491 W ecko verzicht Noteringen Stand groentegewassen WIJ ONTVINGEN: VRIJDAG 3 1 HEI 1963 0/7 PER (ftHetfff WeeKDOEK vah IN de afgelopen week was de stemming op de gerstmarkt goed prijshoudend. Door het ontbreken van aan bod buitenlandse kippegerst was men aangewezen op de Nederlandse gerst. De leveranciers hielden het aanbod terug. De in tarwe nog aangeboden partijen werden regelmatig op onveranderde prijzen door de hoogmolens opgenomen. Aan het eind van deze overzichtsperiode sloot de markt in een kalme stemming. De afgelopen week waren zowel groene erwten als schokkers iets beter gestemd. Het aanbod van beide artikelen was klein. Bruine bonen konden zelfs tegen lagere prijzen moeilijk geplaatst worden. Bïauwmaan- zaad was tengevolge van verkoopdruk flauwer gestemd terwijl in karwijzaad op onveranderd niveau het een en ander omging. aardappeltebmijnmarkt (Weekbericht 22—28 mei 1963.) Verstrekt door G, de Vries en Zonen, N.V., Am sterdam; voor Zeeland: Goes, teL 01100-6451. Met een weekomzet van 14 contracten blijkt nog steeds dat de belangstelling uiterst gering is en er weinig nieuws valt te melden. consumptie-aardappelen Bintje 35 mm opw. Op november werd 1 contract gedaan op ƒ12,70, aan het slot was de notering laten 13,en bieden 12,50. POOT-AARDAPPELEN Bintje a 35/45 Geen omzet, met biedprijs aan het slot van 22,en laten 24-, Eerstelingen A 35/50 Op november werden 2 zaken gedaan op ƒ25,terwijl alleen bleef geboden met ƒ23,50. Sirtema A 35/55 opw. Op november werden 8 contr. afgesloten op 22,— 2 contr. op 22,40 en 1 contr. op 23,De slotnotering was laten 23,50 en bieden ƒ23, AARDAPPELMARKT Wat de aardappelhandel betreft valt te vermelden, dat het Produktschap voor Aardappelen de bekend making heeft gedaan dat voor de uitvoer van con sumptie-, fabrieks- en voeraardappelen van 27 mei 1963 af geen vergunningen meer nodig zijn, Op de Franse markt is een betere vraag ontstaan na het voorkomen van koeler weer. De kwaliteit der aard appelen in Noord-Frankrijk is bevredigend en de stemming op de Franse markt is beter prijshoudend. De noteringen van nieuwe aardappelen zijn gestegen doordat hèt aanbod van de invoer uit Algerije en Spanje is verminderd. Het aardappelseizoen in Ma rokko is vrijwel geëindigd. Tot 20 mei is ruim 71.000 ton uitgevoerd dit jaar vergeleken met een kleine 85.000 ton in de overeenkomstige periode van ver leden jaar. De Algerijnse uitvoer van nieuwe aard appelen wordt voor dit jaar geschat op 40.000 ton. Israël heeft tot dusver 6000 ton aardappelen uitge voerd en men verwacht dat het,, totaal dit seizoen 8.000 ot 10.000 ton zal bedragen. Denemarken heeft de per-ode voor de vrije invoer van consumptie-aardappelen verlengd tot en met 2 juli a.s. Öp de Duitse markt komen steeds meer Ita liaanse nieuwe aardappelen beschikbaai- met het ge volg dat de prijzen zijn gedaald van 45 tot 33 Mark per 50 kilo. De telersprijzen zijn op het ogenblik in de Bondsrepubliek de laagste sedert vijf jaar. In Groot-Brittannië zijn de winkelprijzen van ma jesties gedaald tot 3'Z a 4% pence per pound en van king edwards tot 5 k 5Vs pence per pound. Het poten is behalve op de zwaardere gronden in het Verenigd Koninkrijk voltooid. De groei is bevredi gend, al is hier en daar warmer weer nodig. Italië voert geen