332 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Wanneer in bijgaand artikel over Landbouw geschreven wordt, bedoelen we daarmede alle agrarische bedrijfstakken, dus naast akker- en weidebouw ook pluimveeteelt, fruitteelt, enz. Het begrip recreatie is moeilijker te bepalen en de verschillende vormen waarin dit verschijnsel, als we het zo mogen noemen, tot ons komt, zijn talloos. Misschien zullen de lezers zich bij het zien van het opschrift boven dit artikel afvragen of we het zullen hebben over de recreatie van de landbouw, van hen dus die in de agrarische wereld werkzaam zijn. Daarover zou veel te zeggen zijn, omdat juist in land- en tuinbouw het voldoen aan recreatiebehoeften veelal nog een moeilijk probleem is. Wanneer anderen nl. volop recreatie (we zullen straks het begrip nog nader omschrijven) be drijven, is de boer druk bezig met de hooibouw, de graanoogst, enz. De tuinder heeft eveneens zijn handen vol met het oogsten van groente en zacht fruit, de glastuinder idem dito, benevens met alles wat verband houdt met luchten, sproeien, ziektebestrijding, zonwering en ga maar door. Tijd om er juist in die maanden uit te breken is er niet, vrije zaterdagen zijn uiterst moeilijk te reali seren, het bedrijf gedurende dagen, laat staan weken, doodeenvoudig te sluiten is ten enenmale ondenkbaar. De kantoormensen krijgen hun vakantie, de bouwvakarbeiders eveneens. De bakker, de slager, de kruidenier sluiten de zaak en trekken er even uit. Op de agrarische bedrijven ligt dit allemaal heel anders en dikwijls komt men eerst tot rust en recreatie op gevorderde leeftijd of beperkt zich dit tot een enkele dag. b.v» een bezoek aan Liempde. aan de fokveedag of iets dergelijks, waarbij altijd nog de band met beroep en bedrijf zeer duidelijk op de voorgrond staat. Maar dit is nu niet aan de orde, het gaat om de recreatie van hen die er wat meer tijd aan kunnen besteden, van diegenen dus, die vooral in de zomer steeds meer gedurende één of meer weken kantoor, werk en huis achter zich laten en voor een groot deel onze anders nog zo stille platte landsgebieden tijdelijk komen bevolken. HET BEGRIP RECREATIE ONTSPANNING, vrijetijdsbesteding, 'n rustperio de om lichaam en geest te verfrissen met bezig heden die men prettig vindt en geheel afwijken van het dagelijks werk in een, als het kan, andere en zonodig gezondere omgeving, dat is wel zo ongeveer wat er mee bedoeld wordt. Na de laatste wereldoorlog is de mogelijkheid daartoe, door steeds meer vakantiedagen en kortere werktijden voor steeds grotere bevolkingsgroepen, in ons land zowel als daarbuiten enorm uitgebreid. De vrijwel overal ingevoerde vrije zaterdag maakt het ondergaan van deze ontspanning ook in de weekenden buiten de eigenlijke vakantieperiode eveneens regelmatig mogelijk. De toename van de welvaart, de steeds betere kansen zich snel en gemakkelijk te verplaatsen (bromfiets, scooter, auto, reisverenigingen, dag tochten per bus en trein), hebben sterk de gelegen heid vergroot de woonplaats voor kortere of langere tijd te verlaten en elders te zoeken wat men zich als recreatie-ideaal voor ogen stelt. WAAR GAAT MEN HEEN? ZIJ die hun vakantie of weekeinde buiten de woonplaats wensen door te brengen en voor een belangrijk deel afkomstig zijn uit de steden of uit met natuurschoon minder rijk gezegende streken gaan in hoofdzaak op weg naar bossen, heidevelden, plassengebieden. zeearmen, stranden en duinen. Velen gaan als eenling, doch de gezinsrecreatie neemt een steeds grotere plaats in. Weer anderen houden ervan in clubverband of met enkele vrien den de vakantie door te brengen. Tallozen worden ook aangetrokken door het vertier en het kunst genot dat de grote stad heeft te bieden. Zij vallen echter buiten onze