TUINBOUW IDNGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 3 1 MEI 1963 4U5 AP de Kleinfruitteeltdag, gehouden op vrijdag 22 maart 1963 te Kapelle sprak onder andere de heer J. Blommers, van het R. T. C. Geldermalsen, over het onderwerp: „Welke eisen stelt de teelt van aardbeien onder glas". Behandeld werden toen een drietal bedrijfstypen met de daarvoor benodigde investeringen, over de teelt werd niet ge sproken. Zeeland richt zijn oog op glasteelten, die dank zij de klima tologische voordelen nog meer uitgebuit kunnen worden. Een van de conclusies van de heer Blommers was: Het bedrijf moet dicht by een veiling liggen, waar voor de geteelde produkten een goede prijsvorming bestaat. De tendens is aanwezig de aardbeien steeds ster ker te forceren met warmte en licht om het produkt vroeger aan de markt te brengen. Tijdens een excursie naar de Bommelerwaard vie len ons op de goede resulaten die te behalen zijn door Glasa, glasaard beien, te telen onder glas. In nevenstaand artikel kunt U kennis nemen met de ervaringen van dit ras in de Bommelerwaard, het meest intensiebe aardbeiencentrum voor Nederland. Glasa is een van de rassen die bewezen hebben ook in Zeeland goede resultaten te geven. Het plantseizoen is nog ver weg maar zij die dit ras willen gaan telen zullen zich tijdig van goede planten moeten ver zekeren Belangrijk is ook, zich te beperken tot één ras. Versnippering door een te groot aantal rassen beïnvloedt de prijsvorming ongunstig. ise in In roe- maf lige en [end tge- lasa was In am. het en in er- ude ge ide elt- is oe- 30l- en ou- ikt oe- l|E zijn weer in de periode dat we bijna weke- lijks met de sproeimachine de boomgaard in moeten om de strijd aan te binden tegen de para sieten die ons fruit belagen. Nimmer aflatend is dit gevecht tegen dierlijke en plantaardige belagers van onze vruchten. De strijd mag geen ogenblik verslappen want het gaat om de kwaliteit van het produkt dat we telen en die kwaliteit is van het grootste belang voor het uit eindelijk teelt resultaat. Er zou voor ons geen aanleiding bestaan nog eens nath-ukkelijk hierop te wijzen, ware het niet dat er de laatste maanden in de pers veel geschreven wordt over een boek van de Amerikaanse biologe Rachel Carson. Een boek dat de wetenschapsmen sen bezig houdt en dat twijfel heeft gezaaid in de harten van vele lezers. We bedoelen het boek „Zwijgzame lente" van genoemde schrijfster waar- ir een aanval wordt gedaan op het gebruik van bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw en het gebruik van onkruid verdelgingsmiddelen. De schrijfster stelt dat de mens het natuurlijk evenwicht op aarde heeft verbroken, terwijl hij b ;zig is met de chemische, produkten de lucht, aarde en zee te besmetten op een gevaarlijke en soms zelfs dodelijke wijze. Vele voorbeelden noemt Rachel Carson in haar boek, voorbeelden die spre ken van dood tengevolge van het gebruik van be strijdingsmiddelen. Juist voor ons, fruittelers, die ook dagelijks ge bruik maken van de chemische middelen voor de bestrijding van ziekten en plagen, kan het be langrijk zijn, kennis te nemen van het boek van deze Amerikaanse schrijfster. Niet omdat we het eens met haar zouden zijn. We geloven dat zij in sterke mate overdrijft. Zeker wanneer we de si tuatie in ons land bekijken is er geen reden tot ongerustheid. Het is echter goed dat iedereen die met deze middelen werkt, volkomen doordrongen is van de belangen die op het spel staan. Men kan nooit to voorzichtig zijn wanneer men met bestrij dingsmiddelen werkt. Het boek van Rachel Carson