Aanbevolen selecties bewaarkool T I P S VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK V R I J DA G 17 MEI 1963 Het ras Winterkoning. Van 1960 tot 1962 heeft het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen voor de tweede keer praktijkproeven gehouden met Wintergroene en Bewaargeïe. De proe ven met Wintergroene waren aangelegd in Eist op zware klei en in Venhuizen op zavel, de proeven met Bewaargeïe waren aange legd in Eist op zware klei en Broek op Lan- gedijk op vrij lichte klei. Voor de wrnter- teelt werden zes selecties aanbevolen, waar van vijf van het ras Winterkoning en een van Ostara. Van de Bewaargeïe werden vier selecties Langedijker Gele Bewaar aanbevo len. IIOEWEL de teelt van wintergroene en be- *1 waargele de laatste jaren is teruggelopen, neemt deze groente in de wintermaanden nog al tijd een behoorlijke plaats in het sortiment vol- legrondsgroenten in. De beteelde oppervlakte met wintergroene samen met die van herfstgroene varieerde de laatste jaren van 600 tot 1.100 ha., die van bewaargeïe van 200 tot 600 ha. De aan voer van wintergroene en herfstgroene schom melde in die jaren tussen de £,5 en 6 miljoen kg. Voor bewaargeïe bedroeg deze 4,5 tot 10 miljoen kg. De gemiddelde prijs in deze 8 jaar varieerde bij de late groene van 12 tot 25 cent per kg en van de bewaargeïe van 7 tot 25 cent per kg. TEELT WINTERGROENE wordt uitsluitend als tweede gewas geteeld, meestal na vroege aard appelen. Ze wordt geoogst van half december tot eind februari. De geoogste kool wordt meestal direct geveild, doch kan korte tijd in een bewaar- ruimte worden opgeslagen. Wanneer plotseling een strenge winter invalt, is de kans groot dat de nog te velde staande kool, ondanks zijn winterhard heid, bevriest. De teelt van wintergroene is dan ook altijd tamelijk riskant. Gele bewaarkool wordt in de regel volvelds ge teeld, maar soms ook na vroege aardappelen. In het laatste geval wordt de kool niet zo zwaar maar tijdens de bewaring blijft de kool mooier van kleur. Gele bewaar wordt in november ge oogst en in bewaarschuren of koelhuizen opge slagen. Ze kan bewaard worden tot aprilmei. AFZET Wintergroene en bewaargeïe worden voor 45 tot 70% in het binnenland geconsumeerd. Daarnaast vindt export plaats. Slechts enkele procenten van de aanvoer worden door de industrie verwerkt AANBEVOLEN RASSEN EN SELECTIES VOOR WINTERTEELT Winterkoning Winterfürst, N. V. C. Beemsterboer te Warmen- huizen. Winterfürst, Gebr. Broersen te Tuitjenhorn. Winterkoning stam A, N. V. Jacob Jong te Noord- Scharwoude. Winterkoning stam B, N. V. Jacob Jong te Noord- Scharwoude. Winterkoning late, N. V. Sluis en Groot te Enk huizen. Ostara Ostara, „West-Friesland" te Wijdenes. Langedijker Bewaargeïe, hiervan werden de vol gende selecties aanbevolen. Orig. Langedijker Gele Bewaar groen type, N. V. C. Beemsterboer te W armenhuizen. Orig. Langedijker Gele Bewaar, Gebr. Broersen te Tuitjenhorn. Orig. Langedijker Gele Bewaar „Orkn", Fa. de Groot en Slot te Broek op Langedijk. Langedijker Gele Bewaar, N. V. Jacob Jong te N oord-Scharwoude. Bestrijding kweekgras. Kweekgras kan worden bestreden door vaak te maaien. De stroken onder de bomen kunnen we het beste bestrijden door gebruik te maken van een onkruidbestrij dingsmiddel. (Gramoxone). We gebruiken hier van 5 liter per ha. Denk er aan dat takken en bladeren met deze vloeistof niet in aanraking mogen komen. Bestrijding aardbeibloesemkever. Deze kever kan het beste worden bestreden met DDT. Tot 4 weken voor de oogst kan dit middel worden gebruikt. Q Be schurftbestrijding. Om het fruitgewas vrij te houden van schurft is een regelmatige schurft bestrijding noodzakelijk. Bij vochtig en warm weer zal dit intensiever moeten gebeuren dan bij droog en koud weer. Denk er aan dat in deze maand de bladtoename zeer snel kan gaan. Besrijding bladvalziekte bij bessen. Voor de be strijding van bladvalziekte bij bessen is het nu wel de hoogste tijd. We gebruiken hiervoor 350 gram zineb per 100 liter water. Het zaaien van tweejarige planten. In deze maand kunnen al enkele tweejarige planten wor den gezaaid o.a. Althéa rosea, Campanula me dium, Digitalis purpurea e.a. tg» Komkommers niet meer schermen dan nodig is. Komkommers kunnen vrij goed fe<ren de zon maar dan dient bij het begin van het schermen hiermee rekening gehouden te worden. Hoe beter het gewas aan de zon went, hoe minder gevoelig het gewas wordt. De kleur van de vruchten zal hierdoor beter worden. Z"1 ENIET U ook zo van de prachtige aanblik die onze boomgaarden op het ogenblik bieden? Het is om er stil van te worden. Wat