350 kisten Da bewaring van landbouwprodukten in A ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van vorige pagina) 2. JJE tweede reden waarom de kis- tenbewaring interessant wordt, speciaal voor de ontvangende en verwerkende bedrijven van onze landbouwprodukten, is dat de ont vangst en het interne transport veel eenvoudiger is te organiseren. Het is bekend dat een bedrijf dat een vlotte ontvangst wil garande ren, veel moet investeren aan hulpmiddelen en dat ondanks deze uitgaven er zich nog stagnaties voordoen. Dat deze storingen zich voordoen, komt eenvoudig doordat toch maar een beperkt aantal aan- Ék voerders tegelijk geholpen kunnen Foto VI worden. Worden kisten gebruikt, dan kunnen deze ergens binnen of buiten neergezet worden in ver schillende partijen. Daarin kunnen de aanvoerders vlot lossen, terwijl de heftruck de kisten op de plaats brengt waar gedroogd of belucht moet worden. Wegbrengen kan dan op ieder willekeurig tijdstip. Op foto VI ziet u iemand bezig met het lossen van zijn produkt. De heftruck kan zeer veel werk doen, zeker als in kombinatie met kisten voor het zakkentransport gebruikt gemaakt wordt van pallets. Foto VIII die op pag. 352 opgenomen is geeft hiervan een goed beeld. 3 j)E hulpmiddelen die nog nodig zijn bij het gebruik van opslag in kisten, worden steeds verbeterd en geven arbeidsbesparing. Moet de kantelaar op foto IX nog met een stuurraad bediend wor den, de kantelaar - op foto X kan vanaf de trekker, de sorteermachine of van iedere andere wille keurige plaats bediend worden. Ook bij het ontwikkelen van hef masten en voorladers op de trekkers komen perspektieven naar voren die de gedachte wettigen dat de investering voor hulpmiddelen in de toekomst minder kostbaar zal kunnen zijn. 4. UET gebruik van kisten kan zonder meer inhouden dat er een gebouw neergezet wordt dat slechts bestaat uit één grote ruimte. Dit verhoogt de flexibiliteit van het gebouw in belangrijke mate. Bovendien kan de konstruktie van b.v. een aardappelbewaarplaats voor bewaring in kisten veel een voudiger zijn dan bij opslag in cellen. De wanden krijgen nu geen druk van de partijen aardappelen. Als zodanig blijft alleen de eis van een goede isolatie van het gebouw over. Daar mogen We dan ook niets op toegeven. Vooral bij het inrichten van een grote opslagruimte met veel kleine cellen zal de bewaring in kisten een goede kans maken. De stichtingskosten (zie artikel Murre) zullen bij bewaring in kisten dan gelijk of lager kunnen zijn, maar ook de beschikbare ruimte zal nuttiger gebruikt kunnen worden. IYIT laatste is met een klein voorbeeld te illustreren. Iemand heeft een cel van 40 ton. In een bepaald jaar brengt hij er maar 25 ton in; een ruimte voor 15 ton blijft dan onbenut. Worden nu kisten gebruikt, dan kan dit overschot aan ruimte afgestaan worden aan iemand die dat jaar meer wil inbrengen dan dat hij aandelen heeft. Een ander voordeel is dat bij bewaring in kisten ook bij handel en koöperatie de kleinste aan gevoerde partij afzonderlijk kan worden bewaard. Foto IX Hoe zeer we ook de cellenbewaring waarderen en op de boerderij zal die zeker ook zijn betekenis houden een bezwaar is vaak dat bij het af leveren van een gedeelte van het opgeslagen produkt de gehele partij moet worden opgewarmd. Het gedeelte dat dan niet wordt afgeleverd, moet weer zo vlug mogelijk worden teruggekoeld met koude buitenlucht. Dat kost extra stroomuren, ongeacht nog dat de blijvende partij ook in zijn rust is gestoord. Bij gebruik van kisten is het opwarmen van een bepaalde partij of gedeelte daarvan veel eenvoudiger. Foto VII Foto X Technisch bezien levert het bewaren in kisten geen moeilijkheden op. Integendeel, luchttechnisch gezien heeft het systeem belangrijke voor delen. Daarbij komt dat de ruimte vaak beter is te benutten dan bij bewaring in cellen. Ekonomisch bezien (zie artikel Murre) zal het bewaren in kisten voor handel en heel grote landbouwbedrijven niet meer behoeven te kosten dan de bewaring in cellen. Voor onze normale landbouwbedrijven ligt dit anders. Deze zullen de bewaring van landbouwprodukten voorshands op de oude voet moeten voortzetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 20