Landbouwschap richt zich tot de informateur DE CONSUMPTIE- AARD APPELMARKT JAARVERSLAG 1962 VAN DE ONDERLINGE VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ VOOR MOTORVOERTUIGEN DER Z. L. M. Wist U dat....? VRIJDAG SI MEI 1963 4T9 IIET bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn laatstgehouden vergadering de ongun stige ontwikkeling van de consumptie-aardappel - markt uitvoerig besproken. De sterke daling van het prijspeil vormde naar de mening van het be stuur duidelijke aanwijzing van een boven de markt hangend overschot, dat groter is dan de aanwezig geachte afzetmogelijkheden. Het werd wenselijk geacht na te gaan op welke wijze de af zet kan worden gestimuleerd. Naar de mening van het Landbouwschap is de huidige, zeer onbevredigende situatie mede gevolg van de door het Produktschap voor Aardappelen met betrekking tot de prijsvorming en afzet ge troffen maatregelen. Door het exportverbod van vroege aardappelen van oogst 1962 zijn enerzijds zich voordoende exportmogelijkheden niet benut, terwijl daardoor anderzijds bepaalde percelen later zijn gerooid en de opbrengst groter is geworden dan zonder exportverbod het geval zou zijn ge weest. Voorts heeft ook de dit voorjaar ingevoer de binding van de export aan vergunningen met beperkte geldigheidsduur bedoeld om een ingrij pen in de prijsvorming te voorkomen het markt- beeld beïnvloed en de export waarschijnlijk eniger mate belemmerd. Het Landbouwschap heeft aan het Produktschap voor Aardappelen verzocht op de kortst mogelijke termijn maatregelen te treffen, welke als conse quentie van het ingrijpen in het vrije verloop van afzet en prijsvorming van oogst 1962 alsnog kunnen worden aangewend om de afzet te bevor deren en de gedupeerde bezitters van voorraden aardappelen in het dreigende verlies tegemoet te komen. Zoals bekend is het stelsel van exportvergun ningen weer afgeschaft en zal nu blaken hoe de situatie zich op de aardappelmarkt gaat ontwik kelen. Het kwaad is echter door het destijds in stellen van deze vergunningen reeds geschied en de boer blijft weer met de stroppen zitten! Er blij ken nog voldoende aardappelvoorraden aanwezig te zijn en mede door de strenge winter kon onvol doende gebruik van de bestaande exportmogelijk heden worden gemaakt. IIET Jaarverslag 1962 van de Onderlinge over het 12e boekjaar van de Maatschappij laat, evenals de laatste jaren het geval was, wederom een sterke ontwikkeling zien. In 1960 en 1961 een toename van het aantal verzekerde motorvoer tuigen van 1179 resp. 1181 en voor 1962 maar liefst een toename van 1593 voertuigen. Op 88 voertui gen na kwam dan ook de 10.000e polis heel dicht in het zicht en deze kon dan ook begin 1963 feeste lijk worden uitgereikt. Minder gunstig is het beeld van het schade- verloop over 1962. Het aantal schadegevallen steeg met 1.3 terwijl ook de uitgekeerde schade bedragen met 3% zijn gestegen. Het jaarverslag wi.jdt de nodige aandacht aan de oorzaken van deze stijging van het aantal schadegevallen en meent dat naast de toeneming van de intensiteit van het verkeer, mede de achterstand in de verkeersvoor- zieningen hiertoe aanleiding geven. Daarbij echter wordt er in het verslag benadrukt dat de leden zelf, door het betonen van de nodige verantwoor delijkheid op de weg, het schadepercentage wel degelijk kunnen laten dalen. Vandaar dat de ge dachten van de Uitvoerende Commissie uitgaan naar bijv. in een aantal gevallen het opleggen van een verplicht eigen risico van 250,en een be loning voor diegenen die langer dan 5 jaren schadeloos rijden in de vorm van een hogere no- claim