Diploma-uitreiking Lagere Landbouw school Kruiningen Diplomering R. M. L. S. Schoondijke Cursus elektrisch lassen Praktijkschool Schoondijke 453 TIPS VOOR TUINDERS EINDLES L. L. EN T. SCHOOL ZIERIKZEE EERSTE TWAALF GESLAAGDEN VOLGENS HET NIEUWE LEERPLAN HET moet voor de leerkrachten een grote voldoening zijn te vernem,en dat de leerlingen van lagere landbouw scholen, in het bijzonder die van de lagere landbouw school Kruiningen, uitstekende re sultaten weten te behalen op de middelbare land- en tuinbouw school te Goes. Tot deze uitspraak kwam de heer ir. W. H. Naezer, een der leerkrachten aan deze school, in z'n praatje betreffende het middelbaar onderwijs op de avond van de diploma uitreiking aan de 12 geslaagden van de lagere landbouw school in de „Korenbeurs" te Kruiningen. UITREIKING DIPLOMA'S NA een welkomstwoord van de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer I. J. Smal- legange, aan de ouders, die in grote getale op deze avond aanwezig waren, de leerlingen van de vier de klas én genodigden, reikte de heer Ter Haar Romeny de diploma's uit. Alvorens dit te doen, stelde spr. vast dat het jammer is dat deze school uit Oost-Zuid-Beveland moet verdwijnen. Een stuk- Je landbouwcultuur verdwijnt. Ondanks dat zal het oog in juni tijdens de landbouwtentoonstelling op Oost-Zuid-Beveland gericht zijn. In de toekomst zal dit evenement zeker in deze streek herhaald worden, maar de organisatoren zullen dan de leer lingen van nu zijn. De eerste stap om straks dit werk aan te kunnen is gezet, een stap in de rich ting van volwassenheid. Aldus de voorzitter van ée onderwijs-commissie der Z.L.M. Na zijn felici tatie toespraak overhandigde hij met een persoon lijk woord de diploma's aan de twaalf leerlingen. VERDERE ONTPLOOIING ■p\E heer Smallegange feliciteerde de geslaagden namens de Z. L. M. en de kring O.-ZuicT-Be- veland, die voor de twee best geslaagden, de leer lingen M. Kole en P. Poley, boeken beschikbaar stelden. Door te studeren aan andere scholen, 't vol gen van cursussen en 't lezen van vakbladen, met i*ame het Zeeuws Landbouwblad, dat hij kwalifi ceerde als het beste vakblad, gaf hij aan hoe de geslaagden de nu verkregen basis kunnen verbre den. Namens de leerlingen bracht Piet Poley dank aan de leerkrachten. De heer J. Oosterlee deed dit namens de ouders. Na de pauze gaf de directeur van de school, de heer J.C. de Ridder, een verslag van het afgelopen jaar. De geslaagden zijn de eersten die het volle dige nieuwe leerplan hebben geyolgd. De nieuwe leerlingen (cursusjaar 1963-'64) zullen met ingang van het komende cursusjaar op de land- en tuin bouwschool te Goes, de opleiding voor of landbouw of tuinbouw of allebei tesamen kunnen volgen. De ze nieuwe vorm, die in samenwerking geschiedt met de lagere landbouwschool Oudelande/'s-Hee- renhoek, is nodig om het onderwijs te laten aan sluiten met de omschakeling in de richting van tuinbouw, die plaats vindt op vele bedrijven. Volgt een leerling de land- en tuinbouw opleiding bei den, dan zal deze leerling in de derde en vierde klas respectievelijk vijf dagen en vier dagen per week onderwezen worden. Na de tweede klas be tekent dit één dag meer school. Deze reorganisatie van het land. en tuinbouw- onderwijs op Zuid- en Noord-Beveland in de vorm van de nieuwe Goese lagere land- en tuinbouw school zal gezien de goede resultaten die op andere Z. L. M. lagere land- en tuinbouw scholen werden bereikt, zeker slagen. Na afloop van de diploma-uitreiking was er een ouderavond die weer eens duidelijk bewees, dat het persoonlijk contact met de leerkrachten op grote prijs wordt gesteld. De geslaagden zijn: M. van Damme, M. Kole en M. van Liere, allen te Rilland-Bath; P. Oosterlee en C. J. Nieuwenhuijze, beiden te Krabbendijke; J. A. Mosselman, C. Sinke, A. Dek en P. Poley, allen te Kruiningen; P. de Koeijer te Yerseke en J. Zoeteweij en P. Overbeke, beiden te Kapelle. Onder grote belangstelling ontvingen in de ge zellige schooizaal van de R. M. L. S. te Schoon dijke 18 jongelui het diploma uit handen van de directeur. Het bleek een goede klas te zijn ge weest, getuige ook het feit dat maar liefst 4 jon gens voor een prijs in aanmerking kwamen. De hoogste onderscheiding, de Dr. Huizingamedaille, ging naar G. van Tiggelen, de nummers twee en drie waren respectievelijk