UIT DE PRAKTIJK D1 VRIJDAG 2 4 MEI 1963 ALHOEWEL de groeiomstandigheden door koud en nat weer niet erg best zijn voor de te velde staande gewassen, toch beginnen de ak kers zich te sieren met het prille voorjaarsgroen. De erwten staan op THOLEN en ST. PHILIPS- LAND al goed. Blandrandkever en thrips zijn reeds met chemische middelen bestreden, terwijl momenteel de meest onkruidrijke percelen met één van de reeds verschillende onkruidbestrij dingsmiddelen worden gesproeid. Zoals wellicht overal elders, staat op Tholen en St. Philipsland vooral de chemische onkruidbe- strijding in bieten in de belangstelling. Door de arbeidsrationalisatiekern zijn op grote schaal praktijkproeven met verschillende chemische on kruidbestrijdingsmiddelen opgezet, en een dezer dagen hebben we ons zelf overtuigd van de resul taten. Deze waren uitermate duidelijk; zonder dat we naar het eind keken, waar de scheidingen met friketten waren aangegeven, konden wij op de rij af nauwkeurig zien hoe er gespoten was. Dit gold alle middelen, met uitzondering van een nieuw middel, pyramin, dat nog maar kort was aangewend, omdat men dit ook kon spuiten wan neer de bieten boven staan. Spuiten van het onkruidbestrijdingsmiddel tege lijk met het zaaien, werd door meerdere boeren geadviseerd, omdat het spuiten met een middel dat juist vóór opkomst gespoten moet worden, dit jaar vanwege de natte periode die we hadden, meermalen niet op tijd kon worden uitgevoerd. Tevens brengt dit laatste extra werk en kosten met zich mee. De bieten hebben van de chemische middelen niet of nauwelijks geleden, zodat we, wat dat be treft, gelukkig ook op de goede weg zijn. Om een optimale werking te verkrijgen is vochtige grond voor deze middelen aanbevelenswaardig en dus hebben wij dit voorjaar de wind in de zeilen ge had. Mogelijk dat na een droog voorjaar de onkruid- bestrijdende werking minder opvallend zal zijn, doch dan kan men als boer ook mee mechanisch bereiken. Wij menen danook dat het zaaien met een precisiezaaimachine, waarbij men tegelijker tijd met een rijenspuit, chemische onkruid- bestrijding toepast, zeker voor de percelen waar men vrij veel onkruid mag verwachten, sterk aan te bevelen is. Wij hebben goede hoop dat binnen afzien bare tijd de nog altijd aanwezige arbeidstop tijdens de bietenverzorgingsperiode tot het verleden zal behoren. Bij ons bezoek aan en kele bedrijven werd vrij algemeen de opmer king gemaakt dat er met de kiemkrachtnor- men van het precisiezaad wel wat licht is om gesprongen, vooral bepaalde rassen slaan in dit opzicht een slecht figuur, en wij hopen dan ook dat de kiemkracht in het vervolg aan ho gere eisen zal voldoen dan ditmaal het geval is geweest. In een ongelijkmatig opkomend perceel is het uitermate moeilijk mechanisch te werken, en ook het handwerk ondervindt er schade van.. De 52 vrije zaterdagen die in het nieuwe con tract zijn opgenomen, blijken op onze schiereilan den nog niet te worden verwezenlijkt. Op vele bedrijven wordt nog om de andere week zater dags gewerkt. Met de nodige soepelheid toege past achten wij dit voor onze landbouwbedrijven voor de zomerperiode een gunstige gang van zaken. OOK op SCHOUWEN-DUIVELAND blijft het weer koud en buiig. En tussen de buien door komt het voor j aars werk langzaam op gang. De gewassen groeien traag, maar de opkomst is goed. De onkruidbestrijdingen vóór opkomst hebben over het algemeen hun werk goed gedaan. Een grote uitkomst is dit zeker in gewassen zoals uien, plantuien en gladiolen. In bieten is er tegen