Brouwgerstmarkt en Brouwgerstnieuws OPRUIMING BIETENKUILEN 343 INGEZONDEN MASSEY-FERGUSON VERLENGT GARANTIETERMIJN TOT 12 MAANDEN STRUCTUURPLAN „DRIEPROV1NCIENDAM' VRIJDAG 12 APRIL 1963 WIJ zijn U zeer erkentelijk, meneer de redacteur, dat U ons nogmaals in de gelegenheid wilt stellen enige opmerkingen te maken over .het artikel van het Cebeco in Uw blad van 29 maart j.l. - 1. Ons artikel van 22 maart j.l. staat geheel op zichzelf en vormt nergens een onderdeel van. Wij ver oordeelden een o.i. onjuiste voorlichting en gaven tevens een voorbeeld van goede, objectieve markt- oriëntering. De opmerking van Cebeco heeft er de schijn van het kernpunt van ons vorig artikel, nl. de verkeerde voorlichting in „brouwgerstnieuws", te willen omzeilen. Wij hebben gezegd dat het buitenland een premie wilde betalen voor de Balder. Hoe de schrijver er in 's hemelsnaam toe kon komen een 'dergelijke betekenis aan ons artikel te geven is pns een raadsel. 2. Wat kan het pogen om aan de Balder een sléchte reputatie te geven voor voordeel opleveren aan enige Hollandse exporteur? De voorlichting die aan het buitenland wordt verstrekt is objectief, zoals alle voorlichting die door de handel verstrekt wordt. 3. Er is geen sprake geweest van Nederlandse exporteurs/handelaren die Delta afgeleverd zouden hebben, terwijl zij Balder verkocht hadden. De term „het regende arbitrages" is dan ook ten enenmale bezijden de waarheid en sterk overdreven. Het betreft hier arbitrages tussen Duitse handelaars. Nederland was er niet bij betrokken. De schrijver van bovenbedoeld artikel is óf slecht op de hoogte öf hij heeft de situatie verkeerd afgeschilderd. Wat bedoelt de schrijver eigenlijk met „niet bonafide exporteurs"? In welk opzicht zijn zij niet bona fide en wie zijn het dan wel? De schrijver i& zo vaag. Wil hij door deze vaagheid zijn eigen zwakte verbergen? 4. In de periode augustus/oktober 1962 werd door de Handel goede brouwgerst voor export verkocht tegen prijzen waarvoor nu, vijf maanden later, de coöperaties hun grote restant graag zouden \villen afzetten. Hoe durft men dan in vredesnaam te beweren, dat de Handel gedurende augustus/oktober tegen afbraakprijzen heeft verkocht? Is hier sprake van jaloezie? 5. Het verwijt dat het gemakkelijk is achteraf een sommetje te maken is niet steekhoudend. Het is nl. geen sommetje achteraf, doch een kostprijsbegroting vooraf. Een begroting gaat toch altijd vooraf? Bij aankoop van gerst in augustus/oktober hebben wij onze cliënten/telers deze begroting steeds voor gehouden. De verkopers zijn tevreden. De houders kunnen de Handel niets verwijten. Dit vinden wij objectieve voorlichting. 6. Iedere landbouwer weet dat de kiemkracht van granen en zaden na een lange bewaarperiode terug loopt. Dit is geen sprookje. Het ene jaar is het erger dan het andere, doch het risico blijft. Dat de coöperaties uitstekend geoutilleerd zijn weet een ieder. Dat Cebeco een groot lichaam is willen wij heus niet ontkennen. Als de schrijver met deze opmerkingen echter bedoelt dat de Handel de brouw gerst niet goed kan bewaren of dat de Handel niet vakbekwaam is, dan moeten wij dit toch tegen spreken. Vakbekwaamheid en „geen bederf van produkten" is voor de Handel een eerste vereiste. Immers elke fout in dit opzicht kost de handelaar geld en derhalve kan hij ook niet anders dan de telers objectief voorlichten. 7. Een objectieve toeschouwer ziet duidelijk dat er sprake is van een machtsstrijd, één van de twee coöperaties heeft getracht in dit eerste seizoen van de E.E.G. een dominerende positie op de brouw gerstmarkt te gaan innemen. Nu dit niet gelukt is en men de nadelige gevolgen van deze onverant woorde politiek ontdekt, beweert men een strijd ten gunste van de telers te hebben gevoerd en probeert men de schuld van het falen op de rug van de zgn. niet bonafide exporteurs te schuiven. Vanzelfsprekend is de Handel weer de zondebok Het valt ook niet mee om eigen falen te bekennen. Onzerzijds is dit brouwgerstpraatje besloten. Wij hopen oprecht, mede in het belang van de telers, dat „Brouwgerstnieuws" in de toekomst objectief zal zijn en ook dat „Brouwgerstmarkt" even objectief zal blijven als voorheen. Dan zullen