Groenbemesters - behoud van goede bodemstruktuur 822 ZEEUWS LANDBOUWBLAD '0 ]\/l ECHANISATIE staat de ontwikkeling van groenbemestingsgewassen, uitge zaaid onder dekvrucht, in de weg, doch de voortgaande mechanisatie noodzaakt tot uit breiding van het areaal groenbemestings gewassen. Zal in de toekomst de Zeeuwse akkerbouw zijn hoge opbrengsten willen handhaven en eventueel verhogen, dan zal bij het in gebruik nemen van steeds zwaardere werktuigen de grootst mogelijke aandacht geschonken moe ten worden aan de organische stofvoorziening van de bouwvoor. Op het zuivere akkerbouwbedrijf vormt de teelt van groenbemestingsgewassen vrijwel de enige mogelijkheid om te voorzien in deze behoefte. Goed ontwikkeld gewas klaver in wintertarwe. DLEEK vroeger inzaai van klavers onder graan vrijwel altijd te gelukken, de laatste jaren vormt het resultaat vaak een bron van teleurstel ling. Kon vroeger na de oogst van de dekvrucht de klaver zich veelal ontwikkelen tot een gesloten gewas, de laatste jaren zien we steeds meer slecht ontwikkelde en holle gewassen die veelal aanleiding geven tot vervuiling van de grond met onkruid. VLINDERBLOEMIGE GROENBEMESTERS T"\E gewassen in deze groep die voor groenbemesting onder dekvrucht in aanmerking komen zijn: a. rode klaver 12 kg zaaizaad per ha; b. witte klaver (Ladino typen) 7 kg; c. hopperupsklaver ±- 15 kg zaaizaad per ha. Voor de minder gunstige ervaringen die hierboven gertoemd zijn, bij de teelt van klavers onder dekvrucht, zijn enkele oorzaken te noemen die hiertoe aanleiding hebben kunnen geven. a. De gewijzigde mechanisatie van de graanoogst heeft geleid tot oogsten op een later tijdstip wat voor ondergezaaide klaver veelal funest is. De maaidorser en de opraappers zijn zware werktuigen, die vrij vaste en soms ook diepe sporen in de grond achterlaten, waarop de jonge klavers afsterven. Vooral rode klaver en hopperups klaver verdragen het berijden met zware werktuigen zeer slecht. Witte klaver verdraagt berijden en beweiden beter dan rode klaver en hopperups. Het oogsten met de maaidorser laat zwaardere gewassen toe dan oogsten met de graanmaaier-zelfbinder. De stikstofgiften zijn dientengevolge op de granen hoger dan vroeger, met als gevolg zware gewassen die weinig lucht en licht voor de onder- gezaaide klaver overlaten. Ook deze zware graangewassen als dekvrucht worden door de klavers zeer slecht verdragen. b. De chemische onkruidbestrijding in de granen heeft zijn tol geëeist van de ontwikkeling van stoppel klavers. Vooral het werken met groeistoffen in een vroeg ontwikkelingsstadium van het graan wordt door onder- gezaaide klavers zeer slecht verdragen. Een uitzondering hierop maakt rode klaver die een bespuiting van het graangewas met MCPA bij zeer vroege zaai van de klaver gemiddeld wat beter verdraagt. c. Uitbreiding van de erwtenteelt van de laatste 10 jaren heeft ook een uitbreiding te zien gegeven van het aantal bladrandkevers. In het voor jaar ondervinden de jonge klavers hier over het algemeen weinig hinder van, doch zodra de erwten geoogst zijn, gaan vrij grote aantallen kevers de jonge klaver in de graanpercelen opzoeken. Ook na de oogst van het graan blijkt dat plotseling de klaver aan het verdwijnen is als gevolg van de vraatzucht van de bladrandkever. In dergelijke gevallen is een bespuiting met DDT zeer zeker op zijn plaats. d. De structuur van de grond speelt bij de opkomst van klaver een belang rijke rol. Ligt de grond erg grof of platig dan kan het zaad gemakkelijk droog komen te