alle verwachtingen in nog veel gespoten en dan vóór opkomst. Een betrouwbaar middel na op komst is er nog niet, maar ook dat zullen ze nog wel uitvinden. Veel last ondervinden de bieten van de thrips, vooral op een graan- en vlasstop pel. Een bestrijding van de thrips is in de meeste gevallen beslist gewenst. Wat ook gewenst is, is het opruimen van dozen en flessen van gebruikte bestrijdingsmiddelen. Hier en daar liggen deze dozen en flessen gewoon langs de weg, achteloos weggesmeten door een loonwerker en voor ieder kind voor het grijpen. Wat meer verantwoorde lijkheidsgevoel mag toch wel verwacht worden. Er gebeuren al ongelukken genoeg met vergiften. Het ongure weer brengt het gevaar voor kop- ziekte ook weer mee. De veeartsen hebben het er druk mee, al zijn er tot nu toe niet veel gevallen met dodelijke afloop. Wanneer het zo koud blijft, houdt het melkvee 's nachts dan maar beter op stal en verdient het bijvoeren van hooi of stro in de wei wel aanbeveling. In veel gevallen verdient de stikstofgift op een oude graszaadstoppel wel opnieuw bekeken te worden. De vertering van de oude zode is door de winter niet zo vlot verlopen. Hier en daar vertonen de hieroo gezaaide gewassen een te gele kleur, wat kan wijzen op te weinig stikstof. Twee balen extra per ha boven de normale gift. is wel voldoende; al blijft het voor granen altijd wat riskant. |YE groei van de gewassen op WALCHEREN is redelijk goed, ondanks het betrekkelijk kou de weer voor de tijd van het jaar. We zouden graag wat aangenamer weer hebben, zowel voor mens als dier. Ook menen we dat daardoor de groei van de gewassen nog wat gunstiger zou zijn. Indien het altijd maar groeien zou zoals wij dat wensen, bestaat er een grote kans, dat er veel gewassen te slap en te geil zouden groeien. Dit zou de opbrengst en kwaliteit zeker niet ten goe de komen. Ondanks al deze overpeinzingen zou den we graag wat milder weer hebben. We leven tenslotte in de tweede helft van de veel bezongen maand mei. We hebben nog weinig mooie dagen gehad waarbij het geroep van de koekkoek niet van de lucht was. Op woensdag 15 mei werd er helaas veel koekkoek geroepen, niet door de be wuste vogel, maar door de voorzitters van de stembureaus. Dat de sterk wisselende weersomstandigheden ook van invloed zijn bij het optreden van kop- ziekte bij het rundvee is bekend. Er zijn in ons gebied alweer verscheidene gevallen met dode lijke afloop. Vooral het tijdig onderkennen van de ziekteverschijnselen, zodat de te nemen maatrege len niet te laat komen, kunnen ertoe bijdragen dat het aantal gevallen met dodelijke afloop be perkt blijft. In veel percelen grasland overheerst soms meer de kleur geel inplaats van groen. We doelen hier op het voorkomen van de vele paardebloemen. De uitbreiding hiervan neemt de laatste jaren wel ernstige vormen aan. Het is zeker wenselijk dat de collega's wat meer aandacht besteden aan de bestrijding van dit onkruid. Een bespuiting met groeistoffen, bij voorkeur met 2-4 D-ester tijdens de volle bloei, geeft een zeer goed resul taat. Aan middel kost dit 25,per ha. Dit hoeft toch zeker geen beletsel te zijn. Indien de paardebloem tot normale proporties kan worden teruggedrongen, zal dit het grasbestand en de grasproduktie ten goede komen. Overigens is het op deze tijd vooral op de ge mengde bedrijven wel erg druk. Er zijn zeer veel dingen die onze aandacht vragen, zoals de ver zorging van de gewassen (speciaal de bieten), de voederwinning, o.a. het inkuilen van gras en de ziektebestrijding in