aardappelen meer in omdat het aanbod uit eigen land steeds groter wordt. De vraag is klein en de prijzen dalen. De afzetmogelijkheden voor Ita liaanse aardappelen in het buitenland zijn beperkt als gevolg van de invoerverboden in veel landen. Op de aardappelbeurs te Leeuwarden was de markt onoverzichtelijk en er werden geen noteringen op gemaakt. Er was nog veel aaabod en weinig vraag. Op de aardappelbeurs in Rotterdam noteerden de klei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnen land Bintjeg 12 14. Van de klei-aardappelen 35 mm opwaarts noteerden Bintjes 1214. Voor ex port werden Bintjes 35 mm opwaarts van de klei grond, in twee maten gesorteerd, geen zaken gedaan. Furore 40 mm opwaarts noteerde 8—/8,75. De bin nenlandse handel was zeer kalm. Voeraardappelen noteerden ƒ2,50- ƒ3,25. De prijzen zijn berekend per 300 kg en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. De aardappelbeurs zal dinsdag 4 juni open zijn. Op de graanbeurs in Rotterdam noteerde tarwe van doorsneekwaliteit met 17 vocht ƒ34,80, deze week franco per schip Rotterdam. Zomergerst no teerde tot 27,25, haver tot 25,50, groene erwten 31- ƒ39 en schokkers ƒ35 ƒ50, franco Rotterdam. Op dinsdag 4 juni zal er in de voormiddag geen graanbeurs zijn. aardappelen (Beursbericht markt Goes 28 mei 1963.) Bintje, 35 mm opw., binnenland.se sortering 10— 12 per 100 kg; Bintje, 35 mm opw.. export sorte ring 1012 per 100 kg. Levering aan de sorteer- inrichting, sorteerkosten voo# rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3 per 100 kg. eieren De eierprijs bedraagt ƒ1,65-ƒ1,69 per kg. van de veemarkten Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien 2,403,30; Vette kalveren, levend gewicht, ƒ2,40ƒ3,20; Nuchtere kalveren ƒ1,40— ƒ1,60; Slachtpaarden ƒ2,30ƒ2,70. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ800ƒ1125; Vare koeien ƒ625—ƒ875; Vaarzen ƒ550—ƒ870; Pinken ƒ350— ƒ520; Graskalveren 275375; Schapen ƒ80 ƒ110; Weidelammeren 55ƒ80. Alles per stuk. Op de veemarkt te VHertogenbosch noteerden melk- en kalfkoeien ƒ600ƒ1125; Guiste koeien ƒ550—ƒ900; Kalfvaarzen ƒ725—1075; Klamvaar- zen ƒ700ƒ900; Guiste vaarzen ƒ525775; Pinken ƒ350ƒ535; Graskalveren ƒ200ƒ330; Nuctere ƒ350535; Graskalveren ƒ200—ƒ330; Nuchtere schapen ƒ6085; Ooien met lammeren ƒ125-— 200; Lammeren 4575. FRUIT AFZET: 21—27 mei 1963. Plaatselijk werden nog restanten van de oogst '62 geveild: Golden Delicious I 60/65 mm 65 ct, II 70/75 mm 74 ct, Hl grof 52 ct, III fijn 2024 ct. Goudrei- nette III grof 39 ct. Jonathan II 60/65 mm 32- 36 ct, iiD 36 ct, Hl grof 23—24 ct, III fijn 9—25 ct. De aanvoer van glasaardbeien nam toe tot 1100 krat per dag. De prijzen hiervoor waren: extra 108 —120, I 80100, II 6083 ct, per doos van 200 gram. Volveldsaardbeien staan goed, met een rijke bloei. Kruisbessen groeien door de vallende regen, rond Pinksteren wordt de eerste aanvoer van groene kruisbessen verwacht. Rode bessen vertonen vooral voor het ras Jhr. v. Tets overwegend nog een goede stand. Zwarte bessen staan goed, de tijd van rui moet echter nog komen, de stand kan hierdoor zich nog snel wijzigen. Frambozen ontwikkelen mooi. Bramen lopen nog steeds terug. Eerder dan werd verwacht, zijn dinsdag 28 mei 2000 kg groene kruisbessen geveild in Goes en Ka- pelLe. Deze werden