BIJLAGE ZEEUWS LANDBOUWBLAD 12 APRIL 1963 W. P. BALKENENDE R. L.V.D. GOES A A L'* DE Foto IV Foto I Foto V Foto II Foto III i-i i* «ira: W8M UET bewaren van landbouwprodukten in kisten heeft reeds enkele jaren geleden zijn intrede ge daan op de zeer grote landbouwbedrijven en op de bedrijven die landbouwprodukten verwerken. Tech nisch gezien is de ontwikkeling zodanig dat de be waring in kisten steeds meer een konkurrerende po sitie gaat innemen ten opzichte van de gebruikelijke opslag voor aardappelen en uien in cellen en voor p| granen in silo's. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. 1. IIET beluchtingssysteem voor het bewaren, respektievelijk drogen in kisten is sterk vereenvoudigd. Foto I geeft een inkijk in een groot ondergronds kanaal dat bovenin een aansluiting heeft met de kist via een doorstroomgat. Foto II toont dit nader aan. Het laat zich verstaan dat een dergelijk kanaal op zichzelf al een behoorlijke investering vraagt. Daarbij komt zoals foto II laat zien dat hier maar één kist hoog gewerkt kan worden. Om een vrij grote partij te kunnen beluchten of drogen, is dan ook een groot grond oppervlak nodig. Door één van de kistenfabrikanten is in de veiling hal te Sint Annaland het beluchtingssysteem op veel goedkopere wijze opgelost. Boven de grond werd een luchtkamer gebouwd die goedkoper kan zijn dan het diepe luchtkanaal in de grond. Dit is echter niet het enige voordeel. Op foto III zien we dat met deze bouw wijze bereikt kan worden dat de kisten op elkaar gestapeld kunnen worden. Zo kan het produkt belucht of gedroogd worden. Dit kan dan op zodanige wijze dat de lucht niet méér weerstand ondervindt dan bij aansluiting van één kisthoogte. Om dat te kunnen bereiken moesten enkele voorzieningen worden getrof fen. Deze zijn op foto IV te zien. De luchtkamer werd op verschillende hoogten voorzien van doorstroom- gaten, zodat iedere rij kisten direkt vanuit de luchtkamer de lucht ontvangt. Deze lucht stroomt onder de lattenroosterbodem van de kist en gaat vertikaal door het produkt heen. Is de lucht door het produkt heen, dan moet ze kunnen ontwijken. Om dat te bereiken werd op de kist een deksel gelegd, zodanig dat de zijkant tussen kist en deksel 10 cm open bleef. Het is daarbij nodig dat de rijen kisten iets uit elkaar blijven staan, zoals foto V dit weergeeft. Op deze foto ziet u de losse deksels liggen. Op de bovenste kist behoeft uiteraard een dergelijke voorziening niet te worden getroffen; de lucht kan daar zonder meer ontwijken. Met het ontwikkelen van dit systeem kan op dezelfde vloeroppervlakte veel meer geborgen worden. Bij m:{ kisten is dit bij 1 kist hoogte 650 kg, bij 4 kisten 2600 kg. Bij tonkisten respektievelijk 1000 en 4000 kg. Nog hoger stapelen b.v. 5 of 6 kisten hoog is luchttechnisch gezien geen bezwaar. Bovendien wordt de druk op het produkt niet groter dan bij 1 m storthoogte. (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19