Belgische vlasdeskundigen op bezoek in de Sowjet-Unie NUFFIELD Gemeenschappelijke mestverwerking J v J'/jiPk BESTE Russische concurrentie minder te vrezen Mechanisatienieuws massee zoon VRIJDAG 12 APRIL 1963 EEN delegatie van het Algemeen Belgisch Vlasverbond vertrok in het najaar van vorig jaar naar Rusland om een studiereis naar de Russische vlasindustrie te ondernemen. In „Vlasberichten" verscheen hierover een verslag waaraan wij hier een en ander ontlenen. Het district Smolensk werd als studiecentrum weerhouden doordat men ons ter plaatse verzekerde, dat dit de beste vlasstreek is van het Russische grondgebied en men er nu de structuur van de vezelbereiding grondig wijzigt. Er is trouwens een beslissing van de hogere regeringsinstanties, welke de overschakeling voorziet van het dauwroten (Slanetz) naar het waterroten (Motchenetz). Deze be slissing kende in de fabrieken een begin van uitvoering. Naast een wetenschappelijk onderzoekstation werden ook diverse vlasserijen bezocht. Hot district Smolensk telt 240.000 ha in het globaal vezelvlasareaal der Sovjetrepubliek welke dit jaar (1962) 1.700.000 ha bedraagt, tegenover 1.600.000 ha in 1961. De groeite geeft dit jaar een lage opbrengst daar het vlas laattijdig gezaaid werd (begin juni) wegens aanslepend regenweder tijdens de normale zaaiperiode. De strovlasopbrengst per ha varieert er van 2000 tot 3500 kg met een gemiddeld vezelrendement van 250 kg gezwingeld vlas en 250 kg klodden. Het machinaal gesleten vlas wordt er in hagen gedroogd en nadien in strekmijten geplaatst. Het vlas wordt ontzaad op het veld bij middel van verplaatsbare rcgelmachines zonder bindapparaat. Wij zagen op één veld stro vlas in hagen en bemerkten ook strekmiiten waarvan het vlas iuist tevoren af- gerepeld was. UET vlas werd er in kleine bosjes met vlasbandjes gebonden en naar de roterij geleverd of ter plaatse gespreid voor het dauwroten. De bij ons bekende methode van spreiden tijdens het slijten wordt er niet toegepast en het veldten gebeurt slechts na het repelen. Op de boerderij wordt op het geoogste zaad een voorafname gedaan voor de bezaaiingen van het volgend seizoen. Men spreekt er over de Standaard variëteit, die een blauwbloeier is. Het was een verrassing te vernemen, dat men nu in Rusland overgaat tot het toepassen van waterroten in vervanging van het traditionele veld ten. Tijdens deze overschakeling blijft het ontzaden nog op de boerderijen toegepast, doch men voorziet bij een verdere modernisatie op lange termijn ook het machinaal repelen toe te passen in de afzon derlijk opgerichte vlasserijen. De traditionele bewerking van veldten gebeurt op de boerderijen alwaar in een meestal uit hout) geconstrueerd gebouw, bestaande uit gelijkvloers met een verdieping, een zwingelturbine is opge steld. De lemen krijgen er geen bepaalde bestem ming en worden soms als brandstof verbruikt. Men root er in nieuwe vlasserijen zonder water lozing door toepassing van regeneratie met toer voeging van lucht voor het hergebruik. De waterroot wordt er kunstmatig gedroogd in onlangs geconstrueerde drogerijen naar het type van de ook bij ons bekende Duitse drogerijen. De turbines zijn van Belgisch model en Russische con structie, welke alhier door de technische vooruit gang reeds voorbijgestreefd zijn. Zij zijn gecopieerd van onze constructie van circa 10 jaar geleden. Dit geldt ook voor de kloddenbewerking. De machi nes zijn in het algemeen zwaarder en steviger ge bouwd. De produktiviteit, berekend per man-uur ligt er beslist aan de lage kant, terwijl men door oen veel te snelle doorvoer het rendement der machines op voert ten nadele van het vezelbeschot. Het zijn hoofdzakelijk vrouwelijke arbeidskrach ten, die er voor de vlasbewerking worden ingezet, zoals dit trouwens voor vele andere industriële prestaties het geval is. GEEN VOORRADEN |N de vlasserijen vindt men geen voorraad ge- zwingeld vlas. De bevoorrading