verkocht voor 3,273,59 per kg. De export hiervan ging vooral naar Zweden. GROENTE- EN FRUITMARKT De aanvoer van spinazie is belangrijk kleiner ge weest dan vorige week en daarbij ook kleiner dan verleden jaar. De vraag was vrij levendig, waardoor, de afzet vlot verliep. Tegen het einde van de week trokken de prgzen zelfs aan. Van gemiddeld 0,24 per kg kwamen zij op 0,32. De export van spinazie is. reeds sterk verminderd. West-Duitsland kon zich kennelijk goed uit eigen produktie dekken. De aanvoer van bloemkool heeft van de week een lichte uitbreiding ondergaan. Het zwaartepunt van dit aanbod lag in het WestJand met als belangrijkste veilingen Westerlee en Poeldijk. De vraag naar bloemkool is krachtig geweest, waardoor hoge prij zen tot stand kwamen. Opvallend is, dat zij aanzien lijk hoger lagen dan verleden jaar. Het merendeel van de aanvoer werd in het binnenland onderge- |\OOR de minder gunstige weersomstandig- heden verliep de ontwikkeling van de ge wassen in de open grond en van enkele gewassen in koude kasseii slechts langzaam. De stand van de gewassen is per 17 mei j.l. vergeleken met het veeljarig gemiddelde en met de vorige cijfers over het algemeen bevredigend. De gelichte sla onder glas is aanmerkelijk in stand verbeterd omdat het oude gewas thans geruimd is. Door het koele weer verloopt de rijping van aardbeien onder glas in het ambtsgebied Geldermalsen traag. De kilo gram-opbrengst is in het consulentschap Amster dam in de verwarmde kassen minder dan nor maal. De overgezaaide peen onder glas staat er in het ambtsgebied Barendrecht goed voor. In de open grond zijn voor een deel de vroege aardappelen pas in mei geplant, waardoor een late oogst verwacht kan worden. In het consu lentschap Geldermalsen wordt de vorstschade van de afgelopen winter bij aardbeien steeds duide lijker merkbaar. Ook in het ambtsgebied Amster dam is door de strenge winter schade aan het gewas aangericht. Het planten en zaaien van bo nen wordt vertraagd door de aanhoudende lage temperaturen. I^"StöRAM ünr ó7SUKHÖEK HET is nog geen zomerweer al was het week- eind mooi en zonnig. Maandag was het weer donker en koud. Het duurt wel wat lang eer we over werkelijk zomer kunnen schrijven, boven in „'t boezeloen". Niettegenstaande het weer, worden onze bietenakkers met de dag groener. We zijn met alle hens aan 't dek aan 't wieden voor de eerste keer; na het opeenzetten nog een hele kluif waar veel handen arbeid plus wied- machine mee gemoeid is. Dat wieden na 't opeen- zetten moet mijns inziens nog drastisch vermin derd worden, gezien ons arbeidersaantal. Gelukkig wijzen de nieuwe middelen ons aan, hoe straks te handelen. De proeven met pyramin trebex met de allernieuwste middelen, die nog uitgeprobeerd worden geven ons goede moed, dat we straks vóór het opkomen of direkt er na, en later nog eens na 't opeenzetten, het onkruid eens goed de baas kun nen. Wè moeten nog wel eens uitzoeken hoe het komt, dat bij sommige genomen proeven, het on kruid prachtig vernietigd wordt en de bieten niets lijden, en bij andere proeven de bieten flink ge remd worden in hun groei. Maar we hebben goede hoop dat dit straks verbeteren zal en met een ge rust hart onze suikerbieten kunnen blijven zaaien. Want het is toch nog een der weinige pijlers waar