Boer en tuinder als producent van bestrijdingsmiddelen SCHAPENHOUDERIJ IN ZEELAND 434 VEETEELT RUNDVEE-PREMIEKEURINGEN IN ZUID-BEVELAND VREDESTEIN INTRODUCEERT RUBBER STALMAT NIEUWE PLASTIC ISOLATOR K.O. 75 (KOLTEC) ZEEUWS LANDBOUWBLAD WELLICHT zult u zeggen: producent? Bedoeld wordt zeker: consument. De N. V. „Luxan" is echter als bedrijf van coöperaties, waartoe o.a. de CE BECO-organisatie behoort, door middel van alle plaatselijke coöperatieve aan- en verkoopverenigingen voor de aangesloten boeren en tuinders een pro ducent van bestrijdingsmiddelen. Eerst in 1960 nam CEBECO deel in de N. V. „Luxan", die in C. I. V. verband reeds langer bestond, het belang in de omzet van bestrijdingsmiddelen gebaseerd op het huidige prijspeil, is voor de N. V. „Luxan" ongeveer 35 miljoen per jaar, aldus werd meegedeeld op een onlangs gehouden persconfe rentie der N. V. „Luxan". DIJ de Plantenziektenkundige dienst zijn momen- D teel ca. 2000 merken bestrijdingsmiddelen ingeschreven, die door zo'n 125 producenten en importeurs op de markt worden gebracht en door ongeveer 250 grotere handelsondernemingen op de Nederlandse markt gedistribueerd worden, door middel van een 1500 plaatselijke handelaren. Voor de verbruiker is het een hele toer om een verantwoorde keuze te doen uit deze veelheid van middelen die onder verschillende merknamen op de markt gebracht worden. De N. V. „Luxan" streeft er naar, in samenwerking met de basis- industriën, die de grondstoffen voor haar ver schillende bestrijdingsmiddelen leveren, een com pleet programma middelen te leveren, waarvan de naam zoveel mogelijk aansluit op de aktieve stof van het betreffende produkt. Onder meer vindt samenwerking plaats met de Amerikaanse onderneming AMCHEM, welke zich uitsluitend bezig houdt met de ontwikkeling van produkten van een speciale tak van bestrijdingsmiddelen, nl. TER inleiding van de deze zomer volgende foh- veedagen en tentoonstellingen van het rund vee zijn de plaatselijke keuringen van fokvee, die in een 60-tal plaatsen van de provincie zijn „ge pland" begonnen. De keuringen in Zuid-Beveland openden de rij, waar resp. in Borssele, 's Heer-Arendskerke en 's Heer-Abtskerke, Wolfaartsdijk, Heinkenszand, Goes en Kruiningen in totaal ruim 100 fokdieren (waaronder 93 koeien) werden aangevoerd; 42 koeien werden met een 1ste prijs bekroond. Hier van werden meerdere jonge koeien door de inspec teer van het N. R. S. in het Stamboek ingeschre ven. ±je kwaliteit van het getoonde vee voldeed aan redelijke eisen. Het is echter voor een doelmatige kennis van het vee en de veeverbetering wenselijk «lat een grotere deelname aan deze locale premie- keuringen in een volgend jaar met steun van de regelingscommissies ter plaatse wordt bevorderd. Ir. W. L. HARMSEN. UREDESTEIN heeft een rubber stalmat geïn- troduceerd met een dikte van 1.5 cm die wordt geleverd in standaard breedten van 50, 75 en 100 cm en in een standaard lengte van 150 cm. De garantie op normale slijtage bedraagt 10 jaar. Het stroeve rubber oppervlak voorkomt uitglij den van het vee. Reiniging van de stalvloeren is uiterst eenvoudig. De goede isolerende eigenschap pen beschermen het vee tegeri optrekkend vocht en koude, zodat afgezien kan worden van het ge bruik van stro. Vredestein rubber stalmatten vol doen daarom aan de hoogste eisen van hygiëne en bieden grote practische en economische voordelen. de herbiciden middelen ter bestrijding van on kruiden), en waarvan de rechten zijn verkregen om haar gepatenteerde produkten in licentie te ma ken. Verder is