Onderwijs voor plattelands jongeren nu Een antwoord op een open brief 295 PROGRAMMA JONGEREN ACTIVITEITEN VRIJDAG 29 MAART 1 9 6 S TEN GELEIDE MAAR aanleiding van de „open brieven aan de lieer Meilink'' in het „Zeeuws Landbouwblad" van 22 maart j.l., hebben wjj gemeend om de betreffende inleider van onze laatstgehouden Algemene Contactdag, te moeten verzoeken enige ruimte in onze plattelands jeugd-rubriek te gebruiken, om een nadere explicatie te geven van zijn, door enige lagere landbouwschool- directeuren, zo gewraakte woorden. Alvorens echter deze ruimte aan de door ons èn in alle plattelands- jongerenkringen zeer gewaardeerde P. J. G. O.-voorzitter te verlenen, wil len wil namens de P.J.G.-Z. graag enige opmerkingen betreffende deze kwestie in algemene zin maken: L Het is nooit de gewoonte geweest om op een algemene vergadering c.q. algemene contactdag van onze vereniging na tie inleiding (en) gelegenheid tot een debat te bieden. Vandaar dat dit t»ok nu niet gebeurde. 2. Dat „de (dagblad) pers een onvolledig, en daardoor misschien vertekend verslag zou geven" geldt niet alleen voor deze omstreden inleiding, maar voor IEDERE inleiding, waar en door wie ook naar voren gebracht! 3. Onze inleidingen (want behalve de heer Meilink, heeft ook de heer De Vriezc een inleiding gehou den welke meer de aspecten van het onderwijs in het algemeen behandelde) ztfn in aansluiting op het K. N. L. C.-congres (waar de heer Meilink één der discussieleiders was!) speciaal bedoeld als gangmakers voor de afdelingsdiscussie-avonden tijdens het as. seizoen. Wij zijn dan ook blij, dat de heer Meilink sommige punten op zijn eigen persoonlijke (misschien ondeskundige maar daarom niet minder verstandige manier hier en daar wat scherp gesteld heeft. Een discussie immers, komt pas dan op gang, indien door een scherpe stellingname uitgelokt wordt, dat men het niet eens is met het „gedebiteerde". 1. Het doel en streven van de. „plattelands jongerengemeenschap" is in zijn ruimste betekenis: een zo goed mogelijke ontwikkeling en een zo breed mogelijke vorming van de (toekomstige) boer c.q. plattelander. Dit houdt ook in, «lat. liet vanzelfsprekend is dat w(j middelbaar of hoger onderwijs propageren boven lager onderwijs! Ook de Z. L. M. (waar wij inderdaad en w ij prijzen ons daar gelukkig om zeer nauw mee gebonden zyn) zal dit niet in ons misprijzen. Getuige o.a, het feit. dat bjj een in de afdeling Zaamslag der Z. L. M. gehouden enquête 56 der leden zieh uitsprak voor een opleiding H. B. S. c.q. MULOMiddelbare Landbouwschool. 5. Volgens ons heeft de heer Meilink met zijn noodoplossing: „landbouwrichting aan ambachtsschool" alleen maar een voorbeeld aangehaald. Andere en eventuele betere oplossingen voor de zgn. „slecht- lerenden" kunnen altijd daarvoor in de plaats gesteld worden. Degenen dan ook, die de aanval lanceren op dit ene onderdeel uit de inleiding geven blijk dat zij de algemene strekking en het uit eindelijke doel van liet geheel niet begrepen hebben. 6. Het zij opgemerkt dat wij, boeren en jongeren, na ons deskiuidig te hebben laten voorlichten om trent de bestaande dan wel te verwachten mogelijkheden, dienen uit te maken (en het beste uit op kunnen maken!), wélke schoolopleiding voor ons èn voor onze kinderen het beste is of zal zijn. Wij kunnen en mógen dit niet slechts overlaten aan specialisten-buitenstaanders. 7. Tot slot moet het van ons hart (n.a.v. de slotzin van de heer Fase), dat 't sónis nodig kan zijn. om: „eerst ondeskundige nonsens te aanvaarden, alvorens deskundige nonsens te kunnen afwijzen En nu, wederom het woord aan de heer Meilink: H. C. v. d. MAAS, P. J. G.