wordt verze kerd door de boerderijen zonder dat de vlasbewer kers tussenkomen bij de teelt. Deze Iaatsten heb ben geen kommer en zorgen met de vlasteelt en staan onverschillig tegenover de grondstofvoorzie ning. Zij laten het over aan de Kolchosen en Sov- chosen de bevoorrading te verzekeren volgens de richtlijnen welke zij van de centrale overheid ont vangen. De vlasserijen worden er beschouwd als onder nemingen welke tot de lichte industrie behoren en zijn zodoende typische staatsbedrijven. Het gezwingeld vlas en de klodden worden er vóór de aflevering geklasseerd volgens de stan daardisatie waarin de benaming (SlanetzMotche netzKudell) de aard van het produkt en het num mer der kwaliteit aanduiden. Het nummer stijgt verhoudingsgewijze de kwaliteit. De sortering ge beurt op grond van de uiterlijke kenmerken. In liet geval van ernstige betwistingen worden de geschil len beslecht door het Vlasinstituut, dat door ont leding en toepassing van ingewikkelde formules zich uitspreekt over de gebruikswaarde. De ge schillen zijn er zeer zeldzaam, gezien er geen com- mercialisatie-transacties plaats hebben. Gebeurlijke conflicten hebben er een administratieve betekenis, welke niettemin een terugslag kunnen hebben op de onderneming. Aan de hand van onze waarnemingen, zowel in 3e spinnerij als in de vlasserijen. zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat er in het district Smo lensk, als beste vlasstreek van Rusland, geen pro- du ktie-overschotten zijn. Dit werd ons trouwens bevestigd door de leiders van de vezelbereiding en door de directeur van do vlascombinatie te Smolensk, die eensluidend verklaarden, dat er een grote inspanning moest gedaan worden om vol doende vlasvezels beschikbaar te krijgen om de normale produktie van de geweefsels te kunnen op peil houden. Wij hebben er nergens gestockeerd vlas aange troffen. Op de vlasserijen werd het gezwingeld vlas onmiddellijk na het verlaten der turbine haar de spinnerij overgebracht en de totale voorraad klod den had slechts de omvang van één camionbevrach ting. Men voorziet een uitbreiding van de produktie in de toekomst met het oog op het verzadigen van de binnenlandse behoeften, die zullen toenemen naarmate de bevolking aangroeit en de levensstan daard verhoogt. VERRASSENDE VASTSTELLINGEN De besluiten tot dewelke de heer Delbeke, direc teur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond', komt, zijn de volgende. Inzake de vlasteelt was het voor vele vlassers een verrassing te vernemen, dat men in Rusland spreekt over een gemiddelde opbrengst van 2500 kg gerepeld strovlas per ha. Andere ver slagen en bepaalde persberichten seinden destijds dat er nieuwe Russische vlasvariëteiten bestonden, die een aanzienlijke verhoging van het oogstge- wicht in uitzicht stelden. Wij hebben ter plaatse daarover niets vernomen: men sprak er alleen over de „Standaardvariëteit". De Russische varië- Belgische lamlbouwiiieuwsbriei teiten, die in onze rassenproeven werden opge nomen, gaven steeds teleurstellende resultaten. Met een opbrengst van 2500 kg blauwbloeiers per ha is het te begrijpen, dat men het strovlas eerst repelt om het daarna voor liet veldten te verspreiden. Moest men eerst veldten en daarna repelen, dan zou men per ha niet voldoende kiem- krachtig zaad opdoen om er mede het volgende jaar opnieuw een ha te kunnen bezaaien. Gezien de boerderijen telken jare uit eigen produktie zaaien, wordt er onvermijdelijk in vele gevallen onge schikt zaaizaad gebruikt, waardoor het gevaar voor ontaarding groot is. OVERGANG NAAR WARMWATEBROTEN AP het gebied van de vlasvezelbereiding was de grote verrassing bij de studiereis in Rusland de overgang van het dauwroten naar het warm- waterroten in uitvoering van een beslissing van de instanties welke het economisch beleid onder hun bevoegdheid hebben. Wij hebben niet kunnen ont dekken welke de beweegredenen geweest zijn van deze overschakeling; men