^Ooor cle ^Orouw Zeer geslaagde kaderdag voor besturen VAN HET PLATTELAND VAN ONDER REDACTIE MEVROUW L. N HUIJSMAN-GRIEP ONZE BLIK WERD VERRUIMD ATTENTIE S.V.P.! Ingezonden BROUWGERST V R IJ D A G 2 9 MAART 1 9 G 3 J\E gewoonte getrouw heeft het bestuur van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van u Plattelandsvrouwen in de tweede helft van maan een kaderdag voor de Zeeuwse afdelingsbe sturen van deze bond georganiseerd. Ditmaal werd de aandacht gevraagd voor het werk der platte landsvrouwen in internationaal verband. Al.s eerste spreekster trad op mevr. D. Elema—Bakker, die het werk van de wereldbond van platte landsvrouwen in h«t algemeen besprak. Zij wees er o.a. op, dat de oprichting van de plattelandsvrou wenbonden in de aangesloten landen lang niet altijd dezelfde achtergrond had. Zo was b.v. in het ene land het alcoholmisbruik ooi-zaak dat de vrouwen van het platteland zich gingen organiseren om de strijd tegen dit misbruik aan te binden, en in het andere land was de slechte afzet van produkten van eigen bodem de achtergrond waartegen een machtige plattelandsvrouwenbond verrees. Van de wereldbond, do A.C.W.W. (Associated Countrywomen of the World), zijn op het ogenblik 160 bonden lid. Samen tellen zij ongeveer 6 miljoen leden. Vooral na de tweede wereldoorlog streven deze bonden naar het behoud van de vrede. Zij houden zich terdege bezig met de problemen in de ontwikkelings gebieden. In dit verband sprak mevr. Elema over de oprichting van het Lady Aberdeenfonds, waardoor het mogelijk is, dat vrouwen öf in het eigen land, öf in het buitenland kunnen studeren. AP woensdag 10 april a.s. zal er in „De v Prins van Oranje" te Goes een provin ciale tuindag worden gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland. Wij ver wachten een groot aantal cursisten en oud cursisten van onze tuincursussen, maar daarnaast zijn ook andere belangstellende leden van harte welkom. Als spreker hoopt voor ons op te treden de heer C. Gerritsen, leider van diverse tuin cursussen, die als onderwerp heeft gekozen „De tuin na de winter van 1962-1963 Er zal ruimschoots- gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De tuindag begint 's morgens om 10.30 uur. UET Internationale werk wordt bemoeilijkt door de grote afstanden. Vandaar, dat er enorm veel gevraagd wordt van de wereldpresi dente. Zij moet veel op reis om de bonden in de verschillende landen te bezoeken. Want het con tact van vrouw tot vrouw is heel belangrijk. Spreekster wees er in dit verband nog op, dat wij in mevr. G. van Beekhoff—van Selms een bijzon der goede wereldpresidente bezitten. Door haar vriendelijkheid en charme weet zij ook de ge kleurde vrouwen op de juiste wijze te benaderen. Als tweede inleidster mochten wij mevr. mr. E. P. BroekmanVriesman, vice-presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, be luisteren. Zij had het voorrecht als afgevaardigde van onze bond het wereldcongres in Melbourne te mogen bijwonen, dat j.l. oktober daar werd ge houden. IN de eerste plaats vroeg zij aandacht voor het werk van de Australische bond van platte landsvrouwen. Dit werk wordt zeer bemoeilijkt door de grote afstanden en de geringe bevolkings dichtheid van het platteland. Australië is 240 maal zo groot als Nederland en heeft een bevolking van 10 miljoen inwoners. Ongeveer de helft daarvan woont in de steden, zodat er voor het uitgestrekte platteland niet bar veel overblijft. Zo zijn er in kleine dorpen geen doktoren te vinden. De Australische bond heeft dan ook grote steun verleend aan het tot stand komen van een vliegende doktersdienst. Deze dienst beschikt over hefschroefvliegtuigen om patiënten Op te halen. Door middel van radiozenders wordt van medische zijde raad gegeven bij ziektegevallen. Dezelfde radio wordt gebruikt voor de scholen, niet als aanvulling doch als enige manier om het onder wijs aan plattelandskinderen te verzekeren. Zo bestaan er ook plattelandsvrouwenafdelingen dooi de lucht, die door middel van de radio contact met elkaar hebben. De bond heeft in de