RASSENKEUZE BIJ PREI 329 DINGEN VAN DE WEEK VERZEKERT UW FRUITOOGST VRIJDAG 13 APRIL 1963 0REI is een bijprodukt, dat meestal in combinatie met andere gewassen wordt ge teeld of als nagewas. De voornaamste centra zijn 't Westland en Venlo. De prijzen lopen van jaar tot jaar soms sterk uiteen, omdat de tuinders vaak de markt nalopen. Overigens spelen ook de weersomstandigheden een grote rol. Prei is n.l. een typisch winterprodukt en in een strenge winter wordt de prei vaak duur betaald. De gemiddelde jaarproduktie is thans rond 20 miljoen kg ter waarde van 4 a 5 miljoen gulden. GROND EN BEMESTING DREI stelt vrij hoge eisen aan de grond. De grond moet voldoende vocht bevatten, goed bemest zijn en een losse structuur hebben. De pH-KCl moet aan de hoge kant zijn. Prei is ook dankbaar voor oude, verrotte stalmest. Echter liever geen verse stalmest geven en ook geen overbemesting geven van gier of beer; dit zou o.a. de kans op aan tasting door de prei vlieg vergroten. Aanbevolen stikstof bemesting in kg N per ha is 100 kg als basis- en 80 kg als overbemesting. RASSEN MAAR de tijd van oogsten worden de prei rassen ingedeeld in herfst- en winterprei. Herfstprei wordt in de nazomer en herfst geoogst en is niet winterhard. De echte herfstrassen worden zwaar tot zeer zwaar en zijn het mooiste van vorm. RASSENKE UZETABEL Teeltwijze Ras Keuze wordt bepaald door Herfstteelt Herfstpreiselecties Opbrengst en vorm Winterteelt Winterpreiselecties Winterhardheid Winterprei wordt na de winter geoogst, en moet dus vóór alles goed winterhard zijn. Grote winterhardheid en een zeer zware stam zijn tot nu toe niet in één ras gecombi neerd. De winterpreirassen zijn dan ook minder zwaar dan de herfstrassen. Daardoor is winterprei niet geschikt om reeds in de herfst te worden geoogst TEELTMETHODEN pREI kan geteeld worden: a. als hoofdgewas. Hij wordt dan meestal ter plaatse gezaaid. b. als nagewas. Hij wordt dan meestal uit geplant. De meeste prei wordt geteeld als nagewas. Men zaait meestal in april op een bed. Begin juli wordt uitgeplant op een rijenafstand van 25 a 30 cm en in de rij op 12 a 15 cm. Later uitplanten is mogelijk, zelfs tot in augustus, doch dan is het niet zeker, dat de prei vóór de winter nog voldoende zwaar wordt. Men dient dan een winterhard ras te kiezen. Zowel de wortel als het bovenaardse deel kunnen vóór de planting iets worden ingekort. DE TEELT VOOR DE INDUSTRIE ALS er prei voor de industrie wordt geteeld is de lengte van het witte gedeelte van de stam zeer belangrijk. De industrie vraagt namelijk een zo hoog mogelijk per centage wit, en wil de groene bladmassa liefst zo laag mogelijk zien. Hoewel door cultuur maatregelen het percentage wit wel enigszins is op te voeren, wordt voor deze teelt veel gebruik gemaakt van een Zwitserse reuzen type dat bekend staat om het lang wit. Of een Olifant-type niet even goed of beter geschikt is voor deze teelt is nog een vraag. Dit type heeft meestal een dikkere stam, zodat al is dan het witte gedeelte van de stam iets korter, het uiteindelijke rendement best kan meevallen. Het kan echter ook zijn dat de groene bladmassa zwaarder is dan van Zwitserse reuzen, zodat uiteindelijk het per centage zuiver wit toch weer tegenvalt. Een gemiddelde opbrengst van winterprei is 30.000 kg per ha, herfstprei brengt wel 45.000 kg per ha op. DE ontwikkeling van bomen en planten is dit voorjaar erg laat. We hebben een betrekke lijk late Pasen, maar er zal nog weinig groen zijn tijdens de paasdagen. Het is al dikwijls gebeurd dat omstreeks deze tijd de peren in bloei stonden, maar daar is nu nog geen denken aan. Wel moeten we bedenken dat het erg vlug kan gaan, wanneer de weersomstandigheden anders worden. Dat wil ook zeggen dat we klaar moeten komen met het winterwerk en daarbij denken we speciaal aan de snoei voor wat de hardfruittelers betreft en aan het aanbinden van frambozen en bramen op de bedrjjven van de telers van kleinfruit. Wanneer we de bedryven bekijken in de fruitgebieden in onze provincie, dan is de algemene indruk dat er nog heel wat gedaan moet worden. De ontwikkeling van de knoppen brengt ook met zich mee dat we aandacht moeten schenken aan de ziektebestrijding en dan in de eerste plaats aan de bestrijding van de schurftzwam. We mogen aan nemen dat vrijwel overal de bespuiting tegen tak- schurft uitgevoerd zal zijn. De ascosporen beginnen rijp te worden en zullen wanneer dit blad ver schijnt al wel uitgekomen zijn. Dat betekent dat we de infecteerbare delen van de knoppen in de gaten moeten houden. Nog altijd geven we de voorkeur aan een preventieve bestrijding van de schurft zwam. Wel is het mogelijk om met ie bestrijding te wachten tot de infektie heeft plaats gevonden en dan met een curatief werkend middel te werken. De laatste jaren is de schurft betrekkelijk geen probleem meer, maar het is toch nog altijd een plaag die soms fel kan toeslaan en daarom steeds in de gaten gehouden moet worden. Verder vraagt ook de meeldauwbestrijding de aandacht. In deze tuinbouwrubriek hebben we reeds herhaaldelijk gewezen op de noodzaak om aange taste scheuten te verwijderen. Het uitknippen