Nieuw werktuig voor de bieten DE OLVEH VAN 1879 471 KREDIETVERRUIMING RAIFFEISENORGANISATIE NIEUWS UIT DE VLASSERSWERELD PRIJSVERLAGING KALIMESTSTOFFEN EINDLES CIIR. LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL „DE VLIEDBERG/' MEELDAUW BIJ AUGURKEN (EN KOMKOMMERS) GLADIOLEN, EEN GEVAAR VOOR STAMBONEN LEVENSVERZEKERING PENSIOENCONTRACTEN WINSTDELING VOOR ALLEN VRIJDAG 24 MEI 1963 DE vorige week vermeldden wij enige speciale kredietfaciliteiten voor beginnende boeren. Nu maakt deze bank opnieuw melding van kre- dietverruimende maatregelen. Onder meer betreft dit een nieuwe regeling voor oogstkrediet inhou dende, dat voor een korte periode enkele maan. den zal vaak voldoende zijn een bedrag van maximaal 250,per ha kan worden geleend tegen passende voorwaarden. Uit de opbrengst van de oogst zal het krediet moeten worden afgelost. Op de geoogste produkten alsmede op de vorderingen, verkregen uit verkoop of levering van deze pro dukten, zal de bank uit hoofde van deze kredietver lening bijzondere rechten kunnen doen gelden. Al leen die bedrijven, die er financieel gezond voor staan, komen voor het oogstkrediet in deze nieuwe vorm in aanmerking. Voor de beoordeling van de aanvragen zal de bank dan ook inzage kunnen vragen van boekhoudgegevens. 'Oogstkrediet ifi deze vorm is alleen mogeUjjk voor de specifieke akkerbouwbedrijven. Deze vorm vermindert echter niet de reeds bestaande algemene mogelijkheden voor seizoenkredieten en -voorschotten. Daarnaast kan nog genoemd worden het zgn. „blancokrediet". Reeds in de afgelopen jaren hebben vele van de by de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank aange sloten banken bij wijze van proef de mogelijkheid geopend tot beperkte bedragen kortlopende blanco kredieten te verstrekken. De plaatselijke bekend heid van de besturen en de raden van toezicht maakten een zorgvuldige persoons- en bedrijfsbe- oordeling mogelijk. De ervaringen, die met deze regeling zijn opgedaan, zijn voor de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank nu aanleiding geweest toe te staan, dat aan deze kredietmogelijkheid uit breiding wordt gegeven tot een bedrag van maxi maal 5.000,per bedrijf. De looptijd blijft be perkt tot maximaal één jaar. IIET vlas dat dit voorjaar laat gezaaid is (de vroegste begin april) heeft een goede en vlug ge opkomst gehad. De akkers staan goed bezet. Sommigen spreken van een ruim dikke stand. Als gevolg van het vochtige weer en de warme dagen, die wij reeds gehad hebben, kan nog heel wat achterstand ingehaald worden. De algemene opinie is, dat er in West-Europa weinig meer gezaaid is dan verleden jaar. Frankrijk heeft al zijn inge voerd zaaizaad niet benut en men verwacht on geveer 60.000 ha. Dat zeer weinig tarwe bevroren is geweest, ter wijl men eerst meende dat dit zeer erg was, zal hieraan niet vreemd zijn. Ook in Nederland en België wordt slechts een geringe vermeerdering verwacht. Als er nu een redelijk goed gewas groeit, is er voldoende vlas. Het root- en zwingel- seizoen is nu weer in volle gang en bij de water- rootvlassen kan men spreken van een vlotte afzet van het bewerkte vlas met iets verhoogde prijzen. De dauwrotte vlassen liggen nu verlaten in de markt met lagere prijzen voor de voorjaarsroting. De meeste vraag gaat uit naar de beste dauw- roten. Het ziet er wel naar uit, dat de prijzen voor het vlaslint zich tot de nieuwe oogst goed zullen handhaven en, al is 1962 voor de vlasindustrie geen slecht jaar geweest, toch ziet men nog met vrees de toekomst tegemoet. Door het niet toe treden van Engeland tot de E. E. G. is nog altijd van het contingenteren van de Russische invoer geen sprake en al komt Rusland op het ogenblik bijna niet met aanbod, dit is gauw veranderd. Daarom wordt men in vlasserskringen ongerust over het lang uitblijven van de berichten, dat ook voor 1963 opnieuw een bewerkingspremie zal wor den verleend. Onze vlassers kunnen deze premie