333 VRIJDAG 12 APRIL 19 63 We moeten dan ook nadrukkelijk vaststellen, dat In onze provincie niemand deze ontwikkeling meer kan negeren of afwijzen, maar dat onze samen leving er in al zijn geledingen bij betrokken is, het geen zeker ook voor het agrarisch deel der bevol king geldt. WAT KAN DIE BEVOLKING NU DOEN? TOEN dus om aansluiting bij de recreatie te krijgen en laten we het maar duidelijk zeg gen trachten een redelijk deel te ontvangen van de honderdduizenden guldens die het toerisme onze provincie binnenbrengt. We zullen een aantal pun ten noemen, waarbij we niet volledig kunnen zijn, en bij het eenvoudigste beginnen. Indien het bedrijf (landbouw, veeteelt of tuin bouw) zo gelegen is, dat het binnen het bereik van de toeristen valt, stel dan de agrarische produkten ter beschikking. Verkoop eieren, slachtkippen, groente, aardappelen, fruit e.d. tegen redelijke prij zen aan de mensen die het erf opkomen. Vertel ze dan iets over uw bedrijf, laat ze het vee en de gewassen zien. Bedien ze goed en prettig en ze komen terug of bestellen wellicht een voorraadje voor de winter. Misschien is er gelegenheid in de boomgaard of tuinderij een verkoopstalletje te organiseren (kersen, aardbeien of i.d.), ook kan verkoop langs de weg lonend zijn. (We denken hierbij b.v. aan de bloemenverkoop in de bollenstreek.) Ligt het bedrijf dicht bij bos, duin, strand en water, dan is misschien het beschikbaar stellen van rijwielstalling of autoparkeerplaats mogelijk. We spreken hier nog niet over eventueel benodigde toestemming of vergunning van welke autoriteit dan ook. Daarover straks iets meer. Indien de woning groot genoeg is, is wellicht kamerverhuur aan te bevelen. Dit kan al of niet met inbegrip van maaltijden geschieden en kan een aardige bijverdienste opleveren. Vooral kleinere be drijven, die een steuntje nodig hebben, zouden dit in overweging kunnen nemen. Zijn de bedrijfsgebouwen degelijk genoeg en is de ligging aantrekkelijk, dan kan misschien over gegaan worden tot inrichting van een -kampeer boerderij, waarbij bedacht moet worden dat was gelegenheid, toiletten, enz. aanwezig moeten zijn. In dat geval zullen bepaalde investeringen niet te ver mijden zijn. Ditzelfde geldt ook wanneer een ge deelte van uw grond als kampeerterrein in aan merking zou kunnen komen, hetzij voor tenten of voor caravans. Dit zijn dus mogelijkheden voor hen die dicht bij de toeristisch aantrekkelijke plaatsen wonen, maar ook op iets verdere afstand tot b.v. 10 km zijn er kansen, omdat enerzijds de strook onmiddellijk langs de kust vol raakt en anderzijds veel toeristen met hun vervoermiddelen gemakkelijk dagelijks kleinere afstanden kunnen en ook willen overbrug gen om strand, duin en bos te bereiken. De dorpen midden in Walcheren en op Nooi'd-Beveland zijn evengoed in trek als welk dorp aan de kust dan ook. Er zijn wellicht nog meer mogelijkheden dan de hierboven genoemde voor hen die agrariër wensen te blijven en niet veel willen of kunnen investeren. Men moet die kansen zelf zoeken en aangrijpen. DEZIT men gunstig gelegen terrein èn kapitaal ter aanwending dan kan men een en ander in nvincipe ook inschakelen voor verhuur aan hen die Jaarbp een zomerwoning willen neerzetten of dat kapitaal gebruiken of zelf zomerwoningen of enkele bungalows te bouwen en die verhuren. Ook hier gelden de terzake gegeven voorschriften van hoger hand, welke bepalen of de bedoelde terreinen hier voor in aanmerking mogen gebracht worden. Andere oplossingen zijn er misschien voor die genen, die hun agrarisch bedrijf geheel wensen op te heffen en willen omschakelen op recreatie, hetzij door verkoop van gronden of aankoop van gronden elders om daarop zomerwoningen, bungalows, een restaurantbedrijf of iets dergelijks te bouwen en te exploiteren. Reeds verwezenlijkte voorbeelden zijn hiervan bekend. Zij vragen zeer veel kapitaal en hier zal te bezien zijn in hoeverre samenwerking in een of andere vorm mogelijk, wenselijk of noodzakelijk is. Voor dergelijke grotere projecten komen ge gadigden meer er meer van buitenaf, ook uit het buitenland en we zien het verschijnsel dat gron den aan vreemden worden verkocht, die