UITREIKING POLIS VLASUITZAAI VERLAAT! Ir.,c._CH 10.000ste AKKERBOUWAANGELEGENHEDEN 351 VRIJDAG 19 APRIL 1963 EIND vorige week werd door de Onder linge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. een verdere mijl paal In haar geschiedenis bereikt. Don derdag j.l. kon in Tliolen n.l. de 10.000ste polis worden uitgereikt aan de heer C. J. Bevelander te Poortvliet. Dit heugelijke feit droeg uiteraard een feestelijk karak ter, temeer, (laar de Algemeen Voorzitter van de Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, zich be reid had verklaard de polis uit te reiken. Ln zijn toespraak gaf de heer Geuze een overzicht van de ontwikkeling van de maatschappij. In 1951 werd gestart met het verzekeren van motorvoertuigen op onderlinge basis en werd het le boekjaar afgesloten met 573 verzekerde voertuigen. In 1952 steeg het aantal tot 942 en in het rampjaar 1953 tot 1421. Wij vonden het in die jaren al een aardige ontwikkeling, aldus ir. Geuze. De financiële uitkomsten waren eveneens zeer behoorlijk. In 1958 werd de eerste mijlpaal bereikt en kon de 500de polis worden uitgereikt. Na 1958 heeft de ontwikkeling pas goed doorgezet. De maatschappij had voor de eerste 5000 ver zekerde posten 8 jaar nodig; voor de volgende 5000 posten echter slechts 4 jaar. Echter, aldus de heer Geuze, naast deze spectaculaire snelle toename van het aantal verzekerde voertuigen, laat de schade- sector ook steeds stijgende cijfers zien. Er komen thans wekelijks net zoveel schadeaangiften binnen a's in de beginperiode per kwartaal! Belangrijk is echter de procentuele stijging van het aantal schadegevallen. In dit verband noemde ir. Geuze enkele statistische gegevens, waaruit blijkt dat het aantal geregistreerde schadegevallen in de grote steden met 8 is gestegen. Bij onze Onderlinge ligt dit cijfer gelukkig nog veel gun stiger en bedraagt slechts rond 1 en blijft aan merkelijk onder het landelijk gemiddelde. Toch is het in het bijzonder het schadeverloop waarop de speciale aandacht gevestigd dient te blijven. Ir. Geuze sprak waarderende woorden tot de Uitvoerende Commissie van de Onderlinge en de secretaris, de heer J. de Lange, over de voorspoe dige ontwikkeling die de Onderlinge Verzekerings Maatschappij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. dank zij liet gevoerde beheer en beleid heeft laten zien. Het deed hem dan ook bijzonder genoegen de 10.000e polis uit te mogen reiken. Eveneens feliciteerde ir. Geuze de heer Bevelan der met zijn 10.000e polis, in dit geval wel een zeer voordelige polis, daar over het eerste jaar geen premie betaald behoeft te worden. Ir. Geuze besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat het de Maatschappij ook in de toe komst goed zal gaan. (Vervolg van le pagina) lijk om z.g. „magere" suiker uit de oogsten 1960 1961 thans weer in de binnenlandse consumptie sector te plaatsen. Daardoor kon mede worden be reikt dat de hogere verwerkingskosten in 1962 gevolg van het kleinere kwantum bieten konden worden gecompenseerd door de winst op de „rrtage. re" suiker van voorgaande jaren. Wanneer nu ech ter in 1963 het bietenareaal onvoldoende zou zijn om het binnenlandse verbruik te kunnen dekken, dan zouden moeilijkheden kunnen ontstaan. Daarom heeft de hoofdafdeling Akkerbouw ln overleg met de suikerindustrie een zodanige wijziging bepleit, dat ook bij een geringere oogst de industrie volledig in staat wordt gesteld de eerder in vooruit, zicht gestelde, met 2 verhoogde, bietenprijs van 54 per ton gemiddeld te kunnen uitkeren. De mi nister heeft inmiddels in een bespreking met het Landbouwschap toegezegd een bevredigende rege ling te zullen bevorderen. Voergranen. De hoofdafdeling Akkerbouw heeft in het verleden meermalen trachten te bewerkstel ligen, dat bij de prijsregelingen voor tarwe en voer granen in voldoende mate rekening zou worden ge houden met de gemiddelde kwaliteit on het vocht gehalte van de Nederlandse oogst. Bij de tarwe is hiervoor reeds enkele jaren geleden een bevredi gende oplossing gevonden. Bij de voergranen dient nog een correctie te worden aangebracht, hetgeen een wijziging zöu betekenen van de voergraanprijs bij standaardvochtgehalte. Het bestuur heeft dien overeenkomstige voorstellen bij de minister aan hangig gemaakt. A. K. U.-contract vlas. In verband met vele vra gen over het z.g. A. K. U.-contract voor de aankoop van vlas welk contract afwijkt van de bestaande Algemene Modelvoorwaarden voor de koop en ver koop van vlas wijst de hoofdafdeling er op dat in het A. K. U.