niet missen, willen zij zich staande houden tegen over de Fransen en de Belgen. Zij hopen, dat ook de boerenorganisaties hieraan zullen medewerken. R. VAN ACKER. Door het invoeren van moderne mechanische winnings-methoden bij vele mijnen was het voor producenten mogelijk de officiële noteringen voor het seizoen 1963/'64 losgestort in prijs te verlagen. De prijsverlagingen gelden voor alle zoutsoorten maar wisselen van 0,10 per 100 kg voor de laag- gradige kalizouten tot 0,60 voor kalizout 60 en zwavelzure kali. Kalizout 40 en patentkali wer den ƒ0,30 resp. ƒ0,20 per 100 kg goedkoper. Met nadruk willen wij er op wijzen dat dit de groothandelsprijzen betreft, in het algemeen ge baseerd op tenminste 250 ton vrachtvrij voor de wal bestemmingen. N de kwekerij van de firma Dubbelboer te Tweede Exloermond werd onlangs een demonstratie gegeven met een handwerktuig dat de bieten in één bewerking opéén zet. Deze uitvinding, dii van verstrekkende betekenis kan zijn voor de landbouw, is ontwikkeld door de heren S. en A. Dubbel boer uit Tweede Exloermond. Aldus het Fries Landbouwblad van 3 mei j.l. Voor de demonstratie was grote belangstelling. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordigers van het Instituut voor Rationele Suikerprod. te Bergen op Zoom, het Instituut voor Mechanisatie en Ratio nalisatie te Wageningen, van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst uit Groningen en Drenthe en ver tegenwoordigers van de twee noordelijke suikerfabrieken. De vinding berust op het prin cipe van 2 lange hakken naast elkaar met daar tussen twee be- sche rmplaatj es. Reeds een maand tevoren wa ren de bieten binnen gezaaid met een gewone zaaimachine. De bie ten waren in het 4-blad stadium; hierdoor werd het mogelijk om deze vinding nu reeds aan de praktijk te toetsen. Het bleek dat de bieten in één bewerking schoon en opéén gezet kunnen worden. De voordelen die verder aan deze uitvinding verbonden zijn, zijn vele. Het vermoeiende kruipen door de rijen behoort thans tot het verleden, terwijl het losgeslagen onkruid niet meer wordt vastge drukt. De kans op stuiven ver mindert daar de grond niet meer wordt fijngekropen. Van belang is ook dat de groei van de bieten niet meer vertraagt, daar de planten niet meer worden bescha digd. Belangrijk is eveneens dat het opéénzetten veel vroeger kan be ginnen. Voorts heeft deze nieuwe uitvinding het grote voordeel dat men niet meer behoeft te wach ten wanneer men met gevaarlij. ke gifstoffen gaat sproeien. De stand van de bieten wordt regel matiger, terwijl men de bieten in een variatie van 1635 cm kan krijgen. Tijdens deze demonstratie was de indruk dat met het werken met deze nieuwe vinding een zeer goede arbeidsbesparing kan wor den verkregen. DE voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer W. de Buck, opende op 10 mei j.l. deze zeer druk bezochte eindles en verwelkomde de vele ouders en genodigden. Hij sprak er zijn vol doening over uit, dat de eindlessen van deze school zó'n grote belangstelling hebben, dat de grote zaal van het gebouw eigenlijk al te klein is. Burgemeester Ter Haar Romeny, voorzitter van de Landbouwonderwijscommissie van de Z. L. M., reikte de diploma's uit met een persoonlijk woord mtmmmsKimittmaimmmi voor iedere leerling afzonderlijk. Spreker wees op tttvti-s/ t«* de bevoorrechte positie van deze school en compli- J UIJNI3C UW m-enteerde de directeur en het lerarencorps met de resultaten van het onderwijs van het onder wijs. Alleen tuinbouw: H. Boone en C. Franse te Mid delburg en J. Dommisse te Zoutelande. Land- en tuinbouw: A. v. d. Gruiter te Middel burg, J. de Bree te £outelande, B. Koets te Bigge- kerke, C. v. d. Kreke, J. Polderman en J de Visser te Souburg, C. Kwast te Vlissingen, H. Luyk te Kamperland, S. Wisse te Meliskerke en W. v. d. Sluis te 's-Heer-Arendskerke. De leerling met het hoogste aantal punten, F. Sandee, kreeg een boekenbon van de