noemde het „de indus trialisatie van de vlasvezelbereiding". Het is een bekend feit, dat het rendement van de kolchosen niet beantwoordt aan de verwachtin gen en dat men er in de landbouwsector niet toe komt de produktiècijfers te bereiken welke in het plan voorzien zijn. Dit schept het vermoeden dat met de overschakeling een ontlasting betracht wordt van de kolchosen met wellicht ook de hoop, dat de industrialisatie het verhogen van de pro duktie zal vergemakkelijken. CONCURRENTIE POSITIE De concurrentiepositie op de wereldmarkt wordt als volgt beoordeeld. Beoordelen wij de verhouding op het terrein der technische gebruikswaarde, dan valt in de huidige omstandigheden een verzwak king van de Russische positie te registreren. De belangstelling voor veldten bij de Westerse vlas spinners is duidelijk afgetekend en de spinners hebben op onze markt steeds met lof gesproken over de spinkwaliteiten van de Russische dauw roten. Wordt de overschakeling in de Sowjet-Unie doorgezet dan vervalt dit argument. Bij een verge lijking met onze kleine witte vlassen met aè Rus sische Motchenetz zal de balans der spinkwaliteiten in ons voordeel overslaan. Het waterroten is steeds een specialiteit geweest van de Belgische vlassers en hetgeen nu in Rus land gebeurt is niet van aard om daar verandering in te brengen. De Russische rootprocedure zal nog veel moeten verbeterd worden opdat het resultaat ervan het Belgische niveau zou benaderen. Volgens onze bevindingen zou Rusland zijn totale vlasproduktie kunnen gebruiken voor het verzadi gen van de eigen behoeften. Dit betekent echter niet dat Rusland geen gezwingeld vlas en vooral geen klodden meer zal uitvoeren. Ons besluit is evenwel, dat de perspectieven in zake Russische concurrentie in de eerstkomende jaren voor ons heel wat gunstiger zijn dan een op pervlakkige beoordeling op grond van onbekende toestanden liet vermoeden. PEN dorp in Zuid-Duitsland met 22 boerde- rijen en 580 stuks vee verwerkt de mest op zeer moderne wijze. Zoals zo vaak in Duitsland het geval is, liggen de boerderijen in het dorp. De afvoer van gier en mest naar de weilanden, die tot 1' 2 km ver liggen, is niet eenvoudig'. Al vanaf 1936 waren er boeren die door buisleidingen hun gier naar het land brachten. Maar, zoals te begrijpen valt, het leggen van buizen door het dorp gaf pr oblemen en daar om wilden sommigen tot ondergrondse leidingen overgaan. Al heel spoedig begreep men, dat er gezamen lijk meer te bereiken viel en zo werd een coöpera tief gierbedrijf gesticht. Alle boerderijen werden op gietstalen en betonnen leidingen aangesloten, die soms 2'/j m diep liggen, omdat in Zuid-Duits land het terrein veelal allesbehalve vlak is. Hel lingen van 15 tot 20 komen in het dorp voor. Men heeft 1500 m ondergrondse leidingen met vele hydranten in het veld. De mest en gier worden samen verwerkt: men heeft dus met spoelmest te maken. Per twee tot drie boeren heeft men een perspomp met drie plunjers, in totaal veertien in het dorp, die nu reeds vanaf 1936 dienst doen. De boeren hebben met elkaar 6500 m verplaatsbare bovengrondse leidingen. In de leidingen zitten schuiven, die de mengmest daarheen leiden, waar men hem wil hebben. Per uur kan 20 m3 worden verregend, waarbij de afstand er niet op aankomt. Na gebruik van de leiding moet de deelnemer in de coöperatie deze met water doorspoelen, zo dat zij weer schoon is. Het daarvoor benodigde water wordt uit een beek gepompt. Tussen november en maart moet de lei3 leeg zijn met het oog op vorstgevaar. Ieder dient dus over een behoorlijke gierkelder te beschikken. De installatie heeft in de 26 jaar dat zij bestaat, geen storingen gehad. Interessant is ook nog te weten, dat in 1950 in het dorp 56 landarbeiders waren, waarvan er nu nog één over is. (Wasser und Nahrung). (Adv.) II WIJ KOZEN 9 DE üSJblïj&n TREKKER ^^J^NJL6C_ VOOR ZWOLLE GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 27