Vrijdag 26 april 1963 377 Bestrijding van spint en enkele insekten bij appel en peer kort vóór de bloei 5. Aanstellen van een tuinbouwvoorlichter. 6. Het oprichten van een rationaKsatiekern. WAT ZIJN DE ACTIVITEITEN VAN DEZE RATIONALISATIEKERN TE ST. ANNALAND? IYEZE „Rationalisatiekern van kleine gemengde land- en tuinbouwbedrijven" te St. Annaland werd op 1 februari 1960 op initiatief van de Streekverbeteringscommissie Tholen gesticht. Hoewel in de landbouw reeds meerdere kernen werk zaam zijn, is deze gezamenlijke aanpak van „land- en tuinbouw" uniek te noemen. By de oprichting werd als doel gesteld: a. inzicht op te doen om mede daardoor richtlijnen te kunnen verschaffen aan de kernleden omtrent de ontwikkeling in de naaste toekomst. b. de ontwikkeling te versnellen door groepsvoorlichting en individuele voorlichting. c. hierdoor voorbeelden te stellen voor de omgeving. op Deze kern vergadert maandelijks van september tot april. Op zo'n bijeenkomst houdt een deskundige van de voorlich tingsdienst een korte inleiding. Hierna volgt een uitvoerige algemene bespreking. Naast teelttechnische onderwerpen ko men ook bedrijfseconomische onderwerpen aan de orde. Om er enkele te noemen: Rentabiliteit van de mechanisatie; bouw plan en arbeidsverdeling; past kleinfruit op Uw bedrijf?; Ren tabiliteit van staand glas; praktische bedrijfsvoering en econo misch inzicht; arbeidsrationalisatie; wat leren ons de tijd- scnrijvingen? enz. Deze kern bestaat uit 12 ondernemers, hiervan hielden 4 deelnemers een tijdschrijving hij. Door bijzondere omstandig heden wordt dit nu nog door 2 leden gedaan. Op weekstaten worden alle werkzaamheden per gewas aangetekend. Door deze tijdschrijvingen kunnen meer gegevens worden verkregen om trent arbeidsorganisatie en werkmethoden. Door de streek verbeteringscommissie worden verantwoorde investeringen, door middel van het toekennen van premies, gestimuleerd. Elke zomer worden één of meer excursies georganiseerd. In navolging van de rationalisatiekern zijn nu op de meeste plaatsen op het eiland plaatselijke gespreksgroepen gevormd. Bovendien is er een gespreksgroep van glastuinders, welke verspreid wonen over het hele eiland. Deze gespreksgroepen zijn weer verenigd in de Werkgroep Tuinbouw van de bedrijfs- studiegroep voor Tholen en St. Philipsland. Deze rationalisa- tiekem te St. Annaland bestaat nu 3 jaar. De volgende resul taten werden door de activiteiten van de kernleden behaald: a. nieuwe teelten zijn ingevoerd (tuinbouwteelten). b. leden hebben platglas aangeschaft. e. tweewielige trekkers met bijbehorende werktuigen zijn aangeschaft. d. betere ziektebestrij dings werktuigen zijn aangeschaft. e. één lid is een kas aan het bouwen. f. aan de structuur van de grond wordt meer aandacht besteed. Als we hierop terugzien kunnen we opmerken, dat deze kern belangrijk bijdroeg tot de verdere ontwikkeling van de tuinbouw. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt er de aandacht van de fruittelers op, dat in de periode kort vóór de bloei van appel en peer verscheide ne dierlijke parasieten dienen te worden bestreden. Dit be treft vooral rupsen van de vruchtbladroller en de winter- Vlinder, voorts wantsen, spint en bloedluis en eventueel bloedvlekkenluis, rose appel- luis en rupsen van de hegge- bladroller. Indien men tot nu toe nog geen bespuiting tegen bladluis heeft uitgevoerd, heeft men tevens nog een laatste gelegenheid deze vóór de bloei te bestrijden. Ten slotte kan het dit jaar in deze periode nodig zijn ook aandacht te besteden aan de perebladvlo. Bij spint is het van beteke nis de bestrijding vroeg te be ginnen (dus zo mogelijk zeer kort vóór de bloei) en de spintpopulatie vanaf het be gin van het seizoen op een laag niveau te houden. In het algemeen blijven tegen de ge noemde parasieten aanvullen de bespuitingen in de zomer nodig. Een bespuiting kort vóór de bloei, aangevuld met enkele bespuitingen in de zo mer, geeft in het algemeen een grotere zekerheid voor een afdoende bestrijding van de genoemde mijten en insek ten, dan uitsluitend bespui tingen na de bloei. De middelen kunnen in de ze periode weliswaar