Z. L. M. Vele sprekers voerden hierna het woord, onder meer de heer S. de Visser, sprekende namens de Kring Walcheren van de Z. L. M. Hij zeide o.m., dat de lagere land- en tuinbouwschool in zijn hui dige vorm beschouwd dient te worden als de basisopleiding voor de toekomstige ondernemer. De Kring Walcheren steltdit onderwijs op zeer hoge prijs voor hen, die hun toekomst zoeken op land- en tuinbouwbedrijven. ,.Je hebt een goed tehuis en lekker voer, dus, jongeling, word jij maar boer!", aldus spreker. Hij bood no. 2 van de klas. C. Matthijsse. een boekenbon aan, geschonken door de Kring Wal cheren. Piet Janse sprak als vertegenwoordiger van de klas. Hij dankte de leraren en bood hun een boe kenbon aan. De directeur van de school, de heer W. Fase, gaf een overzicht van het onderwijs in het afge lopen jaar. Hij deelde mede dat er grote belang stelling is voor de tuinbouwopleiding en dat er vrij grote afzonderlijke tuinbouwklassen gevormd zijn. Per 1 september zal de Z. L. M. de beschikking hebben over enkele vaste tuinbouwpraktiikleraren, die les zullen geven aan de tuinbouwscholen van de Maatschappij. Gedinlomeerd werden de leerlingen J. Dieleman te Ritthem, A. Francke te Serooskerke, D. Janse te Nieuw en St. Joosland, P. Janse en C. Mat thijsse te Middelburg, F. Janse te Zoutelande, A. Jasperse te Grijpskerke, P. de Lange te Wissen- kerke, F. Sandee te Kamperland. J. Scharpentier te Vlissingen en J. Wisse te Meliskerke. De leerlingen J. Dieleman, C. Matthijsse en P. Janse ontvingen tevens het diploma handmelken. Van de 3de naar de 4de klasse weren bevorderd: Alleen landbouw: J. Baas te Nieuw en St. Joos land, A. Boogaard en A. Walhout te Middelburg, J. Cevaal, J. Dellebeke en L. Dekker te Ritthem, J. v. d. Bosse, J. Breel en F. Louwerse te Gapinge, A. v. d. Broeke te St Laurens, K. Dekker, P. Kop- pejan en A. Wisse te Biggekerke. A. de Graaff, A. Maljaars en F. Zwemer te Koudekerke, H Job- se en J. Sinke te Souburg, C. de Lange te Wissen- korke, F. Louws, L. Matthijsse, G. de Visser en I. Wisse te Meliskerke en S. Maljaars te West- kapelle. IN het nummer van 10 mei 1963 werd op pa- 1 gina 415 geschreven over de teelt van augur ken. Van N. V. Agro Chemie ontvingen wij een mededeling over het middel „Morestan" ter be strijding van meeldauw bij augurken en kom kommers. Aan de hand van proefnemingen is ge bleken dat „Morestan" superieure kwaliteiten heeft t.o.v. Karathane. Morestan is een nieuw in de laboratoria van de Farbenfabriken Bayer ontwikkeld fungicide en acaricide op basis van een chinoxalinederivaat. Morestan is in Nederland door de Plantenziek- tenkundige Dienst goedgekeurd voor de bestrij ding van meeldauw bij komkommers en augur ken (middel no. 4964). Morestan is praktisch ongiftig en mag tot drie dagen vóór de oogst worden toegepast. Morestan werkt preventief en curatief afdoen de tegen meeldauw en onderscheidt zich door zijn lange werkingsduur. Bij regelmatige toepassing van Morestan wordt door de goede acaricide-eigenschappen van dit produkt teVens een optreden van spintmijten voorkomen. Aldus N. V. Agro Chemie. PLADIOLEN zijn waardplanten voor 't virus-2 dat in stambonen scherpmozaïek en top- sterfte veroorzaakt. Gevolg: vaak een min of meei mislukt gewas stambonen. Het is daarom raadzaam geen stambonen te telen op gladiolenland of op land waar twee jaar geleden gladiolen stonden. Het tweede jaar na gladiolen is er vaak nog opslag van kralen. Verder is het gewenst stambonen zover moge lijk van gladiolen af te verbouwen en een bonen- ras te kiezen dat weinig of niet vatbaar is. De ervaren telers weten dit langzamerhand wel, doch buurbesmetting veroorzaakt nog al eens on prettige verrassingen. Vraag daarom uw buren en licht ze wederkerig in over uw eigen voornemens. De bladluizen in gladiolen die de besmetting overbrengen, kunnen met een systemisch middel worden bestreden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11