Hazenschade in Gladiolen 856 T F S VOOR TUJNDERS ZEEUWS LANDBOUWBLAD ELK jaar komt het voor dat, zodra de gladiolen boven komen, er bepaalde rassen worden af- gevreten door hazen. Dit kan soms ernstige vor men aannemen en aanleiding geven tot een aan zienlijke oogstdepressie. Opvallen*! is het dat de hazen er een bepaalde voorkeur op na houden. Waar deze voorkeur op gebaseerd wordt, is tot. op heden nog niet bekend. Voor de gladiolenteler is belangrijk <e weten welke rassen in trek zijn, zodat hij weet welke hij in de gaten moet houden en hij de nodige voor zorgsmaatregelen kan treffen. Vooral in trek zijn: b. Matfg tot gering in trek zijn: Abu Hassan Nieuw Europa Bloemfontein Sans Souci Firebrand Anard Pierson Firmament Johann Strauss Friendship Hawaii Hopman's G!or> Spie and Span Mrs. Mark Memory Patriot Maria Goretfi Polygoon Jo Wagenaar Life Flamo Rosa van Lima Leeuwenhorst Lustige Witwe Red Signal De voorkeur wordt gegeven aan de in de groep agenoemde rassen*, zijn deze niet aanwezig, dan nemen de hazen ook genoegen met de onder lï. ge noemde. t Bovenstaande rassen worden in Zeeland veel geteeld. Dit is niet zo vreemd als men weet, dat de totale oppervlakte van deze rassen 40 van het Ne derlands areaal uitmaakt. Het betekent echter wel dat het zeer belangrijk kan zijn voorzorgsmaatregel te treffen om schade te voorkomen. Te meer daar in Zeeland een behoorlijke wildstand aanwezig is. 1IOE KAN SCHADE WORDEN VOORKOMEN OF WORDEN BEPERKT? Chemische afweermiddelen. Deze middelen verspreiden een zodanige stank dat de hazen de benen nemen en het perceel met rust laten. Om het perceel wordt een touw gespan nen dat in één van deze middelen is gedrenkt. Deze methode kan alleen een gunstig effect sorteren indien: le. De touwen op de juiste hoogte zijn aangebracht. Voor hazen is dit 15 cm boven de grond. 2e. Het bestrijdingsmiddel tijdig wordt ververst. Dit betekent dat een regelmatige controle noodzakelijk is. Tevens kan wor den opgemerkt dat de hazen aan een bepaald middel gaan wennen en zich er na enige tijd niet meer aan storen. Er zal dus af en toe een ander middel moe- ten worden aangewend. In deze groep van middelen kennen we: Arbinol, Stankia, Kalkmest, W. A. M. vloeibaar en W. A. M. geïmpregneerd touw. Dit laatste is dus direct voor gebruik gereed. HET AFRASTEREN. IIET afrasteren heeft in de praktijk bewezen goed te voldoen, mits men het gaas op de juiste wijze heeft aangebracht. Het mag dan ook als de meest, effectieve manier van bestrijding worden gezien. Er wordt hierbij ge bruik gemaakt van IV22" duims gaas van 1 meter hoog. Het gaas wordt zodanig geplaatst dat de bovenste 1520 cm naar buiten overhangt. KOSTEN AFHANKELIJK VAN PLANTVERBAND. Om tot een doelmatige maar tevens zo goedkoop mogelijke bestrijding te komen, moet men voor het planten al enigszins rekening houden met de per ceelsindeling. De rassen welke door de hazen op prijs worden gesteld, kunnen het beste bij elkaar en zo mogelijk op een vierkant perceel worden opgeplant. Dit kan een behoorlijke besparing geven op hét aantal meters gaas. Ter illustratie het volgende voorbeeld: 25 are (2500 m2) Abu Hassan moet worden afgegaasd met gaas van ƒ0,50 per m. Men heeft de beschikking over drie percelen, a, b en c. per- omtrek kosten ceel lang breed oppervl. aant. m. gaas kosten totaal per are a 200 m 12,5 m 2500 m2 425 m 0,50/m ƒ212,50 ƒ850 b 100 m 25 m 2500 m- 250 m 0.50/m 125,— 5 c 50 m 50 m 2500 m2 200 m 0,50/m 100,— 4,— Hieruit blijkt dus dat naarmate de perceelsvorm vierkanter is, de kosten aanmerkelijk lager komen te liggen. Schade door hazenvraat in gladiolen. Nieuw Vossenieer. Voordelen van afgazen zijn: le. Het gaas gaat meerdere jaren mee en men kan dus de kosten over meer dere jaren verdelen. 2e. Het kan voor andere doeleinden worden gebruikt, en later eventueel voor andere gewassen. 