B. v. d. Ree, en D. Dek ker en E. Wijffels tezamen. Vóór de diplomauit reiking gaf leraar H. A. M. v. d. Vijver een korte openbare les in gezondheidsleer, die door zijn actualiteit en geestige wijze van voordracht, met grote aandacht werd gevolgd. Vanzelfsprekend werden vele felicitaties, goede wensen en wijze woorden gericht tot de gediplomeerden, en hun ouders en het personeel der school, zonder dat overigens te lange speeches de aandacht deden yerslappen. Tenslotte wekte de directeur de leer lingen op niet passief door het leven te gaan. Te vens hield hij een pleidooi voor spreiding van functies in het organisatieleven. Te veel wordt door te weinigen gedaan. Aan de ouders vroeg hij de jongelui hun kansen te geven en vertrou wen te hebben. De voorzitter kon daarna een ge slaagde middag sluiten. Geslaagden eindexamen 1963: L. E. M. van Bel- leghem te Eede; H. J. M. Cammaert, B. J. van de Ree, A. A. Verhage en J. A. Verkruijsse, allen te Schoondijke; P. I. Cappon te Sluis; J. J. Dees te 0 Perziken onder glas niet te snel dunnen. Per ziken mogen niet te snel worden gedund, we wachten hiermee totdat de rui, die een paar weken na de bloei optreedt, is afgelopen. De vroege rassen moeten minder gedund worden dan de late rassen en de jonge bomen minder sterk dan de oudere bomen. 0 Verzorging omgeënte bomen. Met het omenten zijn we nu wel klaar. We gaan nu controleren of alle wonden goed zijn afgedekt. Ook kunnen er scheurtjes in de entwas ontstaan. Verder kan het entkevertje veel schade aanrichten. Een regelmatige controle is daarom gewenst. 0 Het snoeien van heesters. Verschillende hees- sters kunnen nu worden gesnoeid o.a. Forsytia, Ribes enz. 0 Bestrijding van enkele schimmelziekten bjj komkommers. Door regelmatig te spuiten of te stuiven met Karathane kan de schade veroor zaakt door meeldauw tot een minimum Worden beperkt. Ook bladvlekkenziekte kan worden voorkomen door regelmatig te spuiten met zi- neb, caiptan of maneb. Cadzand; D. J. Dekker te Oostburg; C. J. van Hoe ve en A. J. Risseeuw, beiden te Zuidzande; G L de Jager te Biervliet; H. E. M. M. Maenhout, W. J. P. A. van de Plasse en G. A. E. van Tigge len, allen te IJzendijke; R. R. S. Termote te Hoofd plaat; A. Tollenaar te Sluiskil; J. M. Verplanke te Axel; E. J. M. Wijffels te Waterlandkerkje; Afgewezen geen. Overgang le naar 2e klas: J. L. Basting te Re- tranchement; M. I. de Bruijne te Oostburg; G W Bruijnzeel, A. L. P. Koster, R. G. M. Doens en T. E. C. Vloebergh, allen te IJzendijke; H. Cappon, J. P. Dees en D. Luteijn, allen te Zuidzande; J. J. Dhondt te Biervliet; K. L. Dieleman en K. G. van der Hoofd, beiden te Hoek; A. J. Luteijn te Nieuwvliet; D. F. de Feijter, J. M. Oggel, J. de Putter en A. J. Scheele, allen te Axel; J. I. Ris seeuw te Groede; H. T. S. M. Thomaes te Hoofd plaat Niet bevorderd: 2. Als om twee uur de bijeenkomst wordt geopend door de voorzitter van de Commissie van Toe zicht, de heer J. A. van Nieuwenhuze, zijn onge veer 70 personen aanwezig. De voorzitter heet alle aanwezigen welkom; in het bijzonder o.a. de heer Inspecteur van het Landbouwonderwijs, de heer Directeur van de Rijksmiddelbare Landbouwschool te Goes, de heer De Regt, als vice-voorzitter van de onderwijs commissie van de Z. L. M., de heer A. M. Geluk, als Kringvoorzitter, de heren Geluk en Van der Weel, als vertegenwoordigers van de afd. Tuin bouw, en de heer Van Nieuwenhuizen, als verte genwoordiger van de Landbouwconsulent. In het kort wees de voorzitter nog op de aan vallen, die op de L. L. en T. scholen de laatste tijd zijn gedaan en op reacties daardoor ontstaan in de vorm van ingezonden stukken en een uit spraak van het Bestuur van de Z. L. M., waarin het goed recht van de L. L. en T. scholen werd verdedigd. Hierna gaf hij het woord aan de heer Eve- leens, die ongeveer uur de jongelui aan de tand voelde over landbouwkundige onderwerpen (economie, plantenteelt, bemestingsleer, veeteelt enz.). Over het algemeen werden de vragen tame lijk goed beantwoord. Hierna was de tuinbouwkundige afdeling aan de beurt. Door de heer Hack werden 3 jongelui uitverkoren om een referaat te houden. Na de pauze werden door de inspecteur de di ploma's uitgereikt, gepaard gaande met een felici tatie en waarbij tevens de laatste puntenlijst werd meegegeven. Als eerste