353 KORTE WENKEN LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS FEBRUARI 1963 NEDERLANDSE VERENIGING VOOR LANDAANWINNING VERDERE SAMENWERKING OP MENGVOEDERGEBIED TUINBOUWKURSUS L. L. S. KRUININGEN N.V. VEEVOEDERFABRIEK ..ZEELAND' Wist V dat....? D' VRIJDAG 19 APRIL T T hebt al veel kunnen lezen en horen over che- mische onkruidbestrijding in suikerbieten. Het kan arbeidsbesparing geven maar meestal geen kos tenbesparing. U moet niet gaan spuiten, omdat het mode is en anderen het ook doen. U moet er alleen toe overgaan wanneer dit in verband met de on kruidbezetting noodzakelijk is. Kies voor elke grondsoort ook het juiste onkruidbestrijdings middel. OP het laatst van de stalperiode krijgen verschil lende koeien last van beengebreken, de klau wen worden te vol en te lang, zodat de dieren moei lijk kunnen staan. Controleer uw vee voordat het de weide ingaat en laat de dieren die het nodig heb ben eerst bekappen. In het weiland komt het er niet meer van. Het gevolg is, dat de koeien kreupel worden, pijn lijden en minder melk gaan geven. AARDAPPELLAND mag niet dieper losgemaakt worden dan de grond droog is, anders haalt u natte grond boven die als kluiten opdroogt. Ge bruik een egge, die niet te diep werkt en waarvan de tanden niet langer zijn dan IS cm. Voor het poten van de aardappelen is een goed verkruimelde losse bovenlaag van 8 tot 10 cm voldoende. Het poten moet ondiep gebeuren, niet dieper dan enkele cen timeters. ZODRA de aardappelen op deze wijze dus ondiep zijn gepoot dienen ze te worden aangeaard. Hierdoor voorkomt u het uitdrogen van de grond en de poters kunnen snel kiemen. Gedurig be werken, vooral van ivat zwaardere gronden, werkt het uitdrogen in de hand wat nadelig is voor de opbrengst. Tegen het opkomen van de aardappelen kan het bed geëgd tvorden met een onkruidegge om het onkruid te bestrijden. J 1 vergeet bij alle drukte toch niet de voorschrif- ten van de runderhorzelwet? Deze schrijft voor, dat alle larven van de horzel gedood moeten worden. U kunt de bulten behandelen met speciale bestrijdingsmiddelen, die daarvoor in de handel zijn. Het in de weide hebben of op de markten aan voeren van rundvee met de zogenaamde „worm- buUen" is verboden en strafbaar. NU de werkzaamheden in de gewassen bij het verzorgen en oogsten steeds meer mechanisch worden uitgevoerd, doet zich het euvel voor, dat op veel percelen de wendakkers te smal zijn. Bij het keren van de machines wordt het gewas beschadigd en bij het oogsten is het moeilijk om recht voor de rjen te komen en dat vraagt extra tijd. Neem daar om de tvendaliker niet te smal, acht meter is zeker niet te ruim. NU de „mollen- en kikvorsenwet" is opgeheven, mag iedere boer vrij de mollen, die soms grote schade doen aan de grasmat, gaan vangen. Het is echter een tijdrovend werk en de huidjes zijn niet duur. Het is ook mogelijk de dieren te vangen met speciale mollenklemmen of door het inbrengen van gifstoffen in de mollen gangen. HET is altijd verkeerd om in de pluimveehouderij hennen van verschillende leeftijd bij elkaar te plaatsen. Op vele, vooral kleinere bedrijven lopen de jonge hennen tussen de oude dieren. De voeder behoefte van beide is verschillend terwijl de oudere kippen vaak dragers zijn van smetstoffen waarvoor de jonge hennen erg gevoelig kunnen zijn. HOUDT de schrik erin!" Bij het afrasteren met schrikdraad moeten alle isolatoren en ver bindingen goed nagekeken worden. Ook het schrik draadapparaat moet worden gekeurd. Wanneer u deze voorzorgsmaatregelen niet neemt, dan bestaat de mogelijkheid, dat u meer schrikt van het proces verbaal dan uw vee van het te zwakke elektrische schokje. Deze maatregelen zijn wettelijk voorge schreven. SNIJ MAÏS is een groen voedergewas wat een hoge opbrengst aan ruwvoeder geeft van goede kwaliteit. Het uitgangsmateriaal moet echter goed zijn, dus moet u beginnen met een goed ras wat een hoge droge-stofopbrengst geeft, stevig is en tijdig afrijpt. Zaai op een rijenafstand van 70 cm bij een zaaizaadhoeveelheid van 3050 kg per ha. Streef naar 13-14 planten per vierkante meter. UOLGENS mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen land- bouwprijsindexcijfer in februari 108 tegen 110 in januari en 99 in februari 1962. