876 ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN nevenstaand artikel over de Tuinbouw op Tholen wordt vooral de aandacht ge vestigd op de sector groenteteelt. Enige we ken geleden had te Scherpenisse de eerste eindles van de groenteteeltvakschool plaats; een tweede cursus zal zeker volgen. Bij de toenemende belangstelling voor de tuinbouw op Tholen zal het onderwijs en de voorlich ting een belangstelling bijdrage kunnen leveren voor het welslagen van beginnende tuinders. We kunnen dan ook volledig de mening van de voorzitter van de Streekverbeterings- commissie onderschrijven dat voor een verde re ontwikkeling van de tuinbouw op Tholen het van eminent belang is, dat er wegen ge zocht worden, opdat na afloop van de Streek- verbeteringsperiode een tuinbouwvoorlichter op Tholen ter beschikking blijft gesteld. TUINE Tholen staat al jaren bekend om zijn uien en vroege aardappels, die wegens hun kwaliteit graag gekocht worden. VAN ouds werd de tuinbouw op Tholen uitgeoefend. In „De ontwikkeling der Nederlandse tuinbouw" van W. J. Sangers lezen we: „In het jaar 1229 koopt Graaf Floris van Holland, land te Schakerloo (ten zuiden van Tholen) bij welke gelegenheid een (appel-)boomgaard wordt genoemd. Dit is een van de oudste gegevens die betrekking heeft op de tuinbouw in ons land. Uit de 15de eeuw lezen we over de Graaf van Oostervant te St. Maartens dijk; deze bleek een boomgaard, wijngaard en appelkelder te hebben. Deze graaf komen we in bovengenoemd boek regelmatig tegen. We lezen o.a. „De graaf van Oostervant doet zijn „gaerdenyer.omme inden hoff te planfcene" yc cabuyscoole en roede coelen" kopen, naast „yueyn" en „love" voor directe consumptie. Nu is er wel een hemelsbreed verschil tussen de „gaerdenyer" van boven genoemde graaf die koolplanten pootte en een kersverse afgestudeerde leer ling van de groenteteeltvakschool te Scherpenisse, die tomaten plant in zijn lonkelnieuw warenhuis Toch hebben beiden bijgedragen aan de ontwikkeling van de tuinbouw op Tholen. Toen de eerste met zijn „roede coelen" bezig was, zal de omgeving wel kritiek gehad hebben. Terwijl men nu op Tholen van een jonge tuinder, die een kas zet, zegt: „Hij durft veel te wagen". We zullen niet langer stilstaan bij de tuinman van de graaf, maar ons bezig houden met de tuinbouw in de tijd van de cursist van de groenteteeltvakschool. DE HEDENDAAGSE TUINBOUW THOLEN staat al jaren bekend om zijn uien en vroege aardappelen, die door hun kwaliteit op de voor.dit doel goed werkende veilingen graag worden gekocht. Het zilveruitje dat op Tholen groeit, heeft ook een uit stekende naam. Deze drie gewassen zijn jaren de belangrijkste produkten op het eiland geweest. De vroege aardappelen en uien worden nog veel op het kleine bedrijf verbouwd. Dit is niet het geval bij de zilveruien. Deze teelt is in handen van enkele firma's die het gewas geheel verzorgen; zij huren daar voor land bij de landbouwers, die er dus weinig aan te doen hebben. Verder its op Tholen de teelt van breekpeen en tuinzaden van enige betekenis geweest. De gladiolenteelt deed 10 jaar geleden zijn entree; dit is nu een belangrijke teelt. Dé fruitteelt heeft zich bovendien sterk uitgebreid. Nu is er weer een nieuwe ontwikkeling aan de gang en thans betreft het de groenteteelt. De winter-bloemkoolteelt is de laatste jaren sterk toegenomen. De augurken teelt heeft zich uitgebreid. Verder is er belangstelling voor aardbeien, witlof, kroten en slabonen. De intensieve groenteteelt staat bij velen in de belangstelling. Op Tholen is de laatste tijd een aantal warenhuizen gebouwd, terwijl bovendien de opper vlakte platglas zich uitbreidt. Volgens de meitelling van 1962 waren er op Tholen toen de volgende opper vlakten tuinbouwgewassen Augurken 34,41 ha1) Zaaiuien 354,06 ha Bloemkool 7,27 ha Vroege aardappelen 247,15 ha Aardbeien 6.20 ha Overige groenten 36,16 ha Witlof 6,22 ha Appels 165 ha Poot en plant ui 46 54 ha Peren 65 ha Zilveruitjes 283.94 ha Gladiolen 100 ha Groene erwten 67,49 ha Volgens gegevens van de veilingen is deze oppervlakte niet juist; dit moet 45 ha zijn. Volgens de door de tuinders aan mij verstrekte gegevens, omvat het plat- glasareaal op Tholen 6300 ramen. Het platglas wordt hoofdzakelijk gebruikt voor meloenen, peen en aardbeien. In 1961 is op Tholen het eerste waren huis gebouwd. Momenteel wordt het negende warenhuis gebouwd. Dit brengt de staandglasoppervlakte op 9300 m2. Bovendien werd onlangs voor 45 warenhuizen bouwvergunning aangevraagd. In deze kassen teelt men hoofd zakelijk sla en tomaten. WAT DEED DE STREEKVERBETERING 70NDER aan andere instanties, zoals standsorganisaties, veilingen, e.d. te kort te doen, mogen we wel stellen dat de streekverbeteringscommissie veel gedaan heeft voor de ontwikkeling van de tuin bouw op Tholen. Om enkele dingen te noemen 1. Stichten van voorlichtingsobjecten, o.a. witlof trekken, gladiolen drogen. 2. Organiseren van excursies. WAAROM TUINBOUW OP THOLEN? VOLGENS de meitelling van 1962 waren er op Tholen veel kleine bedrijven. Er waren 376 bedrijven van 25 ha, 184 van 510 ha, 165 van 1020 ha en 131 groter dan 20 ha. Totaal 856 bedrijven. De meeste van deze bedrijven liggen in de gemeenten St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse. Dit grote aantal kleine bedrijven is ontstaan in de laatste 30 jaren. Vele landarbeiders werkten zich op tot ondernemer door er telkens een stukje land bij te kopen en daarnaast nog landbouwgewassen en extensieve tuinbouwgewassen in deel- teelt te verbouwen. Ook een zoon die trouwde werd een stukje land gegeven, waarmee hij probeerde zelf ondernemer te worden. Met de herverkaveling Tholen heeft men het aantal percelen tot het mini mum beperkt. Ook zijn toen 34 bedrij- ven gesaneerd tot 45 ha. In het ver leden waren de bedrijfsresultaten in het algemeen niet slecht te noemen. Toch zijn, om blijvend een goed inkomen te kunnen verdienen, veranderingen nood zakelijk. Gewassen zoals granen en suikerbieten dragen, op het kleine be drijf, onvoldoende bij tot het vormen van een arbeidsinkomen. De uienteelt die vroeger enorm veel arbeidsuren vroeg, is door de chemische onkruidbestrijding en mechanisatie een extensieve teelt geworden. Volgens het L. E. I. had men in 19471949 in Zeeland voor 1 ha uien 1433 manuren nodig; thans men in staat om het aantal uren zeer te 'beperken. Ook bij het oogsten en schoonhouden van vroege aardappels ge bruikt men veel meer de machine dan vroeger. 3. Houden van demonstraties, lezingen en tentoonstellingen. 4. Voorlichting via de Nieuwsbrief. De augurkenteelt heeft Voor augurken Is een winds

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 12