RUNDVLEESPRODUKTIE OP DE AKKERBOUWBEDRIJVEN 390 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Overzicht betonnen uitloop en sleufsilo. 6. repelhek met voergoot of voederbakken om ander voer te verstrekken zoals vers bietenloof,. voeraardappelen, pulp, krachtvoer e.d. met voergang die geschikt is om er met een trek ker en wagen door te rijden. 7. enkele afscheidingen opdat het mestvee in ten minste 3 maar liever in meer afzonderlijke kop pels kan worden gehouden. Het totaal van deze voorzieningen vraagt bij een eenvoudige uitvoering al spoedig 100, per dier. Bij een afschrijving in 10 jaar, rente en onderhoud, vergt zo'n stal ca. ƒ60,per mest- dier per seizoen. Voor het jonge mestvee dat nog niet op de afmeststal kan worden gebracht zal doorgaans in de reeds beschikbare ruimte doelmatig on derdak gevonden kunnen worden. Wordt jong vee van ca. 1-jarige leeftijd eveneens een gehele stalperiode aangehouden dan zal daarvoor met 30,per dier voor stalling extra rekening ge houden moeten worden. HET TE MESTEN VEE DE mester zal zich moeten toeleggen op het pro duceren van rundvlees van goede kwaliteit dat in de hogere prijsklassen valt. Het mesten van vrouwelijk vee komt niet in aanmerking. Koeien geven te spoedig een te grote vetaanzet. Ook bij vaarzen is dit het geval. Hier verdienen stieren de voorkeur boven ossen, aangezien de eersten sneller groeien. Het mesten van jonge stieren die op een leeftijd van IVi- a 1%-jarige leeftijd worden afgeleverd is inderdaad mogelijk. Voor het bedrijfstype waar het hier om gaat moet echter worden overwogen dat deze zeer jonge stieren nog niet zoveel ruw- voer kunnen verwerken en dus met vrij veel kracht voer een vrij dure voeding vragen. Bovendien is de omzet van dit vee dermate snel dat de bijkomen de kosten naar verhouding een grote rol gaan spe len. Een goede opzet zou daarom kunnen zijn de stieren of ossen af te leveren op een leeftijd van 22*4 jaar. Met in de winter en voorjaar geboren stieren zijn er dan de volgende mogelijkheden: a. aankoop nazomer leeftijd V2 jaar; afleveren voorjaar leeftijd 2 jaar. b. aankoop nazomer leeftijd jaar; afleveren voorzomer leeftijd 2*4 jaar. c. aankoop voorjaar 1 jaar; afleveren voorjaar leeftijd 2 jaar. d. aankoop voorjaar leeftijd .1 jaar; afleveren voorzomer 2% jaar. e. aankoop nazomer leeftijd 1% jaar; afleveren voorjaar leeftijd 2 jaar. f. aankoop nazomer leeftijd IY2 jaar; afleveren voorzomer leeftijd 2% jaar. Met stieren die tenminste 1 jaar op het mest- bedrijf zijn en vrij intensief worden gevoederd is een geslacht gewicht bereikbaar van 320 kg op 2- jarige en 375 kg op 2%-jarige leeftijd. Met ossen of stieren die minder intensief gevoerd worden komt het geslachte gewicht op genoemde leef tijden wellicht niet hoger dan 260 resp. 300 kg. BEGROTING DE rentabiliteit van het mesten van stieren hangt uiteraard geheel af van de prijzen bij aankoop van het mager vee en de opbrengst bij afzet. Dit is een onzekere faktor en kan van jaar tot jaar zeer aanzienlijke fluctuaties te zien geven. Een vrij intensieve voeding, waarbij de stieren op een leeftijd van circa 2% jaar worden afgezet en op een leeftijd van jaar of 1 jaar worden aange kocht biedt echter de beste mogelijkheden volgens daartoe uitgevoerde berekeningen. AVER het mesten van rundvee of liever gezegd de produktie van rundvlees wordt de laatste jaren veel geschreven en gesproken. Bijzonder lonend is dit de laatste jaren niet geweest. Het prijsverloop laat veelal een te geringe marge aan de veehouder. Op langere termijn zijn er toch wel enkele gunstige vooruitzichten. Zo zien we allereerst dat met het toenemen van de welvaart de consumptie van rundvlees sterker stijgt dan van varkensvlees. Voorts is te verwachten dat in de toekomst voor het vlees van goede kwaliteit meer wordt betaald, gezien de grotere marges die in de E. E. G.