deltakorrel COÖPERATIEVE MELKVEEHOUDERIJ overbemesting van het grasland EMIE Reeds nu is er wat te zien op de proefbedrijven granumiX£X7#? KORTE WENKEN 467 Zorg voor voldoende veevoeder voor de winterperiode door een met de mengmeststof NPK 16 8+8 in korrelvorm APPEL ZIEKTE VRIJDAG 24 MEI 1963 IIIT publicaties van studiereizen naar Denemar- ken is bekend, dat in dit land enkele coöpera tieve melkveehouderijen functioneren. Na de op richting in 1950 van de eerste coöperatieve melk- stal zijn er tot heden een 9-tal tot ontwikkeling ge komen. Het aantal melkveehouders, dat hierbij als lid is aangesloten, loopt uiteen van 3 tot 8 per coöperatie. De eerste coöperatieve bedrijven had den slechts een omvang van 30 tot 80 stuks melk vee. Bij een 2-tal in 1961 gestichte stallen werden resp. 150 en 300 melkkoeien betrokken. In deze ontwikkeling is een tendens tot vor ming van grotere eenheden. De ervaring heeft geleerd, dat bij een groter aantal koeien de arbeids- produktiviteit kan worden vergroot en tevens een meer deskundige bedrijfsleider kan worden aan getrokken. De aanleiding tot het stichten van coöperatieve melkveehouderijen in Denemarken is gelegen in het toenemende tekort aan arbeidskrachten. Me chanisatie en bedrijfsvereenvoudiging zijn hierdoor noodzakelijk. In Denemarken overweegt het gemengde be drijf met akkerbouw in combinatie met rundvee- en varkenshouderij. Door het melkvee in coöpera ties onder te brengen komt er tijd beschikbaar voor de akkerbouw en de varkenshouderij op het bedrijf. Bovendien kan met een grotere melkvee stapel doelmatiger worden gewerkt. Terwijl de boer minder aan het bedrijf is gebonden en er meer gelegenheid is voor vrije dagen (weekenden), kan de melkveehouderij in coöperatief verband toch goed tot zijn recht komen. i\E ervaring heeft geleerd, dat aan de statuten van de coöperatie alle aandacht moet worden besteed. De leden nemen elk met een bepaald aan tal koeien deel aan de coöperatieve stal. Een be stuur van minstens 3 personen is verantwoordelijk voor de leiding. Het aantal in te brengen koeien bepaalt het aantal aandelen waarop de aansprake lijkheid en het stemrecht in de ledenvergadering is gebaseerd. Verder dient de voederwinning en -levering, als mede de kwaliteit van het voer nauwkeurig te worden vastgelegd. De voedervoorziening is im mers zeer nauw betrokken bij de bedrijfsvoering van de deelnemers aan de coöperatie. Elk lid moet per aandeel een duidelijk omschreven hoeveelheid voedereenheden, aan de hand van de voederanalyse bepaald, in de vorm van beschikbare bedrijfsvoe- dermiddelen leveren. Hetzelfde geldt voor het be schikbaar stellen van weiland in de zomer. Vaag heden op dit punt blijken gemakkelijk tot mis verstand en onenigheid in het bestuur te kunnen leiden. Bij meningsverschillen tussen bestuur en leden beslist een arbitragecommissie. Overigens moet de bedrijfsleider voldoende vrijheid van han delen hebben. Bij de Deense vormen van coöperatieve melkvee houderij komen zowel loopstallen als grupstallen voor. De dieren hebben een zeef lange stalperiode van ca. 10 maanden. Bij de melkveehouderijen in loopstallen is ge bleken, dat bij gebruikmaking van visgraatstallen een grotere arbeidsprestatie kan worden geleverd dan in de grupstal, terwijl zowel de ruwvoeder- als kraclitvoedertoediening sterker kan worden geme chaniseerd. Bestudering van meer gedetailleerde gegevens inzake kosten en baten van deze vormen van samenwerking in grotere produktie-eenheden op het gebied van de veehouderij is ook onder Neder landse omstandigheden de moeite waard. Goes, mei 1963. Ir. W. L. HARMSEN. HOOR velen wordt jaarlijks in de loop van juni of begin juli een bezoek gebracht aan de proefbedrijven in onze provincie. De vele rassen- proeven, die dan te bezichtigen zijn, blijken in derdaad vaak een bezoek overwaard. Het zou echter onjuist zijn om te denken, dat het rassenonderzoek het enige is. Integendeel. Om deze tijd, nu er aan rasverschillen nog niet veel valt op te maken, blijken proeven met verschil lende methoden van zaaien en verplegingen met name de chemische onkruidbestrijding, tal van interessante objekten te zien te geven. Het loont zeer zeker de moeite om thans in mei het demonstrat-iebedryf in de Braakmanpolder cn de proefbedrijven te Wilhelmanadorp en te Brui- nisse te bezoeken. Bij alle drie staat de bieteteelt Ixïvenaan wat de proeven betreft. Zo liggen er in de Braakman en te Bruinisse proeven met de preeisïezaaimachine (verschillende afstanden in de rij), te Bruinisse verder de grote dunproef (met zo weinig mogelijk handenarbeid), terwijl juist ook door de vochtige grond op de drie bedrijven