-Z. r^ESGEVRAAGD wil ik graag in het kort in- I—' gaan op twee ingezonden stukken in het Zeeuws Landbouwblad, naar aanleiding van mijn inleiding gehouden tijdens de jongste jaarvergade ring van de P.J.G.Z. te Middelburg. Allereerst de heer Fase. Eerlijk gezegd weet ik niet precies meer wat er tijdens de pauze in het „gesprek", dat u aan haalt, heb gezegd. Na 2 maanden is dat wel erg moeilijk. Ik weet dat ik gezegd heb, ook tijdens mijn inleiding, dat ik geen deskundige ben. Maar gelooft u zelf wel dat iemand: die altijd op het platteland heeft gewoond en gewerkt, die 8 jaar in het plattelandsjongerenwerk heeft gezeten, die van uit dit werk veel kontakt met het lager land bouwonderwijs en haar personeel heeft gehad, die 4 jaar deel heeft uitgemaakt van het H.B. van de O.L.M., niets, maar dan ook helemaal niets van het lager landbouwonderwijs weet Dacht u wer kelijk, om uw eigen woorden te gebruiken, dat de nuchtere Zeeuwen dergelijke nonsens serieus zul len nemen Meneer Fase, ik wil graag met u dis cussieren, maar dan moet u andere, degelijker, argumenten gebruiken. Dit soort duscussies als u kennelijk aanspant, kennen we gelukkig in ons jongerenwerk niet. /^ELUKKIG komt de heer Eveleens met heel andere, veel positiever argumenten aan. Graag wil ik daar dan ook even op ingaan. Hier ligt ten minste een reële discussiebasis. De heer Eveleens reageert zeer scherp. Ik ben ook, zoals steeds, vrij scherp geweest. Dus duide lijk: wie Jcaatst moet de bal verwachten. Ik heb daar veel waardering voor en wil hier geen mo ment tegen protesteren. Helaas hebt u zich ook niet helemaal van persoonlijke aanvallen kunnen onthouden. Het is niet mijn gewoonte daarop in te gaan, dat laat ik graag aan anderen over. De objektivi- teit is dan beter gewaarborgd. Los van dit heb ik veel waardering voor uw reactie. U bent het niet met mij eens. Is dat erg Ik geloof dat hiermee de bedoeling van de P.J.G.Z. volledig recht is aangedaan. U begint met een ver wijt aan de P.J.G.Z. Dit zal het Hoofdbestuur zelf wel beantwoorden. U kunt mij toch moeilijk ver wijten dat er geen discussie na afloop was. Ook de pers heb ik echt niet in de hand. ZIERIKZEE: Maandag 1 april, Concertzaal, aan vang 20.00 uur Cabaret „Tingel Tangel" van Sieto Hoving. MIDDELBURG: Woensdag 3 april, in „Electro", aanvang 19.30 uur de film „II Grido" („De schreeuw"). A. WANDELAARS OPGELET De streek N.-Beveland organiseert de Peelaml- mars 1963 op zaterdag 13 april a.s. Inschrijving vanaf 07.00 uur; start 07.30 uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. B. Bezoekt de dansavond, georganiseerd door de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen, op zaterdag 30 maart a.s. te 20.00 uur, in hotel „Des Pays- Bas" te Terneuzen. C. Laatste herinnering voor alle West Zeeuws- Vlaamse P. J. G.-ersUw vormingsweekend be gint morgen, zaterdag 30 maart, op Hedenesse. Aanmeldingen en inlichtingen aan het Streek- bestuur. WALCHEREN Maandag 29 april a.s.: Streekraadvergadering Walcheren der P.J.G. Zaaiwedstrijd bieten en/of voederbieten voor Z. L. M.'crs, personeelsleden bij Z. L. M.'ers, P. J. G.,ers op Walcheren. Traditiegetrouw door de streek Walcheren georganiseerd. Perceelgrootte minimaal 1 ha. Inschrijfgeld ƒ2,50. Opgave, op welke wijze dan ook vóór 15 april a.s. met aanduiding perceel aan P. Wielo maker, Biggekerksestraat 67, Koudekerke, tel. 01185233 of J. Francke Middelburgsestraat 40, Grijpskerke tel. 011804184. Wat betreft de opmerking over de kleuterscho len. Het was waarschijnlijk verstandiger geweest deze niet te gebruiken. De bedoeling was alleen om deze te geven hoe verschillend er op het ogen blik over de L.L.S. wordt gesproken. Een iets dui delijker uitspraak ware misschien beter geweest. T"-\AN gaat u 'n heel verhaal houden over de M.L.S. Mijn antwoord: Volkomen, maar dan ook volkomen mee eens. Maar ik heb, en dat was mijn opdracht, niet over de inhoud van het Middelbaar onderwijs gesproken. Als men mij dan wel ge vraagd had, dan had ik hetzelfde gezegd als