Vrijdag 26 april 1963 385 Eindles Rijksmiddelbare Landbouwschool te Goes RF HT T\ATC* FD QT VAN DE OOGST DIvVJU VV VjrJLlYO 1 - NAAR DE MOUTFABRIEK GESLAAGDEN INAS-OPLEIDING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „PRINSES JULIANA" TE ZIERIKZEE HET LAGER LAND EN TUINBOUWONDERWIJS OP woensdag 10 april j.l. werd de eindles van de Rijksmiddelbare Landbouwschool te Goes gehou den onder leiding van de heer J. S. de Regt, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heer ir. E. C. F. Bollen, inspecteur van het landbouwonderwijs, verschillende ge nodigden en de vele ouders. Na de opening stelde de heer ir. W. L. Harmsen aan de leerlingen vragen over de rundveeteelt, ter wijl ir. H. W. Naezer het een en ander behandelde over het leervak Bodemkunde. Na een korte pauze reikte ir. Bollen de diploma's aan de geslaagden uit. Hij feliciteerde hen met het behaalde succes en raadde hen aan om na dit onderwijs via speciale cursussen verder te studeren, waardoor de op leiding kan woren afgerond. Spreker deelde mede, dat vorig jaar aan de school een begin gemaakt is met een middelbare tuin- bouwopleiding, welke in de landbouwopleiding was geïntegreerd. Het ligt in het voornemen in septem ber 1963 aan de R.M.L.S. te Goes een geheel afzonderlijke 2-jarige opleiding voor middèlbaar tuin- bouwonderwijs te beginnen. Tijdens deze opleiding zal o.m. ruimschoots aandacht worden besteed aan algemene vorming met vakken als wiskunde, Engels, algemene culturele ontwikkeling. Voorts zullen er verschillende economie-vakken worden gegeven, terwijl een flinke plaats zal worden ingeruimd voor het praktijkonderwijs, zowel in de vorm van praktijklessen, als gedurende langere praktijkperioden op verschillende bedrijven. Spreker was van mening dat er grote behoefte aan middelbaar tuinbouw onderwijs in Zeeland bestaat. Hij hoopte dat er goede belangstelling voor dit onderwijs bij de belang hebbenden zal zijn. De adviescommissie van het tuinbouwonderwijs heeft een rapport opgesteld dat één dezer dagen gereed komt. In dit rapport wordt speciale aandacht gevraagd voor het middelbaar tuinbouwonderwijs. De adviescommissie denkt in haar rapport aan twee soorten middelbaar tuin bouwonderwijsvoor de toekomstige bedrijfsleider en voor degenen, die meer in de periferie van de tuinbouw werkzaam zal zijn. Een vaste organisatievorm is nog niet opgesteld. Als basis voor de middelbare tuinbouwopleiding-cursus dienen diploma lagere land- of tuinbouw school, bevorderd zijn naar 4e klas U.L.O. of bevorderd zijn naar 3e klas H.B.S. Spreker was van oor deel dat een middelbare tuinbouwopleiding te verkiezen is boven de combinatie lager land- of tuin bouwschool-vakschool. Wat de tegenwoordige lagere land- en tuinbouwscholen betreft, merkte ir. Bollen op dat deze in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met de oude types, die dezelfde naam droegen. Tenslotte deelde ir. Bollen nog mede dat op vrij korte termijn een herziening te verwachten is van het leerplan van de middelbare landbouwscholen. De directeur der school, ir. J. Versteeg, reikte daarna de rapporten uit met een persoonlijk woord tot iedere leerling. Spreker raadde aan de studie vGOrt te zetten d.m.v. vervolgcursussen en hoopte dat de geslaagden het geleerde op school in de praktijk zouden kunnen toepassen. Namens de Z. L. M. sprak de heer S. Dees, die de geslaagden opwekte de studie te onderhouden en zich later, als ze zelf standig