478 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Glasa: Go IYE waarde van het aardbeiras Glasa is een veel- besproken onderwerp. De resultaten die met Glasa worden behaald variëren van zeer slecht tot zeer goed. In overeenstemming daarmee komt de één tot de gevolgtrekking dat Glasa waarde loos is terwijl de ander beweert dat Glasa het beste ras is voor de teelt onder glas. In onder staand artikeltje willen we trachten aan te tonen dat deze tegenstelling niet een gevolg is van on berekenbare eigenschappen van Glasa, maar wordt veroorzaakt door jouten die dikwijls bij de teelt worden gemaakt. GLASA OP DE PROEFTUIN ZALTBOMMEL PLASA is in 1949 ontstaan uit een kruising van het Amerikaanse ras Howard 17 met Deutsch Evern. In 1952 viel deze zaailing ir de open grond op door zijn vroegheid en grote, mooie vruchten. Ir 1953 werd hij onder drie ramen platglas geteeld. De oogst was vroe ger en de produktie hoger dan bij Deutsch Evern. Daarna zijn vanal 1954 tot en met 1960 steeds van Glasa en Deutsch Evern zodanige oppervlakten onder platglas geteeld dat de rassen afzonderlijk en op naam konden worden geveild. Over deze zeven jaren gerekend was Glasa gemiddeld wat vroeger en produktiever. In geld uitge drukt was in die jaren per jaar en per raam de opbrengst van Glasa gemiddeld ƒ1,31 hoger dan die van Deutsch Evern. In 1961 en 1962 werd onder plat glas uitsluitend Glasa geteeld. In beide jaren wa; de gemiddelde produktie van ruim 400 ramen 2,9 kg per raam. In geld waren de opbrengsten respectievelijk 9,05 en 11,06 per raam Vanaf 1957 is Glasa op de Proeftuin ook in kassen geteeld. In he eerste jaar waren de resultaten pover. Glasa was wel vroeger er grover dan Deutsch Evern maar de produktie stelde teleur, vooral ir de verwarmde kas. Toch werd met zeer kleine oppervlakten door gegaan. In 1958, 1959 en 1960 werd hij één keer met Deutsch Evern ver- geleken in een verwarmde kas en alle drie de jaren in een koudr kas. In die proeven was Glasa steeds beter dan Deutsch Evern. Maai pas in 1961 werd Glasa in verhouding tot Deutsch Evern op groti schaal geteeld. In een vaste kas met verwarming en verlichting werden de twee rassen vergeleken in kistjes en in de kasgrond ge poot. In een rolkar met heteluchtkachel stonden zij eveneens beid< en in een koude rolkas werd alleen Glasa geteeld. Bij alle teelt- vormen maakte Glasa dat jaar een uitstekende indruk. Nadien i< Glasa hèt ras geweest op de Proeftuin. IN 1962 werd in de kassen alleen Glasa geteeld. Er werden proe- ven genomen met belichting, verpoten met en zonder kluit, kool zuurgas, verschillende kwaliteiten plastic voor grondbedekking en dergelijke. Het resultaat van deze proeven blijft hier buiten beschou wing, maar cm aan te tonen wat met Glasa kan worden bereikt geven we enkele globale cijfers van de beste onderdelen van de proe- ven. In kistjes met verwarming en belichting 2,5 kg voor 25,per m2 In de vaste kas gepoot, verwarmd en belicht 1,6 kg voor 18,per ro2 In rolkas met warmeluchtkachel ruim 3 kg voor 21,50 per m2 In koude rolkas met petroleumkachel (COo) ruim 3 kg voor 18,50 per m: In 1963 zijn tot nu toe twee vaste verwarmde kassen waarvan één met belichting afgeoogst. De planten werden vóór de winter in de kasgrond gepoot. De proef in deze kassen is het gebruik van kool zuurgas. In beide kassen hebben de vakken met koolzuurgas per m2 rond 2 kg voor 20,gegeven. De vakken zonder koolzuurgas blij ven daar enkele guldens per m2 onder. In de koude rolkassen, even eens met kooïzuurgasproeven, is de oogst nog nauwelijks begonnen De stand is echter veelbelovend en voor iemand die graag goede aardbeien ziet zeker een uitstapje waard. GLASA IN DE PRAKTIJK IN de praktijk maakte Glasa dezelfde martelgang als op de Proef- tuin. Reeds vóór 1957, het jaar waarin Glasa in de handel kwam, werd hij op enkele partikuliere bedrijven beproefd in verwarmde kassen met kistjes. In het Jaarverslag van de Proeftuin over 1957 zijn de ervaringen van deze proeven en van de proeven die in dat jaar op de Proeftuin werden genomen samengevat in de volgende zin: „De vroeger reeds opgedane indruk dat Glasa niet geschikt i.c voor de teelt onder verwarmd glas is hierdoor versterkt". Ondei platglas waren de! resultaten in het algemeen gunstiger hoewel ook bij die teeltwijze verschillende mislukkingen werden waargenomen Aanvankelijk was de houding tegenover Glasa dan ook overwegen,! afwijzend. Drie jaar nadat het ras in de handel was gekomen, du.c in 1960 bedroeg de aanvoer van Glasa aan de Coöp. Veiling Zalt- bommel nog slechts 3 van de totale aanvoer van glasaardbeien Maar geleidelijk heeft Glasa ook in de praktijk bij alle teeltvormen onder glas voet aan de grond gekregen. In 1961 nam hij 9 van de glasaardbeien in de Bommelerwaard voor zijn rekening en in 1962 toen de aanvoer te Zaltbommel 810.000 kg bedroeg was daar van 58 Glasa. HOE HET MOET HAT Glasa zeer vroeg rijp: en grote, mooie vruchten kan geven U wordt algemeen erkend. Het verschil in waardering heeft hoofd, zakelijk betrekking op de produktiviteit. Daarbij doet zich het merk waardige feit voor dat Glasa thans produktiever lijkt dan enkele jaren geleden. Hoewel hieromtrent niets te bewijzen valt menen wij dat de hogere opbrengsten van de laatste jaren moeten worden toe geschreven aan veranderingen in de teelt. Drie punten zijn daarbij van belang. Vermeerderingsveldje: het fundament voor de teelt in 1984. Glasa in koude rolkas. Exportkwalitettk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 12