gemengd met verscheidene schurftbe- strijdingsmiddelen worden verspoten, doch meestal is het effect van dergelijke gemeng de bespuitingen minder goed dan van afzonderlijke bespui tingen en bovendien zijn de kansen op beschadiging van het gewas groter. Aangezien de meeste van deze middelen zeer giftig zijn, neme men de uiterste voorzichtigheid in acht bij het gebruik ervan. Voor het vaststellen van de juiste bestrijdingstijdstippen kan men voorts letten op de richtlijnen, welke door de Waarschuwingsdienst voor de Tuinbouw door middel van radioberichten en waaröchu- wingskaarten worden ver strekt. Het warenhuis op het voorbeeldbedrijf voor de Z, L. M. op Tholen van de heer J. Slager te St. Annaland. ZIJN ER NOG PROBLEMEN? ETTEGENSTAANDE het feit dat er een positieve tuin- bouw-ontwikkeling op Tholen is, zijn er problemen die om een oplossing vragen. Om er enkele te noemen: 1. Water. Vooral voor de glastuinbouw en in mindere mate voor de vollegrondstuinbouw heeft men goed gietwater nodig. Het water uit de sloot en in de grond is niet geschikt, dus moet men het water betrekken van de waterleiding. Mede dank zij besprekingen tussen verschillende instanties wordt nu weer een aantal bedrijven aangesloten op het waterleidingnet. Vol gens deskundigen zal in de toekomst dit probleem verdwijnen na de uitvoering van het Deltaplan. 2. Afzet. In een beginnend gebied geeft de afzet nog wel eens problemen. Op Tholen zijn wel goed functionerende uien- en vroege aardappelveilingen, doch met andere tuinbouwproduk- ten moet men tot nu toe van het eiland af. De veilingbesturen hebben voor het afzetprobleem de volle aandacht en trachten tot een oplossing te komen. De tuinders kunnen hieraan mee werken door te proberen van een beperkt aantal produkten een behoorlijk kwantum te telen. 3. Het ontbreken van vergunningen en vakmanschap. Vele ondernemers hebben geen erkenning als groenteteler en mogen dus een groot aantal gewassen niet telen. Anderen die b.v. een kas willen bouwen, missen het vakmanschap van de glasteelten. Om hieraan tegemoet te komen is te Scherpe- nisse een Groenteteeltvakschool gesticht. Deze school heeft tot doel de telers theoretisch maar vooral ook prakiscli te bekwa men voor him beroep. Met het diploma van deze school voldoen de telers aan de eisen die het Landbouwschap stelt aan het verlenen van een vergunning voor groenteteelt. Voor jonge tuinbouwers is het zeer gewenst om enige tijd in een tuinbouw gebied praktisch werkzaam te zjjn. 4. De bouwstop voor kassen is voor elk tuinbouwgebied van kracht. Aanvragen voor een bouwvergunning uit de streek- verbeteringsgebleden worden echter bij voorrang behandeld. Daar de streek verbeteringsperiode in Tholen in 1963 afloopt, is het zaak reeds nu een aanvraag in te dienen indien men van plan is binnenkort een warenhuis te bouwen. iteelt heeft zich uitgebreid. een windscherm noodzakelijk. PERSPECTIEF VOOR DE TOEKOMST U hebt al begrepen dat bovengenoemde problemen maar van tijdelijke aard zijn. Bovendien zijn er op Tholen ook uitermate gunstige omstandigheden voor de tuinbouw, zoals grond, kli maat enz. Het Waarborginstituut voor de Tuinbouw opent nieuwe perspectieven. Het onderwijs vormt een goede basis waarop de ondernemer kan verder bouwen. Door het lezen van vakbladen, bijwonen van lezingen en gespreksavonden, het deelnemen aan excursies enz., kan de tuinder veel aan zijn ontwikkeling bijdragen. Naast teelttechnische aspecten zal de Arbeidsfilm van een gemengd land- en tuinbouw bedrijf van 4 ha te St. Annaland. De opgenomen periode van l maart 1962 tot 1 maart 1963 is ver deeld in half maandelijkse tijdvakken. In de zomer en herfst zijn hier behoorlijke arbeids- toppen, in de winter is er te weinig arbeid. Een verandering van het teeltplan met invoering van vvinterteelten zou hier op zijn plaats zijn. tuinder ook veel aandacht moeten besteden aan de bedrijfs* economische aspecten van de bedrijfsvoering. Het ondernemerschap van de tuinder zal tenslotte bepalen of deze man in zijn mooie beroep als tuinder slaagt. R.T. V. D. Goes. B. BAIJENSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13