H. J. Hoegen Dijkhof N.V. en de Landbouwmechanisatie WIJ ONTVINGEN ONTWIKKELING OP HET GEBIED VAN MELKWINNING EN VERWERKING 339 0 Veldkonings Landbouwprogramma 1963 een vol ledig overzicht gevende van de door deze maat schappij te leveren landbouwmachines in de meest uitgebreide zin des woords met de prijzen. 0 Leiding en Leden in Landbouwcoöperaties VRIJDAG 12 APRIL 1963 I\E ontwikkeling van de mechanisatie in de landbouw vraagt steeds dringender de aandacht. Het personeelsgebrek dwingt tot een steeds verdergaande mechanisatie, waarbij de trekker een meer en meer belangrijke rol gaat spelen. De landbouwer gaat daarom steeds zwaardere eisen aan een trek ker stellen. De keuze van de trekker wordt tegenwoordig dan ook in hoge mate bepaald door de veelheid van mogelijkheden, zoals bijvoorbeeld: een hef inrichting met een groot hefvermogen, een doordraaiende aftakas, een voorlader, een maaiwerkaandrijving, onafhankelijk van de aftakas, een ruime keuze in het aantal versnellingen. Uit het voorgaande kan men reeds concluderen, dat de trekkerfabrikant de landbouwmachinefabri kant op de voet moet volgen en zo mogelijk een stap voorblijven. Bij de Hanomag heeft men zich aan de huidige eisen aangepast met een nieuwe trekker-serie, n.l. de types Perfekt 300, Granit 500 en Brillant 600. De Perfekt 300 25 pk. Deze trekker is bijzonder geschikt om naast de normale werkzaamheden tevens al het verplegingswerk te verrichten. Dank zij de wespentaille, waardoor men tevens een uit stekend zicht op het werk heeft, is een grote bodemvrijheid tussen de assen verkregen en de mogelijk heid geschapen voor een snelle aanbouw van diverse werktuigen als maaibalk en schoffelgarnituren enz. zodat er een voorlader op kan worden aangebracht. De Perfekt 300 is in twee uitvoeringen leverbaar n.l. Perfekt 300 „Standaard" en de Perfekt 300 „De Luxe". De uitvoering van de „Standaard" is met 6 versnellingen vooruit en 2 achteruit en omvat Remmen: Voetrem met afzonderlijke wielafremming (pedalen neerlaatbaar)onafhankelijke handrem. Banden: vóór: 5.00 - 16; achter: 10 - 28. komplete elektrische licht-en startinstallatie (12 V), normale aftakas, differentieel-grendel, trekhaak achter, duw- en trekhaak vóór, geveerde en verstelbare vooras, gerieflijke bestuurderszitplaats met liydaulische schokbreker, hydraulische hefinrichting met dubbel-werkend bedieningsventiel en 3-punts bevestiging met brede werktuigen-balk. Daarbij is de „Standaard" bovendien uitgevoerd met een knipperlichtinstallatie, toerenteller/snelheidsmeter, meerijderszitting en zitkussen voor bestuurder, en een doordraaiende aftakas met dubbele koppeling. De Granit 500 - 40 pk. Dit is een allround trekker voor het middelgrote bedrijf, waar hoge eisen wor den gesteld, voorzien van 5 versnellingen vooruit; 1 achteruit, benevens 5 kruipversnellingen vooruit; 1 kruipversnelling achteruit. De Briilant 600 - 50 pk is voor het zware werk voor loonwerkers en werktuigen-coöperaties. Bijzondere aandacht is door de constructeurs aan het komfort van de bestuurder besteed. De zitting is voorzien van een hydraulische schokbreker (instelbaar op het gewicht van de bestuurder). De opstap aan de zijkant betekent een gemakkelijk bereiken van de zitplaats, zonder dat men over aan gehangen of getrokken werktuigen behoeft te klimmen. Een goed georganiseerde en doeltreffende ser vice-dienst staat de gebruiker ten dienste door een net van uitstekend geschoolde dealers (40 stuks) die over geheel Nederland verspreid zijn terwijl 6 eigen service-wagens als extra-steun klaar staan om ingezet te worden, daar waar zulks nodig is; een voortreffelijke onderdelen-voorziening komple- teert het geheel. 