UIT DE PRAKTIJK Trek 13, 14 of 15 juni KRUININGEN eens IN dan bent U er eens UIT 320 ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET weertype met een flink drogend karakter heeft Jang op zich laten wachten, maar dezer dagen is het er toch van gekomen. Maandag kon begonnen worden met de inzaai. •JOT op heden zijn er op WALCHEREN nog maar enkele percelen ingezaaid. Wanneer we de hele week vóór Pasen nog volop kunnen benutten kan er nog een flinke oppervlakte worden bewerkt en ingezaaid. We klagen nu wel dat het laat wordt, maar dit is nog geen reden om slechte opbrengsten te ver wachten. We zien nogal eens dikwijls dat de natuur zichzelf corrigeert. De grasgroei is nog zeer gering. Dit is wel jammer, gezien de kleine voorraad wintervoer die er op vele bedrijven maar beschikbaar meer is. De hoeveelheid voederbieten die er na 13 april nog in voorraad is, zal niet groot meer zijn. Er zullen dan weinig voederbieten gekopt moeten worden. We hebben zo de indruk dat het wel elk jaar touwtrekken zal worden tussen de vóór- en tegenstanders van de z.g. verordening op de bietenkuilen AP veel percelen grasland komen min of meer grote plekken voor waar de graszode vrijwel geheel dood is. Dit zijn meestal wat lagere plekjes waar tijdelijk water heeft gestaan. Door opvrie zen heeft de graszode ernstig geleden. Verwacht moet worden dat de grasproduktie op deze plek ken voorlopig gering zal zijn. Ook bestaat de kans dat minder goede rassen en onkruid de over hand krijgen. Indien blijkt dat er maar zeer weinig grassen uitlopen, is het gew enst deze plekken wat bij te zaaien. Met een paar kilogram per hectare kan men al 6 are aan plekken- bijzaaien. Zo zien we dat er altijd mee- en tegenvallers zijn. Een meevaller is de geringe vorstschade aan de wintertarwe. Een tegenvaller de niet onaan zienlijke schade aan de graszode. Een uitzonde ring hierop maken de in het vorig jaar ingezaaide percelen grasland. Deze vertonen een veel betere grasgroei. |\E wintertarwe op ZUID-BEVELAND begint nu al aardig te groeien, hoewel perceelsge wijze er nog al wat verschillen voorkomen. On danks de drukte vraagt ze in verband met de on- kruidbestrijding toch onze aandacht. Ze is n.l. in een groeistadium gekomen dat ze een bespuiting met DNOC tegen klein onkruid, zoals kamille, het beste kan verdragen. Dit onkruid is n.l. alleen in een klein stadium goed te bestrijden. Later lukt dit veelal minder goed. Maandagmorgen is na het mooie, goed opdro gende weer van vrijdag, zaterdag en zondag, ook in de oude polders de drukte met de uitzaai van de gewassen begonnen. De struktuur van de grond blijkt goed te zijn, als men maar wat ge duld heeft en men er niet ineens te diep in wil. Het is niet zoals in de jonge polders, zoals Bram uit de Slikhoek afgelopen week schreef, dat ook in de oude polders het meeste werk vóór de Pasen wel aan de kant zou zijn. In meerdere jonge pol ders zijn maandag al suikerbieten gezaaid en dit ging prima ook. Zonder extra veel moeite zal het meeste werk in de jonge polders deze week wel klaar komen, mits het maar niet teveel regent zoals thans (maandagavond) het geval is. De precisie-zaaimachine is deze week aan zijn bijzondere taak begonnen. Laten we daarbij wel bedenken, dat deze wel een aantal kluwens per ha verzaaid, doch dat dit voor verschillende ras sen een geheel verschillend gewicht kan en ook mag zijn. Let daarbij steeds op het aantal ver- zaaide kluwens per strekkende meter. Dit is veel belangrijker als het gewicht. Uiteindelijk blijkt na de strenge winter er toch hier en daar nog wat meer schade te zijn ontstaan als eerst werd gedacht. Zo hebben verschillende percelen lucerne door het opstaande sneeuwwater op een bevroren ondergrond te lang in het water gestaan. Voor vele planten is dit funest geweest. Daardoor zijn