BROUWGERSTMARKT 359 Jpgj? UIT EEN crcfietm Wjf WEEKBOEK yam k^^BRAMgjT BISÜKHGEK Noteringen VRIJDAG 19 APRIL 1963 W eekoverzicht Van de binnenlandse graanmarkt is wat betreft de afgelopen week voor gerst te vermelden dat de be perkende maatregelen welke' de vorige week met betrekking tot de uitvoer van Franse zomergerst werden genomen nog weinig effekt hadden op het prjjsverloop van de inlandse gerst. De belangstelling hiervoor bleef zowel in binnen- als buitenland uiterst klein. De prijzen konden zich dan ook ternauwernood handha ven. Voor tarwe was de stemming flauw. Voor de tijd van het jaar was speciaal het aanbod van boeren partijen nog groot. Groene erwten waren de afgelopen week onder druk van aanbiedingen flauw gestemd. De markt van schokkers was aan hevige schommelingen onderhevig. Bruine bonen zijn moeilijk te plaatsen. Karwijzaad was flauw gestemd, terwijl in blauwmaanzaad iets omging tegen onveranderde prijzen. AARDAPPELTERMIJNMARKT. (Weekbericht 1016 april 1963, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam; voor Zeeland: Goes, te!. 01100—6451.) Onder invloed van een zeer flauwe effectieve markt alsmede technische faktoren in deze afwikkelings- maand van de aardappeltermijnmarkt gaven de note ringen een anzienlijke daling te zien. De openstaande contracten lopen sterk terug. De weekomzet beliep 440 contracten tegen 706 in de vorige week. Consumptie-aardappelen. Bintje, 35 mm opw., april opende op 19,30 met 20,30 als hoogste notering op deze eerste beursdag om de daarop volgende dag terug te vallen tot 19,50. Op de laatste beursdag trad een verdere daling in tot 18.00. Oogst 1963. Bintje 35 mm opw., voor november-leve- ring werden geen zaken gedaan. De slotnotering was: laten 14.00 en bieden 13.00. Poot-aardappelen. Geen omzetten. Bintje A 35/45 mm opw., november, laten ƒ28 zonder bieden; Eerste lingen A 35/50 mm opw. november, alleen bieden ƒ27; Sirtema A 35/55 mm opw., november, alleen laten ƒ30. BEURSBERICHT MARKT GOES (16 april 1963). Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 2627 (zonder zaken); Tarwe, basis 17% ƒ30 ƒ33,50; Groene erwten ƒ40ƒ41 de handel in erw ten was flauw gestemd; Schokkers ƒ6075; Kar wijzaad 100122,50. Alles boerenschoon af boerde rij en per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sor tering ƒ14,50ƒ16; Bintje, 35 mm opw., export sor tering 14,5016. Levering aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden 3,754. Alles per 100 kg. Uien. De prjjs van uien bedroeg 46 cent per kg, onafgestaart, geleverd aan de sorteerinrichting. Hooi en stro; Lucernehooi, geperst af bedrijf 170 ƒ180; Weidehooi ƒ125ƒ135; Gerstestro 75 ƒ80; Tarwestro 70—ƒ75. Alles per ton. Vlas: De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 21—25 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2529 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 8 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,96 per kg. VAN HE VEEMARKTEN Op de veemarkt te 's-Hertogenbosch noteerden melk- en kalfkoeien ƒ550ƒ1090; Guiste koeien ƒ500ƒ850; Kalfvaarzen ƒ675—ƒ1065; Klamvaar- zen 650875; Guiste vaarzen 550ƒ750; Pinken ƒ350ƒ510; Graskalveren ƒ190ƒ335; Nuchtere 16 april. DASEN is weer achter de rug. Het weer was maar donker en koud Er was op de grote wegen wel veel verkeer, maar toch heel wat min>- der dan vorig jaar. Zaterdag was het zonnig maar zondag en maandag koud, winderig met soms regenbuien. Het was dan ook geen weer om over naar huis te schrijven. Het was in de bollenstreek voor de tulpen nog te vroeg, alleen de crocussen, in geel, blauw en wit vormden met wat vroege gele narcissen, de enige kleurschakering in de gewone tinten der tulpen. We hoorden dat het bloemencorso drie weken later zal zijn dan het vorig jaar. Wel een hele achterstand In de Keu kenhof was het zeer druk; buiten waren er bloei ende