828 ZEEUWS LANDBOUWBLAD MET behulp.van verwarming en belichting is het mogelijk nog het gehele jaar aardbeien te plukken. Sommige teeltwijzen zijn echter nog onvoldoende beproefd onder praktijkomstandigheden en waarschijnlijk niet lonend. Wel worden reeds aardbeien aangevoerd van half maart tot in november. Aardbeien „het jaar rond" is dus wat overdreven, maar over de helft zijn we al, aldus de heer J. Blommers. |\E eenvoudigste manier van aardbeienteelt, die nog op verschillende bedrijven voorkomt, is de teelt in de volle grond van slechts één ras. De oogst duurt dan normaal ongeveer 4 weken. Door een vroeg en een laat ras te nemen, wordt de oogstperiode bijna verdubbeld. Voor de teler is daarbij dik wijls de arbeidsspreiding van belang. Het gevolg voor de konsument is, dat hij in juni en juli verse vruchten kan kopen. Wil men de oogst nog iets meer spreiden, dan worden vroeg in het voorjaar boven de planten van een vroeg ras plastic kappen gemaakt. Dit geeft een vervroeging van ongeveer 10 dagen ten opzichte van hetzelfde ras in de volle grond. Een volgende stap kan zijn het gebruik van platglas. Opnieuw wordt het begin van de oogst 10 dagen vervroegd. Wordt dit platglas verwarmd, dan geeft dit een extra vervroeging, maar verwarming van platglas .wordt reeds minder toegepast. VERROLBARE KASSEN IN toenemende mate worden verrolbare kassen gebruikt. Deze kassen worden in de winter op de planten gerold. De oogst begint daarin 10 dagen vroeger dan onder koud platglas. Ten op zichte van de vroege vollegrondsteelt wordt een vervroeging van ongeveer 30 dagen verkregen. Dit houdt in, dat de oogst in de koude rolkas is afge lopen als die op de vollegrond begint. De aan- voerperiode is bij gebruik van bovengenoemde mógelijkheden reeds uitgegroeid tot bijna 3 maan den. Maar de rolkas leent zich goed voor verwar men. Meestal wordt hiervoor een warmelucht- kachel gebruikt. Van half februari af wordt licht gestookt en het resultaat is weer 10 dagen ver vroeging. Nog vroeger zijn de aardbeien van plan ten, die in augustus buiten in kistjes worden ge poot. Zij worden in de winter met de kist in een verwarmde vaste kas gezet. De verwarming be gint februari en weer is de winst 10 dagen ver vroeging. Een wat grotere sprong wordt gemaakt door in de verwarmde kas met kistjes 's nachts zwak kunstlicht te gebruiken. Begin januari wordt begonnen met verwarmen en belichten en in de tweede helft van maart zijn de eerste vruchten rijp. Het verschil in oogsttijd met de teelt in kist jes zonder kunstlicht is ongeveer 15 dagen. Behalve door vervroeging wordt het seizoen ver_ lengd door verlating van de pluktijd. Bij platglas kan door een korte-dagbehandeling in mei, een tweede oogst worden verkregen in augustus-sep- tember. Deze behandeling is echter duur in ver houding tot het resultaat. Zonder korte-dagbehan deling treedt namelijk ook dikwijls voldoende vroeg een tweede bloei op. Op verschillende bedrijven laat men daarom de af geoogste bakaardbeien staan, in de hoop op een spontane tweede bloei. HET KAN INDERDAAD NOG VROEGER PN dan kan het nog iets vroeger, door de plan- ten niet met een kist in de kas te brengen. niaar in december op te ropien uit de vollegrond en in de kasgrond te poten. Als zij worden ver warmd en belicht vanaf begin januari, wordt op de voorgaande teeltwijze een winst verkregen van 5 dagen en het begin van de oogst wordt verscho ven naar rond 15 maart. Het Utrechts Nieuwsblad van 5 maart 1963 meldde Op de Groenten- en Vruchten veiling „Utrecht en Omstreken" zijn gisteren de eerste aardbeien aangevoerd. Een Utrechtse fruithandelaar kocht de aardbeien voor 2,40 per stuk. DE TWEEDE BLOEI BIJ AARDBEIEN AOK de vollegrondsrassen Talisman en Red- Gauntled hebben de eigenschap in de nazo mer voor