er grote open plekken in het ge was ontstaan. Een keuze zal hierbij gemaakt moe ten worden tussen bijzaaien met wat raaigras of uitrijden en een ander gewas zaaien. Ook bij de rode klaver is er nog wat schade, doch deze lijkt minder erg als bij de lucerne. Zelfs voor het grasland is het sneeuwwater hier en daar ook nog teveel geweest. Aan te nemen is dat er in het grasland perceelsgewijze nogal wat dode plekken voor zullen komen. Ze zullen soms te groot zijn om uit zichzelf weer vol en dicht te groeien. Bijzaaien, en wel zo spoedig mogelijk, met wat B.G. 5-mengsel of wanneer het over wegend lage plekken of laagten zijn met wat En gels raaigras, zal noodzakelijk zijn. MAANDAG 25 maart j.l. werd op NOORD- BEVELAND de eerste zomertarwe gezaaid. Maar terwijl we dit schrijven (bijna twee weken later) schatten wij het aantal grondgebruikers in onze streek, dat nog helemaal niets heeft gezaaid, nog steeds groter dan het aantal dat wèl bezig is geweest. Vooral in de vroegere zwaardere polders rond Kamperland zijn wat granen, vlas en een enkel perceel erwten en bieten gezaaid. In de overige delen van ons gewest beperkten de werk zaamheden op het land zich veelal tot kunstmest- strooien en het zuiveren van de kanten. En op vele percelen was het zelfs nog te nat om met de kunstmeststrooier te rijden. Het gebruik van de middelpuntvliedende kracht vindt bij het kunstmestzaaien weer steeds meer ingang. Bij het handwerk wordt ook van deze kracht gebruik gemaakt en nu komt dit weer terug zij het dan dat de zwaaiende arm als ener giebron is vervangen door roterende machine delen. De schotelstrooier moet ook dit jaar weer een groot gedeelte van zijn terrein prijsgeven aan de modere typen. De veel grotere capaciteit en de gemakkelijker wendbaarheid van de laatste zijn hier vooral debet aan. Bovendien is het aan tal sporen (alias verknoeide stroken) veel ge ringer. Overigens znn wij van mening dat men jn een laat voorjaar zeker zo voorzichtig moet zijn met de N-gift op het vlas en de granen als in andere jaren. De kans op oen snelle en slappe groei in het jeugdstadium is nu groter. Bovendien komt het aanwezige voedsel door de hogere tempera tuur sneller ter beschikking. Wat de late zaai voor gevolgen zal hebben voor het uiteindelijke financiële resultaat van het jaar dat vóór ons ligt, is niet te zeggen. Dit is nog van zoveel andere faktoren afhankelijk die vaak een veel grotere invloed hebben dan een laat voorjaar. Lastig is dit laatste overigens wel. Zeker is ook dat de meeste topopbrengsten zijn behaald in de jaren waarin men vroeg kon beginnen. Verder heeft deze gang van zaken tot gevolg dat het ver- zorgingswerk van de gewassen in een kortere periode wordt samengedrukt. Vooral bij het voor- jaarswerk in de bieten, dat op vele Noordbeve- landse bedriiven toch al de grootste en moeilijkst af te vlakken arbeidsstop is, kan dit nog wel eens extra moeilijk worden. We zagen ook collega's die de maand maart hebben benut met het nazien van de drainage. Dit zal in vele gevallen een goede besteding van deze tijd zijn geweest. Ken nieuwe drainage» kost toch altijd nog een slordige 10(10 per ha. Voor een be drijf van 40 ha is dit dus ƒ40.000. Daaraan kan toch best eens een winterdag worden besteed. WANNEER we dit schrijven staan we nog één week vóór Pasen. Er is op SCHOUWEN- DUIVELAND tot nu toe op het land weinig ge zaaid. Alleen op de lichte gronden zijn er enkele percelen met gerst, tarwe en erwten gezaaid. El ders droogt de grond slecht en werd er alleen kunstmest gestrooid. Hierdoor was het soms nog veel te nat, gezien de achtergebleven sporen. Het gebruik van mengmeststoffen neemt hier ook langzaam toe. Veel geleden van de winter hebben de graslan den en lucerne. Overal, waar water heeft gestaan, is het grasland dood. Tijdig bijzaaien