-contract bijzondere eisen worden ge steld aan de kwaliteit van het te leveren vlas. De hoofdafdeling acht hef in het algemeen ge wenst dat de kwaliteitsverbetering voor allerlei akkerbouwprodukten zoveel mogelijk wordt bevor dert. Dif kan echter alleen worden bewerkstelligd indien de kosten en risico's, verbonden aan het op voeren van de kwaliteit van het produkt, in vol doende mate ?n een hogere prijs zijn verdisconteerd. Rijkslandbouwconsulent voor de Vezelgewassen NOGMAALS DE PREMIESTORTINGEN A.O.W. LOONBELASTING EN KINDERBIJSLAGWETTEN ER bereiken ons nog veel vragen over de loon belastingaangifte die door ue werKgcver na het einde van elk kwartaal ten kantore van de ont vanger der dircKte belastingen moet worden inge diend. Allereerst zouden wij willen wijzen op de „Hand leiding voor Werkgevers" uitgaaf december 1962 met de vele gegevens over de loonbelasting en so ciale verzekering dat door de belastingdienst aan iedere werkgever werd toegezonden. Uitvoerig staat hierin onder meer aangegeven de belangrijk ste wijzigingen met ingang van 1963 (pag. 3/4) en bijzonderheden over het berekenen van de premie A. K.W. en K. W. L. (pag. 26). De loonbelastingaangifte le kwartaal 1963 dient als volgt te worden ingevuld: ad I Het loon, waarover loonbelasting en pre mie A. O. W./A. W. W. moet woiuea --.ge houden. Hier te vermelden het totaal be drag le kwartaal van kolom 10 van de loonstaat, dus bruto loon plus toeslagen, emolumenten en eventuele uitkeringen krachtens sociale verzekeringswetten ver minderd met de in dit kwartaal betaalde pensioenpremies, ad II Het loon waarover premie K. W. L. ver schuldigd is te vinden onder kolom 8 van de loonstaat. Ingeval geen uitkeringen volgens de sociale verzekeringswetten enz. zijn verstrekt zal het totaal bedrag per kwartaal van kolom 8 en kolom 10 veelal hetzelfde zijn. ad III a. Aan premie A. O. W./A. W.W. is inge houden het bedrag dat in kolom 11 van de loonstaat als totaal van het le kwar taal wordt geteld. h. Aan premie A. K. W. is 23,4 verschul digd van dit onder a. vermelde bedrag. Bijvoorbeeld is aan premie A. O. W. 100 ingehouden dan moet 23,40 aan premie A. K. W. afgedragen worden. c. Aan premie K. W. L. is 3 van het on der II vermelde loon verschuldigd; dus het totaal bedrag le kwartaal van kolom 8. (Bruto loon met toeslagen en emolu menten enz. minus premie pensioen fonds). Heeft U onder punt II bijv. 2000 aan loon staan dan is hierover 60 aan premie K. W. L. verschuldigd. d. Hetgeen aan loonbelasting in het le kwartaal ingehouden is staat vermeld in kolom 12-van de loonstaat. Wij geven gaarne toe, dat het een ingewikkelde taak is, maar daar kunnen ook wij niets aan doen. Vul uw loon hoek voor de B. V. A. B. wekelijks op de juiste wijze in en uit deze gegevens kunt U dan op betrekkelijk eenvoudige wijze de kwartaal af rekening voor de belastingdienst samenstellen MU de weersomstandigheden er toe leiden, dat vermoedelijk de vlasuitzaai op vele percelen 2 a 3 weken later zal vallen dan normaal, verdienen de volgende cultuurmaatregelen ernstige overweging: a. Zorg voor een gelijkmatig zaaibed door uw perceel dwars op de ploegvoor gelijk te eggen. Indien de grond te los komt te liggen verdient voorrollen, afhankelijk van grondsoort en weersomstandig heden, aanbeveling. Bij een droge bewerking laat de structuur van de grond dit jaar over het alge meen weinig te wensen over. b. Ga van een niet te hoge hoeveelheid zaaizaad uit, maximaal 140 kg, en verminder deze hoeveel heid naar gelang de zaaitijd later valt. c. Hang achter de zaaimachine een lichte zaaiegge om het zaad in één bewerking in te eggen of trek eventueel door overdwars ineggen de rijen wat uit elkaar. d. Verminder al naar gelang U later zaait, de stikstofgift in vergelijking met de hoeveelheid stikstof die U normaal in andere jaren strooit. Het gewas heeft bij latere zaai toch reeds de neiging snel en wat minder stevig uit te groeien. Gebruik voor nauwkeurig strooien een schotelstrooier; een cen- trifugaalstrooier is wel handiger in het gebruik en heeft doorgaans een grotere capaciteit, maar geeft pok meestal strepen in het gewas te zien. e. Indien U een klavergewas a!s endervrucht wilt uitzaaien, zaai deze dan drie weken later overdwars in. Grasland als ondervrucht kan op dezelfde tijd als het vlas worden uitgezaaid op de daarvoor ge wenste rijenafstand. f. Voor de bestrijding van akkerthrips en tevens van aardvlooien, verdient een bespuiting met een mengsel van 1 liter dieldrine en 1 liter parathion direct na de opkomst van het gewas, aanbeveling. g. Aangezien verwacht kan worden, dat bij enigszins warm voorjaarsweer het zaad snel kiemt en de kiemplantjes zich snel zullen ontwikkelen, bestaat de kans, dat het vlas bijzonder gevoelig zal zijn voor een chemische onkruidbestrijding. Pas deze toe in het juiste stadium, n.l. tussen 5 en 10 cm, rekening houdende met de weersomstandigheden. h. Gebruik al naar gelang de aard van het onkruid MCPA (vooral tegen melde), NaDNOC (vooral tegen zwaluwtong en roodbeen) of een mengsel van MCPA NaDNOC bij een grote verscheidenheid van onkruiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3