over de inhoud van het lager landbouwonderwijs als lager beroepsonderwijs; dan zou ik mij zeer posi tief hebben uitgelaten. (Ik weet n.l. heel goed, meneer Fase, hoe de moderne L.L.S. werkt. Al zult u deze nonsens wel niet geloven). Maar ik heb geprobeerd, en daar blijf ik bij, aan te tonen, dat de L.L.S. onvoldoende bezetting zal krijgen. Immers 1. Steeds meer mensen verdwijnen uit de landbouw; 2. Steeds meer landbouw jongeren be zoeken de U.L.O. of H.B.S. en dan de M.L.S. Eveneens blijf ik van mening, dat de L.L.S. geen eind-onderwijs mag zijn voor de boer van morgen. Dit geldt zowel voor de grote als voor de kleine boer. Waar legt u de grens Bij 50 ha of 6000 kippen Meneer Eveleens: elke boer zal straks onder nemer zijn met alle konsekwenties die daaraan verbonden zijn. \700R mensen die geen interesse of helaas niet voldoende verstandelijke vermogens hebben voor het volgen van U.L.O. of H.B.S.-onderwijs, wil ik de lagere beroepsopleiding laten. Omdat ik dus een voldoende bezetting der scholen inzie, met alle gevolgen van dien, zou ik een argrarische af deling aan de L.T.S. willen verbinden. Is de „Brug klas" in de Mammoetwet niet een zelfde gedachte Eerst samen optrekken en dan apart per beroep. Een gezamenlijke school heeft, dacht ik, ook vele voordelen (gymnastieklokaal; muzieklokaal e.d.). Dus eerst 2 jaar samen, algemeen vormend on derwijs (dat is er nu toch al en dan 2 jaar tech nisch gericht onderwijs. U zegt vervolgens dat het de algemene vor- VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJDEN Vorig jaar bleek achteraf dat verschillende leden aan een korte cursus in veebeoordeling hadden willen deelnemen als ze maar tijdig op de hoogte waren geweest. Vorig week is een opwekking tot deelname aan een nieuwe competitie gepubliceerd. Voor degenen die dit bericht is ontgaan of zich nog niet opgaven is daartoe alsnog gelegenheid. Meldt U daarom direkt bij Uw Hoofd bestuurslid, of rechtstreeks bij het P.J.G.- secretariaat, LandbouwhuisGrote Markt 58, Goes. In elk geval vóór 12 april a.s. ming veel minder zal worden. Ik dacht dat samen leven met anderen veel groter waarde had dan direkt met boeren alleen zijn en alleen blijven. MAAR op die opleiding zal mijns inziens een middelbare moeten volgen. Over de inhoud daarvan zijn we het echt wel eens, meneer Eve leens, en pas dan zal men volgens mij klaar zijn om boer, beter gezegd: ondernemer te worden. Ik wil deze landbouw jongeren dus niet naar de Am bachtsschool (u weet toch ook wel dat dit woord niet meer wordt gebruikt) maar naar de L.T.S. met een agrarische afdeling laten gaan. Meneer Eveleens, ik hoop dat ik daar, waar u vragen had, een antwoord heb kunnen ge ven. U zult het wel niet met mij eens zijn. Is dit zo gevaarlijk? Ik geloof het niet. Als de P.J.G.Z.'ers door de persoonlijke argu menten heen kunnen kijken, zullen ze ont dekken dat we beiden de jonge plattelanders klaar willen maken voor de toekomst. Dan zal er meningsverschil blijven over de manier waarop. Mogelijk komt bij het botsen der me ningen de waarheid naar voren. Meneer Eveleens: kunnen wc op deze basis elkaar de hand geven? Van mijn kant: Graag. EVERT MEILINK. Discussie geslotenRed. (Vervolg van pagina 293) jaar van haar bestaan ondervond, hetgeen uiter. aard van invloed is geweest op de prijsvorming. Wc zijn niet ingegaan op de moeilijkheden die zich in de Duitse markt voordeden met betrek king tot de voergerst t.o.v. brouwgerst, we heb ben ons l>eperkt tot enkele hoofdzaken de voor lichting betreffende. Wij zijn er ons van be wust dal onze voorlichting, de voorlichting van het „groene front" genoemd wordt en «lat is voor ons reeds het bewijs dat we toch in het goede rijtje worden ingedeeld, n.l. in het rijtje van de boeren. Het Is ook niet anders! CEBECO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19