S MELK EN ZUIVEL 283 Wist U dat.,..? KORT VERSLAG VERGADERING TUINBOUWCOMMISSIE Z. L. M. V B IJ D A O 'Z 9 MAART 19 6 8 QOMMIGE mensen aan ons Boekhoudbureau zo ongeveer magische kracht schijnen toe te kennen Wat b.v. te denken van bepaalde mensen die met hun boekhouding niet bij ons bureau zijn aan gesloten en die dan adviezen komen vragen over soms zeer ingewikkelde problemen, zonder enig boek houdkundig materiaal beschikbaar te stellen Echt werk voor een magiër, maar niet voor een boekhouder-belastingconsulent. Ook de mededeling, dat men lid van de Z.L.M. is, kan hier, hoe prijzenswaardig ook, niet helpen. Wie advies van ons bureau wil, we zullen het hem en/of haar volgaarne geven, maar men zorge dan voor zoveel en zo goed mogelijk materiaal. Boekhoudkundige en fiscale adviezen kunnen niet bij wijze van goocheltoer uit de mouw of van onder een hoed worden getoverd. Behalve dit gesignaleerde feit moet ik ook nog eens wijzen op een nog veel voorkomende fout of slordigheid van de deelnemers bij ons bureau. Is het niet wat verwonderlijk dat wij ieder jaar van zeer velen, bij speciaal schrijven, toezending van de aangifteformulieren voor Inkomstenbelasting en Ver mogensbelasting moeten vragen m T/OOR 1 april moeten de voorlopige aangiftebiljetten ter Inspectie zijn ingeleverd, maar dan dienen deze tijdig voor deze datum in ons bezit te zijn. Het is bovendien ook zeer ongewenst om deze biljetten in massa op 31 maart ter Inspectie van de belastingen te bezorgen. Voor ons bureau en de belastinginspecties is een goede arbeidsverdeling dwingende eis en men be hoeft alleen direct bij ontvangst zijn biljetten op te zenden en alles komt in orde. Waarom nog zoveel nonchalance of traagheid Het brengt alleen maar moeite en kosten. Rekent U maar eens uit wat het kost om b.v. 500 brieven te moeten uitzenden met verzoek de biljetten toe te zenden. Papierkosten, arbeidskosten, postzegels. Een enveloppe kost al spoedig 5 cent, de postzegel 4 cent. Als de overige kosten nog maar 1 cent bedragen zijn we per geval reeds 10 cent kwijt en wellicht de deelnemer ook nog zoiets, waarmee ik maar zeggen wil, dat hier voor 500 gevallen dus reeds minstens 100,verspild is. De kosten tellen toch tegenwoordig ook mee H7IJ trachten, teneinde onze leden niet meer te berekenen dan nodig is, de kosten zo laag mogelijk te houden, maar dan dienen onze leden zelf ook vlot mee te werken. Ook bij ons bureau gaat het per soneelsvraagstuk knellen. Van enorm belang is daarom tijdige inzending van alle benodigde gegevens. Wij hebben dikwijls geloofd dat de drukte op het bedrijf de hoofdoorzaak was dat niet allen op tijd hun gegevens inzonden, maar dit geloofzijn we na het wintertje1962/63 radicaal kwijt. Als dat de oorzaak ivas, och dan was nu geen enkel lid met zijn gegevens achter. Ieder ga nu voor zichzelf maar eens na hoe dit te zijner opzichte staat. Men zal begrijpen dat wij geen begrip hebben voor het argument „drukte" van'degenen die nu nog niet precies „bij" zijn met hun gegevens. WIST U DAT schrijver dezes zo nu en dan wel eens een „mopperbui" heeft Genees hem daarvan door de bovengenoemde oorzaken weg te nemen. Dat is vooral goed voor U en verder voor ons bureau en MEIJERS. DE GARANTIETOESLAG EEN kwestie die in de landbouw nog steeds deining veroorzaakt, is de garantietoeslag van 6,3 cent over de industriemelk. De minister stelde deze toeslag vast met als uitgangspunt, dat de opbrengst van de industriemelk in het afgelopen jaar 18,75 cent zou zijn geweest. De resultatenrekening van het P.Z. gaf echter 18,20 aan. Hierover werden in de Tweede Kamer reeds vragen gesteld en ook réeds door het Landbouwschap bij de minister aan de orde gesteld. De minister heeft thans meegedeeld dat de door het P.Z. berekende opbrengst van alle melk 0,10 cent hoger heeft gelegen dan uit de berekening van het P.Z. blijkt. De minister zegt dat het terug rekenen van de opbrengst bij 3,82 vet op een opbrengst bij een vetgehalte van 3,70 vet, rekening houdende met een melkvetwaarde van 4,— per kg, een opbrengst uit de bus komt die 10 cent hoger ligt dan het P.Z. berekende. Voorts stelde de minister dat een dubbeltelling plaats vond. Tweemaal werden de exporttoeslagen verleend, bij export inberekend, omdat dit jaar vanwege de nieuwe garantieopzet, volgens een richt prijssysteem, dit niet ten laste van het nieuwe jaar gebracht kan worden. Dit maakte ca. 9 miljoen uit, of 0,15 cent per kg melk. Voorts werden de V.I.B.