Pachtovereenkomsten herverkaveling Schouwen-Duiveland 433 DE NIEUWE C. A. O.'s LAND- EN TUINBOUW 1963-1964 Wist U dat....? Kleinfruittelers-wenken Prijswinnaars brouwgersttentoonstelling oogst 1962 VRIJDAG t? MET 1H6S Van de Herverkavelingscommissie in Zeeland ontvingen wij het volgende schrijven, van belang voor alle verpachters en pachters betrokken bij de her verkaveling op Schouwen-Duiveland: „Daar verwacht kan worden dat de akte van toedeling, zoals bedoeld in artikel 75 van de Herverkavelingswet, voor het herverkavelingsgebied Schou wen-Duiveland het a.s. najaar gepasseerd zal worden, zullen binnenkort de nieuwe pachtovereenkomsten tot stand dienen te komen. In aansluiting op hetgeen u reeds is medegedeeld in de u destijds toegezon den kennisgeving inzake de tervisielegging van het plan van toedeling, brengen wij nog het volgende onder uw aandacht 1. Behalve voor een aantal gevallen in het duingebied, worden alle lopende pachtcontracten met ingang van 25 november 1963 opgeheven. De voor waarden van de nieuwe pachtcontracten, gebaseerd op de nieuwe kavel- indeling zullen ingaan op 25 november 1963. 2. Partijen kunnen in onderling overleg een paclitcontract opmaken. Indien zy hiertoe wensen over te gaan, dienen zij dit vóór 1 juni 1963 (inmiddels verlengd tot 15 juni) te melden aan de Herverkavelingscommissie Zeeland, p/a Bureau van Uitvoering herverkaveling Schouwen-Duiveland, Oude Haven 51 te Zierikzee. Anderzijds zullen dan de benodigde gegevens om trent oppervlakte, kadastrale aanduiding enz. aan partijen worden ver strekt. 3. Indien partijen niet vóór 1 juni 1963 aan de Herverkavelingscommissie Zeeland hebben medegedeeld dat zij in onderling overleg een pachtcontraci zullen opmaken, zal door de Herverkavelingscommissie een voor beide partijen bindend pachtcontract worden opgemaakt, volgens de voorwaar den die bij het plan van toedeling ter inzage hebben gelegen. De pacht- prestatie zal in dit geval zijn de door de Grondkamer voor Zeeland vast te stellen hoogst toelaatbare pachtprijs, terwijl voor de betaling van de jaarlijkse pachtprijs het volgende zal gelden: a. VOOR LOS LAND de pachtsom moet worden voldaan bij vooruitbetaling in één termijn per jaar, vervallende op 25 november van elk jaar, met dien verstande, dat de pacht over 1964 betaald dient te worden uiterlijk 1 mei van dit jaar. b. VOOR BEHUISD LAND de pachtsom moet worden voldaan bij vooruitbetaling in twee gelijke termijnen, vervallende op respectievelijk 25 november en 1 mei van elk jaar." TOELICHTING Zoals u uit bovenstaand schrijven betreffende het opmaken van pachtovereenkomsten op Schouwen-Duiveland blijkt, gaan op 25 novem ber a.s, de nieuwe pachtcontracten op de nieuwe kavelindeling in. 0 U hebt tevoren kennis kunnen nemen wie uw (nieuwe) verpachter/pachter wordt per 25 no vember a.s., welke kavels dit betreft en hoe groot de oppervlakte van deze kavels is. 0 U krijgt thans de gelegenheid om in onderling overleg een pachtcontract op te maken. Hiertoe kan zowel verpachter als de pachter het initia tief nemen. 0 Wij adviseren verpachter en pachter in het al gemeen om te trachten in onderling overleg een contract op te maken en om eveneens in onder ling overleg een pachtprijs vast te stellen. Im mers een pachtovereenkomst dient zoveel mo gelijk te berusten op vrije wilsovereenstemming tussen partijen. 