0 Ilefc telen van /.aai bi eten in Slceswijk-Holstein en in Denemarken door ir. J. Gaakeer. Mededeling no. 77 van het P. A. W. te Wage ningen. Kosten 0,75. Te verkrijgen door be stelling op giro 966643. 0 Resultaten van graszaadteeltproeven Oogst 11)61*. GEDURENDE de laatste jaren was er in Neder land veel belangstelling voor de teelt van graszaad. Dit kwam o.m. tot uiting in de ge oogste oppervlakten, die voor de jaren 1960, 1961 en 1962 resp. ca. 8800, 12.000 en 13.600 ha bedroegen, waarvan in Zeeland in 1962 ruim 4000 ha! Een en ander hield mede verband met de gunstige exportmogelijkheden van som mige graszaden. Zo werd in het seizoen 1961 1962 voor een waarde van ruim 21 miljoen gul den aan graszaad geëxporteerd. Bij het P. A. W. te Wageningen, waar het onder zoek inzake de graszaadteelt wordt verricht, verscheen onlangs iiet door ir. A. Evers samen stelde verslag van de in het seizoen 1960—1961 genomen proeven op dit gebied; Graszaadteelt proeven VIII door ir. A. Evers. In dit verslag worden de resultaten gegeven van diverse proeven, waarbij in totaal 13 verschil lende grassoorten betrokken waren. De meeste aandacht werd besteed aan de soorten veldbeemd, roodzwenk, Engels raaigras en beemdlang- bloem. Voorts werden proeven genomen met beemdvossestraart, goudhaver, kamgras, knol. kanariegras, moerasbeemd, rietgras, ruwbeemd, struisgras en timothee. De meeste proeven zijn genomen bij zgn. eerste jaarsgewassen. De belangrijkste objecten van onderzoek waren hierbij: zaaitijden, standdicht heden, stikstofbemesting, onkruidbestrijding en oogstmethoden. Bij veldbeemd en rood zwenkgras werden ook proeven genomen in tweedejaarsgewassen, o.a. over de invloed van het tijdstip van maaien van de hergroei (na de eerste oogst). De proeven, die In het hier genoemde verslag besproken worden, zijn sterk op de praktijk van de graszaadteelt gericht. Mede daarom kan deze publikatie van ir. A. Evers aanbevolen worden aan allen, die direct of indirect met de teelt van graszaad te maken hebben. Deze publikatie mededeling No. 75 is verkrijg baar door storting van 1,— op giro 966643 van het P. A. W. Uitgeverij J. A. Boom Zn. C.V. te Meppel. Een uitgebreide interessante studie over het verenigingsaspect van de landbouwcoöperaties door dr. E. Abma, die op dit onderwerp promo veerde. 0 De Groningse graanoogst in beweging Een door de Combinatie Groningen voor Rationele Bedrijfsvoering en de R. L. V. D.'s Groningen ge zamenlijk opgesteld rapport over de graanoogst en -afzet volgens de nieuwste ontwikkelingen. 0 Rassenonderzoek bij doperwten in 1962, samen gesteld door ir. P. Riepma (landbouwkundige eigenschappen) en mej. A. Veenbaas (kwali teitseigenschappen). Het onderzoek betrof 18 rondzadige en 26 gekreuktzadige rassen. Bij de landbouwkundige eigenschappen werd gelet op stevigheid en lengte van het stro, uitstoeling, resistentie tegen topvergeling en Amerikaanse vaatziekte, peul-- en erwtenopbrengst, Voor de beoordeling van de kwaliteit werden de rassen in blik geconserveerd en diepgevroren, waarbij in 4 of 5 rijpheidsstadia werd geoogst. Bij de kwaliteit hadden de uiterlijke hoedanigheden in blik en bij diepvries zoals kleur, worm, helder heid opgiet, het voorkomen van gebarsten schil de aandacht; voorts de consumptie-eigenschap pen schil, structuur, smaak. De fijnheid werd bepaald in het rauwe produkt, direct na het dor. sen. Deze publikatie is