mede ons landbouwbedrijf boven water wordt ge houden. Het gaat met de wereldprijs der suiker nog steeds excelsior! Er schijnt een tekort te ontstaan, wat in cle landbouw niet dikwijls voorkomt. Het is steeds, dat we van overschotten horen praten. In 't land van de baardman schijnt men liever wat soldaatje te spelen dan suikerriet te verbouwen; ja, het is daar ook heel warm. Op de suikerbietenprijs moeten we nog even wachten denk ik, want we hebben zo geen kabinet meer. Laten ze er mee maar wat opschieten, want er is nog werk in Den Haag dat ligt te wachten. Het volk heeft nu gekozen, dan ook maar opschie ten! We doen in ons weekboek nooit aan politiek; toch zouden we graag wat nieuwe ministersge zichten zien. Niet allemaal, maar een stuk of wat wèl. Wij zouden in ons vak allicht verbeteren, ver minderen kunnen we niet veel meer! Enfin, dat is niet onze zaak, wij keren weer terug naar onze akkers waar nog veel werk ons geheel opeist. Want praten en breien geeft pas een goed resul taat; met de dichter meezeggend „en de boer hij ploegde voort". bracht. In Westerlee werd afgelopen maandag het volgende genoteerd: 6 stuks per bak ƒ1,45ƒ1,55; 8 stuks per bak ƒ1 —ƒ1,25; 10 stuks per bak ƒ0,70—1,05; 12 stuks per bak ƒ0,45—ƒ0,84. Alles per stuk. De export van bloemkool bleef nog gering. In cle week van 13 tot 18 mei omvatte hij een hoeveelheid van 23 ton. Hiervan nam Zweden 11 ton af en West- Duitsland 9 ton. Het areaal van glasaardbeien is dit jaar weer toe genomen. Dit komt tot uiting in de aanvoercijfers, die hoger liggen dan verleden jaar. Zelfs is de si tuatie zo, dat er di£ jaar in een korter tijdsbestek al meer aardbeien aangevoerd zijn dan vorig jaar. Bij het toenemen van de aanvoer zijn de prijzen gedaald. In de vorige week ging dit nogal bruusk, daarna in de afgelopen week dus wat geleidelijker. Ver geleken met vorig jaar waren zij wat lager. De ex port heeft een vlotte start gehad. Aanvankelijk was West-Duitsland de belangrijkste afnemer, maar al spoedig werd de eefste plaats door België overgeno men. Merkwaardig is, dat Frankrijk dit jaar ook be langstelling toonde voor onze glasaardbeien, zij het dan op zeer bescheiden schaal. Tot 18 mei bedroeg de Franse afname 13 ton. In 1962 kocht Frankrijk helemaal niets. 0 Nederlandse namen van planteziekten bij land bouwgewassen, gepubliceerd onder NEN 3136 door het Nederlands Normalisatie-Instituut. Deze norm bevat de Nederlandse en Latijnse benaming van planteziekten bij landbouwge wassen. In deze uitgave is de kritiek verwerkt die is binnengekomen op het eertijds door de Nederlandse Planteziektenkundige Vereniging onder dezelfde titel uitgegeven boekje. In som mige gevallen is zowel de nieuwe als de oude benaming opgenomen. De norm geeft de gewassen in alfabetische volgorde van de Nederlandse namen, terwijl bij ieder gewas de namen van de ziekten zijn opgenomen in volgorde van ziekten veroor zaakt door schimmels, bacteriën, virussen, aal tjes en fisiologische oorzaken. NEN 3136 is verkrijgbaar bij het Nederlands Normalisatie-Instituut tegen de prijs van 3,25 per exemplaar voor contribuanten, onderwijs instellingen en studerenden. Voor de overige bestellers bedraagt de prijs 6,50. Bij grotere afname korting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 27