boer zijn geworden, bij een organisatie aan te sluiten. Hij reikte aan de beste leerling G. Breure uit Dinteloord een boekwerk uit. De heer J. de Jager sprak namens de C.B.T.B. en her innerde de leerlingen eraan dat er nog een grote taak ligt op het gebied van de afzet der produkten van de landbouw. Hij overhandigde een boekwerk aan de leerling J. L. de Jager uit Kapelle. De heer J. Boonman uit Wolfaartsdijk feliciteerde de leerlingen namens de N.C.B. en reikte een boekwerk uit aan de leerling M. v. d. Wekken uit Zierikzee. Hij wekte de geslaagden op als lid der Vereniging toe te treden. Spreker bood een aantal jaarboeken der vereniging aan. De leerling G. Breure sprak een dankwoord namens de leerlingen aan directeuren, leraren en overige personeel der school. De voorzitter sprak een slotwoord, dankte alle sprekers en belangstel lenden voor hun opkomst en sloot de bijeenkomst. Gediplomeerd werden: J. de Baar, Kwadendamme; A. Bolijn, Roosendaal (N.-Br.); G. Breure, Dinteloord (N.-Br.); A. Burgers, Poortvliet; H. M. Dominicus, Middelburg; A. H. Hanson, Eikerzee; T. B. J. Hoogenboom, 's-Gravenhage; A. C. Hoogstrate, Yerseke; J. L. de Jager, Kapelle; M. C. Klaasse, Dreischor; J. W. Lepoeter, Biezelinge; M. Lindhout, St. Maartensdijk; J. L. Schoof, Ooster- land; M. L. f "hot, St. Maartensdijk; A. J. A. Steendijk, Nieuwerkerk; J. M. de Vos, Kals; M. v. d. Wekken, Zierikzee; J. W. A. WisseNijssen', 'Kapelle. Eén kandidaat werd afgewezen. (Vervolg en slot). Ontleend aan een Duits blad en van toepassing op DUITSE OOGST GEDORSTE brouwgerst leeft en ademt zoals ieder geoogst koren. De intensiteit van het ademen is U na het oogsten zeer sterk. Men duidt dit ook aan als het „zweetproces". Dit richt zich naar het vochtgehalte en de temperatuur. Behalve de korrel ademen ook alle in de gerst aanwezige onkruiden, grasdeeltjes en bakteriën. Tussen 15 en 16 vocht ligt de kritieke grens, waarop de gerst intensiever begint te ademen. Een stijging van de temperatuur verhoogt het ademen met circa 10 per graad. Zoals bekend liggen de vochtgehaltes van de geoogste gerst in ons klimaat meestal boven de kritieke grens, zodat een langer opslaan in zakken of op silo's tot beschadigingen van de kiem moet leiden, vooral door de ontwikkeling van schimmelzwammen van de soorten Aspergillus en Penicillium, welke aan het stijgen van de temperaturen te herkennen is. De mouters eisen derhalve een onmiddellijke reiniging en droging van de gemaaidorste partijen om alle verwerkingseigenschappendie voor een hoge moutkwaliteit van een ingewikkelde aard zijn, zo veel mogelijk te behouden. MAAR waar en wanneer gebeurt dit al? In de praktijk zijn wij hier nog ver van verwij derd, want het dorsen met „combines" op de boer derijen heeft aangehouden en neemt nog voort durend toe. En slechts in geringe mate is voor of met het kopen van een dergelijke machine ook een eigen mogelijkheid tot drogen in het leven geroepen. Dat men met het geringe investerings kapitaal in de landbouw op de uitbreiding van de drogings- en opslagkapaciteiten bij de tussenhan del en de gerstverwerkende bedrijven vertrouwde, was weliswaar een begrijpelijke maar jammer ge noeg een tendele met verliezen voor de produ centen verbonden consequentie, vooral gedurende de laatste drie jaren met de ongunstige weersom standigheden tijdens de oogst. Hiervan kunnen diegenen een aardig woordje meepraten van ko per's zijde, die dagelijks meer