9 Tot 15 juni a.s. hebt u de gelegenheid om bij het Bureau van Uitvoering te Zierikzee de no dige gegevens te verzoeken. Mocht het niet gelukken om in onderling over leg tot overeenstemming te geraken, dan kan altijd nog teruggevallen worden op de Herver kavelingscommissie. Ten aanzien van de kosten van de op vrijwillige basis tot stand gekomen pachtovereenkomsten geldt dat voor deze pachtcontracten geen zegel- kosten en Grondkamerkosten moeten worden betaald. Wel moet men, voorzover men bemid deling van derden inroept voor het opmaken van liet pachtcontract (b.v. notaris e.a.) de hier uit voortvloeiende kosten betalen. Ieder die zich vóór 15 juni a.s. tot het Bureau van Uitvoering wendt, krijgt naast de noodzake lijke gegevens, aanwijzing hoe men verder dient te handelen. Wij willen u er wel nadruk kelijk op wijzen deze gegevens en aanwijzingen nauwkeurig te volgen, om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen. AP de binnenpagina's van dit nummer hebben wij, zo uitvoerig als mogelijk is, de voorge stelde nieuwe lonen en arbeidsvoorwaarden C. A. O. Landbouw en C. A. O. Tuinbouw 1963 1964 opgenomen. De Stichting van de Arbeid zal hieraan goedkeuring moeten verlenen. Het zal echter wel enige tijd vergen voordat deze goed keuring verkregen is. Daarna moeten nog de C. A. O. iioekjes gedrukt worden hetgeen ook de nodige tijd kost. Voorlopig zullen onze werkgevers zich dus met dit overzicht moeten behelpen, van daar dat wij voor e.e.a. de nodige ruimte in ons blad beschikbaar meenden te moeten stellen. Wy hebben zoveel als mogelyk is getracht onze publi- katie zonder fouten te laten verschijnen. Door de haast waarin e.e.a. echter werd samengesteld zijn zowel druk- als andere fouten uiteraard mogelijk. Tijd voor corrigeren van drukproeven ontbrak. Bij voorbaat onze excuses indien mocht blijken dat er vergissingen zijn gemaakt. WAT betreft de nabetaling over de afgelopen weken zouden wy het volgende willen advi seren. Bereken aan de hand van de nieuwe lonen en met behulp van de gegeven voorbeelden van ïoonberekening het over deze weken verschuldigde netto loon. Verminder dit met hetgeen reeds netto uitbetaald werd en betaal het verschuldigde res tantbedrag uit. Vul in uw loonboek, loonstaat, enz. alleen de nieuwe lonen in en de daarop betrekking hebbende inhoudingen aan premie A. O. W., loon belasting en sociale verzekeringspremie. Tï/E volgens ons Nederlandse recht twee groepen personen kennen, nl. NATUURLIJKE PERSONEN en "v RECHTSPERSONEN? Tot de eerste groep behoren u en ik en al onze medemensen, tot de tweede groep allerlei verenigingen e.d. Ik noem als zodanig de naamloze vennootschap (N.V.) en de coöperatieve vereniging (C.V.). Het kenmerk van een rechtspersoon is, dat hij de rechten van een natuurlijk persoon bezit, zonder natuurlijk persoon te zijn. Een rechtspersoon kan dus ook eigen vermogen hebben en winst maken. Nu komt het ook wel eens voor dat rechtspersonen, verenigingen, e.d. schenkingen doen, giften geven en over de de fiscale gevolgen daarvan blijkt nog vrij veel misverstand te bestaan. Teneinde hier zoveel mogelijk duidelijkheid te brengen is door het Departement van Financiën in 1962 een resolutie uitgegeven die deze materie tracht te regelen. Hierin is bepaald dat giften aan instellingen van weldadigheid of ten algemenen nutte als bedrijfs kosten ten laste van de winst mogen worden gebracht, maar slechts indien en voorzover zij een zakelijk karakter dragen. Een voorbeeld hiervan in de agrarische sector is een gift ter bestrijding van T.B.C. onder het rundvee. ONDER bepaalde