De marktpositie van Contractteeltgewassen Maart 1963 Schurftbestrijding blijft de aandacht vragen Landbouw en recreatie 335 V RIJ DAG 12 APRIL 1963 NU de strenge winter eindelijk in begin maart is geweken, maar de voor- jaarszaai, ook al is de dooi van veel sneeuw en ijs voorspoedig verlopen, eerst begin april op gang kan komen, blijkt dat dankzjj de langdurige sneeuw- periode de uitwintering van wintergranen en -zaden nogal meevalt. Zelfs het tweejarige knolzaad is evenals de niet tijdig gerooide pootbieten niet eens ver loren gegaan, zodat het gebruik van gejarowiseerd zaad in het voorjaar achter wege kan blijven, hetgeen bij uitzaai na maart blijkens de ervaringen in vorige jaren ook veiliger is. Overigens wordt de marktpositie van knolzaden min of meer gestabiliseerd door de spreiding van de uitzaai tot in Denemarken waar Nederlandse conti-actfrima's een deel van hun contractteelt hebben. Bovendien wordt ook een voorraad van overjarig zaad met hoge kiemkracht in reserve gehouden. De afzet van voederbouwzaden als stoppelgewassen is begunstigd door de rigoureuze veredeling van rassen, met opbrengsten aan knollen en loot' die met die van voederbieten vergelijkbaar zijn. Tevens door passende kleine hoeveel heden zaad merk verpakking, ook al is de prijs daarvan aanmerkelijk hoger. Nu is contractteelt van stoppelknollen, voederwortelen, voedermergkool, blad kool zomerkoolzaad, bladramenas, graszaden, voederbieten en ook suikerbieten praktisch een monopolie voor de betreffende kweker/handelaren. Dit is een gevolg van een verordening van het Produktschap voor Landbouwzaden die de zaadteelt van de landbouwers tot de behoefte voor eigen gebruik beperkt, tot een maximale gezamenlijke oppervlakte van 15 are, met dien verstande dat van deze 15 are niet meer van are voor stpopelknollen mag worden gebruikt en dat de uitzondering niet geldt voor de zaadteelt van voederbieten en suikerbieten. In eigen land betekent de voederbouw van herfstgcwassen, niet alleen in stoppels, maar ook na conserven en vroege aardappelen, reeds circa 100.000 ha! GRASZADEN T*\E voederbouw van graszaden voor graslandverbetering als hoofdgewas om vroeg te kunnen maaien en als nagewas voor de bodemvruchtbaarheid of om te beweiden, neemt ook in het buitenland een belangrijke plaats in. De teelt van klaver- en lucernezaad is niet aan conti-actteelt gebonden, maar wel aan het wisselvallige weer. Vandaar dat de marktontwikkeling en de prijzen onder invloed staan van de koude zomer 1962. Ondanks de voorkeur voor inlands zaad wordt toch de vermeerdering meer verlegd naar buitenlandse gebieden met een geschikter klimaat. Zo was in Denemarken de oogst van klaverzaden in 1962 dan ook gering bij vaste prijzen. Met de marktpositie van graszaden is daarentegen voor de leidende gazongraszaden op de exportmarkt sedert het oogstjaar 1960 een dalende tendens te zien, nadat de prijzen jaren lang tot uitbreiding van nieuwe en betere rassen aanleiding hebben gegeven. Daarbij komt echter dat de eisen aan kiemkracht en vooral aan zuiverheid strenger worden op straffe van deprimerende prijskortingen. De meerwaardige selecties geven naast een hogere prijs een lagere opbrengst dan de standaard rassen en zeker lager dan die van de landxassen. De hoogstaande graszaden- teelt in ons land moet het hebben van een kwaliteitsvoorsprong. Het eenjaiTge Westerwolds raai-landgras is ondanks de rigoureuze inkrimping in 1962 toch maar traag en stabiel met een gi*oothandelsprijs van ongeveer 100,als een bodem in de graszadenmarkt. Selecties die vlugger groeien en bladrijker zijn, liggen 20,tot 25,hoger, maar moeten concurreren met Italiaans raai vanaf 115,dat weer terrein moet afstaan aan de hooi- of weidetyptfn van Engels raai, welke geleidelijk verder in areaal uitbreidt, met handelsprijzen van circa 200,tot 250,De telersprijzen bedragen hiervan ongeveer 80'%, hetzij als vaste prijs, hetzij als participatie aan het einde van het ver koopseizoen naar het gemiddelde prijspeil onder aftrek van de verkoopkosten. „Hier zit de aanhangige herziening van de Algemene Teeltvoorwaarden op vast, want het Landbouwschap wil daarin de afrekening en de