blijft voor de meesten de enige oplossing. Sommige percelen lijken helemaal versleten en hiervoor is scheuren dit najaar dan zeker ge wenst. Meer wisselbouw dan voorheen kan geen kwaad. De kosten worden goed terugverdiend. Iets wat velen verontrust zijn de gevallen van grondverkoop. We hoorden reeds van vier gevallen in de polder Schouwen waar de eigenaar de pach ter voor de keus heeft gesteld deze grond te ko pen voor ƒ7.000 per ha. Van de zijde van de eigenaars begrijpelijk, aan gezien dezen van hun geld maar weinig rente ontvangen. Heel anders wordt het voor de pach ter. Schouwse grond van ƒ7.000 per ha is moei lijk rendabel te maken met gerst en erwten. Bo vendien zijn hier reeds enkele saneringsbedrijven bij betrokken. Verkoop aan derden betekent een bedrijf met nog minder grond en dit is nooit de opzet geweest van de herverkaveling. Al met al een lastig probleem, omdat geen mens van tevoren weet of hij grond moet kopen of niet. Voorlopig, zoals de zaken nu staan, ziet men hier in het algemeen meer nadelen dan voordelen bij de af schaffing van de Wet Vervreemding Landbouw gronden. VROLIJK klinkt door OOST ZEEUWS-VLAAN- DEREN dan eindelijk het machinale lied van de honderden viertaktmotoren welke de werktuigen en zaaimachines over en door de vruchtbare akkers trekken. Zorg voor een week droog weer en de zaak zit onder zaad; aldus één van de streekgenoten. Volgende week de aardappels en nog wat bie ten die we eigenlijk niet hadden willen zaaien. Zo mertarwe is door velen afbesteld omdat het toch wat aan de late kant wordt. We hebben vernomen dat de bietenprijs over 1962 voor de aandeelhou ders van de coöperatieve suikerfabrieken mede door verrekening van de magere suiker tegen de 60 gulden zal liggen bij 16 procent suiker. Bij de C. B. S. zal dit waarschijnlijk wel op de algemene vergadering, 26 april a.s., ter sPrake komen. Laat ons hopen, dat bij het eerstvolgend ver schijnen van deze rubriek al het zaad en pootgoed aan de akkers zal zijn toevertrouwd! EEN groot deel van het vlas in ons WEST ZEEUWS-VLAANDEREN werd dit jaar ge zaaid in de eerste week van april. Het was nog wel niet droog, maar het ging om te zaaien en men kon, gezien de tijd van het jaar, vaak niet langer meer wachten. Naast de zomertarwe, voor zover deze nog is uitgezaaid, werd ook reeds een deel van de gerst gezaaid. Ook erwten, suiker bieten en uien zijn hier en daar reeds gezaaid. Anderen bleven nog geduldig wachten op dro gere omstandigheden en beperkten hun werk zaamheden tot wat kunstmest strooien en kanten bijwerken. Zo hier en daar is er deze week toch wel een beetje geknoeid, vooral ook vanwege het feit dat de geëgde percelen vrijwel niet opdroogden en men toch vaak niet langer meer durfde wachten met zaaien. Als het droog weer blijft, zoals het weekend rond Palmzondag, dan kan er vóór Pasen nog veel landwerk worden verzet en staat ons een drukke week te wachten. Wat de uitzaai van de diverse gewassen betreft, verwachten we in ons gewest een ongekend grote oppervlakte vlas en een sterke inkrimping van het gerstareaal. Verder enige verschuiving vooral ten bate van de oppervlakte tarwe en ten koste van de suikerbieten. De lucerne, het voor vele telers een min of meer nieuw gewas in het bouwplan, blijkt weinig ge leden te hebben van de strenge winter en begint overal mooi uit te lopen. Overigens komt ook dit gev/as la'er op gang dan in andere jaren. Aan ahes kan men zien, dat we dit jaar een laat voorjaar hebben. De tijd van het jaar is er wel, maar de omstandigheden zijn er niet naar ge weest. Allerwegen constateren we een grote ach terstand in de werkzaamheden die van de natuur afhankelijk zijn. Maai- toch zal het oogstseizoen ook dit jaar niet veel worden verlaat. Zo is de natuur*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4