-voorraden getaxeerd. Deze taxatie kon nog wel eens te lang zijn geweest. Dit zal nog nader blijken wanneer alles geruimd en de uitkomsten van het V.I.B. precies bekend zijn. De minister zegt, dat zolang nog niet precies vaststaat dat er sprake is van een betekenend verschil, tussen de taxatie van de gemiddelde opbrengst en de werkelijkheid, hij een verhoging van de toeslag niet in overweging kan nemen. OPVALLEND was, dat even later Zijne Excel lentie aan het P.Z. schreef, dat hij niet kon voldoen aan het verzoek de garantiebijslag te ver hogen. Aan de Tweede Kamer deelde hij mede, dat, wanneer alle cijfers over de zaak bekend zijn, hij met het Landbouwschap de kwestie nader zal be zien. In het P.Z. zat men meesmuilend te kijken. De rekenmeester van het P.Z. rekende het bestuur voor, dat die dubbeltelling, die als gevolg van het nieuwe beleid met november moest plaatsvinden, geen bedrag betreft van ƒ9,miljoen of 0,15 cent per liter, maar hoogstens de helft, en als men het helemaal formeel wil zien, nog beduidend minder. Men zal dit zwart op wit geven. Ondertussen zitten we er als Nederlandse vee houderij maar mee, dat deze en soortgelijke andere kwesties ten departemente, zeer formeel, juridisch uitgewrongen en op een chirurgische nauwkeurige wijze (wat rekenkundige zaken betreft) het land bouwbeleid wordt „uitgeoefend". Het was de heer Loonen die de mening van alle landbouwvoormannen onder woorden bracht, toen hij zei het te betreuren dat het ministerie deze formalistische kant is uitgegaan. KAASHEFFING VERHOOGD Uweet dat het P.Z. met de kleinst mogelijke meerderheid de minister verzocht de produk- tieheffing op in het binnenland geconsumeerde kaas af te schaffen. Zoals te verwachten was, heeft de minister dit verzoek naast zich neergelegd en de heffing van 10 ct per kg verhoogd tot 15 cent per kg. De landbouwvertegenwoordigers en die der Coöperatieve Zuivelindustrie spraken hier hun in stemming over uit. Op 21' april gaat deze ver hoging in. De inleveringsprijzen voor kaas bij het V.I.B. dienen overeenkomstig verhoogd te worden. Na een ingewikkelde en uitvoerige discussie, be sloot het P.Z., ter voorkoming van een inzakken van de kaasprijs, op 23 maart reeds de verhoogde inleveringsprijzen van het V.I.B. te doen ingaan. Hier was stemming voor nodig, want hier botsten de belangen van de zuivelindustrie, die in meerdere mate georiënteerd is, op de kaasproduktie met de industrie die dit niet is. Met 10 stemmen vóór, 4 tegen en 1 blanco werd dit punt aangenomen. De inleveringsprijzen voor de kaas en daarmee de bodem in de zuivelmarkt, is nu als volgt vast gesteld. Ouderdom Gouda Volvet Edammer Boeren Gouda 45 mnd. 5-6 6-7 7—8 oudere 2,46 2,53 2,59 2,62 2,66 2,29 2,36 2,41 2,44 2,48 2,33 2,39 2,45 2,48 2,52 De boerenkaas ligt relatief op een lager in leveringsniveau, als gevolg van het feit dat over deze kaas geen produktieheffing van 15 cent betaald wordt. TAX. MELKEN Een heet hangijzer is, of, en zo ja, hoe de hoe veelheid aan de zuivelfabrieken afgeleverde melk gestabiliseerd kan worden, waardoor de druk op de zuivelafzet afneemt. Bij het P.Z. en het Land bouwschap is aan dit punt binnenskamers al enige tijd aandacht besteed. Voor de boerenstand en zuivelindustrie is dit een zeer belangrijke kwestie. Het bleek dat een studiecommissie van de twee genoemde instellingen een conclusie gereed hadden over het afremmen van de aflevering van melk aan zuivelfabrieken, die in de besloten vergadering van het P.Z. aan de orde zou komen. Een der be stuursleden vroeg waarom een dergelijke zeer be langrijke zaak niet in het openbaar aan de orde komt De voorzitter deelde mede dat de toegezonden nota over dit punt slechts een korte tijd van voor- bereiding heeft kunnen hebben, zodat deze zaak nog wel eens niet helemaal rijp kon zijn om in het openbaar behandeld te worden. Het Bestuur van het Landbouwschap en het bestuur van het P.Z. dienen zich derhalve, voordat dit stuk in openbare behandeling komt, over het principe als zodanig uit te spreken. Dit is een wijs beleid, daar we ons kunnen voorstellen dat de landbouw- en zuivel- organisaties intern een dergelijk belangrijke zaak ook nog zullen willen bespreken. D. IVE voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. In de periode tussen deze en de vorige vergadering van de Tuinbouwcommissie is over leden de heer J. Q. C. Lenshoek. De voorzitter me moreert de