op hun beurt verkopen aan zeer kapitaalkrachtige com binaties, welke in de toekomst de belangrijke baten, welke de recreatie oplevert, incasseren. De landbouwer mag dan tevreden zijn met de prijs die hij voor zijn grond heeft ontvangen. De recreatie zal hem verder, weljc een hoge vlucht deze ook mag nemen, geen gouden eieren meer leggen. Wy staan op het standpunt dat het van groot belang is, dat de agrarische bevolking zich nu en grondig bezint op de wegen, waarlangs ook zij van de voordelen die het toerisme in onze provincie brengt, kan profiteren. In vele gevallen kan men dat op zijn eigen manier doen, doch voor grotere plannen zal men contacten moeten opnemen met de landbouworganisaties, de organen op het gebied van het toerisme, de be trokken overheidslichamen en financiële deskun digen. Het is naar onze mening aan te bevelen krachten te bundelen, om te voorkomen dat belangrijke re- creatieobjecten geheel in handen raken van zich buiten ons gewest bevindende belangencombinaties, waaraan slechts agrarische gronden worden afge staan en waarbij de oorspronkelijke eigenaren verder het toekijken hebben. TE VEEL BEPERKENDE MAATREGELEN WIJ gaven ah duidelijk aan dat in vele gevallen de mogelijkheden, deel te hebben aan inkom sten uit recreatie, aanwezig zijn, doch dat allerlei beperkende bepalingen zeer belemmerend werken. Voorschriften door gemeente, provincie en Rijk maken het dikw ijls ondoenlijk plannen uit te voeren, omdat b.v. een verbod geldt voor bouw van zomer woningen, aanleggen van kampeerterreinen, e.d. Een voorbeeld daarvan zijn o.a. de bepalingen opgenomen in het streekplan voor Schouwen, waar op voor de landbouw ongeschikt geworden gronden slechts landhuizen met per stuk 5000 terrein, gebr-uwd mogen worden. De eigenaar kan dus niet anders dan verkopen. Een eigen plan voor wat dan ook is voor hem onuitvoerbaar. Te veel en te star wordt aan soortgelijke be palingen vastgehouden en waarschijnlijk zal het slechts aan een verder gaande stormachtige ont wikkeling van het toerisme te danken zyn, dat de instanties die verantwoordelijk zijn voor dergelijke (Zie verdere pagina 335.) menten en de uitbreiding van hotel- en pension- accommodatie. Velen hebben vooral in de laatste jaren begrepen, dat op een of andere manier het toerisme een tijde lijke of volledige broodwinning kon opleveren, doch de landbouw kwam daarbij maar laat of nog hele maal niet aan bod. We zijn nu echter toch wel op een punt aange komen, dat vastgesteld kan worden dat ook wanneer men althans niet nog langer werkloos blijft toezien, er hier en daar voor de agrarische bevolking nog een graantje mee te pikken valt. Er moet worden toegegeven, dat ons in Zeeland de toeristische ontwikkeling wel met een verbazing wekkend en overrompelend tempo heeft overvallen en wij dus niet zoals b.v. op Texel, waar trouwens de landbouw, economisch gezien een geheel andere betekenis had dan hier, een langzame groei van het toerisme hebben gekend. Op Texel is de agrarische bevolking al vele tientallenjaren bij de recreatie betrokken en daar kon men in andere tijden zich daarbij geheel volgens eigen inzicht aanpassen, door b.v. een primitief kampeerterreintje beschikbaar te stellen of enige voorzieningen te treffen om zijn bedrijf tot kampeerboerderij te doen promoveren. Dit alles is nu, zoals men weet, niet meer zo een voudig en ik zou haast zeggen, aan al te veel be perkende voorschriften gebonden. Ook b.v. rond de Loosdrechtse Plassen is de agrariër al sinds vele jaren by het toerisme be trokken, zodat b.v. verhuur van roeibootjes door een tuinder of het inrichten van kampeergelegen heid in de lege koestal door een veehouder al jaren tot de normale verschijnselen behoren. In Zeeland echter is door de veranderingen die de provincie door de oorlog en tengevolge van de watersnoodramp, door de totstandkoming van het Veerse Meer en met het oog op de nieuwe Ooster- scheldebrug heeft meegemaakt en nog zal beleven, de recreatie wel in zeer korte tijd een factor van grote betekenis geworden. Kamperen in Zeeuws-Vlaanderen. Wen recreatie ekje in het Zeeuwse land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 17