437 ih.ffc.ai JinfCtf/i Leden - Vereniging voor Bedrijfs voorlichting sa TL c.rmiiuur West Zuid-Beveland op Tholen Formulier Nationale Vlasdag VRIJDAG 17 MEI 19«3 Een vijftigtal leden van bovengenoemde Ver eniging stapten op donderdag 2 mei (het was mooi weer) 's morgens in een bus om eens een kijkje te gaan nemen op enkele landbouwbedrijven op het eiland Tholen. Het doel was om hoofdzake lijk op het gebied van bewaring van granen en aardappelen eigen kennis, ervaring en omstandig heden te toetsen aan die van anderen. Om iets te leren moet men op stap, maar het is beslist niet nodig om ver weg te gaan. De eigen omgeving geeft dikwijls meer te zien op allerlei gebied dan men beseft. Dat hebben deze „reizigers" ondervonden. Wil men iets goed begrijpen, dan heeft het zien ervan dikwijls meer resultaat dan het lezen erover. het bewaren en voorkiemen van pootgoed. Het ïs een afwijkend celtype, omdat de lucht niet van be neden naar;boven gestuwd wprdt, maar van de ene zijwand naar de andere. Het voordeel hiervan is, dat de beluchting per kistje beter is. De stichtings- kosten van deze cel waren 28 cent per kg. Dit lijkt hoog, maar niet vergeten moet worden, dat bij het bewaren in kistjes slechts plm. 120 kg per kubieke meter bewaard kan worden. Dit is bij losgestort be waren 650 kg. De bewaarkosten komen op dit be drijf voor het pootgoed op 3 cent per kg. De vraag werd gesteld of deze investering wel verantwoord was t.o.v. het bewaren in de kuil of gestorte bewaring in een luchtgekoelde bewaar plaats en vervolgens in het voorjaar in kistjes doen en voor te kiemen. De heer Boonman vond dat er op deze manier 1 1 4- 4- 4* 4» 4* 4* 4» f 4- ic=oai Luthl vwdLtlvJcJldtn Vtnl L.k oï meer aandacht aan het pootgoed besteed kon wor den, terwijl hij, omdat hij ook vroege konsumptie- aardappelen teelt, het van een vrij gelijkmatig ge was moet hebben. Het komt dus op goede bewaring en gelijkmatig voorkiemen aan. RONDE GRAANSILO'S T^E heren A. Stoutjesdijk en A. v. d. Slikke te Stavenisse werden met een bezoek vereerd, omdat zij hun graan bewaren in ronde silo's van bouwstaal met aan de binnenzijde hardboard res pectievelijk jute. Voor het drogen wordt een schachtdroger gebruikt. Om eens een paar cijfers te noemen: de heer Stoutjesdijk heeft een opslag- kapaciteit van 160.000 kg, de investeringskosten hiervoor waren in de schuur 3.911,en daar buiten een tank op de kombine en aanpassing van de wagens 750,totale kosten 4.661,of 2,91 cent per kg (excl. arbeid). Die arbeid wordt op deze bedrijven vrijwel geheel door eigen personeel verricht. Een van de aangename zaken van deze dag was het bestijgen van de silo's van de koöperatie te Sint Annaland. Vandaar uit heeft men een overzicht over een groot deel van oostelijk Zeeland, Schouwen-Duiveland en een klein deel van West- Brabant. VEEHOUDERIJ 1~\E veehouderij werd deze dag ook niet vergeten. Bij de heer M. C. Groen te Poortvliet werd een nieuwe stal bekeken. Dat men altijd vooruit moet zien bleek hier. De nieuwe stal was zo tegen de oude gebouwen geplaatst, dat bij vervanging daar van het nieuwe deel kan blijven staan. Deze stal is een dubbele Hollandse. Er zijn op Tholen echter nog meer typen te bekijken. Wat opvalt op Tholen is de prima verkavelingen der bedrijven en de goede ontsluitingen. Ik zal hier niet herhalen wat enkele Tholenaren gezegd heb ben nu alles achter de rug is, maar dat er dan ge bieden zijn waar een ruilverkaveling afgestemd of een hoognodige niet aangevraagd wordt, is mij een raadsel. Tussen al deze objecten door werd het „natje" en het „droogje" bepaald niet vergeten. Verdrogende grond geeft matig vrucht, verdrogende mensen nemen moeilijk nieuwe ideeën op. Dat hebben de organisatoren goed gezien. De gehele dag heeft bij velen het gevoel doen