de werking van verschillende chemische middelen uitstekend te vergelijken valt. Chemische onkruidbestrijding in erwten en vlas vraagt verder de aandacht te Wilhelminadorp. Op de Scheldemonden te Bruinisse liggen tenslotte een aantal interessante proeven met uien, o.a. uien gezaaid met de preeisiezaaimachine en, zoals gewoonlijk, diverse proeven met chemische on kruidbestrijdingsmiddelen. Neem uw kans waar en ga op korte termijn deze proeven bezichtigen. Het verdient aanbeveling om vooraf een telefonische afspraak met de be drijfsleiders te maken P. VERHAGE. (Adv.) bevat: 16 70 N (stikstof) half in- salpeter- en half tn ammoniakvorm 8 °/0 p2o5 (fosforzuur) 75°/0 in water en 25°/0 in ammoniumcitraat oplosbaar 8°/0 K2O (kali) chloorhoudend en geheel in water oplosbaar is tevens magnesium- en sporenelementenhoudend o.a. koper Cu, cobalt Co. mangaan Mn enz. Met 300 400 kg per ha deltakorrel granumix extra verkrijgt u hoge opbrengsten aan gras van prima kwaliteit! Inlichtingen woiden gaarne verstrekt door. land- en tuinbouwkundige afdeling DCOS5/OSS3 vlaardingen TJ IJ het ophouwen van de aardappelbedden op AJ kleigrond moet u er aan denken een vol doende hoge rug te vormen met een brede top. Platte ruggen geven meer groene knollen en blij ven langer nat waardoor de oogst bemoeilijkt kan worden. Bij een te spitse rug komen de aardappel stengels vaak aan de zijkant door, wat looftrek- ken of klappen bemoeilijkt. IJ ET is al vaak gezegd en u weet het ook wel, xx dat onkruid in erwten chemisch het ge makkelijkst te bestrijden is, wanneer het klein is. Wacht daarom niet te lang met een bestrijding loaardoor u de concentratie van de spuitvloeistof moet gaan opvoeren om toch een goed resultaat te verkrijgen. Beter is het om het onkruid in de kiem aan te pakken want dan is het resultaat zekerder. f yEEL is ontegenzeggelijk een prachtige kleur. Maar een goede boer ziet zijn grasland toch liever groen staan. Zorg daarom voor een tijdige bestrijding van de paardebloemen. Bij het begin van de bloei zijn deze met 2-4 D-groeistof jen goed te bestrijden. Pas echter op voor het overwaaien van de spuitvloeistof op gewassen, die gevoelig zijn voor groeistof. /~iVERWAAIEN van groeistoffen op aangren- zende percelen moet u steeds trachten te voorkomen en zeker wanneer dat b.v. bieten be treft. Wees vooral voorzichtig met de gewassen van uw buurman, want bij schade hebt u daar allerlei narigheid van en zou het u misschien wel groen en geel^nwr, de ogen kunnen worden. tvtT7 de tyc^'+oor gras-maaïkneuzen en inkui- l len weer is aangebroken, moet u erop let ten, niet te vroeg te beginnen. Begin pas, wan neer het gras droog is. Begin dus niet te vroeg, maar wacht op het juiste stadium en werk dan de kuil snel af. SJ OK zij, die in handwerk gras inkuilen, moe- ten dit onder droge omstandigheden doen. Wanneer u gedenatureerde suiker als toevoegings middel te duur vindt, of melasse te moeilijk voor eer, goede verdeling, dan kunt u rustig gebruik maken van het bekende A.I.V.-zuur. Bij het ver strekken van normale giften kuilgras aan de koeien, zal dit toevoegingsmiddel geen enkel be zwaar opleveren. TS LEINE voorzieningen kunnen onaangenaam werk plotseling veel prettiger doen zijn. Bij het bieten dunnen op zware kleigrond kunnen de knieën veel pijn gaan doen. Kniebeschermers ver gemakkelijken het werk, verhogen het arbeids- tempo en geven minder zere knieën. Deze een voudige beschermers zijn veel beter dan zakken of ander materiaal, dat men wel om de benen bindi TJ ET is best mogelijk, dat u tengevolge van xx het wisselvallige weer nog niet met D.N. O.C. in het zomergraan kon spuiten. Pak dan de bus nog en spuit de onkruiden dood met groei stoffen. Laat in elk geval de onkruiden geen tijd om zich met zaad te vermeerderen. f HEMISCHE onkruidbestrijding in suikerbie- ten is nog altijd een kostbaar vermaak en het resultaat dikwijls onzeker. Ook in vlas is dit lang niet altijd gemakkelijk. Het is daarom veel beter om het onkruid goed aan te pakken in de voorgaande gewassen, zoals b.v. de granen. Een goede bestrijding in de granen geeft arbeid- en kostenbesparing in vlas en bieten. O CHOFFELEN in stamslabonen is een bewer- king waarvoor de boon u zeker dankbaar zal zijn. Wees echter voorzichtig met te dicht langs het ontwikkelende gewas te wieden, want u be schadigt daarmee de oppervlakkigezeer breed vertakte wortels erg gemakkelijk. Schoffelen is goed, maar niet te dicht aan, vooral niet bij de ouder wordende boon. (Adv.) r lux an ZINEB luxan MANEB luxan KOPER OXYC H LORI D E luxan KOPEROXYCARBONAAT luxan MENGCARBAMATEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7