verdiensten van de overledene voor de Z. L. M. en zegt dat de nagedachtenis aan de per soon in het werk van de heer Lenshoek in dank bare herinnering zal blijven voortleven. Hierna brengt de voorzitter in een overzicht van de groem- ten- en fruitmarkt het volgende naar voren. GROENTEN. Alles is nog duur. De aanvoer van de groenten op de veilingen vindt door het koude weer geleidelijk plaats. Er is een grote export van sla en komkommers naar Frankrijk, (Frankrijk vraagt veel, maar toch komt er sia uit de om geving van Orléans en uit Spanje), naar Duits land, Zweden, Engeland en België. Spinazie en raapstelen gaan naar het binnenland en naar Bel gië. De glasandijvie blijft in het binnenland. De winterprodukten behouden hun hoge prijzen, wit lof, diverse koolsoorten en waspeen. Deze laatste gaan naar Duitsland, de eerste naar de Skandina- vische landen en Engeland. In Europa is de vraag groter dan het aanbod en dit zal waarschijnlijk duren tot medio mei, dan verwacht men weer een meer normale afzet. UIEN. De prijs van de uien is in elkaar gezakt. Spanje, Italië en Amerika leveren uien in grote hoeveelheden tegen niet te dure prijzen. Ook Egyp te is begonnen met de export van uien tegen hoge prijzen, maar het produkt is van een prima kwa liteit. Export ook naar Engeland. De prijs is hier gezakt van 30 naar 12 a 13 cent per kg. HET CONTRACTEREN van tuinbouwprodukten is zeer redelijk gelopen. Enkele bedrijven hebben ook in België gecontracteerd. De contracten van bonen zijn voor het grootste deel via de veilingen afgesloten. De prei in Noord-Brabant voor 14 a 15 cent per kg, op de veilingen te Middelburg, Vier- polders en de Z. H. E. wegens betere kwaliteit tegen 17 a 18 cent. Knolselderij is afgesloten ge middeld tegen ƒ21,50 per 100 kg. FRUIT. De afzet van peren loopt ten eindt?. De vraag is zwak. De import uit Zuid-Afrika veroor zaakt grote concurrentie. Bij appels is de vraag eveneens zwak, ook het buitenland heeft moeite met de houdbaarheid. Duitsland en Italië ruimen snel, daardoor een groot aanbod. De prijzen zijn hierdoor gemiddeld 10 cent per kg lager. Het onder eind van fruit gaat zelfs doordraaien. De industrie neemt dan af en verwerkt deze tot appelmoes. ONDERWIJS AAN DE TUINBOUWSCHOOL. Bij de behandeling van de ingekomen stukken wordt wat uitvoeriger ingegaan op het programma van de Lagere Tuinbouwschool, de ,,Ir. A. W. van der Plasscheschool" te Kapelle. Aan de algemene vorming der leerlingen wordt veel aandacht be steed. Daarnaast wil de Tuinbouwschool een spe ciale tuinbouwopleiding geven. De tuinbouw is een belangrijke bedrijfstak, welke in Zeeland nog steeds meer in betekenis zal toenemen en die zovele facet ten heeft, dat een speciale opleiding niet kan wor den gemist. Van het begin af is het onderwijs be palend voor hetgeen zich op het gehele terrein van de tuinbouw afspeelt. De tuinbouwschool is dè onderwijsinstelling voor de adspirant-tuinbouwer. Fruitteelt, groenteteelt en andere Zeeuwse teelten worden zo volledig mogelijk behandeld. TENTOONSTELLING KRUININGEN. De heer J. A. Vogelaar, voorzitter van de tuinbouwtentoon stellingscommissie, doet uitvoerige mededelingen. Er is een aparte hal voor de tuinbouw te Kruinin- gen waarin o.a. met grote medewerking van de veilingen en het Centraal Bureau een speciale stand zal komen van groenten en fruit. De ruimte van deze tuinbouwhal is volledig bezet en voorlichting, onderzoek en onderwijs zal hierin naar voren komen. WET ERKENNING TUINBOUW. Een over zicht wordt gegeven, tijdens de vergadering, door de adj. sekretaris van de Gew. Raad van het Land bouwschap. Aan de uitvoering van deze verorde ning zijn nog verschillende bezwaren verbonden. Vooral de praktijkeis voor de groenteteelt is bij het verlenen van een vergunning in Zeeland zwaar. Personen die niet aan de gestelde eisen voldoen kunnen deelnemen aan de schakelcursus. Uitvoe riger zal hierop binnenkort worden ingegaan. SAMENWERKING VEILINGEN. Door de vei lingen, de provinciale organisatie en het Centraal Bureau wordt reeds veel gedaan om samenwerking te bevorderen. In verschillende gebieden in ons land komt deze zaak aan de orde. Om tot een op lossing te komen is vaak langdurig overleg nodig. In Zeeland is op verschillende gebieden reeds een bevredigende samenwerking. Ten aanzien van de wildschade zal nader worden geïnformeerd over beschermde en niet beschermde vogels.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7