crocussen en in de kassen liepen de mensen beschut voor het koude weer te genieten van de prachtige kleuren der vele soorten tulpen. Vele buitenlanders waren er, die hun logies besproken hadden en dus moesten komen. Vele autobussen uit België, Frankrijk, Zweden, Noorwegen hadden hun reis naar Lisse gemaakt, het was nu eenmaal Pasen. Op de stranden was het koiid en leeg wa ren de terrassen, waar de helpers bezorgd stonden te kijken of er geen gasten kwamen. Deze reden echter meest voorbij. Alleen de tulpenverkopers aan de weg maakten goede zaken, iedereen wilde al was het koud en guur toch een fleurig aan denken meenemen naar huis. Wanneer je er zoals nu een paar dagen uit geweest bent is de eerste ronde naar de akkers, die dinsdagmorgen ver laten lagen nat en geen gelegenheid biedend, het werk dat nog gedaan moet worden aan te vatten. De vroeggezaaide erwten staan al mooi op rijen en de eerste duiven zoeken hun rantsoen hier weer al op. De eerstgezaaide bieten komen ook al boven en geven ons straks wat gelegenheid om vroeg te beginnen, de grondtemperatuur is wel gunstig ge weest. Het onkruid is er ook al en vorige week nog even de wintertarwe hiertegen gespoten, wat al mooi zichtbaar is. We willen zo vroeg mogelijk de groenbemesting hierin zaaien, maar nu is het te nat. We krijgen als maar minder stalmest in de landbouw, daarom moeten we naar de groenbeme&- ters, luzerne, hopperups, rode, witte of Alexan- drijnse klaver toe om onze grond gezond en vrucht baar te houden. Tarwe geeft wat meer zekerheid voor 't slagen der groenbemesting dan gerst, maar we proberen het. Is ze te dun door wat zware gerstgroei dan liever uitrijden dan laten liggen, want dan gaat het onkruid er mee door en kunnen we beter de grond verbeteren door een goede stoppelbewerking. Daarom proberen in elke stop pel, onze grond zal ons er dankbaar voor zijn. kalveren voor fok- of mesterij 63 125; Weide- schapen 55—85; Ooien met lammeren 120—180; Drachtige zeugen 275ƒ340; Lopers '2- ƒ88, Biggen 48—65. Alles per stuk. Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien ƒ2,30—ƒ3,15; Vette kalveren 2,20—2,70; Nuchtere kalveren (levend gewicht) 0,901,10; Slachtpaarden ƒ2,35—ƒ2,85; Varkens (levend ge wicht) ƒ1,66—1,73; alles per kg. Melk- en kalfkoeien ƒ760ƒ1070; Vare koeien ƒ560ƒ790; Vaarzen 530ƒ850; Pinken 330— ƒ510; Graskalveren ƒ220—ƒ320; Schapen ƒ90— 110; Lammeren 90115. VAN DE GROENTE- EN FRUITMARKT De aanvoer van glassla heeft deze week een flinke toeneming te zien gegeven. Vergeleken met de vori ge week werd namelijk 50 meer sla aangevoerd. Ook ten opzichte van vorig jaar had het aanbod een grotere omvang, 's-Woensdags hebben de prijzen zich goed kunnen handhaven. Donderdag en vrijdag waren wat zwakker, waarvan vrijdag het meest, maar zater dag trad toch weer een stijging op, al werd het ni veau van het begin van de week niet meer bereikt. Na Pasen zakte de markt opnieuw. Dinsdag werd in 's-Gravenzande het volgende genoteerd: 18 kg en op 313714—17 kg ƒ26- ƒ30; 11—13 kg ƒ10- 17,50. Alles per 100 krop. De aanvoer van spinazie is vergeleken met vorige week bijna verdubbeld. Topaanvoeren werden even wel nog niet bereikt. Vorig jaar om deze tijd begon het aanbod van glasspinazie reeds af te nemen. Over de gehele week bezien zijn de prijzen gedaald. Don derdag 11 april was de zwakste dag. Plaatselijk liepen de prijzen toen sterk terug. Uiteraard hing dit nauw samen met de grootte van het aanbod. Waar niet zo veel werd aangevoerd, werd voor sortering I mini maal 0,60 per kg betaald, maar in Naaldwijk, waar die dag ruim 30 ton verhandeld werd, verschenen voor dezelfde kwaliteit prijzen van 0,58 maar ook van ƒ0,19 op de klok. Na Pasen werd in Naaldwijk voor sortering I 0,430,72 per kg betaald. De Ne derlandse spinazie-export heeft zich dit jaar belang rijk minder vlot ontwikkeld dan verleden