beschouwingen. De grote massa zoekt het in de bovenomschreven gebieden en men kan zich dan afvragen: WAT ZOEKEN ZE ER? je* EN misschien naar verhouding klein gedeelte J-'zoekt de rust en de stilte van alleen maar de natuur. Onder hen bevinden zich de liefhebers van vogels en planten. Anderen zijn gelukkig met zon, zand en zee. Velen kunnen daarbij niet zonder allerlei balspelen en hebben steeds behoefte aan gezellige mensen om zich heen. Het aantal vissers onder de toeristen is niet gering en de zeilers nemen een aparte en steeds groter wordende plaats in. De gezinnen met kleinere kinderen zijn er vooral op uit in korte tijd de grootst mogelijke dosis ge zondheid buiten op te doen en tal van andere toe risten hebben veel belangstellingen de aard van de streek waar zij logeren, hoe de mensen er leven en wonen, de historie, de klederdracht, de kust, enz. Voor zeer velen is de vakantie alleen maar het gevoel geheel uit de dagelijkse sleur weg te zijn de hoofdzaak, veel anderen genieten meer positief van alles wat hun vakantieoord te bieden heeft. TENSLOTTE is, naast de vraag wat de toeristen zoeken, van doorslaggevend belang met welke middelen zij het doel bereiken en .op welke wjjze zij hun verblijf in de streek of het dorp hunner keuze denken te realiseren. Het antwoord op deze vragen is ons in Zeeland de laatste jaren wel heel duidelijk geworden. De stroom auto's is snel toegenomen en ook scooters en bromfietsen vormen een zeer groot aandeel in de gebruikte vervoermiddelen. De dagjesmensen die per bus onze gewesten ko men bezoeken, komen op vele dagen in golven aan gestormd en op de Zeeuwse stromen en het Veerse Meer wordt het steeds drukker met zeiljachten en motorboten. En allen, de dagbezoekers uitgezonderd, zoeken een plaats. Dat kan zijn een hotel, een pension, Mooi plekje »n bet kamers bij particulieren, een standplaats voor hun tent of caravan, een ligplaats voor hun boot. DE TIJDEN ZIJN VERANDERD HET is nog niet zo heel lang geleden, dat velen al dat „gedoe"' met verbazing en soms met wrevel gadesloegen. Dikwijls zag men in deze drom men soms wat typisch of schaars beklede vreem delingen niet veel meer dan lieden, die de koeien onrustig maakten, het hek open lieten staan, waar van de kinderen de gewassen plattrapten, die geen tarwe uit gerst konden onderscheiden en zelfs een tulpebol ondersteboven in de grond zouden stoppen. Natuurlijk, er waren vanouds mensen die deze bezoekers steeds graag zagen komen, b.v. de hotel houders, de bakkers, kruideniers, souvenirverko pers, e.d. Voor de landbouw in ruimere zin betekenden deze gasten maar weinig en die opvatting is lang zo gehandhaafd. De jaren na de Tweede Wereldoorlog hebben daarin verandering zien komen en de ontwikkeling van het toerisme in een zich sterk wijzigende sa menleving heeft ook de plattelandsbevolking tegen over de vele vormen van recreatie een langzaam veranderende houding doen aannemen. De grote vlucht, die recreatie en toerisme nu ge nomen hebben, had nauwer contact tussen zomer gasten en agrarische bevolking tot gevolg. En wanneer we ons bepalen tot de eigen provincie, dan is het vooral te danken aan de veranderingen die ons gewest ondergaat en de positieve activiteiten die in de laatste jaren door overheid en particulie ren ten opzichte van de recreatie zijn en worden ontwikkeld, die ook de agrarische bevolking voor dit alles niet langer onvèrschillig kon laten. We doelen hierbij op allerlei mogelijkheden welke voor de toerist werden geschapen om een verblijf aan trekkelijk te maken, zoals kampeerterreinen, bun- galowbouw, aanleg van jachthavens, verder het organiseren van folkloristische en andere evene- Zomergasten aan het Walcherse strand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 16