steden bonds- huizen waar leden die ver af wonen, kunnen lo geren als zij bijvoorbeeld een dokter of tandarts moeten bezoeken. MEVROUW Broekman vertelde tal van bijzon- derheden over liet congres in Melbourne, dat op voortreffelijke wijze door mevr. Van Beek hoff werd geleid en waar deze voor de komende periode van drie jaar als wereldpresidente werd herkozen. Hoewel er officieel nog geen vrouwen uit In donesië bij de A.C.W.W. zijn aangesloten, waren er toch drie vrouwen uit dat land als waarneem sters naar het congres afgevaardigd. Spreekster had het genoegen gehad in contact met deze dames te komen. Eén der dames sprak uitstekend Neder lands en was een schoonzuster van de heer Mo- hamed Rhoem. Eens temeer bleek weer, dat het contact van vrouw tot vrouw veel misverstand uit de weg kar. ruimen. HET boeiend betoog van mevr. Broekman werd nog verlevendigd door een groot aantal prachtige dia's, die zij tijdens haar wereldreis had opgenomen. Zo reisden wij via Amerika en Hono lulu naar Australië en Nieuw-Zeeland om terug te gaan via Hongkong en Bangkok. Vooral de prachtige tempels van deze laatste stad boeiden ons zeer. Dc provinciale presidente, mevr. D. Kugcl Swart, was ons aller tolk toen zij aan het eind van de middag de beide spreeksters hartelijk dankte voor de wijze, waarop zij onze blik hadden ver ruimd. Meer dan ooit voelden wij ons verbonden met de machtige internationale plattelandsvrou wenorganisatie, waarin miljoenen vrouwen mee werken aan het welzijn van hun land, elk op haar eigen wijze. Mijnheer <le redacteur, AFSOHOON het niet onze gewoonte is om op M ingezonden stukken in te gaan, willen wij gaarne aan uw verzoek voldoen om het ingezonden stuk van de heer Van Darome van een kort com mentaar te voorzien. Temeer daar het de schijn heeft, dat dit ingezonden stuk een onderdeel vormt van een voorhcntïng die het doel heeft de naam van de Ncif"r»andse Raidergerst slecht te maken en hen die deze trachten te verdedigen (daarbij zijn ook verschillende bona fide handelaren en ex porteurs) in een kwaad daglicht stellen en zelfs als een gevaar af te schilderen. De opmerkende lezer van de publicaties over de broiiwgerst zal het opgevallen zijn dat reeds van af het begin van hot seizoen de kwaliteit van de Nederlandse Balder van de oogst 1962 discutabel werd gesteld. In marktberichten werd geschreven, dat Nederlandse Baldergerst niet gezocht was, dat het extraetrendement zeer begrensd was en de kiemkracht onregelmatig. Het bleek zelfs noodza kelijk dat van de zijde van de Exporteursvereni- ging, dr. Van Veldhuizen (Nibem) te verzoeken in het Duitse blad „Brauwelt" een verklaring over de kwaliteit van de Nederlandse brouwgerst af te geven. Doch het kw aad was reeds gesehied, aan de Nederlandse Balder zat een luchtje. De oor zaak? Exporteurs hadden slechte partijen Neder landse gerst (Balder en Delta) geleverd. Het re gende arbitrages in Hamburg. Deze z.g. brouw gerst was aanzienlijk goedkoper dan waarvoor de coöperaties en de bona-ffde exporteurs wensten en konden verkopen. Daarnaast was de markt in de brouw gerst-importerende landen sterk over voerd met inlandse gerst, zodat er van import wei nig kon komen, AP dat moment, in aug. t/m oktober, werd door ons dan ook regelmatig tot voorzichtigheid gemaand, in tegenstelling tot de makelaars, die ongeacht het prijsniveau, tot zaken wensten te bomen. Er zijn makelaars die zonder enige verant woordelijkheid te gevoelen voor de prijsvorming te werk gaan. BU de coöperaties en bij een groot deel van de exporteurs ligt dit anders. De coöperaties staan in dienst van de boer, de exporteur van de platte- landshandel en beide hebben verantwoording over hun beleid af te leggen en zullen derhalve een doelbewust en reëel prijsbeleid moeten voeren. 