sprak de inspecteur de jongelui toe. Hij merkte o.a. op, dat deze klas de eerste was, die volledig onderwijs had genoten; hij verdedigde nogmaals het bestaan en het nut van de L. L. en T. school, hij wee% op de mogelijkheid van verdere studie in middelbaar verband zowel voor land bouw als voor tuinbou wonder wijs en besprak ook het verloop van deze klasse, waarvan bijna de helft van het aantal leerlingen na het beëindigen van de leerplicht verdween. Hierna werd het woord gevoerd namens de leer lingen door de heer A. van der Sluis, die direc teur en personeel bedankte voor het genoten on derwijs. De heer Geluk (kringvoorzitter) bood aan de leerlingen J. van Damme en A. van der Sluis als de twee beste leerlingen een boekenbon aan, die onder dankzegging werd aanvaard. Namens de organisaties dankte hij, evenals de inspecteur, directeur en leraren voor de moeite en zorgen besteed aan de opleiding van deze klasse. Nadat nog een kort woord was gesproken door de heer De Regt, als vice-voorzitter van de onder- wijscommisie der Z. L. M., door de heer Seur als vice-voorzitter van de commissie van toezicht (tuinbouwafdeling), de heer Van der Weel als vertegenwoordiger van de landbouwconsulent en de heer Koster als vertegenwoordiger der L. J. G., kregen de beide directeuren nog even het woord. Zij spraken een woord van felicitatie uit aan ouders en geslaagden, moedigden de jongelui aan tot verdere studie en haalden nog enkele gebeur tenissen aan uit de verlopen vierjarige periode. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst, na gewezen te hebben op het belang van aansluiting bij een organisatie zoals bijv. de Ver. van Oud leerlingen „Blijvend Contact". CURSUS VOOR BEGINNERS 2 april werd de cursus booglassen afgesloten, die afgelopen winter in Oostburg gehouden werd. Aan deze cursus, die plaats vond in de Technische school te Oostburg, werd door 22 personen deel genomen. Voor een cursus elektrisch lassen, waaraan blijkbaar in de landbouw behoefte bestaat, werd in november 1962 een aanvraag ingediend bij de Praktijkschool. Daar hiervoor, wat betreft de outillage nog al wat komt kijken, werd contact opgenomen met de Directeur van de Technische school te Oostburg. Deze was direct bereid om zijn medewerking te verlenen, en stelde zijn school en inventaris hiervoor ter beschikking. Nadat ook de leraar, de heer Van Hommeien, zijn medewerking had toegezegd, kon begin februari begonnen worden. \7IA de landbouwbladen was aan het voornemen tot het organiseren van deze cursus bekendheid gegeven, wat tot gevolg had dat er meer liefhebbers kwamen dan geplaatst konden worden. Door het grote aantal cursisten was het met het oog op het beperkte aantal lastransformatoren noodzakelijk om in twee groepen te gaan werken. De ene groep kreeg praktijk lassen terwijl de andere groep theorie over lassen, materialen- en gereedschapskennis en praktijk metaalbewerking kreeg. Hierdoor werd dus meer aandacht aan de theorie en overige praktijkwerkzaamheden besteed dan normaal bij een lascursus het geval is. Naar onze mening heeft deze cursus hierdoor nog aan waarde gewonnen, omdat de meeste in de landbouw werkende mensen niet een technische opleiding genoten hebben. De cursus omvatte totaal 84 lesuren, en met het oog op het feit dat pas in februari begonnen kon wor den, werd er twee avonden per week gewerkt. Dat de deelnemers zeer tevreden waren over het gebodene werd wel bewezen door het feit, dat ondanks aanvankelijk de slechte weersomstandigheden èn later de drukte op het land, er geen verzuim van enige betekenis voorkwam. Op de slotavond werd bovendien op verzoek van de cursisten besloten om a.s. winter voor deze groep een cursus van gevorderden te organi seren. HET succes van deze cursus heeft ons er toe doen besluiten om op de ingeslagen weg voort te gaan. De bedoeling is dan ook om a.s. winter weer een beginnerscursus te gaan organiseren. Van de zijde van de Technische school te Oostburg is de volle medewerking toegezegd, zodat als er voldoende be langstelling bestaat er weer een cursus kan gaan draaien. Het ligt in de bedoeling om t.z.t. via een berichtje in de landbouwbladen bekend te maken waar men zich kan aanmelden. De Directeur der Landbouwpraktijkschool, Ir. G. F. ISRAEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 25