is nog altijd een belangrijke zaak bij de meeldauw bestrijding. De aangetaste scheuten die worden weg geknipt, moeten direct worden vernietigd, want uit onderzoekingen is gebleken dat deze nog als in fectiebron kunnen optreden, wanneer ze onder de bomen blijven liggen. Kort voor de bloei zouden we de appels graag nog een keer nagaan in verband met de meeldauw bestrijding. Voor de meeldauwbestrijding staan verschillende goede middelen ter beschikking. Bij een grondige aanpak behoeft deze plaag weinig invloed uit te oefenen op het fruitbedrijf in 1963. Dit kunnen we ook zeggen van het fruitspint. De laatste jaren waren geen uitgesproken spintjaren, maar toch ken nen we het beeld van de rood-bruine kleur van sommige bedrijven. Dat is een beeld dat niet be hoeft voor te komen en eigenlijk is het een aanflui ting voor de teler die zoiets heeft op zijn bedrijf. Het is vrijwel zeker dat hij niet die zorg aan zijn bomen heeft besteed die nodig en mogelijk was. Kort voor de bloei van de appels vraagt de spint- bestrijding reeds de aandacht. Het is bekend dat er een resistentie van fruitspint tegen bepaalde be- strüdingsmiddelen kan optreden. Een wisseling in de middelen is aan te bevelen. Zonder meer kan worden gesteld dat de snel- spuit of nevelmachine voor de ziektebestrijding van stal gehaald kan worden of reeds gehaaid is waar schijnlijk. Er zal veel mee gereden moeten worden in de komende maanden. De ziektebestrijding vraagt enorm grote bedragen op het moderne fruitbedrijf. We kunnen er echte niet op gaan bezuinigen door een of meerdere noodzakelijke bespuitingen achter wege te laten. Het zou een zuinigheid zijn die de wijsheid bedriegt. Een keur van middelen om een goed resultaat te bereiken staat ter beschikking van de teler en het verleden heeft geleerd dat juist door een goede ziektebestrijding het mogelijk is kwali- teitsfruit te oogsten en daar moeten we het van hebben. Het kan niet genoeg worden herhaald. Het is bijzonder druk op onze fruitbedrijven. De bloei van de fruitbomen is aanstaande. We komen in een periode die een van de mooiste is in de kringloop van ons telersbestaan. Het is ook een periode waarin we dikwijls zorgen hebben die ver band houden met het weer. Laten we hopen dat we een goede bloeitijd tegemoet gaan. Tot de volgende week. P.S. Dank aan v. Y. voor zijn reactie op de dingen van de week van 29 maart. We schreven over de moeilijkheden van de zachtfruitverwerkende industrie ten aanzien van de vijfdaagse werkweek. We kunnen er tegen te keer gaan; we kunnen er kwaad over zijn; we kunnen zeggen dat het niet gaat bij snel bederfelijke produkten als aardbeien, frambozen en bramen, maar een feit is dat de in dustrie op zaterdag deze produkten niet meer kan verwerken. Van deze realiteit moeten we uitgaan bij de benadering van het probleem. We vinden het De lange winter is voorbij; de lente deed zijn intrede en alle aandacht concentreert zich weer op komende oogst 1963. Als goed vakman bent U vanzelfsprekend van plan er weer iets goeds van te maken. U gaat kosten noch moeite sparen om een eerste klas produkt voort te brengen. U weet, dat Uw inkomen buiten hangt en dat U sterk af hankelijk bent van de grillen van moeder natuur. U weet ook, dat één natuurelement „de hagel" zeer gevreesd is. Gelukkig echter,* dat U zich tegen dit hagel- risico kunt verzekeren. Waar U zich tegen dit risico moet verzekeren? Mogen wij U een goede raad geven? Wel: verzekert Uw fruitoogst dan bij de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maat schappij, gevestigd op het Landbouwhuis te Goes. U wordt dan lid van de enige zuivere onderlinge op dit terrein, waarvan het Bestuur wordt ge vormd door uw eigen collega fruittelers. Bovendien is dit de maatschappij met de laagste premier. Wist U dat in 1962 de gemiddelde premie slechts 1,5 bedroeg? Wilt U er meer van weten vraagt dan geheel vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. Velen ontvingen van de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschappij, gevestigd op het Landbouwhuis te Goes, een mededeling over het risico dat U als fruittelers loopt tegen hagel. Door Uw drukke voorjaarswerkzaamheden bent U mis schien vergeten hieraan de nodige aandacht te schenken. Voorkom als ondernemer die risico's waartegen U zich kunt verzekeren wijzen van de heer Gerritse op deze dingen geen dreiging, maar een verstandige opmerking waar de telers hun voordeel mee kunnen doen. Dat de huisvrouwen de industrie steun zouden verlenen wanneer zij op maandag hielpen bij de pluk is maar ten dele waar. Zij zouden de telers van aardbeien, frambozen en bramen een dienst bewijzen, want die groep is er in de eerste plaats bij betrokken. Niet de wensen van de leveranciers (telers) maar de situatie bij de fabrieken moet uit gangspunt zijn van waaruit dit vraagstuk wordt benaderd. Overigens gunnen we graag elke huisvrouw haar vrije zaterdag, al weten we dat er in de regel niets van terecht komt en kunnen we v. Y. ook gerust stellen dat we zelf de voordelen van een vrije za terdag maar in zeer beperkte mate deelachtig zil».

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13