jaar. Tot nu toe heeft hij maar een fraktie van die in 1962 be dragen. West-Duitsland was zoals altijd de enige af nemer van betekenis. N. V. Gebr. Van den Akker Agenturen tel. 134655 Rotterdam deelt het volgende mede: De reden van het gebrek aan belangstelling voor Nederlandse Balder van de zijde van Duitse impor teurs schijnt te liggen in het grote aantal scheepjes Franse brouwgerst, dat de laatste weken in Duitsland is aangekomen. Het betreft hier kontrakten, die gedurende de wintermaanden niet afgewik keld konden worden, aangezien de waterwegen gesloten waren. Deze kontrakten oefenen nu klaar blijkelijk regelmatig een druk op de markt uit. HEFFINGEN Invoerheffing België t.o.v. Frankrijk Holland deze week 5 15 vorige week 5 15 Invoerheffing Duitsland deze week 99,81 116,61 vorige week 97,59 116,61 A. N. P. noteringen van 11 april 1963. Brouwgerst Balder ongeschoond op Belgische kondities april-afname 28,50 laten, mei-afname 28,50 bieden, boordvrij. Geschoond op Duitse kondities mei-afname 29,75 laten, boordvrij. Wij citeren het volgende uit een Duitse krant, men houdt er rekening mee dat onderstaand bericht dus op de Duitse oogst van toepassing is: VAN DE OOGST NAAR DE MOUTFABR1EK Het oogsten van granen wordt steeds meer door de Combine bepaald. Teneinde beschadigingen aan de korrel, in het bijzonder bij zaaigranen en brouwgerst te vermijden, moet bij het begin van de öogst op een nauwkeurige instelling van de combine gelet worden. De mouter koopt liever gerst met een „baard" dan „onthoofde" gerst. Want de verwerking van zomergerst tot mout is gebaseerd op hoge kiemkracht. Beschadigingen aan het kaf en gescheurde korrels zijn eveneens kentekenen voor schade aan de kwaliteit. De oogst van de brouwgerst valt in vele gevallen, in het bijzonder op de lichtere gronden, samen met die van rogge. Omdat de oogst bij somber en vochtig weer meestal de indruk geeft een hogere rijpheidsgraad bereikt te hebben, is de landbouwer geneigd tot een vroegtijdige, om niet te zeggen, over haaste oogst over te gaan. Dit houdt in dat de brouwgerst het zogenaamde dode punt in het rijpings proces nog niet bereikt heeft, welk punt men wel met het ophouden van het opslaan van water en voedingsstoffen in de korrel kan identificeren. Door meerdere malen het vochtgehalte van de uit de aar gewreven korrels vast te stellen, kan men het rijpingsproces goed volgen. Het uiterlijke beeld voor de gewenste graad van rijpheid is het afknakken van bijna alle halmen boven de aren. Men behoeft niet bang te zijn voor het afbreken van de aren zoals bij wintergerst. Ook groeit zomergerst niet zo gemak kelijk uit als rogge, welke men bij gelijktijdige rijpheid het eerst zou moeten maaien. Onderzoekingen van een expert hebben opnieuw bevestigd, dat de aan het einde van een oogstperiode van vier weken ge. maaide en gedorste brouwgerst hogere verwerkingskwaliteiten bereikt had dan de partijen die op vroe gere tijdstippen van deze proefoogst geoogst waren, hoewel ze van dezelfde akker, van hetzelfde ras en op dezelfde wijze verbouwd waren. Het dode punt in het rijpingsproces op het laatste tijdstip van het oogsten is echter een voorwaarde voor een hoge brouwkwaliteit; het percentage zetmeel is dan hoger, het eiwitgehalte lager. Om een hoge brouwkwaliteit van de gehele partij zeker te stellen, moeten op het land en in de opslagplaatsen de twijfelachtige partijen afgescheiden worden. Ook sterk met onkruid begroeide plaatsen hetgeen voor al in natte jaren, ondanks een tijdens het maaien en dorsen noodzakelijke mechanische en chemische ver nietiging van onkruid, voorkomt behoren daartoe, want een hoog percentage onkruid of andere groe ne bijmenging verhoogt het vochtgehalte van de brouwgerstpartij en daarmee de kosten van het reini gen en drogen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 11