-Ianden België en Frankrijk gelden. Van de andere kant echter wordt de arbeid vooral gedurende de weekeinden, steeds duurder en schaarser. Dit alles dwingt er toe zich te beraden over de moge lijkheden van de rundvleesproduktie voor de toekomst. OP AKKERBOUWBEDRIJVEN GOEDE MOGELIJKHEDEN UET aanwezig zijn van volop stro, suikerbietenkoppen en -bladeren, voeraardappelen en andere goedkope bijprodukten heeft in het verleden het mesten van vee steeds een goede kans gegeven. Dit blijft ook voor de toekomst gelden. Als belangrijk nevenvoordeel gold voorheen het verkrijgen van stal mest dat een waardevolle bijdrage vormde voor het handhaven van de vruchtbaarheid en oogstzekerheid van het bouwland. Dit voordeel wc wellicht nog belangrijker dan voorheen doordat groenbemestingsgewas- sen als gevolg van een latere graanoogst en zwaardere gewassen (maaidorsen) en het gebruik van zwaardere werktuigen en machines die de bouw voor dikwijls te veel samendrukken, het in vele gevallen minder goed doen dan vroeger. Als derde nevenvoordeel gold voorheen dat bij het houden van mest vee gedurende de winter aan een deel van de arbeiderskern vast en min of meer produktief werk verschaft kon worden. Bij het sterke teruglopen van de arbeiderskern geldt dit voordeel thans nauwelijks meer en zal in de toekomst geheel verdwijnen. Integendeel, vooral de verzorgingsarbeid gedurende de weekeinden wordt steeds duurder en als een schier onoverkomelijke last beschouwd. De vraag is daarom hoe deze voordelen van het produceren van rundvlees gehandhaafd kunnen worden zonder dat de arbeid aan dit vee als een remmende faktor werkt. UET houden van een grotere eenheid mestvee biedt voor ak kerbouwbedrijven, die over goedkope ruvv- voedermiddelen beschik ken, interessante moge lijkheden. De beste resultaten biedt daarbij het houden van onthorende dieren die een jaar of langer op het bedrijf vertoeven. Het mesten van ossen en een zeer eenvoudige voedering toepassen leidt tot een kostprijs die niet gemakkelijk ruimte tot het maken van winst overlaat. Al dus de conclusie van bijgaand artikel door de C. den Engelsen, Hoofdassistent A bij de Veeteeltvoorlichtings dienst in Zeeland. Aan de hand van de gegeven berekeningen kunnen de mesters zelf de voor hen aanwezige mogelijkheden nader uitwerken. Het is dan niet uitgesloten dat in de praktijk een lagere kostprijs mogelijk blijkt. Overdekt zal allereerst voldoende stalruimte moeten schep pen. Aangezien aankoop van mager vee en af levering niet gelijktijdig zullen plaats hebben moet zelfs voor kortere of langere tijd met een dubbele veebezetting gerekend worden. Om met een mini mum aan arbeid toe te kunnen zal de inrichting van de stalling goed doordacht moeten worden. De loopstal met sleufsilo biedt hiervoor goede moge lijkheden. Teneinde echter niet voor vele jaren de gekozen bedrijfsvoering vast te leggen zal de stal zo eenvoudig en goedkoop mogelijk gehouden moeten worden. Aan eën afmeststal voor 80 mestdieren moeten de volgende eisen gesteld worden: 1. overdekte ligruimte a 5 m2 per dier is 400 m2; 2. loopruimte a 4 m2 per dier is 320 m2 verhard (beton) 3. sleufsilo(s) voor ca. 6400 kg is 8 m3 per dier, in totaal 640 m3, de totale voerbreedte aan de sleufsilo's a 30 cm per dier moet 24 meter zijn; 4. voldoende ruiven of bakken voor voorraad- voedering van hooi en graszaadstro; 5. voldoende automatische drinkbakjes met ver warming tegen bevriezen; TAAKVERDELING THANS worden op vele akkerbouwbedrijven van 2550 ha jaarlijks tussen de 10 en 30 stuks mestvee afgeleverd. Bij een grotere eenheid bijv. 80 stuks mestvee is het mogelijk de arbeid zeer rationeel aan te wenden. Op de 4 akkerbouwbedrijven zouden dan gemid deld 3 bedrijven de mestveehouderij kunnen afsto ten en één bedrijf hiervan bijzonder werk kunnen maken. Zonder dat bepaald tot een vorm van ge meenschappelijke opzet wordt gekomen hoewel niet uitgesloten zouden de akkerbouwbedrijven in de buurt van het mestbedrijf kunnen profiteren door bijprodukten van het bouwland daaraan te verkopen en eventueel stalmest terug te kopen. Het geringere aantal mest veebedrijven kan er toe bijdragen dat degenen die voor dit specialisten werk de meeste interesse en feeling hebben zich nog meer hierop kunnen toeleggen, hetgeen on getwijfeld aan de afgeleverde kwaliteit vlees ten goede kan komen. VOORZIENINGEN EEN akkerbouwbedrijf dat zich er op instelt jaarlijks ca. 80 stuks mestvee af te leveren

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 8