Landarbeid eist vakbekwaamheid 325 VRIJDAG 12 APRIL 1963 De afgelopen winter is het ons wel gebleken dat verschillende landarbei ders wel degelijk interesse hebben voor zaken die indirekt verband houden met hun dagelijks werk. Onderwerpen over bedrijfsekonomie, her- en ruil verkavelingen werden met belangstelling beluisterd. Verschillende malen is ons gebleken dat de landarbeiders deze voorlichtingsavonden wel waardeer den. Het komt echter nog te veel voor dat tie boeren te weinig vertrouwen heb ben in hun personeel om het geleerde in de praktijk toe te laten passen. Het effekt van deze voorlichtingsavonden zal ongetwijfeld stijgen als tenminste serieus overwogen wordt of het besprokene toegepast kan worden op liét bedrijf. HET KLANKBEELD „DE ZEEUWSE LANDARBEIDER EN ZIJN WERK" SPECIAAL voor die gebieden waar nog nooit een voorlichtingsavond is aangevraagd, is dit klankbeeld samengesteld. Op dit klankbeeld wordt uitgebeeld welke grote veranderingen zich de laatste 10 jaren op het gebied van de landarbeid hebben voltrökken. Tevens worden verschillende mogelijk heden uitgebeeld die de Kommissie voor de Landarbeid(er)svoorlichting orga niseert om de vakkennis van de landarbeiders te vergroten. Dit klankbeeld is op 34 verschillende plaatsen, die door 884 personen zijn bezocht, vertoond EXKURSIES Gedurende de afgelopen winterperiode zijn 3 exkursies georganiseerd: 1. Op twee dagen in november een exkursie naar de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. In totaal is door 151 landarbeiders uit Oost Zeeuws-Vlaanderen aan deze exkursie deel-* genomen. 2. In december werd met 132 landarbeiders uit Noord-Beveland een bezoek gebracht aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Stampersgat. 3. In februari is met deelnemers uit het streekverbeteringsgebied Koewacht e.o., aangevuld met belangstellenden uit overig Oost Zeeuws-Vlaanderen, een bezoek gebracht aan de Regionale Werkplaats te Terneuzen en de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. Door 43 personen werd aan deze exkursie deelgenomen. WIL deze technische voorlichting aan landarbeiders nu en in de toekomst een kans van slagen hebben, dan zal ze gedragen moeten worden zowel van werkgevers als van werknemerszijde. Een verheugend feit is dat van de zijde van de landarbeiders de belangstelling groeit. Door middel van verschillende onderzoekingen en rapporten is onomstotelijk vastgestel dat de eisen van vakbekwaamheid die aan een werknemer op een modern bedrijf gesteld worden, zeer hoog zijn. Ongetwijfeld zullen deze eisen in de toekomst nog zwaarder worden. Scholing en voorlichting zullen daarom steeds meer gemeengoed moeten worden voor de landarbeiders. De hoeren zullen zich echter ook enige moeite moeten getroosten om de landarbeiders op te wekken en in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen in hun vak. R. L. V. D. Goes - Axel. J. VROON. AOK gedurende de afgelopen winter heeft de Kommissie voor de Land- arbeidt er) svoorlichting weer verschillende aktiviteiten georganiseerd om ook zijn aandeel bij te dragen om de vakbekwaamheid van de werknemers in de landbouw te verhogen. Deze kommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de boeren- organisaties, de distriktsbestuurders van de 3 landarbeidersbonden en de konsulenten, kan terugzien op een suksesvolle winter. Ondanks de vaak slechte weersomstandigheden was de belangstelling van de zijde van de landarbeiders weer groter dan in voorgaande jaren. Naast de eerdergenoemde Provinciale Kommissie zijn in elk gewest van Zeeland (met uitzondering van Zuid-Beveland en Walcheren) regionale ge spreksgroepen opgericht. Deze gespreksgroepen zijn ook samengesteld uit vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties en de landarbeidersbonden uit het betreffende gebied. Tweemaal per jaar wordt met deze gespreksgroepen besprok'en welke akti viteiten in dat gebied ondernomen zullen worden. In de enkele jaren dat deze gespreksgroepen hun werk doen, is wel gebleken dat zij van zeer grote waarde zijn om deze voorlichting aan landarbeiders te ontwikkelen en uit te breiden. De hieronder omschreven aktiviteiten zijn ook voor een belangrijk gedeelte te danken aan de stuwende kracht van verschillende leden van deze gespreks groepen. KURSUSSEN AAN DE PRAKTIJKSCHOOL HET aantal landarbeiders dat de afgelopen winter een kursus heeft ge volgd, was bijzonder groot, n.l. 197. Waarschijnlijk is dit voor een be langrijk gedeelte te danken aan het feit dat de kursisten heel goedkoop deze kursussen konden volgen, doordat het Rijk het lesgeld en de pensionkosten volledig heeft vergoed. Ook het feit dat volgend jaar eisen zullen worden gesteld aan de vooropleiding is wel een stimulans geweest om in de afgelopen winter onder de toen nog geldende vrij soepele voorwaarde een kursus te volgen. Gedurende de kursusweek is het loon in de meeste gevallen normaal door betaald, öf door de werkgevers öf indien de kursist werkloos was door de B. V. A. B. Enkele landarbeiders hebben vakantiedagen opgenomen om toch in de gelegenheid te komen deze kursus te kunnen volgen. De volgende cijfers geven een indruk uit welke gebieden de kursisten af komstig waren: Schouwen-Duiveland 28; St. Philipsland 7; Tholen 6; Zuid-Beveland 19; Noord-Beveland 24; Walcheren 1; West Zeeuws-Vlaanderen 79; Oost Zeeuws- Vlaanderen 29; Noord-Brabant 2; Noord-Holland 2. CURSUSPROGRAMMA HET kursusprogramma dat in deze weken gegeven is, was afgestemd op het onderhoud van de trekker en omvatte in het kort de onderstaande onderwerpen: a. Koelsysteem; b. lucht-brandstofsysteem, zowel van diesel als mengsel- motoren; c. luchtband repareren,4 wielnaaf afstellen; d. hef inrichting; e. smeermiddelen en gereedschappen; f. ontsteking; g. wagen en trekker verlichting; h. trekkeronderhoud; i. accu-onderhoud en olie verversen. De 28 kursisten van Schouwen-Duiveland zijn allen werkzaam bij leden .van de Bedrijfsstudiegroep. Voordat zij naar de praktijkschool gingen zijn ze in de gelegenheid gesteld om een theoretische kursus te volgen in Zierikzce. Deze kursus is overdag gegeven met volledig doorbetaling van loon. Het initiatief dat deze Bedrijfsstudiegroep aan de dag heeft gelegd, is bijzonder verheugend. Door het personeel is dit ten zeerste op prijs gesteld. VOORLICHTINGSA VON DEN EVENALS in vorige jaren konden de plaatselijke afdelingen van de land arbeidersbonden weer een voorlichtingsavond aanvragen. Hierbij kon een keus worden gemaakt uit een lijst met 16 onderwerpen. In totaal zijn er in de afgelopen winter 21 voorlichtingsavonden gehouden die door 377 landarbeiders en 24 vrouwen van landarbeiders zijn bezocht. Het aantal voorlichtingsavonden dat deze winter is verzorgd, is minder dan ver leden jaar; het aantal bezoekers daarentegen steeg gemiddeld met 53 Zowel door jongeren als ouderen is aan de kursussen te Schoondijke deelgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9