groeien, dat het naar meer smaakt. Zij die niet meegingen, hebben veel gemist. Het lezen van dit verslag kan een stimulans zijn om een volgende keer wel gehoor te geven aan de uitnodiging van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „West Zuid-Beveland". R.L.V.D. Goes, mei 1963. VEILING ST. ANNALAND T~")AT kwam heel goed naar voren bij het bezoek aan de veiling te Sint Annaland, waar een systeem ontworpen werd om het aangevoerde pro- dukt in de kist te drogen (kisten met 550 kg uien). De ventilator blaast verwarmde lucht in een lucht kamer. Tegen deze luchtkamer kunnen tot drie hoog de kisten gezet worden en in de lengte zoveel als nodig is. Het principe berust hierop, dat men de openingen onder de kisten die nodig zijn voor de vorkheftruc. gebruikt als luchtkanaal. Bij de laatste kist wordt de opening afgesloten. De lucht wordt nu door het produkt geperst en ontwijkt zijdelings onder een deksel, dat tevens weer de onderkant vormt voor het toevoerkanaal van de rij kisten die er boven geplaatst is. Dit systeem biedt vele voordelen, nl.: Men heeft een luchtkamer die zeer weinig vloeroppervlak vergt. Men kan de „droogruimte" net zo groot of klein maken als nodig is. De inhoud van de ruimte kan dus altijd voor 100 benut worden. Door een stapeling van 3 of meer hoog wordt de vloeropper vlakte intensief benut. Iedere rij kisten heeft a.h.w. zijn eigen beluch ting. De lucht hoeft nooit meer dan 1 meter produkt te passeren. Men heeft geen last van grondkegels. De druk op het produkt is gering. Daar er steeds meer met kisten gewerkt gaat worden, is het systeem ook voor de landbouwer iets om in gedachten te houden Al was het alleen maar om het gemaaidorste graan in gehuurde kisten tijdelijk op te kunnen slaan (ook wanneer het te veel vocht bevat). Het zal de ontvang- en droog- capaciteit van de ontvangende bedrijven verlichten. AARDAPPELBEWAARPLAATS EN GRAANSILO TE ST. ANNALAND CEN ander objekt was de aardappelbewaarplaats en de houten graansilo bij de heer A. M. Ga- keer te Sint Annaland. Vrijwel het gehele objekt is door éigen personeel in elkaar gezet en bijna zon der een stukje nieuw hout. Op het bedrijf van de heer M. C. J. Kosten te Tholen zag men hoe graan gedroogd en bewaard kan worden op een graan zolder en een uitgebroken paardestal. De laatste winter had de oude paardestal ook dienst gedaan als opslagruimte voor uien. Op deze bedrijven bleek duidelijk dat met enige handigheid zelf veel te maken is met goedkoop materiaal. Met een zaag, een hamer en niet te ver geten de nijptang komt men een heel eind. CEL VOORKIEMEN EN BEWAREN POOTGOED In Oud-Vossemeer, bij dhr. Jac Boonman, werd een cel bekeken, die speciaal gemaakt was voor J. C. van BERGEIJK. Luc.kiXc,mo.r ZhDêrjlraom- gcslzn Ani/uzLlitiy ZOALS wij reecis eerder vermeldden kan men zich in Zeeuws-VIaanderen opgeven voor de wedstrijd „beste vlasperceel". Wij zegden toe het aanmeldingsformulier in dit blad af te drukken. Onderstaand nemen wij de tekst van dit formulier over. Voor in zending naar het betreffende adres verwijzen wü naar het onderaan het formulier opgenomen adres. RED. NATION \LE VLASDAG 1963 Ondergetekende Naam (in blokletters) Adrestelefoon zou gaarne willen deelnemen aan de wedstrijd „voor het beste vlasperceel" tijdens de Nationale Vlasdag op zaterdag 29 juni 1963 in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het desbetreffende perceel s gelegen te (juiste ligging omschrijven): Het perceel is ingezaaid op (datum): ras: De grootte van het perceel bedraagt: ha. Handtekening: Vóór 31 mei 1963 opzenden aan: Organisatiecomité Nationale Vlasdag 1963, p/a Stichting voor de Ned, MttS» teelt en Vlasbewerking, Postbus 26 te Wageningen. Telefoon 08370-4141.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9