de gewassen. De bedrijfsvoe ring dient daarbij zó te zijn, dat een optimaal resultaat wordt verkregen. Dat we dit niet enkel met onze honden kunnen bereiken maar dat hier bij ook nog denkwerk bij te pas komt, worden we ons steeds meer bewust. rVERWACHTS maar zeker is er nu een ac- coord over de ScheldeRijn verbinidng tot stand gekomen. Wat zal dit plan voor (Oost) ZUID- BEVELAND brengen? Hoeveel ha gaat dit kosten? En hoeveel landbouwers zullen er door worden ge troffen? Zullen er andere mogelijkheden voor deze landbouwers zijn? Dit plan is veel kleiner als het destijds vanuit Brabant opgezette Kreekrakplan. Maar toch kunnen we wel aannemen, dat, wanneer het kanaal er éénmaal ligt, de kansen voor indus trievestiging toe zullen nemen en dat het dan niet uitgesloten is dat geleidelijk aan nog meer land bouwgronden voor de industrie nodig zullen zijn. We hebben thans wel een vijfdaagse werkweek, dit wil echter in het geheel nog niet zeggen dat we ook vijf dagen per week kunnen werken. Door de regen van de afgelopen weken ontbreekt hier nog al wat aan. Vele werkzaamheden zijn hierdoor af geremd. Vrij algemeen is men druk bezig om de suiker bieten opéén te zetten. De opkomst is goed ge weest. Ook de opkomst van het door de precisie zaaimachine uitgezaaide precisiezaad is goed. Dit *zal een behoorlijke arbeidsbesparing geven bij het opéén zetten. Jammer is het dat de opkomst van een hier zeer goed bekend staand ras hier en daar tegenvalt. Vorige week heeft een groep landbouwers van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland een ëkcursie naar het proefbedrijf „De Scheldemonden" gemaakt. Daar heeft men on geveer op het allermooiste moment de opkomst van het precisiezaad kunnen zien, dat door de precisie zaaimachine buitengewoon mooi is verdeeld. Een nog betere verdeling van het zaad is moeilijk denkbaar. Ook het proefveld met het door precisiezaaima chine uitgezaaide uienzaad trok de nodige aan dacht. Gezien de algemene belangstelling voor dit onderwerp had men wel wat grotere opkomst ver wacht. Dit voorjaar zijn in de suikerbieten vrij veel chemische onkruidbestrijdingsmiddelen toegepast. Door de zeer snelle opkomst, waardoor velen zijn verrast, was het voor vele percelen al te laat voor een chemische onkruidbestrijding, zodat deze op de nog normale manier schoongehouden moeten wor den Op verschillende percelen, o.a. op het proefbe drijf „Zeeland', heeft men naast elkaar de moge lijkheden en de resultaten van de verschillende chemische onkruidbestrijdingsmiddelen kunnen bekijken. De wintertarwe is nu aan het doorgroeien, al blijkt dat er toch meerdere percelen zijn, waar de stand op dit moment eigenlijk toch wel tegenvalt. Schijnbaar percelen die toch wel wat meer van de strenge winter hebben geleden dan aanvankelijk werd gedacht. Andere percelen daarentegen staan er weer zeer goed bij, sommige zelfs zeer welig. De zomergranen zijn goed bovengekomen en staan er goed bij. In. vele percelen is reeds met DNOC tegen het Onkruid gespoten. Spuiten bij kleine onkruiden is het meest gewenst. Om midde len op groeistofbasis toe te passen is het nog wat vroeg, vooral voor de wat later gezaaide percelen. AP NOORD-BEVELAND is het bieten opéén- zetten nu in volle gang. Bij dit karwei is het alle hens aan dek geblazen om de bieten zo spoe dig mogelijk in de gewenste stand te brengen. Op veel bedrijven zal het toch nog wel wat later wor den dan men graag zou willen. Vaak is er per man een oppervlakte bieten van 3 a 4 ha, in enkele ge- vallen