korting. De financiële positie van de Maatschappij, met een reserve van rond 177.000,is gezond. Alhoe wel het nieuwe boekjaar 1963, door vorst, glad heid, mist enz. slecht is ingezet ziet het Bestuur de resultaten hiervan wederom met vertrouwen en optimisme tegemoet. IN een brief aan de informateur, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft het Landbouwschap de wensen van het landbouwbedrijfsleven ten aanzien van het in de komende regeringsperiode door de overheid te voeren landbouwbeleid kenbaar gemaakt. De algemene economische ontwikkeling roept in de landbouw grote problemen op en dwingt het agrarische bedrijfsleven in snel tempo nieuwe vormen te zoeken. Grote veranderingen zijn reeds gaande op het platteland en zullen ook in de toekomst plaatsvinden. Deze veranderingen grijpen diep in de economie van de bedrijven in en nog dieper in de persoonlijke sfeer van velen die in de land bouw werkzaam zijn. Dat komt onder meer tot uitdrukking in de jongste gegevens van het Landbouw- Economisch Instituut over de bedrijfsuitkomsten in de landbouw. Op vele bedrijven is het arbeids inkomen in de laatste jaren aanzienlijk achtergebleven bij de algemene welvaartsontwikkeling. UET regeringsbeleid in de komende periode zal de landbouw zodanig moeten helpen dat de nood- zakelijke economische ontplooiing van de agrarische bedrijfstak kan plaatsvinden op een sociaal verantwoorde wijze. Daardoor zijn naar het oordeel van het Landbouwschap de volgende maatregelen nodig: Algemene voorwaarde is dat het prijsniveau voor iandbomvprodiikten wordt verhoogd en wel zodanig dat: a) de kostenstijgingen worden vergoed; b) de achterstand in de beloning van de landarbeid op korte termijn kan worden ingehaald; c) de landbouw de normale bedrijfsrisico's kan dragen; d) de bedrijven in staat zijn om de noodzakelijke investeringen te doen. Het Landbouwschap is voorts van mening, dat voor het lopende melkprijsjaar de richtprijs voor de melk alsnog verhoogd zal moeten worden tot 28 cent per 100 kg, overeenkomstig het in het najaar gedane advies van het Landbouwschap. De overheid zal de nodige medewerking moeten verlenen opdat voor zuivelprodukten en vlees een hogere prijs voor de producenten uit de markt kan worden verkregen. Ten aanzien van het loonbeleid stelt het Landbouwschap, dat het mogelijk moet worden gemaakt de achterstand in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden van de landarbeiders snel in te lopen. MET betrekking tot het structuurbeleid schrijft het Landbouwschap, dat het in te stellen Sanerings- en ontwikkelingsfonds voor de landbouw over ruime financiële middelen zal moeten beschikken, niet alleen voor de sociale begeleiding van de vrijwillige bedrijfsbeëindiging, maar ook om de boeren te helpen bij de verbetering van de bedrijfsstructuur. De uitvoering van ruilverkavelingen zal moeten worden versneld tot 60.000 ha per jaar. In de brief aan de informateur wordt eveneens de aandacht gevestigd op de dringend noodzakelijke modernisering van bedrijfsgebouwen. Hiervoor is nodig: a) dat in de richtprijzen voor landbouwprodukten en in de pachtprijzen de werkelijke gebouwen - kosten worden verdisconteerd; b) dat voor investeringen in agrarische bedrijfsgebouwen de temporisering van de vervroegde afschrijving ongedaan wordt gemaakt en de investeringsaftrek wordt verhoogd tot tweemaal 8%; c) dat het bouwvolume voor de agrarische sector belangrijk wordt-verhoogd d) dat onderzoek en voorlichting op het gebied van de gebouwenverbetering door premies wor den gestimuleerd. De temporisering van de kassenbouw in de tuinbouw