is het een verkwikking om na deze lange periode van dorre doodsheid in de natuur te zien hoe bomen en plan ten zich weer tooien met hun kleed van lente groen en wit en rose. We beleven een zeer rijke bloeitijd en tot op het moment dat we dit schrijven zijn de weersom standigheden zeer gunstig geweest voor de bloei. Wat dat betreft mogen we vertrouwen hebben in de verdere ontwikkeling. Met de fruitaanvoer van de oude oogst is het nu gebeurd op de veilingen, maar met name in Kapelle-Biezelinge is het fruit van de nieuwe oogst in grote verscheidenheid te koop. We bedoelen de kas-aardbeien die in de afgelopen week in toenemende hoeveelheden wer den aangevoerd en er ook in de komende week veel zullen komen. Het seizoen voor de teler van kas-aardbeien gaat haar hoogtepunt bereiken in de week die voor ons ligt. De teelt heeft in het afgelopen jaar een zeer sterke uitbreiding ondergaan en we mogen verwachten dat er in de komende week vele hon derden kratten aangevoerd zullen worden op de veiling in Kapelle-Biezelinge. Vorige week vrijdag waren er 2500 doosjes fen de prijs liep toen van fl,60 tot fl,85 per doosje van 200 gram voor de goede kwaliteiten. Dat zijn voor de teler zeer bevredigende pryzen. Over het algemeen horen we dat de telers tevreden zjjn over de re&ult^iy yan deze teelt voor zover het de ver warmde kassren betreft. Wel moeten we opmerken dal die verwarmde kassen er nog niet veel zijn in ons gebied. Toch geloven we dat het verstan dig is dat de telers hierop hun aandacht richten, want het gaat om primeurs bü deze teelt en hoe vroeger men aan de markt kan komen, hoe beter het is, uiteraard met in achtneming van de econo misch verantwoorde kosten om deze vervroeging te bereiken. We zyn er ook van overtuigd dat de teelt van aardbeien in kassen in het eerder genoemde cen trum een verdere uitbreiding zal ondergaan, wan neer althans de nodige vergunningen vlot worden afgegeven. Voor het kleinere bedrijf zal de toekomst zon der meer liggen in de intensieve teelten. We zien in deze dagen opnieuw dat er ook in Zeeland een prima produkt geteeld kan worden in kassen en warenhuizen. Vrq'wel alle telers doen aan hun produkt wat er aan gedaan moet worden. Zy maken excursies om te zien hoe anderen het doen, zy gaan naar hun veiling om daar inlichtingen te vragen, die hen uiteraard gaarne worden verstrekt. Een zeer groot percentage van de aanvoer kon tot op heden als kwaliteit „Extra" worden aange boden. De prijs hiervan lag altyd nog 20 tot 40 cent per doosje hoger dan van de klasse I, om van het prijsverschil van de klasse II kwaliteit maar helemaal niet te spreken. Zeer belangrijk bij de glasteelt van aardbeien is de watervoorziening. Juist in de periode dat de vruchten rijpen is heel veel water nodig. Een re gelmatige controle op de vochtigheidstoestand van de grond is noodzakelijk. Wat dc pluk betreft kunnen we wijzen op het feit dat men de rassen gescheiden dient aan te voe ren op de veilingen. Wanneer men meer dan een ras heeft op het bedrijf dus niet door elkaar aan bieden. Verder is het ook goed om direct bij de pluk de vruchten te sorteren. Leg ze ineens in het goe de doosje. Achteraf nog in de vruchten gaan wer ken is uit den boze. Dat geldt trouwens niet alleen voor de kas- aardbeien, maar ook voor de aardbeien van de vollegrond, die op het ogenblik in bloei staan en hopelijk in de tweede helft van juni een oogst zullen geven. De laatste jaren wordt een flink deel van de aanvoer verkocht voor verse consumptie in binnen- en buitenland. Het is van groot belang dat elke aardbeien-teler tracht te voldoen aan de vraag die er is, dat hij zorgt voor het aanbieden van een zo goed mogelyke kwaliteit. Wanneer bij de pluk de uiterste zorg aan het produkt wordt besteed, direct de sortering plaats vindt, de vruch ten uit de zon worden gehouden en zo gauw mo gelijk na de pluk de veiling bereiken, mag worden verwacht dat de handel die koopt voor de verse consumptie, interesse voor de aardbeien zal hebben. Wanneer de markt overvoerd zou worden met een produkt van mindere kwaliteit, zal de consu ment zich van de aardbeien afwenden, want hij kan zyn geld besteden aan vele artikelen, die alle van voortreffelijke kwaliteit zijn. Niemand heeft behoefte aan rommel. Ook de kleinfruitteler zal rekening dienen te houden met deze verandering op het afzetterrein. Zeeland heeft een goede naam wat het leveren van kwaliteitsprodukten betreft. Laten we zorgen dat deze in het komende seizoen behouden blyft. Tot de volgende week DOOR A. KRAAI-I. V. T. WAGENINGEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7