zclJ^^y^^^ha^Bij dergelijke oppervlak schikking staande arbeidsbesparende hulpmiddelen nog vaak een krachttoer om klaar te komen. De methode om de bieten ineens met de lange hak op één te slaan vindt dan ook, naast het gebruik van precisie-zaaimachine en bietendunner, steeds meer ingang. Chemische onkruidbestrijding in de bieten is dit jaar op Noord-Beveland niet zo veel toegepast. Deels door de teleurstellende ervaringen van ver leden jaar, deels ook als gevolg van het feit dat de bieten over het algemeen zo verrassend snel boven kwamen, dat de plannen om vóór de op komst nog te spuiten niet meer uitvoerbaar bleken. Achteraf is dit wel jammer, omdat het onkruid dit jaar goed present is en door de vele regen de middelen wel behoorlijk gewerkt zouden hebben. Een ander gewas waarbij de onkruidbestrijding elk jaar weer een probleem is, is het vlas. Che misch is dit alleen mogelijk tussen een gewas lengte van 410 cm en dan nog op een enigszins afgehard gewas. Aan deze eisen is niet gemakke lijk te voldoen. Als het in deze tijd wisselvallig weer is soms zelfs helemaal niet. Dit jaar zullen er misschien ook wel gevallen voorkomen waarbij in het stadium dat het vlas de juiste lengte had het weer niet geschikt was en toen het weer gun stig was het vlas weer al te ver was doorgegroeid. Een bruikbaar vóór-opkomst-middel om het ön- kruid in vlas te bestrijden zou dan ook een wel kome aanvulling van het middelen-sortiment be tekenen. ^E meeste vlas- en erwtenpercelen in WES1 ZEEUWS-VLA AN DEREN zijn wel gesproeic tegen onkruid. Waar men met groeistof op vlas heeft gespoten was het gewas plaatselijk reeds aan de lange kant en indien het weer het had toege laten was het beter geweest deze bespuiting en kele dagen eerder uit te voeren. De stand van de bieten, waar M.-zaad is ge bruikt, valt ook dit jaar wel wat tegen. De meeste van deze percelen zullen wel wat aan de dunne kant uitvallen. Ook is het een bezwaar van M.-zaad dat de ontwikkeling van de plantjes in het begin nog al veel achterblijft in vergelijking met normaal zaad. Overal is het momenteel druk in de bieten met doorslaan en opéénzetten. Te veel handwerk blijft dit gewas elk jaar opnieuw van ons vragen. Te veel althans naar moderne Nederlandse begrippen omtrent arbeid en beloning. Dit laatste vooral door het feit dat de suikerbietenprijs niet in verhouding is tot hetgeen de werknemers buiten de bietenvel den wordt aangeboden. Het wordt voor de bieten telers dan ook steeds moeilijker om de bieten niet alleen tijdig, maar vooral ook tegen een verant woorde prijs opéén te krijgen. Op de bietenprijs wordt steeds te veel bezuinigd en de arbeidskrach ten worden steeds meer weggezogen. Waarbij niet alleen de geldelijke vergoeding, maar vooral ook de verlangde arbeidsprestatie een grote rol speelt. De vijfdaagse werkweek is in de provincie Zee land ook voor onze bedrijfstak volledig doorge voerd. Voor de werknemers althans, want de meeste boeren in onze omgeving waren zaterdag 18 mei op het land aan het werk. Er is in de land bouw nog heel veel werk te verzetten vóór Pink steren en dan is het wel moeilijk om nutteloos een dag te laten voorbijgaan, vooral als men van huis uit anders geleerd heeft. Toch zullen ook wij ons moeten neerleggen bij de vijfdaagse. Het is toch te gek dat men als ondernemer 's zaterdags moet werken terwijl de werknemers zich in de zon lig gen te koesteren. De economische klap van de vijf daagse is onafwendbaar en de gevolgen kunnen (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5