liggen. Bij slempige gronden kan de klaver na regens en dichtslempen van de grond verstikken. Een vaste ondergrond met minder goede verhouding lucht/grond/water geeft een slecht ontwikkeld klavergewas te zien. Een gewas waarin de klaver vrijwel altijd gelukt is, is vlas, doch een goed gewas rode klaver kan belangrijke schade toebrengen aan de lint kwaliteit van het vlas. Bij gebruik van hopperups en witte klaver kan dit bezwaar echter ondervangen worden. TIJDSTIP EN WIJZE VAN ZAAIEN 1_1 ET zaaien van klaver in het voorjaar onder zomergerst kan het beste plaatsvinden wanneer de gerst zich in het 2-blad stadium bevindt. Op dit tijdstip verdraagt zomergerst heel goed eerf mechanische bewerking, zodat gezaaid kan worden met de zaaimachine en ingeëgd met een lichte eg. Wanneer in het graan een chemische onkruidbestrijding uitgevoerd moet worden, doe dit dan zo vroeg mogelijk met DNOC en zaai na 5 dagen de klaver in. De beste zaaidiepte voor klavers is 0,51 cm. Klaverzaad wordt in vele gevallen te diep gezaaid, waardoor een slechte opkomst en/of zwakke planten ontstaan. Vooral witte klaver moet zeer licht gezaaid worden. Breed- werpige zaai in vlas zonder ineggen geeft het beste resultaat, mits ook dit vroeg gebeurt. In 4 jaren van onderzoek is gebleken dat klaver gelijktijdig gezaaid met zomergerst, wat de klavers betreft, de beste resultaten gaf. De praktijk heeft echter geleerd dat als de zomergerst aan de lichte kant blijft, of niet tijdig gemaaid kan wordej u* klaver te snel groeit en bij het oogsten veel hinder veroorzaakt. Groenbemesting in graan en maaidorsers verdragen elkaar slecht. De groen bemesters zijn echter noodzakelijk om de grond voldoende draagkracht te geven. TN deze groep onderscheid men de volgende soorten die voor uitzaai als groenbemester in aanmerking komen: a. westerwolds raaigras, en b. Ita liaans raaigras. Deze gewassen lenen zich speciaal voor die bedrijven die te kampen hebben met het klavercystenaaltje en het erwtecystenaaltje. Westerwolds raaigras kan vroeg in het voorjaar een hoeveelheid van 46 kg per ha uitgezaaid worden. Dit gras rijpt in het zomergraan en zaait zichzelf weer uit. Deze methode vraagt weinig zaaizaad en is dan ook zeer goedkoop. Italiaans raaigras wordt ook wel in kleine hoeveelheden (3 a 5 kg) in de herfst gelijk met de wintertarwe uitgezaaid. Dan zaait het in het voorjaar zichzelf weer uit. Italiaans en westerwolds raaigras kunnen ook in een graangewas en erwten tegen dat deze gewassen zich gaan sluiten worden uitgezaaid tegen res pectievelijk 30 en 50 kg per ha. CONCLUSIES a. Zaai in granen zo vroeg mogelijk. Bij een lengte van ongeveer 5 cm kan zomergraan worden geëgd of geschoffeld, waarna onmiddellijk kan worden ingezaaid. b. Zaai zo ondiep mogelijk (0,51 cm). Speciaal witte klaver verdraagt te diepe zaai uitermate slecht. c. Wanneer in het graan een chemische onkruidbestrijding nodig is, gebruik dan bij voorkeur DNOC (in een zo vroeg mogelijk stadium!) en zaai 5 dagen daarna de klaver in. d. Laat de klaver niet verstikken door een te zware dekvrucht (dus niet te veel stikstof). e. Zaai op die percelen, waar in het verleden klavers minder goed hebben voldaan, gelijk met de dekvrucht ongeveer 6 kg Westerwolds raaigras per ha. Dit gras rijpt in het graan en zaait zichzelf weer uit. Na de oogst van de dekvrucht is een stikstofgift nodig van 4080 kg zuivere stik stof per ha. W. P. NOORDAM. H.L.V.D. EENZAADLOBBIGE ALS GROENBEMESTINGSGEWASSEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 6