wij ons niet meer geroepen voelen één van beide berichten te be kritiseren. C. J. M. VAN DAMME CWzn. Kort gene. Mijnheer de Redacteur. NA het lezen van het ingezonden stukje van de heer Verbiage, meen ik de pen te moeten grij pen en eens een geluid uit een andere, hoek te moe ten laten horen. Ik geloof dat de heer Verhage niet inziet dat hij tegen zijn eigen belang en dat van anderen in, dit neerschreef. De verordening op het opruimen der bietenkuilen is mede door toedoen der landbouwor ganisaties tot stand gekomen. Ook de heer Ver hage is lid van 'n landbouworganisatie en heeft dus zelf bewust of onbewust meegeholpen aan de tot standkoming van deze verordening. De datum van 1 mei is veel te laat, omdat «hui het kwaad door de luizen reeds geschied is. Men zou dan net zo goed niet meer op kunnen ruimen, ruimen. Enige gelijkenis met de stelling van de heer Ver hage vind ik in het optreden van de Koekoek rebellen tegen het Landbouwschap. Ook zij veroor delen hetgeen zij zelf of mede-landbouwers hebben opgericht. Het is toch bekend dat het Landbouwschap door toedoen van de drie landbouworganisaties en drie landarbeidersbonden bij Koninklijk Besluit van 16 februari 1959 is ingesteld. Men wilde het Landbouwschap, omdat men van de overtuiging uitging dat „eendracht macht maakt." Ook de niet-agrariërs hebben toch hun vakbonden, die voor hen op de bres staan bij loongeschillen e.d. Zij betalen hiervoor toch ook hun contribu tie Waarom dan bij de landbouw geen vakbond in de vorm van het Landbouwschap Het Landbouw- MET ingang van 1 maart 1963 heeft Massey- lli Ferguson de garantietermijn voor alle land bouwtrekkers en werktuigen alsmede maaidorsers en balenpersen verlengd tot 12 maanden, terwijl op industrie-trekkers en industrietoebehoren de garantie-termijn is gesteld op 6 maanden. Vanaf dezelfde datum zal door Massey-Fergu- son volgens een door de fabriek vastgesteld ta rief een arbeidsloonvergoeding voor garantie reparaties worden verstrekt. schap doet toch dienst als spreekbuis der boeren tot de overheid Hierbij denk ik bijvoorbeeld aan het vaststellen der garantieprijzen, waarbij zij een flinke vinger in de pap heeft. Om deze en vele andere activiteiten te kunnen bekostigen is het toch begrijpelijk dat er heffing be taald moet worden. Ik geloof dat Koekoek c.s. door hun optreden getuigen van enorme kortzichtigheid (of koppigheid). Meer waardering kan ik opbrengen voor hen, die protesteren tegen invoeren van een coupeerverbod. Als men hiertegen is veroordeelt men niet zichzelf, omdat er uit landbouwkringen niet om verzocht is. Zij, die het wetsontwerp tot wet maakten, waren Veelal ondeskundig op dit gebied. Hopende met dit stukje een fris windje in de be dorven atmosfeer geblazen te hebben, besluit ik mijn schrijven met dank aan de Redactie voor de bereidwilligheid mij deze plaatsruimte toe te ken nen. F. VOS. Koudekerke, april 1963. Mijnheer de Redakteur, AAN uw verzoek om eventueel konimentaar to leveren op het ingezonden stuk van de heer Van Damme te Kortgene, willen wij nogmaals gaarne voldoen, ofschoon er echter voor de goede lezer weinig is toe te voegen aan hetgeen wij in uw blad van 29 maart j.l. schreven. Slechts hier en daar willen wij een kanttekening plaatsen ondear andere n.l. bij het begrip „bonafide exporteurs", waaronder wij die exporteurs verstaan die al het mogelijke doen om in de eerste plaats kwaliteit te leveren en niet «le „kneusjes" die bqv. door het C. B. K., omdat de kwaliteit afwijkt, geweigerd kun nen worden. D?t komt nog zeer veel voor en hier door wordt de Nederlamlse Baldergerst een „qua lity omnibus" en navenant betaald. Bovendien is er nog te weinig inzicht in de struktuur van de brouwgerstmarkt b.v. wanneer exporteurs Neder landse Baldergerst aanzienlijk beneden de prijzen van Engelse/Deense Proetor en zelfs beneden Deense Carlsberg verkopen. Dit betekent, dat «leze exporteurs geen besef hebben van «le waarde van het Nederlandse produkt. WANNEER de geachte inzender zegt «lat één van «le twee coöperaties getracht h«*ift een dominerende positie op «1e brouwgerstmarkt in te nemen, dan vergeet hij daarbij dat de coöperaties op de exportmarkt van kwaliteitsgerst al jaren