MARKTSITUATIE AARDAPPELEN 341 KORTE WENK De Hogere Landbouwschool van het K. N. L. C. in Dordrecht De Provinciale Shetlandponyvereniging presenteert „Harviestown Pax'' VRIJDAG 12 APRIL 1963 OP de bestuursvergadering van hetProdukt- schap voor Aardappelen op 3 april j.l. wer den de volgende cijfers over de klei-aardappel- voorraden per 12 maart, volgens opgave van een door de voedselcommissarissen gehouden inven tarisatie, bekend gesteld: Provincie Bruto Groningen 20.500 Friesland 50.713 Overijssel 2.294 Noordoostpolder 76.406 Gelderland 16.378 Utrecht 1.299 Noord-Holland 69.245 Zuid-Holland 115.931 Zeeland 149.103 Noord-Brabant 33.269 Limburg 6.290 Totaal 541.428 ILET door vorst beschadigde percentage dat voor kleiaardappelen gemiddeld op 4 72 o is geschat, zal beslist niet worden overschreden, ter wijl de vorstschade op zandgrond lager zal zijn dan de geraamde 20 °/o. In meerdere gevallen wor den aangevroren partijen zandaardappelen toch vervoederd en hier en daar ook nog wel partijen die in het geheel niet door de vorst zijn aange tast. De schaarste aan ruwvoeder en de vaak om slachtige en kostbare uitsortering bij een zand- aardappelprijs die voor de teler van 10 tot 12 varieert, zijn hiervan de voornaamste oorzaken. In het buitenland is de situatie moeilijker te beoordelen maar de indruk bestaat dat in de an- Voor Eigen Uitpoot Uitschot Gesch. v. gebruik aflevering 325 7.725 900 11.550 977 17.541 1.879 30.316 31 86 48 2.129 1.020 15.593 4.654 55.139 998 900 443 14.037 84 72 43 1.100 2.320 23.522 2.570 40.833 1.654 14.465 7.921 91.891 1.740 11.726 15.679 119.958 968 5.305 2.266 24.730 859 771 473 4.187 10.976 97.706 36.876 395.870 dere Europese landen de vorstschade is meege vallen, hoewel deze in het algemeen groter zal zijn dan in ons land. Het internationale marktprijspeil is in februari en maart vrij stabiel gebleven. Een prijsinzinking bij het intreden van de dooi, zoals door velen werd verwacht, is uitgebleven, en van een geforceerd aanbod is geen sprake geweest. Engeland is thans onze grootste afnemer. De groothandelsprijs in de steden handhaaft zich op ƒ30 en meer per 100 kg, wat door de officiële in stanties (te) hoog wordt gevonden. België heeft de export weer geheel vrijgegeven. De telersprij- zen liggen daar op ongeveer hetzelfde niveau als in ons land. Frankrijk heeft besloten het buiten tarief voor invoer uit derde landen te verlagen tot 5 voor de periode tot 1 mei. West-Duitsland beschikt volgens officiële cijfers nog over zeer grote voorraden. Deze zullen, zoals gebruikelijk, voor een groot deel voor veevoeder worden be stemd. Spanje is dit voorjaar een grote afnemer aanvankelijk van klei-aardappelen; de laatste weken vrijwel uitsluitend van de goedkopere zandaardappelen. De uitvoer naar dit land zal niet lang meer kunnen doorgaan omdat de eigen vroege oogst geleidelijk groter wordt. Italië: onze aardappelen (uitsluitend grove klei-Bintje) staan hoog genoteerd op de Italiaanse markt. Met Zweden worden zaken gedaan en verwacht wordt dat de vraag voorlopig zal aanhouden. Polen is aan de markt met belangrijke hoeveel heden tegen prijzen die lager liggen dan onze prijzen. Over de kwaliteit van de Poolse aardap pelen heeft men geen hoge verwachtingen. De aanvoer van vroege aardappelen is uit de landen in en rond de Middellandse Zee tot nog toe van weinig betekenis. UET zaaizaad van klavers voor groenbemes- tingsdoeleinden Is dit voorjaar wat aan de dure kant. Dit mag geen reden zijn om de teelt van deze groenbemesters achterwege te laten. Ze brengen hun geld dubbel en dwars op, mits aan de tijd en wijze van zaaien voldoende aandacht wordt besteed. Zaai vroeg, zaai niet te diep (voor al witte klaver is gevoelig voor te diep zaaien) en houd bij een chemische onkruidbestrijding ook met de klaver terdege rekening. Geef de klaver onder graan ook een kans om te slagen. Wees daarom matig met de stikstof bemesting. Hoge graanopbrengsten en goede groen be mestingsge wassen kunnen samengaan, maar dit houdt niet in dat dan ook hoge stikstof- bemestingen nodig zijn. WU de tijd weer snel nadert, dat voor vele jonge mensen beslist zal moe ten worden over verdere studie, is het gewenst de aandacht te vesti gen op de mogelijkheden die de hogere landbouwschool in Dordrecht hun biedt. Om tot deze school te kunnen worden toegelaten moet men in het bezit zijn van het Mulo-B-diploma of overgegaan zijn van de derde naar de vierde klas van een H.B.S. Het Mulo-A-diploma is dus niet voldoende. Dit kan men echter aanvullen met een examen in de B-vakken. Dat vraagt evenwel een jaar extra. Degenen die in het bezit zijn van het diploma-B van een 5-jarige H.B.S., kunnen in de 2e klas worden toegelaten. De opleiding duurt 3 jaar. In die tijd gaan de leerlingen ongeveer dertig weken in praktijk en wel in de eerste klas