de beslissingen over hun sollicitatie. Verwacht mag worden dat in juli be kend zal worden of zij al of niet voor een bedrijf in aanmerking komen. De kansen om deze keer een be drijf toegewezen te krijgen worden natuurlijk kleiner nu er dit jaar min der bedrijven worden uitgegeven. Zoals reeds gezegd ziet men zich gedwongen dit besluit te nemen om dat niet op tijd voldoende woningen en gebouwen klaar zullen zijn. In welke mate het tekort aan bouwvak arbeiders hierbij een rol speelt wordt enigszins geïllustreerd door enkele cijfers die de heer A. D. van Eek, hoofd van de Bouwkundige Afdeling van de Rijksdienst IJsselmeerpol- ders onlangs noemde. Hij deelde o.a. mee dat er in Oostelijk Flevoland momenteel 500 a 600 bouwvakarbei ders werkzaam zijn. Zou men het bouwprogramma normaal willen af werken, dan zouden dit er volgens de heer Van Eek, constant ongeveer 1500 moeten zijn. De bouwaktivitei- ten zijn hierdoor en ook door de af gelopen lange winter ongetwijfeld in ernstige mate belemmerd. v ni Tóch vragen wij ons af of dit de enige oorzaken zijn, waardoor het bouwen in de nieuwe polder zo te leurstellend verloopt. Het wil ons voorkomen, dat de planning van een en ander ook niet geheel vlekkeloos is. Het feit dat op dit moment be drijfsgebouwen en woningen voor de gemengde bedrijven nog niet zijn aanbesteed, wijst naar ons gevoel wel in deze richting. Zou de uitgifte vol gens plan verlopen, dan moesten deze gebouwen over ongeveer een jaar kunnen worden aanvaard. Het lijkt ons dat men dan met de aanbe steding toch wel wat rijkelijk laat is. Welke argumenten er voor de gang van zaken rond de uitgifte in Ooste lijk Flevoland ook mogen worden aangevoerd, liet is en blijft een onbe vredigende geschiedenis. Vooral voor de gegadigden voor de bedrijven, maar ook voor alle anderen die op enigerlei wijze bij de opbouw van dit nieuwe gebied betrokken zijn, is dit alles bijzonder teleurstellend. Het zal wenselijk zijn, alles in het werk te stellen om de nadelige gevolgen van de vertraging bij de kolonisatie zo veel mogelijk te beperken! Sj. DE HAAN. (Vervolg van vorige pag.) De gemiddelde slaehtge wichten per dier zullen zich in beide landen niet ver ontlopen. In België is het gewicht der kalveren lager dan bij ons omdat de slachtingen van de nuchtere kalveren niet afzonderlijk worden genoteerd. De stieren komen in België met het hoogste gemiddelde geslacht gewicht voor de dag. Op genoemde inleiding maakte de heer Buijsse nog een belangrijke opmer king met betrekking tot de produktie van stieren vlees. Bij het slachtrijp ma ken van jonge stieren, die op een leeftijd van een goed jaar worden afgo leverd met een levend gewicht van 500 kg of minder en derhalve een geslacht gewicht hebben dat lager dan 300 kg ligt is het niet eenvoudig een vlees- kwaliteit te hereiken die bij het Belgische publiek voldoende wordt gewaar deerd. Eerst bij een hoger geslacht gewicht, afkomstig van stieren die langer worden aangehouden, is dat het geval. We menen dat voor de produktie van rundvlees ook voor Nederland hieruit conclusies kunnen worden getrokken. Goes, mei 1963. C DEN ENGELSEN. Na op 14 of 15 JUNI de tentoonstelling bezocht te hebben, gaat U toch zeker 's avonds ook nog naar Aantrekkelijk programma. Naast plaatselijke Verenigingen treden ook het bekende showorkest „De TROMMELAERE VAN ROSENDAELE" op. In ons Dorpshuis DANSEN met medewerking van twee beken de dansorkesten, hammondorgel alsmede Cabaret. Voor opslag en drogen van losgestorte granen. Leverbaar met capaciteit van 15 tot 50 ton. Complete installaties leverbaar met graanvijzels en elevatoren. VOORSTRAAT 68 G R O E D E TELEFOON 312 en 259 Installatie (2 silo's) voor circa 100 ton graan speciale beluchting/droogsysteem -f- graanvijzel (capaciteit 8 a 12 ton per uur) voor totaal slechts ƒ4105, Ook leverbaar in extra zware uitvoering van 10/10 mm-plaat voor speciale doeleinden met geringe kostenverhoging. Thans nog leverbaar vóór de nieuwe oogst, indien U onmiddellijk besteld! Stel niet langer uit, neem geen verdere risico's. Dit is de oplossing, óók voor U, nu er g-een voldoende opslagcapaciteit blijkt aanwezig te zijn voor centrale ontvangst van al het los gestorte graan van oogst 1963. Een New Heiland, dus GOED! Maaien of oprapen, kneuzen en Yerhakselen. In wagen Iaden of verspreiden New Holland levert hiervoor de beste machines. Vraagt vrijblijvend folders. HOOEDDORP-ZWUNDRECHT KAMPEN GRONINGEN TEL. (02503) 6241

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6