dient te worden opgeheven. flMTRENT het EEG-beleid merkt het Landbouwschap onder meer op, dat de regering dient te blijven streven naar een snelle vrijmaking van het handelsverkeer binnen de EEG, in het bijzonder voor produkten waarbij de Nederlandse landbouw grote belangen heeft, zoals zuivel- en veredelingsproduk- ten. Op dit punt is nog een grote achterstand in te halen. Tenslotte brengt het Landbouwschap nog enkele wensen op fiscaal terrein onder de aandacht van de informateur. Het zijn o.a.: afschaffing van de grondbelasting; handhaving van de zogenaamde landbouw vrijstelling; spoedige invoering van de mogelijkheid tot middeling van inkomens ten behoeve van de inkomstenbelasting. Het Landbouwschap besluit zijn brief met een dringend beroep op het nieuwe kabinet om aan boven staande wensen uitvoering te geven. SCHRIJVER dezes weer eens een font heeft gemaakt? Opgebeld door een Z.L.M.-lid uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, bleek dat deze in het stukje .van 10 mei ontdekte, dat de daar berekende Inkomsten belasting onjuist was. Er was n.l. berekend dat de verschuldigde inkomstenbelasting bij een inkomen van f 30.000be droeg f 8.517,en bij een inkomen van f 26.400,maar f6.745,Besparing dus f 1.772,Deze bedragen zijn juist, maar voor iemand met aftrek voor drie kinderen. Ik nam de bedragen uit de verkeerde kolom. Voor iemand met twee kinderen als in het gegeven voorbeeld wordt de besparing als volgt: Inkomen f 30.000,Verschuldigde Inkomstenbelasting Aftrek premie3.600, Verschuldigde Inkomstenbelasting Inkomen26.400, Bespaarde Inkomstenbelasting De besparing is dus nog f 18,groter en is praktisch gelijk aan de halve premie. Onze dank aan deze lezer van het Zeeuws Landbouwblad voor zijn nauwkeurig lezen. Intussen zijn de verkiezingen voor onze Staten-Generaal weer achter de rug. Die voor de Tweede Kamer konden wij volgen voor radio en televisie. We kunnen weer vaststellen dat vogels van diverse pluimage in dit hoge college terecht zijn gekomen. De Koekoek deed in onze volksvertegenwoordiging nog eerder zijn intree dan in de natuur. Het wordt nu afwachten in welk nest zijn eieren terecht zullen komen en of anderen bereid zullen zijn hierop te gaan broeden. Als ik van politiek verstand had en medewerkte aan een politiek blad, ik schreef erover, nu ik van politiek weinig verstand heb en schrijf voor een niet politiek blad, zwijg ik erover en bepaal me alleen tot een We zullen nu maar afwachten welke regering zal worden gevormd. Dit is voor onze land- en tuinbouio zeer belangrijk. Er liggen zeer belangrijke en ingrijpende, belastingvoorstellen op afdoening te wachten en we hopen, dat de nieuwe regering deze nog eens danig onder de loep zal nemen. Daar is alle reden toe We noemen om te beginnen art. 6 lid 2 Besluit Inkomstenbelasting 1941, de zgn. landbouwvr ij stelling. Waardevermeerdering bij het vervreemden van tot het landbouwbedrijf van de landbouw er-exploitant behorende onroerende goederen vormt thans geen belaste winst. Als de nu reeds sedert 1958 op stapel staande wetsontwerpen wet worden, zal deze landbouwvry stelling verdwijnen en krijgen wij een aan de winst van een landbouwbedrijf zeer wezensvreemd element in de belaste sfeer Wij noemen dit voor het landbouwbeleid even ongewenst als een koekoeksei voor een merel of duif en onze nieuwe regering heeft, naar onze bescheiden mening, de taak om er voor te helpen zorgen dat ook op fiscaal terrein de allures van de koekoek geen al te grote vormen aannemen. MEIJERS. f 8.906,— 7.116,— 1.790

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3