van belang het Duitse mamouth- bedrijf „Badische Analin und Soda Fabrik (BASF) te Ludwigshafen am/Rhein, dat zich bezig houdt niet alleen met de herbiciden, maar ook met de insecticiden, ^ungiciden, middelen tegen ratten en muizen, groeiremmende middelen etc. Niet onvermeld mogen blijven de twee aktivi- teiten, welke door de N. V. „Luxan" eerst sinds enkele jaren worden uitgeoefend nl. de export van bestrijdingsmiddelen en de verkoop van be strijdingsmiddelen in kleinverpakking voor huis en tuingebruik. Het laatste betreft de afdeling klein verpakking met een prduktie programma van een 22-tal weinig giftige middelen, en daar naast een N. P. K.-meststof. Ook hier is een nage noeg komplete reeks van artikelen thans op de markt. HET blijft noodzakelijk de ontwikkeling van nieuwe bestrijdingsmiddelen op de voet te volgen en zo nodig hieruit nieuwe produkten op te nemen.. Het optreden van resistentie tegen bepaalde middelengroepen, de vraag naar middelen die minder giftig en meer selektief zijn, die een lan gere en een systemische werking bezitten, vereist een gedurig op de hoogte blijven van deze ont wikkeling. Het is echter niet altijd zo, dat alle nieuwe pro dukten die op de markt komen ook beter zijn dan de vanouds gerenommeerde. In de praktijk ziet men vaak, dat men weer terugkeert naar reeds langer bekende produkten. Immers elk produkt moet eerst door de Plantenziektenkundige Dienst zijn goedgekeurd en bezit dus goede eigenschap pen. De omstandigheden, waarom het middel wordt toegepast, zoals klimaat, spuitapparatuur, dosering, tijdstip van toepassing, bepalen vaak of het goed werkt. Kennis van deze omstandigheden laat een zekere beperking van het aantal middelen toe. NIEUWE produkten, worden door de N. V. „Luxan" onder Nederlandse omstandigheden op het eigen proefbedrijf en die van de coöperaties in samenwerking met een groot aantal onderzoekers van proefstations en proeftuinen, en met behulp van de vele deskundigen van de centrale- en plaat selijke coöperaties beproefd. Daarna worden de meest geschikte produkten hieruit aan de P. D. aangeboden, ter beoordeling, of een goedkeuring kan worden verleend. Een be schrijving te geven van alle in de handel zijnde „Luxan"-produkten is ons niet mogelijk, echter enkele willen we noemen: Weedazol-TL, een systemisch herbicide, dat ook de zgn. moeilijke onkruiden zoals kwéekgras, hoefblad, paardestaart, liesgras uitstekend bestrijdt. Weedone Amiben vloeibaar, een herbicide, dat zich onderscheidt van andere produkten, omdat bloem bollen ongevoelig blijken te zijn, terwijl het naast vele andere zaadonkruiden ook het kruisikruid, een moeilijk onkruid in de bloembollenteelt, redelijk be strijdt. Weedust is een gemakkelijk toepasbaar strooimid- del ter bestrijding van onkruiden in gazons zonder daarbij het gevaar te lopen dan aangrenzende plan ten te beschadigen. Tomatotone is in de praktijk een uitstekend vruchtzettingsmiddel in tomaten gebleken. Ter be vordering van de beworteling zijn twee produkten verkrijgbaar. Rootone speciaal te gebruiken bij stek ken en zaden, Transplantone speciaal bij het ver planten. Pirox is een stuifpoeder en Tuinspray een spuit- poeder tegen zowel insekten als schimmels. Agrolam is een afdoend vogelafweermiddel. Na het aanbrengen van de „sluier" kunststofvezels, waagt geen vogel zich meer aan het beschermde gewas. Het streven naar volledigheid van het sortiment, en het bijhouden van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de ziektenbestrijding is «le taak, voor welke de „Luxan" zich thans