en meer met te vochtige kwaliteitspartijen overladen werden en daarbij de prestaties van het drogen evenzeer za gen afnemen als de opslagruimte voor de ieder jaar weer toenemende af te leveren hoeveelheid tijdens, de oogst. Want met het afnemen van de arbeidskrachten op de boerderijen wilde men na het maaien en dorsen met de bewerking en het op slaan van het gemaaidorste graan niets meer te doen hebben. Nu heeft de producent langzamer hand genoeg van de daarmee voor hem verbonden risico's en hij is goed ingelicht wanneer hij de ge bouwen behorende tot zijn eigen boerderij voor het opslaan van een deel van zijn oogst met een eigen mogelijkheid tot drogen uitrust. De maande lijkse prijsopslagen dienen ter dekking van de ont stane opslagkosten, c.q. over enkele jaren ook voor de rente en het afbetalen van de betreffende in vesteringen. Bovendien kan de producent op een later tijdstip gebruik maken van de verkoopmo gelijkheden, die dan gunstiger liggen. Voordat hij een drogings- en opslagruimte inricht, zou hij eerst vele installaties speciaal geschikt voor een boer derij zeer nauwkeurig moeten bekijken om fou tieve investeringen te vermijden. Voor het dro gingsproces zelf, dat zeer dikwijls aan de verschil lende kwaliteiten van de gerst aangepast moet worden, zal de landbouwer voor een doelmatige behandeling van de opgeslagen gerst van de waar devolle ervaringen van zijn landkoopman gebruik kunnen maken, wanneer hii hem deze „als een dienstbetoon aan zijn klanten" tijdig ter beschik king stelt. HET bezit van eigen drogings- en opslagmoge lijkheden, vooral op de middelmatige en gro tere bedrijven, verhoogt ook tijdens de graanoogst onmisbare energie, hetgeen steeds weer door de boeren, die in het bezit zijn van dergelijke instal laties bevestigd wordt. Het sorteren van brouw gerst van korrels onder 2.5 mm grootte bij het maaidorsen of bij de eerste bewerking, welke in de voederbak gaan, spaart onnodige vrachtkosten. De warmte rond de korrels mag tijdens het dro gen niet hoger zijn dan 38 graden. Het verbouwen in het groot van slechts 2 tot 3 rassen heeft in gang gevonden en wordt van de zijde van de tus senhandel evenzo begroet als van de verwerkende industrie. Onder alle omstandigheden moet een vermening der rassen vermeden worden. Derge lijke partijen kan de mouter niet gebruiken, aan gezien het risico van het verschil in de verwer kingseigenschappen, zoals kiemkracht, oplossings- Op 9 april had de uitreiking der INAS-insignes aan de geslaagde INAS-leerlingen plaats door de presidente van de commissie van toezicht, onder: aanwezigheid van ouders en schoolpersoneel. De 18 leerlingen zijn alle geslaagd en verschenen in hun groene uniformen, hetgeen een fleurige in- druk maakte. Mevrouw Dijckmeester sprak enige hartelijke woorden tot de leerlingen waarna Me juffrouw Van Liere eveneens de meisjes felici teerde en één en ander meedeelde omtrent de stage periode. Per 1 mei gaan de meisjes naar de volgende ziekenhuizen: Sophia Kinderziekenhuis en Diaco- nessenhuis te Rotterdam en Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee; de inrichtingen Delta zie-> kenhuis Poortugaal te Rotterdam, Rusthuis .Duin oord" te Haamstede, „Schild en Hof" te Goes, Be jaardentehuis „Ten Anker" te Tholen en naar en kele gezinnen. Namen van de leerlingen, geslaagd voor de tus- senproef zijn: R. Fennema, M. de Vin en B. v. d. Zande, allen te Zierikzee; K. Boer, N. den Boer en