de tweede keer nogmaals te bloeien. In koude jaren zoals 1962 liet zien komt deze bloei te laat, maar in 1959 gaven verschillende percelen in de herfst een volledige oogst. In normale zomers wordt een gedeelte van de vruchten rijp door nachtvorsten en andere ongunstige weersomstan digheden. TEELTWIJZEN DIE WORDEN BEPROEFD OMSTREEKS half juli, na de topaanvoer van de vollegrondsrassen, stijgt de prijs van de aard beien in de regel sterk. Het is dus aantrekkelijk teeltwijzen te beproeven waarbij de oogst in die periode valt. Een mogelijkheid daartoe is het koe len van planten. Goed ontwikkelde planten worden in de winter opgerooid en in een koelhuis bij een temperatuur van 1° C bewaard. Bij deze tem peratuur blijven de planten in rust en worden niet beschadigd. Om de oogst na de normale volle grondsteelt te krijgen moeten de planten minstens tot half mei in he koelhuis blijven. Daarna worden zij buiten uitgeplant. Ongeveer twee maanden na het planten begint de oogst. Over kosten en op brengsten van deze teeltwijze is nog te weinig bekend om een voorspelling te wagen over de bruikbaarheid voor de praktijk. De grote belang stelling ervoor belooft echter een snelle beslissing. Een teeltwijze die hetzelfde effekt heeft is het gebruik van doordragende of remonterende ras sen. Deze rassen hebben de eigenschap de gehele zomer door bloemen en vruchten te vormen. Tot voor kort werden zij uitsluitend in partikuliere tuinen geteeld. Door het in de handel komen van betere rassen met grotere vruchten verandert dit. De teelt is eenvoudiger dan van gekoelde planten. Zij kunnen goed in het voorjaar worden gepoot. Om kracht te sparen voor de periode waarin de aardbeien duur zijn worden de bloemen aanvanke lijk weggenomen. Als de bloei van de „gewone" late rassen is afgelopen worden de bloemen aan gehouden. Ook van deze teeltwijze is weinig be kend over kosten en opbrengsten. Maar het lijkt er op dat de doordragers met hun eeuwige jeugd in de toekomst van meer betekenis zullen worden. HET AARDBEILOZE TIJDPERK ANDANKS dit alles en de variaties die erop mogelijk zijn blijft er een periode van onge veer vijf maanden waarin geen aardbeien worden geoogst. Het moeilijke punt bij een teelt in de win ter is het tekort aan zonlicht. Een aanvulling met sterk kunstlicht kan dit tekort opheffen, maar de kosten daarvan zijn hoog. Bij een toepassing van enige betekenis zullen in vele gevallen zelfs voor zieningen aan het elektriciteitsnet nodig zijn om de gevraagde stroom te kunnen leveren. Een nieuw gezichtspunt in deze kwestie is: het verho gen van het koolzuurgasgehalte van de lucht. Het is aannemelijk, dat bij een hoger CO2 gehalte het weinige zonlicht beter wordt benut. Dat daarmede ook in de donksterste maanden het liehttekort kan worden weggewerkt, mag worden betwijfeld. Maar wellicht kan met de bekende teelt met zwak kunst licht wat vroeger worden begonnen. i 'OMBINATIETEELT DE teelt van aardbeien wordt op het kleinbedrijf uitgeoefend, dikwijls in combinatie met ander groot- en kleinfruit. In Zeeland is er ongeveer 220 ha aardbeien in de volle grond en bijna 2 ha onder glas (volgens mei- lelling 1962). Voor het kleinere bedrijf is de teelt van aard beien gebleken een grote steun te zijn. De struc tuur en de arbeidsvoorziening op vele kleine be drijven lenen zich voor het uitoefenen van deze teelten. De kostprijzen van de kleinfruitteeltpro- dukten, waaronder de aardbei, zijn echter vaak zeer hoog. In de oogsttijd vraagt de pluk een on evenredig grote arbeidsbelioefte. Wanneer hierin spreiding gebracht kan worden door teeltmetho den, andere rassen en de mogelijkheid om te mechaniseren zal de teelt van aardbeien in de toe komst een goede plaats kunnen innemen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 12