voorwaarden kunnen echter ook giften die het bovengenoemde zakelijke karakter missen in aftrek komen voor de belaste winst volgens de Vennootschapsbelasting. Deze voorwaarden zijn de volgende: Giften komen slechts voor aftrek in aanmerking indien en voorzover zij in totaal 500,te boven gaan. Deze aftrek bedraagt ten hoogste 3 van de winst over enig jaar, nadat deze is verminderd met de nog te verrekenen verliezen van voorgaande jaren. Met een voorbeeld wil ik dit nader toelichten. Een vereniging maakt in 1962 een winst van f 8.000, Verliezen vorige jaren (nog af te trekken) 500, Resteert f 7.500, De maximale aftrek voor giften zonder zakelijk doel is dus 3% van f7.500,f225,Daar dit bedrag evenwel kleiner is dan f 500,vindt geen aftrek plaats. DEWAAR deze middenpagina's in uw loonboek. t Indien ze in ongerede mochten raken, zijn er Vou deze vereniging nu echter een winst hebben gemaakt van b vf 20.000,- en bedioeg het oude, nog n beperkt aantal exemplaren beschikbaar ter te verrekenen verlies weer f 500,—, dan is de berekening als volgt. een beperkt aantal exemplaren beschikbaar ter vervanging. Aanvragen te richten aan de afd. Werkgeversbelangen der Z. L. M. (J. F. Blanksma). Zijn er vragen over de nieuwe lonen of arbeids voorwaarden de afd. Werkgeversbelangen geeft u gaarne advies BLADVALZIEKTE BESSEN. De kans op aan tasting van bladvalziekte is thans aanwezig. Ge adviseerd wordt om direkt na de bloei een bespui ting uit te voeren. Deze bestrijding moet later in het seizoen voortgezet worden. BESSEBLADWESP. Bij kruisbessen maar ook bij rode bessen kan door dit insekt schade ver oorzaakt worden. Men verrichte thans waar nemingen en neme ze nodig maatregelen. FRAMBOZEKEVER. Reeds enkele framboze- kevers werden waargenomen. Voor zover deze bestrijding op uw bedrijf van belang is, dienen thans maatregelen genomen te worden. if Controleer regelmatig al uw klemfruitgewassen op het voorkomen van wantsen, bladluizen, blad rollers en spint, en neem hiertegen zonodig maat regelen. Winst 1962 Af: nog te verrekenen verliezen f 20.000,- 500,— Resteert f 19.500, Maximale aftrek 3% van f 19.500,— f585,—. Dit bedrag is slechts aftrekbaar voorzover het f 500— te boven gaat en de gehele aftrek bedraagt dus maar f 85,Een vereniging zal al spoedig ge neigd zijn tot de opmerking: hierover geen druktaan mijn lijf". MEIJERS. Prijzen voor de handelaars, die in het afgelopen seizoen het meest geregeld grote hoeveelheden brouwgerst van goede kwaliteit hebben geleverd. Wisseïbeker. C. H. V. te Hazeldonk, 10.300 ton brouwgerst, zilveren wisselbeker en 400,uit geloofd door C. B. K. Eerste prijs. C.H. V. te Steenbergen, 5.200 ton brouwgerst, schilderij en 300, uitgeloofd door NeCoMout. Tweede prijs. C. A. V. „Oost Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen, 1.700 ton brouwgerst, bureaulamp en asbak en 200,uitgeloofd door C. B. K. Derde prijs. C. A. V. „West Zeeuws-Vlaanderen" te Breskens, 1.000 ton brouwgerst, sigarenaanste ker en 150,uitgeloofd door NeCoMout. Vierde prijs. A. H. Barendregt te Dreischor, 1.420 ton brouwgerst, bureauset en ƒ100,uitgeloofd door C. B. K. Prijzen voor de handelaars, die in het afgelopen seizoen partijen van uitzonderlijk goede kwaliteit hebben geleverd. J. Balkenende te Biezelinge, ƒ100,uitgeloofd door C. B. K. Gebr. Quaak te Oud-Beijerland, 100,uitge loofd door C. B. K. N. G. J. Schouten NV te Giessen, 100,uitge loofd door C. B. K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5