uiteraard vooral van belang voor hen die met de doperwten te maken heb ben, met name de kwekers, conservenfabrikan ten, telers en voorlichters. De Mededeling No. 76 is verkrijgbaar bij het P. A. W. te Wageningen, kosten ƒ1,storten op giro 966643, onder ver melding: Mededeling no. 76. "T\OOR de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap werd in het afgelopen jaar besloten tot de in- stelling van een Prov. Meikwinningscommissie. De ontwikkeling van het machinaal melken, de kwaliteit en kwaliteitscontrole van de melk, de uierziektebestrijding alsmede van het onderwijs en de voorlichting op het gebied van het machinaal melken maakten instelling van deze commissie gewenst. Het aantal melkmachines nam in 1962 toe van 450 tot 575. Op 4 bedrijven werd het melkleidings- systeem toegepast of direkt in de bus gemolken. Tegen het eind van het jaar waren op een 50-tal be drijven doorloopstallen of -wagens in gebruik. Hierbij zijn een nieuwe 8-stands visgraat melkstal en enkele gesloten dubbele 2-stands melkstallen en -wagens inbegrepen. Het afgelopen jaar werd de indruk verkregen dat de aanleg van nieuwe melkmachines met minder zorg gebeurt dan in vorige jaren het geval was. Bij een tegen het eind van het jaar op 58 bedrijven ingestelde controle moest de aanleg op 13 bedrijven worden afgekeurd. De vraag naar voorlichting op het gebied van het machinaal melken neemt toe. In Middelburg, Hulst, Poortvliet werden in 1962 goed bezette cursussen in machinaal melken afgesloten. Aan 108 deelnemers werd een getuigschrift uitgereikt. Voor 1963 hebben zich reeds voor een 6-tal nieuwe cursussen 80 deel nemers gemeld. T"^\E omschakeling naar machinaal melken alsmede invoering van het praktisch onderwijs in melken aan de lagere landbouwscholen doet de belangstelling voor de handmelkcursussen verder afnemen. Aan de lagere landbouwscholen te Oudelande en Oostkapelle namen in 1962 11 leerlingen aan de examens handmelken deel, waarvan er 10 slaagden. Twee handmelkcursussen in Walcheren en Oost Zeeuws- Vlaanderen leverden eveneens 10 gediplomeerden op. Van de geslaagde handmelkers werden er 4 tot voormelker opgeleid. In het algemeen wordt er op de bedrijven aan de melkwinning en de kwaliteit van de melk meer zorg besteed dan enkele jaren geleden. Door uitbreiding van het aantal stal- en voederadviseurs be schikten alle zuivelfabrieken in Zeeland over een dergelijke bedrijfsvoorlichter. Door het verrichten van werkzaamheden in de fabriek op het terrein van het kwaliteitsonderzoek zijn deze adviseurs echter nog onvoldoende beschikbaar voor inspectie en voorlichting op de boerderij. Met de stal- en voederadviseurs wordt bij de voorlichting vaak op nuttige wijze samengewerkt. De bedrijfsomstandigheden bij de melk winning en -behandeling laten op veel boerderijen nog te wensen over. OP het gebied van de koeling van de melk op de boerderij worden vorderingen gemaakt. Een goede koeling is als hulpmiddel voor de levering van eerste klasse melk in Zeeland bijzonder belangrijk waar de melk ook 's zomers door de fabrieken slechts één keer per dag wordt opgehaald. Een investatie in een doelmatige apparatuur voor diepkoeling die vrij duur is, kan bij besparing op transportkosten eerder verantwoord zijn. Hoofdzakelijk in Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in andere delen van de provincie werden het afgelopen jaar dan ook een 20-tal koelaggregaten in gebruik genomen, in enkele gevallen tevens goed ingerichte melklokalen. Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 29