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten liep met 2 punten op tot 128. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorige jaar (115) bedraagt de stijging 13 punten. Het groepsindexcijfer voor veehouderyprodukten daalde van 105 tot 102, hoofdzakelijk als gevolg van de lagere prijzen voor varkensvlees en de lagere adviesprijs voor melk. In vergelijking met februari 1962 (95) nam het groepsindexcijfer met 7 punten toe. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bleef onveranderd (161) of 10 punten hoger dan in de overeenkomstige maand van 1962. Op woensdag 1 mei a.s. zal de Ned. Ver. voor Landaanwinning in café-restaurant „Esplanade'' te Utrecht een bijeenkomst houden, gewijd aan zeespiegel-beweging en bodemdaling. Prof. ir. J. Th. Thijsse heeft zich bereid verklaard als dis cussieleider op te treden. Inleidingen worden gehouden over de „Relatieve zeespiegel-bewegingen in het Nederlandse kust gebied" door Mej. Dr S. Jelgersma( Geologische Stichting, Afdeling Geologische Dienst) te Haar lem. Daarna de „Bodemdaling, blijvend aktueel aspekt van de Nederlandse waterbouw" door Ir. P. J. Wemelsfelder, Hoofd Hydrometische Afdeling van de Rijkswaterstaat bij de Directie Waterhuis houding en Waterbeweging te 's-Gravenhage, en ten slotte „De bijdrage van de klink aan de Neder landse bodemdaling" door Ir H. Smits, wetenschap pelijk hoofdambtenaar van de Wetenschappelijke Afdeling van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. |YE Oliefabrieken Calvé-Delft en Hoogkerk en U. Twijnstra's Oliefabrieken te Maarssen en Akkrum hebben, mede met het oog op de ontwik keling binnen de E. E. G., besloten hun samen werking op het gebied van mengvoeder, die reeds bestond met betrekking tot landbouwkundig on derzoek, research en technische ontwikkeling, uit te breiden. De gezamenlijke commerciële belangen zullen worden ondergebracht in een door Calvé en Twijn- stra op te richten maatschappij, welke de naam zal dragen „N. V. Mengvoeder U. T. - DELFIA". Het is de laatste jaren gebleken dat de reeds be staande vorm van samenwerking gunstige resul taten opleverde t.a.v. het rendement van meng voeders. Men streeft op deze wijze te komen tot de laagst mogelijke produktiekosten. De ontwikkeling van de E.E. G. en het nu toe nemende vrijhandels verkeer vraagt nu ook om uit breiding van de samenwerking in de commerciële sector. Voor de Algemene tuinbouwkursus groenteteelt en fruitteelt, slaagden aan de Lagere Landbouw Sëhool'të Kruiningen de volgende kursisten: J. J. Boot, M. Boone, J. Jansen en J. Wondergem, allen te KruiningenH. Butijn, M. Butijn, J. Koster en L. v. d. Velde, allen te Yerseke; J. Bruynooge ie Rilland; C. P. v. Iwaarden te Kloetinge; L. B. M. v. Nieuwenhuijzen. J. P. Zweedijk en K. A. Griep, al len te Krabbendijke; M. J. de Groene en J. Walrave, beiden te Wemeldinge; Th. Koostra, A. M. Kran sen, M. Schrier en A. Weststrate, allen te Waarde. (Adv.) GOES Kantooruren 8.30 Telefoon 01100-7951 Pluimvee. Opfokvoer no. 1 Opfokvoer no. 2 Kuikenzaad no. 1 Kuikensaad no. 2 Volledig opfokvoer no. 1 Volledig opfokvoer no. 2 Overgangsvoer Overgangskorrels Volledig overgangsvoer Volledige overgangskorrels Ochtendvoer Ochtend voerkorrels Volledig legmeel ZVLM Volledige legkorrels Foktoomvoer F oktoomkorrels Volledig foktoomvoer Volledige foktoomkorreis - WESTIIAVENDIJK 6 tot 12.00 en 13.00 tot 17.30 uur. - Na kantoortijd: Tel. 01100-5897 Prijzen geldig tot 4 mei a.s. Gemengd graan 33. Gem. graan met gebr. mais 34.— 44 42.50 39.— 37.— 40.— 38.— 34.50 35.50 34.25 Varkens. Biggenmelk 110. Opfokzeugenmeel 36. Volledig zeugenmeel 37.— Baby biggen meel 37.75 Biggenmeel ZV 1 h.e. 37.50 Varkensmeel ZV 2 h.e. 36.50 Varkensmeel ZV 3 34.70 Biggenmeel e.r. 35.25 36.50 37.50 Rundvee. 35.00 35.— Rundveemestbrokken 36.— "32.— 37.25 Rundveebrok A 31. 38.25 Rundveebrok B 32. 36.50 Kalvermelk 130. Kalverkorrels e.r. 33.50 37.50 Kalverkorrels e.a. 30.50 STEP. VOEDERS. Ochtendvoer 32.75 Biggenmeel Ochtendvoerkorrels 33.75 Biggenkorrels Volledig legmeel 31.25 Varkensmeel Volledige legkorrels 32.25 Varkenskorrels 31.— 32.