van half juni tot eind september en in de tweede klas van half maart tot mei en van half juli tot november. De praktijk van de eerste en van de tweede klas wordt op verschillende be drijven doorgebracht. Verscheidene leerlingen van de tweede klas gaan tegen woordig naar hef buitenland. De algemeen vormende vakken en de basisvakken worden vooral in het eerste leerjaar gegeven. In de tweede en vooral in de derde klas kan daar door alle aandacht besteed worden aan de landbouwvakken. De leerlingen krijgen daarbij uitgebreide practica in scheikunde, natuurkunde, plant- en dierkunde, landbouwwerktuigen en motoren. Enkele uren gymnastiek per week zorgen voor de nodige lichamelijke vorming. EEN groot deel van de leerlingen is in Dordrecht bij particulie ren in de kost. De school heeft de beschikking over een lijst met uit stekende adressen. Een actieve leer lingenvereniging zorgt voor het on derlinge contact en voor gepaste ontspanning. me algemene ontwikkeling zijn zij vaak bijzonder geschikt om een ak- tieve rol te spelen in het landbouw organisatieleven. Voor degenen die geen boer kun nen of willen worden biedt de hogere landbouwschool tegenwoordig vele mogelijkheden. Aangezien de oplei ding ongeveer op het peil staat van de 5-jarige H.B.S.-B, hebben de af gestudeerden toegang tot de Land bouwhogeschool in Wageningen en tot de studie voor dierenarts in Utrecht. In het algemeen hebben de oud-H.L.B.'ers daar een goede naam Het komt ook regelmatig voor, dat oud-leerlingen van de hogere land bouwschool hun studie voortzetten aan een universiteit in Canada of in de Verenigde Staten. SINDS enkele jaren kunnen de gediplomeerden aan de Dordtse school nog een cursus van een jaar volgen voor leraar aan een lagere landbouwschool. Ook bestaat er voor hen een opleiding tot praktijkleraar, die ongeveer even lang duurt. Ver schillende oud-leerlingen hebben hierdoor een prettige werkkring in het onderwijs gevonden. Waarschijnlijk zullen er binnen- .kort nog andere vervolgcursussen aan de hogere landbouwschool ver- j^E Provinciale Shetlandponyfokvereniging, die de directe fokkerij belangen van de geregistreerde Shetlandponyfokkerij in Zeeland behartigt, laat middels aankoop van een in het najaar van 1962 uit Engeland geïmporteerde hengst vers bloed in de aderen van de Zeeuwse Shetlandpony's vloeien. De afstamming van de nieuwe aankoop „Harviestown Pax" is even vreemd, hoe wel in de naam zijn herkomst tot uiting komt. Uit het afstammingsoverzicht blijkt, dat er „fokkerij" in deze hengst zit. Het aantrekkelijke van deze achtjarige zwartkleurige hengst voor de fokkerij is niet enkel zijn doorgefokte afstamming en goede verhoudingen, maar bovendien zijn extra sterk, goed geplaatst beenwerk. Dit laatste is met name voor de Zeeuwse Shetlandponyfokkerij van betekenis. Op de laatste Centrale Hengstenkeufing te Eist verwierf deze hengst een 2e premie. De hengst verblijft bij de heer J. Westdorp te Goes, die telefonisch te be reiken is onder nummer 011007734 Van de afgestudeerden van de Dordtse school is een belangrijk percentage teruggekeerd naar het ouderlijk bedrijf om dit later van vader over te nemen. Ook in de nieuwe polders en elders in de wereld zijn verschillende oud-leer lingen boer geworden. Door hun rui- bonden worden, o.a. ter opleiding van sociaal-economische voorlich ters. Deze cursus zal ongetwijfeld ook voor anderen zeer aantrekkelijk zijn. Ook zonder dat men een ge specialiseerde vervolgcursus heeft doorlopen, heeft men echter met het diploma van de 3-jarige basisoplei ding reeds vele mogelijkhdeen. ZO kan de H.L.B.'er een belang rijke verlichting verkrijgen van het rentmeestersexamen. Bovendien staan diverse functies voor hem open bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, de Cultuurtechnische Dienst, landbouwproefstations, proefboerde- rijen, instituten enz. Velen hebben aantrekkelijk werk gevonden bij ontginningsmaatschappijen, zaai zaadtelers en -handelaren, veevoeder fabrikanten, landbouwwerktuigen firma's enz. De opleiding aan de hogere land bouwschool is bepaald niet gemak kelijk, maar voor iemand met een redelijk verstand en een voldoende doorzettingsvermogen zeker te vol gen. Voor jonge mensen met veel belangstelling voor de landbouw kan het diploma van deze school eeh stevige basis vormen voor een goede toekomst. si li HARVIESTOWN PAX, geboren in 1955. 2e premie centrale hengsten keuring 1963 te Eist. Op verzoek kan de hengst op het bedrijf van de merriehouder worden ont boden, terwijl er ook gelegenheid is de merries tijdelijk op bovenstaand adres in te scharen. Vertrouwend, dat Harviestown Pax aan de gestelde verwachtingen voldoet en niet enkel de Zeeuwse Shetlandponyfokkerij kwalitatief op peil houdt^ maar bovenal verbeterend werkt. t. K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 31