is een aanklacht tegen dit gebruik. Daarin word de zaak over dreven voorgesteld, maar waakzaamheid blijft no dig. We mogen zonder enige overdrijving zeggen dat in ons land de zaak van de bestrijdingsmid delen zeer goed is geregeld, dat bij ons de mens geen enkel risico loopt wanneer ieder zijn plicht verstaat. Wij als tuinders, zullen er echter aan moe ton meewerken dat ongelukken met bestrij dingsmiddelen zoveel mogelijk worden beperkt, ja dat ze niet voor komen. Wanneer er ongelukken gebeuren is het meestal door onverschilligheid, door nonchalance. Dat is jammer want het doet deze toch reeds zo tere zaak geen goed, zeker niet na de verschijning van een boek als dat we hier voor hebben genoemd. Wij hopen van harte dat elke teler in dezen zijn volle verantwoordelijkheid zal beseffen. Neem geen enkel risico, wanneer U met giftige bestrijdingsmiddelen werkt. Denk vooral ook aan de bescherming van u zelf of uw personeel. We weten uit ervaring dat men na enige tijd met gif tige middelen gewerkt te hebben, gemakkelijk ver slapt en minder voorzorgsmaatregelen neemt. Doe dat niet. Het gaat om uw leven of om dat van uw medewerkers. Bescherm uw mensen of u zelf als dat nodig is onder alle omstandigheden. Wanneer het erg warm is kan het dragen van een masker een benauwdheid zijn maar bedenk dat het weg laten van het masker grote ongelukken kan ver oorzaken. Lees altijd aandachtig de aanwijzingen die wor den gegeven op de verpakking van de bestrydings- middelen. Ze staan daar niet voor niets op ver meld. Kom de voorschriften na, liet is zo belang rijk. Pas vooral op bij het mengen of aanmaken van de spuitvloeistof. Dan hebt U immers te ma ken met het onverdunde middel en dat kan erg gevaarlijk zijn. Denk vooral ook aan het wassen van uw han den na met bestrijdingsmiddelen in aanraking te zijn geweest. Het lijkt zo vanzelfsprekend ?naar we weten dat het niet altijd even vanzelfsprekend is voor de arbeider die heeft gespoten en in de schafttijd zijn boterhammen gaat opeten. Mis schien hebben we naar uw mening wat te indrin gend op deze dingen gewezen. Bedenk echter dat het kan gaan om mensenlevens en daarom kunnen er geen maatregelen teveel genomen worden. Tot de volgende week. Oogsttijd. 1. Van Glasa moet in <le herfst een vrij zware plant worden geteeld. Een licht gewas geeft meestal te weinig goede bloemen. Dus: Planten telen op eigen vermeerderingsveldje, tijdig poten (rond 1 angustus op voedzame grond met een goede structuur en zonodig beregenen. 2. De temperatuur moet laag zijn. Voor de stookteelt geldt 10° C 's nachts, 15° C overdag bij donker weer en 20° C by zonnig weer. Hogere tem peraturen geven meer blad en minder vruchten. Lagere temperaturen geven minder vervroeging maar zyn niet schadelijk voor het gewas. In koude kassen en onder platglas heeft men de temperatuur niet zo goed in de hand. Afwijkingen van de genoemde temperaturen is niet te voor komen. Dit is nie! erg als men hoge temperaturen maar zoveel mogelijk vermijdt. 3. Glasa bloeit meestal onder het blad. Met de vlag is Glasa daardoor moei lijk te bestuiven. Veel beter is bijen in de kas plaatsen of in de bloei iedere dag rond de middag met de motorrugnevelaar door het gewas blazen. Platglas moet in de bloei hoog op lucht staan en op dagen met weinig wind is het gewenst kunstmatig wind te maken met de motorrug nevelaar. Volgens deze richtlijnen geteeld en ook overigens goed verzorgd is Glasa een uitstekend ras. J. BLOMMERS, Rijkstuinbouwconsulentschap Geldermalsen. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11