decharge door of namens de pai'ticipatie-contracttelers voorschrijven, terwijl de organisatie van de contracterende kweker/handelaren de i'egeling van deze bijzondere voorwaarden aan de afzonderlijke contractfirma's met haar contactcommissies uit de contracttelers wil voorbehouden." Een aanpassing van de A.T.V. gesplitst in die voor landbouw- en die voor tuinbouwzaden, is voor de animo om te contracteren van groot belang, maar vooral ook de participatie-telersprijzen van oogst 1962 die in mei 1963 vex^vacht kunnen worden. De weidegraszaden worden als regel tegen een vaste prijs gecontracteerd. De sector van de fijne graszaden voor gazons, diverse sport velden en andere specialiteiten buiten de voedselvoorziening, heeft echter als gevolg van een wisselvallige en riskante exportmarkt de participatie nodig als basis. Het hoofdras veldbeemd noteert al geruime tijd in de groothandel circa 200,terwijl de Marion-selectie tot 450,gaat. De roodzwenkrassen, die door een paar jaar marktdepressie tot circa 100,sterk werden in gekrompen, herstelden voor de goede kwaliteiten tot ongeveer 150,Voor oogst 1963 heeft de verkoop reeds een vaste tendens, vooral voor uitstoelend roodzwenk met hoge kiemkracht en zonder onkruid of vermenging. Van de andere rassen met klein areaal ligt ruwbeemd laag in prijs met erica 150, moerasbeemd op plus minus 180,ongeveer gelijk aan hardzwenk; bos- beemd op circa 220,en kamgras ongeveer 250, Ook in het ons omringende buitenland wordt de eigen graszaadteelt op hoger plan gebracht en uitgebreid, terwijl de produktie van z.g. natuurgraszaad in overzeese landen de marktpositie voor uitvoerlanden als Denemarken en ons land doorslaggevend bepaalt. In ons land geeft naast een vijftal grote parti culiere kweekbedrijven nu ook Cebeco mee de toon aan in de graszaadteelt, met tevens een belangrijke particuliere im- en export en transitohandel over de gehele wereld. Blijkens de periodieke import- en exportcijfers van tuin- en bloemzaden inclusief plantuitjes, floreert deze sector van de contractteelt meer dan in vorige jaren. Dit komt ook tot uiting in de uitbreiding van de spinaziezaad- teelt, want de contractfirma's zijn, als de uitwinteringsschade meevalt, daarr voor maar amper volgeboekt. Als voorvx-ucht voor karwijzaad neemt de con tractteelt van spinaziezaad een bepaalde plaats in. De contractprijs is ver hoogd van ƒ90,tot 110,per 100 kg, op A.T.V.-basis met bepaalde kiem- krachtsnormen. Radijszaad is wegens het extra kiemkrachtsrisico hier te lande van geen betekenis meer. De contractzaadteelt van doperwtenrassen daaren tegen is naast die van bonen door de consérvenerwten-campagne in areaal belangrijker geworden, bij contractprijzen van 55,tot 65,per 100 kg. TUINBOUWGEWASSEN TAE contractteelt breidt zich voor conservering uit tot over tal van grove tuinbouwprodukten, vooral na de gerede afzet van groenteconserven tijdens de voorbije strenge winter en het late voorjaar. De organisatie van de contractteelt gaat tot dusver, althans voor erwten en bonen, grotendeels recht streeks van de industrie of via de handel, terwijl voor diverse wintergroenten ook de veiling organisatie wordt ingeschakeld. Een novum vormt in dit verband de contractprijsvaststelling voor knolselderij per ha in Zeeland over de veiling- klok. Vereniging van contracttelers voor meerjarige contracten met één fabriek ligt eveneens in de lijn der ontwikkeling. De uitbreiding van deze grove tuin bouw tot de intensieve akkerbouw brengt mede dat de fabrieken b.v. met spinaziezaad in contractprijs beneden het prijsadvies van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen voldoende kunnen contracteren en ook met andere gewassen nog weinig moeite hebben. VLAS DIJ de nieuwe vlascontracten van de A.K.U. is door bijzondere voorwaax'den U het tegendeel het geval, terwijl ook de contractteelt van andere akker- bouwprodukten grenst aan de verhuur van zaaiklaar land, waardoor het teelt risico min of meer „verticaal wordt geïntegreerd". (Vervolg van pag. 333) weinig flexibele plannen, eens het hoofd zullen moeten buigen en grotere soepelheid aan de dag zullen moeten leggen. Dit geldt ook waar bepaalde