R. Hoogenboom, allen te Duivendijke; C. Heijboer en J. van Strien, beiden te Nieuwerkerk; H. Kooman en M. van Sluis, beiden te Kerkwerve; H. v. d. Weele en A. Paans, beiden te Bruinisse; J. Quist te Noord- gouwe; C. Padmos te Dreischor; J. de Keijzer te SchuddebeursI. van Sluis te Haamstede; A. Kik te Burgh en M. Goudzwaard te Oosterland. IN verband met de kritiek, die het lager Land- en Tuinbouwonderwijs de laatste tijd van be paalde kanten ondervindt, heeft het Bestuur der Z. L. M. haar standpunt in deze als volgt vastge steld. Het Bestuur acht het lager land- en tuinbouw onderwijs in zijn nieuwe vorm een waardevol in stituut van beroepsonderwijs voor het platteland, zowel voor de jongen die wel, dan wel geen onder nemer in de land- of tuinbouw willen worden. Zij, die ondernemer willen worden, kunnen via de lagere land- en tuinbouwscholen (waarin 2 leerplichtige jaren zijn opgenomen) de Middelbare Landbouwschool bereiken en hebben dan het voor deel reeds de nodige elementaire vakkennis zowel practisch als theoretisch te hebben ver worven. Voor de toekomstige ondernemer met een zeer goede theoretische intelligentie wordt H. B. S. of Lyceum, gevolgd door M. I,. S., eventueel H. L. S. geprefereerd boven de M. U. L. O., omdat de H. B. S./Lyceum een betere algemene ontwikkeling geeft en bovendien, omdat de M. U. L. O. meer georiën teerd is op andere beroepsgroepen. Voor de leerlingen der lagere landbouwschool, die niet in staat zijn de Middelbare Landbouw school te gaan volgen, heeft het diploma van een lagere landbouwschool een zeer duidelijke be tekenis. Zij kunnen zich dan verder op basis van het genoten onderwijs en een goede ondernemers- aanleg via vakscholen, vervolgcursussen e.d. ontwikkelen tot goede en zeer goede practische boeren. Zij die niet direkt ondernemer in de landbouw worden maar het voornemen hebben als werk nemer of in de periferie van de landbouw werk zaam te zijn, komen voor plaatsing op een lagere land- of tuinbouwschool in aanmerking. Met name voor de jongens met een practische intelligentie en een voldoend theoretisch leer-vermogen geeft de lagere landbouwschool een goede opleiding en voldoende mogelijkheden. Het Bestuur dat door de oprichting en uit breiding van scholen reeds bij voortduring de be tekenis van het lager land- en tuinbouwonderwijs heeft onderstreept zal ook in de toekomst dït onderwijs met dezelfde kracht blijven stimuleren en begeleiden. graad e.d. het verkrijgen van een kwaliteitsmout twijfelachtig maakt. Voor een onberispelijke ver werking en een snelle vaststelling van de bruik baarheid van de geleverde gerstpartijen is de vroegtijdige bepaling van het eiwitgehalte nood zakelijk. De door experts gekritiseerde geringe afwijkingen van de snelle methode ten opzichte van de laboratorium-uitslagen zijn voor het hier beoogde doel zonder betekenis. De hoge aanschaf kosten maken de onderzoeking van veel monsters noodzakelijk. Het is echter aanbevelenswaardig de korrels uit afgebroken aren kort voor de oogst aan een vooronderzoek te onderwerpen, waarmee de tussenhandel de verwerking kan indelen. Zomergerst heeft dus alleen dan de kans als brouwgerst verwerkt te worden, als naast de eer ste voorwaarden betreffende het verbouwen ook tijdig aan die voorwaarden voldaan kan worden, die het mogelijk maken de partij op juiste wijze op te slaan, zodat- de brouweigenschappen behou den blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 21