'Poen dan ook bleek dat er in het begin weinig ex portmogelijkheden zouden zijn en de vooruitzich ten voor de latere maanden zich beter lieten aan zien hebben wij hiervan in onze overzichten van augustus, september en oktober blijk gegeven, door te adviseren rustig aan te doen met de ver koop. Toen echter in november en december er zich betere verkoopkansen voordeden hebben we clan ook niet geaarzeld te schrijven (in Z. L. IM. blad van 7 december): „De Nederlandse telers zullen er echter reke ning mee moeten houden, dat een brouwgerst- seïzoen zich niet over het gehele jaar uitbreidt, doch dat de moutindustrie gewend ïs om in de loop van januari tenminste 90 van de behoef te te hebben aangekocht. Wanneer men de gerst te lang vasthoud! loopt men de kans de vogel over het net te laten vliegen. Wij adviseren, ofschoon het niet uitge sloten is dat de prijzen nog verder zullen stij gen. nu op grotere schaal brouwgerst aan te bieden, waardoor de exporteurs ïn staat gesteld worden hun offertes te maken, opdat, nu er kopers zijn, deze niet gedwongen worden gerst van andere herkomst te kopen in plaats van Nederlandse. Bewaar niet de brouwgerst tot het eind van het seizoen, doch liquideer uw voorra den in de loop van december en januari, doch doe dat na goed overleg met uw coöperatie of handelaar, opdat door een plotseling te groot aanbod de markt weer ontwricht wordt." Wij mogen nu wel zeggen dat er ïn coöperatieve kringen toen behoorlijke kwantiteiten zijn ver kocht. NA januari bleek er weinig vraag te zijn. Hier voor zijn oorzaken te noemen waaronder de lange en strenge winter die verlading niet moge lijk maakte van voer- en brouwgerst. Doordat er geen handel was in voergerst en de prijs hiervan regelmatig daalde, stegen de importheffingen in Duitsland. De vraag liep terug doordat de bier- afzet gedurende januari 18%) en februari te rugliep, hetgeen eveneens een gevolg van een strenge winter was. Zelfs was het mogelijk geweest bij een groter aanbod nog meer te exporteren. Op zichzelf zegt dit nog weinig daar bij brouwers en mouters ook psychologische factoren meespeelden die tot een kopersstaking leidden. De prijzen daalden door dat er tevens door makelaars tegen steeds lagere prijzen geoffreerd werd, hoewel Engelse en Deen se gerst dew1! prijsdaling niet meemaakten. Wij zouden het toejuichen w anneer door nog meer bin ding er een rustige markt geschapen kon worden, omdat sterk schommelende markten niet in het belang van de boer en zeker niet in het belang van de gerst verwerkende industrie is. Door een goede verbondenheid van de brouwgerstverbouwers met elkaar, is het mogelijk de kwaliteit van de Neder landse brouwgerst te verdedigen en dan is het niet nodig om de gerst in januari/februari af te leve ren, omdat de kiemkracht terug gaat lopen en de mouterij maar moet zien om er nog goed mout van te maken. DE coöperaties voeren niet het devies: „Na ons de zondvloed". Zij zijn in staat, door de goede installaties en door de deskundigheid van het per soneel ook nog brouwgerst met volledige kiem kracht in de maanden mei en juni af te leveren. Zij behoeven dus niet mee te doen om het sprook je van kiemkrachtsachteruitgang na januari/ februari in het leven te houden. Voor de verdedi ging van de kwaliteitsnaam van de Nederlandse brouwgerst is het noodzakelijk dat de Nederlandse brouwgerst door deskundige coöperaties en hande laren (die zijn er gelukkig ook nog vele) geëxpor teerd worden. Wij zullen met gebruikmaking van alle middelen die geoorloofd zijn, de naam en de prijs van de Nederlandse brouwgerst blijven ver dedigen en we weten dat ook diverse handelaren en exporteurs aan onze zijde staan. We hopen ech ter in de toekomst verschoond te blijven A an die praktijken die de export van het Nederlandse kwa- liteitsprodukt schaden. Het is gemakkelijk om in maart 1963 een cal culatie te maken ter beoordeling wat men in augustus/september 1962 zou hebben moeten doen. Daarbij wordt echter vergeten een ant- Avoord te geven op de vraag wat gesehied zou zijn wanneer in augustus het aanbod op de markt nog groter was «tan zij in feite al Avas. In ons commentaar zijn we niet ingegaan op de eerste moeilijkheden die het intracommunau taire A'erkeer in de E. E. G. in het eerste half .(Zie verder pagina 295)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 17