gemeenten kleinere ondernemers dwingen hun "kampeerterrein op te heffen en eigenaars van zomerwoningen dwingen deze te verplaatsen naar door de gemeente aange legde kampeerplaatsen, die weliswaar behoorlijk geoutilleerd zijn, maar voor de tijdelijke bewoners niet onaanzienlijke kosten meebrengen. De baten van de recreatie vallen voortaan aan de gemeente en niet meer aan de particuliere onder nemers. We ontkennen geenszins dat er ox'denend moet worden opgetreden, maar meestal wordt er weinig gebruik gemaakt van voor de hand liggende tussen oplossingen die voor betrokkenen gemakkelijker te aanvaarden zouden zijn. Hoe dit ook zij, en wat voor vooruitstrevende plannen men ook moge hebben, het is door al deze maatregelen niet eenvoudig ze te verwezenlijken. ENKELE EINDCONCLUSIES Agrarisch Zeeland zal op het punt van de recreatie waakzaam moeten zijn en tijdig, dus nu, zjjn bakens moeten verzetten, wil het daaraan in nabije toekomst deel hebben. Wij zijn van mening dat wie aan recreatie wil gaan doen, niet noodzakelijkerwijze daarop ge heel moet overschakelen. Een bijverdienste kan ook de moeite waard zjjn. Slechts een betrekkelijk klein deel van de agrarische bevolking zal belangrijke haten uit de recreatie kunnen verwerven. IYE aantasting door de schurftzwam is de laat- ste jaren, dank zij de grondige kennis van de zwam en de aanwezigheid van zeer goede bestrij dingsmiddelen geen probleem meer. Dit wil echter niet zeggen, dat de aandacht voor deze ziekte mag verslappen. Ondanks de bovengenoemde feiten, zijn er toch elk jaar weer telers, die de bestrijding niet onder de knie hebben. Ook als men op kri tieke momenten niet tijdig ingrijpt, dan ziet men steeds weer dat deze ziekte beslist nog niet is uit- gei-oeid. Daarom blijft de schurft nog steeds onze voortdurende aandacht vragen. 1Op het afgevallen blad overwintert de schurft zwam en de wintersporen (ascosporen) wor den daar gevormd in de 2. vruchtlichamen. In het voorjaar bij regen of dauw worden de ascosporen 3. uit de vruchtlichamen gestoten en kunnen door de wind over betrekkelijk grote afstan den worden verplaatst. 4. Komen deze sporen terecht op groene plante delen of vruchten, dan gaan ze kiemen en dringen het vrucht weefsel binnen. Het is niet zo dat de kansen er voor iedereen liggen, maar wie ze thans ziet, zal ze moeten -■grijpen. Wjj zijn ons tenslotte ervan bewust dat hier mee het onderwerp niet is uitgeput en er zeker nog facetten ongenoemd gebleven zgn. Het doel was dan ook niet anders dan het onderwerp vrij uitvoerig aan te roeren en er de aandacht van het agrarisch deel onzer provincie nog eens extra op te vestigen. 4a. Daar ontstaan dan grauw-zwarte of olijfgroe ne wollige plekken waarop zich de zomer- sporen gaan ontwikkelen. 5. Vooral door regen worden deze sporen van blad tot blad en van vrucht tot vrucht ge bracht en breiden zo de schurftaantasting verder uit. De schil van appels en peren wordt beschadigd door verkurkte of bruin-zwarte vlekken (spat- schuiTt). Voorkom deze schadepost door een af doende bestrijding. Verhinder het kiemen van de schurftsporen op blad en vrucht bij voorkeur door een pi-eventieve bestrijding. Vóór de bloei eerste bespuiting met koperoxychloride tegen tak- schurft en voor schurftgevoelige rassen. Wanneer infektie heeft plaats gehad, bestrijdt dan de kie mende sporén (curatieve of genezende bestrij ding) binnen 3 a 4 dagen na infektie met organi sche kwikverbindingen. In en na de bloei de bekende schurft-bestrij- dingsmiddelen, eventueel bij gebreksverschijnselen 3 keer spuiten met meng- of ijzercarbamaat. Een gunstige neveninvloed op de vruchtkleur, de vruehtschil en de opbrengst kan het schurft- bestrijdingsmiddel Tuzet hebben. Bij een goede harmonische groei zal Tuzet 3 a 4 maal toege past kunnen worden. Voor te gebruiken middelen en concentraties wordt verwezen naar het boekje „Ziektebestrij ding in de Fruitteelt", bij het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te verkrijgen k 1,gixx) 5037- Tevens mogen we u aanraden de berichten via radio en waaxschuwingsdienst nauwlettend te vol gen. VAN YSSELDIJK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 25