lang een dergelijke positie innemen, maar dal z|j de laatste jaren de markt van kwaliteitsgerst «Ireigd zien door enkele beunhazen op het gebied van èn prijs èn kwaliteit, hetgeen ten slotte ten laste van de Nederlandse brouwgerstteler komt en' «laarvoor willen de coöperaties waken. Daarom geeft «le coöperatie een voorlichting «lie gericht is op een afzetbeleid in het voordeel van de N«*«4er- landse boer en niet een voorlichting die parallel loopt aan het gezegde „het kan vriezen en doo'enf". Zij schroomt daarbij niet om, wanneer het nodig is, een duidelijk advies te geven gebaseerd op een evenzo duidelijke marktanalyse, die regelmatig aan de ontwikkeling van vraag en aanbod wordt aangepast. In dit verband willen wü nogmaals met nadruk wijzen op hetgeen door ons in «Ie maanden augustus/september èn in december ge schreven werd. Hieruit blijkt, dat «ioor ons een duidelijke en juiste voorlichting in het raam van «le toenmalige omstandigheden is gegeven. Het zelfde deaen wij öp het gebied van «le tarwe. CR is géesi sprake van een machtsstrijd evenmin van verwijt of jalousie. Er is terdege Delta gerst afgelever«l die als Balder was verkocht ge tuige «le monsters die op verzoek van bevriende relaties op raszuiverheid zijn on«ierzocht en de ar- Iv tra ges die hierover gevoerd zijn. De coöperaties hebben to«»n hun relaties voor «leze praktijken ge» waarschuwt! en geadviseerd voortaan bij een des kundig instituut «le raszuiverheid te laten onder zoeken. Begrijpt de geachte inzender nu het begrip „niet bonafide"? I)e coöperaties leveren in deze en «ie komende maanden nog grote hoeveelheden brouwgerst af pP contraeten die vorig najaar werden afgesloten. Zij zijn niet bevreesd voor een achteruitgang in de kwaliteit. Hiermede w illen wij onze korte kanttekening be sluiten, in het vertrouwen dat de Nederlandse graanverbouwer weet dat zijn eigen organisatie steeds «loor zal gaan een markt te behouden voor «Ie Nederlandse kwaliteitsprodukten. Hierdoor wordt een objectieve markt voorlichting gegeven, met een positief geluid. CEBECO. Discussie gesloten. Red. Samenwerking door veertien gemeenten DE Gedeputeerde Staten der provincie Noord Brabant, Zuid-Holland en Zeeland hebben hun goedkeuring gehecht aan besluiten van veer tien gemeentebesturen tot het betalen van hun aandeel in het vervaardigen van een structuurplan voor het gebied, grenzende aan het Haringvliet, het Hollands Diep, het Volkerak en de Krammer, zijnde dit gebied direct betrokken bij de conse quenties van de bouw van de Haringvlietbrug, Volkerakdam en Grevelingendam. Die gemeenten zijn: Den Bommel, Bruinisse, Dinteloord en Prinsenland, Fijnaart en Heiningen, Klundert, Nieuw Vossem«M*r, Numansdorp, Oolt- gensplaat, Oude Tonge, Sint Philipsland, Steen bergen, Willemstad, Zuid-Beijerland en Strijen. Gelegen in drie provinciën, met een gezamenlijk inwonertal van plm. 50.000, kennen zij in hoofd zaak dezelfde structurele problemen. De geza menlijke gemeentebesturen zijn na onderling be raad tot het inzicht gekomen, dat de tot standko- ming van de Grevelingendam en de brug over het Haringvliet (in 1964) en vervolgens van de Zoom- weg (1967-69) grote invloed zal uitoefenen Op de ontwikkeling van het gehele omringende boven dien door belangrijke scheepvaartwegen doorsne den gebied. In aanmerking genomen, dat dit gebied tot dus verre ten opzichte van andere landsdelen struc tureel achter is gebleven en reeds uit dien hoofde bijzondere impulsen behoeft, wordt het, voor het welslagen van een verantwoorde ontwikkeling, vali primair belang geacht, dat wordt samengewerkt tussen de plaatselijke besturen onderling en tus sen plaatselijke en centrale overheid. Teneinde daaraan een universele grondslag te verschaffen werd door alle bovengenoemde ge meenten besloten gezamenlijk opdracht te ver-p strekken tot het vervaardigen van een structuur plan, hewelk bij voorbaat en gemakshalve wordt genoemd „Structuurplan Drieprovinciëndam". De opdracht werd inmiddels verstrekt aan de stedebouwkundige bureaux Professor Wieger Bruin en Vink te Amsterdam en het Instituut voo* Stad en Landschap, ir. W. F. Schut te Rotterdam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 33