— 30.50 31.50 Alles per 100 kg franko huis. Minimum afname 1000 kg per soort. Kwantums van 500 tot 1000 kg ƒ1 per 100 kg en kwantums onder de 500 kg ƒ3,— per 100 kg hoger. Bezorging éénmaal per week. Jute zakken op rekening. Virus bij dahlia's. Bij het stekken van dahlia's moet vooral gelet worden op het voorkomen van virus. Planten die door virus zijn aange tast moeten direkt worden verwijderd. Botrytls in druiven. Deze ziekte treedt in drui ven daar op waar de luchtvochtigheid te hoog is. Ook een te dicht gewas is niet bevorderlijk terwijl geen resten van een onderteelt mogen achterblijven. Chrysantenstek kan worden opgepot. Met het oppotten van chrysantenstek is reeds een be gin gemaakt. We kunnen hiervoor zowel grond als jiffy-pot gebruiken. Voor een goede her- groei is goed afharden noodzakelijk. \E prijzen van de onroerende goederen ook buiten ons land zeer in het middelpunt van de belang stelling staan. Eén onzer lezers vroeg mij hem eens iets te vertellen aangaande de oorzaken van het feit dat de grond steeds een zo bijzondere plaats inneemt. Dit is een veelomvattend vraagstuk en hoewel deze korte stukjes zich weinig lenen voor het be handelen van economische vraagstukken van de eerste orde, zoals ook het vraagstuk van de grond er één is, zo wil ik hieronder toch wel eens enkele opmerkingen maken. De grond is een zeer speciaal kapitaalgoed met zeer speciale eigenschappen. De grond slijt niet en blijft bij normaal gebruik en normale verzorging en behandeling intact. Men hoort veelvuldig de uitdrukking bezigen „DE GROND BLIJFT IN ALLE GEVAL LIGGEN". Hiermede wil men dan de voorkeur voor de grond als beleggingsobject motiveren. In tegenstelling met andere kapitaalgoederen is de grond weinig of niet voor vermeerdering vatbaar. Door deze en nog wel meerdere oorzaken staat de grond en staan de grondprijzen steeds in het middelpunt van de belangstelling. Het prijsverloop is voor de grond wel zeer grillig. In zijn mooie werkje ,vSerooskerke" vermeldt de heer De Mey dat de boerderij „Soelendale" in de 16e eeuw verkocht werd voor f24,30 per gemet, wat voor 112 gemeten en 130 roeden grond in totaal kwam op f2.732,125 (De Mey, bladzijde 42). Wel een zeer groot verschil met de prijzen van 1963. OK hoorde ik in mijn jongensjaren mijn grootvader wel vertellen dat een stuk land verkocht werd x-/ voor een polstok en een pond tabak. Of het „Zware" tabak was weet ik niet, maar de prijs was wel zeer „licht". Door alle tijden heen spelen vraag en aanbod ook voor de grond een zeer voorname rol. We spreken in onze tijd van „landhonger". Deze. landhonger zien we b.v. duidelijk gedemonstreerd bij de uitgifte van boerderijen in Flevoland. Hier overtreft de vraag zeer sterk het aanbod en hoewel nu hier van geen verkoop sprake is, is dit wel zeer tekenend. Wat de verkoopprijzen van de grond betreft speelt de sterke vraag naast het betrekkelijk geringe aanbod de hoofdrol. Vraag enerzijds van de zijde der kandidaat-gebruikersanderzijds van de kandidaat-beleggers. Beide voor de gebruiker en voor de belegger speelt de opbrengst een zeer voorname rol, maar er is toch weer een zeer aanzienlijk verschil. De gebruiker wil door exploitatie van de grond een bestaan vinden, een inkomen verwerven en voor zich en zijn gezin een levenspositie opbouwen. yi OGE en vooral zeer hoge grondprijzen vormen voor de vorming van een goed inkomen een belangrijk beletsel. In zeer vele gevallen moet het gekochte bedrijf met een zware hypotheek worden belast en deze hypothecaire schuld brengt hoge rentekosten mee. Hiernaast spelen dan de verplichte aflossingen een betekenende rol. Iedere jonge boer of tuinder zal met deze factoren zeer ernstig rekening houden. Voor de belegger speelt eveneens het rendement een rol. Hij zal overwegen welke netto-rente hij van zijn in de grond belegd vermogen trekken zal. Het is mogelijk dat hij van de grond een hoger rendement verwacht dan van andere belegging, maar het is ook mogelijk dat hij beleggen in grond zó aantrekkelijk vindt dat hij met een lager rendement genoegen neemt. De kans op waardevermeerdering speelt hierin ook een rol. Over enkele andere punten een volgend maal. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5