ziet gesteld. Nieuws op het gebied van hoogwaardige glan- besparing door snelle montage. Hij heeft dan een zend zwart plastic sleufisolatoren is een fors type goed isolerende onbreekbare isolator tegen een isolator, type K.O. 75, vast op een steun gemon- voordelige prijs. Fabrikante is de bekende N.V. teerd, die met 4 a 5 slagen in een houten paal ge- Koltec, Breda-Holland. Levering geschiedt via de dreven kan worden. De isolator zit dan muurvast kleinhandel. De isolator wordt door octrooien be- op de paal. Voor dé boer betekent dit grote tijds- schermd. IN een brochure vestigt het Schapenstamboek voor Zeeland, waarvan het secretariaat in het Land bouwcentrum te Goes gevestigd is, de aandacht op de schapenhouderij als onderdeel van het akkerbouw- of gemengde bedrijf. Deze schapenhouderij kan een belangrijke aanvulling geven in het jaarlijks inkomen, mits aan de methode van houden en verzorgen de nodige aandacht wordt geschon ken. De erfelijke in het dier verankerde gebruiks- en slachteigenschappen zijn in niet mindere mate van belang en kunnen door selectie belangrijk worden opgevoerd. Het Stamboek kan bij de verwezen lijking hiervan, door onderkenning van de dieren, een belangrijk hulpmiddel zijn. Het Stamboek beoogt: a. Verbetering van slacht- en gebruikseigenschappen van het in Zeeland voorkomende Texelse schaap. b. Verhoging van de fokwaarde. c. Bevordering van afzet, ziektenbestrijding en onderzoek. Kwaliteitsverbetering is momenteel als gevolg van de toenemende vraag naar dieren met gunstige vlees-vetverhouding noodzakelijk. Met deze vraag dient de schapenfokker terwille van een blijvende, rendabele afzet rekening te houden. UET prijsverloop is vooral in een land als Nederland met een gering binnenlandse consumptie van schapenvlees sterk afhankelijk van de export. Voor export worden dieren gevraagd met zeer goede slachteigenschappen. Vandaar, dat het voor de schapenhouderij als geheel van belang is, zich toe te leggen op het fokken van een schaap met de volgende type-omschrijving. Het lichaam en ook de hals moet een gedrongen bouw vertonen, zonder dat het dier in zijn ge heel een beknopte indruk maakt. Voorts moet het lichaam evenredig zijn, met sterke lendenen; een vlak, vierkant kruis; ronde zeer goed ontv/ikkelde dijen en krachtig been werk. De gebruikseigenschappen: vroegrijpheid, vruchtbaarheid, levensvatbaarheid van de lammeren en vvolproduktie zijn eveneens van invloed op de rentabiliteit van de schapenfokkerij. Al deze factoren worden op nauwgezette wijze door het Stamboek geregistreerd, waardoor de fokker inzicht krijgt in de individuele prestaties van zijn dieren. Dit inzicht is voor opbouw van een kwalitatief op hoog peil staande schapenstapel, middels een doelbewuste selectie, van uitermate groot belang. Gezien de reeds eerder als probleem gestelde toenemende vraag naar dieren met zeer goede slacht eigenschappen, welke vraag zich in het kader van de E. E. G. nog wel in scherpere mate zal aftekenen, acht het Stamboek het nuttig tijdig de aandacht te vestigen op de zich voordoende ontwikkeling. Met genoegen dient het dan ook van voorlichting dienen met betrekking tot fokrichting, methode van houden en verzorging van de schapenstapel. De deelnemingskosten tot het minimale beperkt. De contributie bedraagt 5,per jaar, waarin begrepen een abonnement op de periodieke uitgave van het Mededelingenblad „Het Schaap". D© inschrijfgelden bedragen respectievelijk voor rammen 4, ooien f 1.75 en lammeren 1.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6