3e. Bij goed afgazen heeft men weinig nacontróle. TOT WIE KAN DE TELER ZICH WENDEN? Wanneer er werkelijk van schade sprake is, zal de teler er goed aan doen zich tot de jager van het betrokken gebied te wenden. Voor beiden is het be langrijk dat de teler zich tijdig met de jager in verbinding stelt, aangezien hierdoor de schade tot een minimum kan worden beperkt. In vele gevallen komt men tot een onderlinge overeenkomst. Wanneer men niet tot overeenstemming kan komen, kan men zich wenden tot de contact ambtenaar van het Faunabeheer. Voor Zeeland is dit de heer H. Griffioen, Kloetingseweg 66, Goes; tel. 01100-5456. Voor westelijk Noord-Brabant de heer E. Dootjes, Vredenburchsingel 34, Breda; tel. 01600-36194. SAMENVATTING. Hazen kunnen veel schade aanbrengen in gladiolen. Het is gebleken dat ze vooral aandacht hebben voor bepaalde rassen. Ter voorkoming van schade kan gebruik worden gemaakt van afweermiddelen welke echter enige bezwaren met zich meebrengen. Het meest effectief is afgazen van het perceel, waarbij vooral aandacht moet worden geschonken aan de vierkante vorm van het perceel, daar dit een behoorlijke kostenbesparing meebrengt. Bij schade kan de teler zich wenden tot de jager en zo nodig tot de contact ambtenaar van het Faunabeheer in het district. Rijkstuinbouwconsulentschap „Goes" A. SPRUIT. I Een nieuw meeldauwmiddel: Morestan. Een middel dat voor de groenteteelt een uitkomst kan gaan betekenen. Het moet verspoten wor den in een concentratie van 0,03 <30 gram per 100 liter water). Voor gewassen met hard blad kan de concentratie geleidelijk worden opge voerd tot 0,05 De beste resultaten worden bereikt door éénmaal per week in een normale concentratie te spuiten. Ruim spuiten verdient aanbeveling waarbij vooral gelet moet worden dat de onderkant van het blad is geraakt. Niet spuiten bij zonnig weer. Het beste is 's morgens vroeg of in de avonduren. Tot drie dagen vóél de oogst kan het worden gebruikt. Doet tevens dienst als spintmiddel. Bij wekelijkse spuiten tegen meeldauw kan gerekend worden op een spintvrij gewas. 9 Voorjaarsandijvie onder platglas. Voorjaars- andijvie onder platglas laten we de eerste 10 12 dagen na het planten flink door groeien. In deze periode laten we de ramen dicht. Daar na geleidelijk meer gaan luchten. Zodra de grond bedekt is kan het glas er af worden ge haald. Aantal planten per raam 18 20. Verder blijven we regelmatig controle houden op de aanwezigheid van bladluizen; bij waarneming spuiten met één van de bekende middelen. Het „vuur" kan worden bestreden door te spuiten met 250 gram captan of 400 gram maneb of zineb per 100 liter water. 9 Overbemesting bij komkommers. Komkommers zijn dankbaar voor een overbemesting als dit met kleine hoeveelheden gebeurt. Het beste is iedere week wat bij te mesten. Het zaaien van bloemkool voor zomerteelt. Door dik te zaaien krijgen we dunne, spillige planten. Het zijn juist deze planten die minder boorders geven. Verder verdient het aanbeveling om op een stikstof arme grond te zaaien. Magnesiumgebrek by spinazie. Ondanks een goede bemesting met stikstof, fosfor en kali kan het blad een lichtere kleur gaan vertonen. Dit verschijnsel wijst dan meestal op magne siumgebrek. In dit geval doen we goed aan dacht te besteden aan een magnesiumbemes ting. Voorkom rotpoot by tomatenplanten voor de koude teelt. Bij het planten van tomatenplanten voor de koude teelt dienen we vooral te letten dat de planten niet te diep worden gezet. De juiste diepte kan worden aangehouden door de perspot gelijk met de grond te houden. Dieper planten kan optreden van rotpoot veroorzaken. Bijen en giftige middelen. Het plaatsen van bijenvolken in fruitaanplantingen neemt ieder jaar toe. Dit kan ook gezegd worden van het spuiten met giftige middelen. Bijen kunnen echter slecht giftige middelen verdragen, daar om niet spuiten met deze middelen als de bijen hun nuttig werk verrichten. Het beste is 's mor gens vroeg of in de avonduren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 8