Het mechanisch rooien van gladiolen tuinbouw Opkweek van aardbeiplanten NUF FIELD «Mh dingen van de week 289 r n 4°° WIJ foiSl KOZEN r BESTE I- jgn trekker 32 voor massee zoon IIERINPLANTMOEILIJKHEDEN IN DE FRUITTEELT TELEFONISCHE WAARSCHUWINGSDIENST FRUITTEELT KOMENDE HERFST KAN GLADIOLENROOIER WORDEN GEKOCHT DE gladiolenteelt, die zo ongeveer een kwart van de totale oppervlakte bloembollen in Nederland beslaat, heeft steeds dringerder behoefte aan een rooimachine. Voor het vele werk, dat het rooien in de herfst meebrengt, wordt het steeds moeilijker personeel aan te trekken. Het grootste deel van de gladiolen wordt op de klei geteeld in Zeeland. De vaak natte en op deze grond onaangename werkom standigheden in de herfst dragen mede hiertoe bij. De meeste gladiolen worden op lange regels geteeld, al of niet op bedden. Verschillende kwekers telen de gladiolen op ruggen, waarop dan één of twee regels staan. De lange regels maken het mogelijk met machines te kunnen werken. In de laatste tien jaren zijn vele pogingen om machinaal te rooien gestrand. De voornaamste oorzaken hiervan waren: a. het produkt wordt gemakkelijk beschadigd. b. de meestal natte grond is moeilijk uit het gerooide produkt te zeven. c. er mogen geen knollen en kralen in de grond achterblijven. d. de machine moet licht van constructie zijn en weinig trekkracht vragen. Het is dus geen eenvoudige opgave om een goede rooier te ontwikkelen. Daarnaast zijn er nog andere wensen, zoals b.v. de knollen van het loof scheiden en het opvangen van de knollen in fust. EERSTE PROEVEN OP het I.T.T. zijn de eerste proeven met een beschikbaar gestelde machine genomen. Op te lossen vragen waren: Hoe gedraagt het gladiolenloof zich Welk type lichter geeft geen opstoppingen Welk model moet hèt mes hebben Waar kan de lichter worden geplaatst enz. Na vele proefnemingen moest de proefmachine in de praktijk worden getoetst. Dankzij welwillende medewerking van o.a. de Zeeuwse kwekers Veerman uit Oudelande en De Rijk uit Ovezande zijn nog vele belangrijke wijzigingen aangebracht. Dat het ook deze kwekers veel tijd en moeite heeft gekost, zal een ieder die wel eens met de ontwikkeling van nieuwe machines te maken heeft gehad, duide lijk zijn. RESULTATEN 7V LS we de rooiresultaten in het afgelopen jaar nagaan, dan ziet het er naar uit dat er in de komende herfst een gladiolenrooier kan worden aangeschaft, die goed werk levert. Er wordt het snelst ge werkt als de gladiolen op voorraad worden gerooid. Indien dit wordt gewenst, kunnen de knollen met 510 cm lange stengel van het loof worden ge sneden en in fust worden verzameld. Het begin van machinaal gladiolenrooien is er dus; er is een machine die bruikbaar is. Ongetwijfeld zullen hieraan nog fouten kleven, maar mede door de opmerkingen en aanwijzingen van de praktijk zullen de fabrikanten ervoor zorgen dat er goede gladiolenrooiers komen. Het zal voor de Zeeuwse gladiolenteier belangrijk zijn om de ontwikkelingen van de gladiolenrooier nauwlettend te volgen. De mogelijkheid om een belangrijk onderdeel van de gladiolenteelt te mechaniseren, het rooien van de knollen, zal vele telers zeer welkom zijn. Zorg dat u zelf beschikt over aardbeiplanten. DE aardbeienteelt neemt de laatste jaren een zeer grote plaats in, vooral op de kleinere en gemengde bedrijven, en dit is niet zonder reden. De financiële uitkomsten zijn immers zeer bevre digend. Vandaar de aantrekkelijkheid. Toch moet er op verschillende bedrijven nog veel gebeuren. Er zijn toch altijd weer kwekers waar de teelt is tegengevallen. En als we dan de oorzaken eens nagaan, dan blijkt toch zeer dikwijls, dat de fout nergens anders is te zoeken dan bij de kweker zelf.. Bijv.: Bij een zomerbeplanting te laat geplant en geen goede planten. Ze hadden zelf geen plant- materiaal en moesten dus maar afwachten of de buurman er nog over had. En wat soms nog erger is, ze moesten maar genoegen nemen met planten uit het produktieveld en daarbij soms ook nog peperduur. We hebben bedragen horen noemen van 5 tot 7 cent per plant uit een produktieveld. Wanneer u op deze wijze te werk moet gaan, moet het wel verkeerd aflopen. Kweek zelf goede planten. IEDER, die met succes aardbeien wil telen, moest zelf zijn plantmateriaal kweken. Er zijn goede vermeerderingsbedrijven waar u moederplanten bestelt van het door u te kiezen ras, liefst AA ge keurd. Deze planten zijn doorgaans erg duur, en wel van 10 tot 12 cent per stuk. Toch zult u straks zien dat de planten die hier vandaan komen erg goedkoop zijn. Deze moederplanten poot u uit op afstanden van 150 Cm tussen de rijen en 40 cm op de rijen. Alle bloemen die er komen in de moeder plant, zorgvuldig bijhouden met verwijderen. Ze mogen immers geen vruchten dragen. De ranken die later ontstaan worden allemaal ZWOLLE -GOES in één richting geleid. De ruime afstand is verder nodig om later zo'n moederplant met al de nako melingen in zijn geheel te kunnen verwijderen indien die mogelijk ziek blijkt te zijn. Is de moe derplant ziek, dan zijn ook de nakomelingen ziek. Daarom moeten ook alle nakomelingen van de moederplant mede verwijderd worden. Nu zullen er aardbeientelers zijn die zeggen: „allemaal tot je dienst, maar ik ken al die voorkomende ziekten niet. Hoe kan ik dan zelf selectie toepassen Dit lijkt misschien moeilijk, maar het is toch wel zó, dat u kunt zien of de een of andere plant afwijkin gen vertoont. Haal deze er nu eens uit die naar uw mening verdacht ziek zijn en u zult verwonderd staan over de resultaten. U mag aannemen dat, wanneer u wilt planten, plm. augustus, er toch altijd van één moederplant twintig a vijfentwintig nakomelingen te verwachten zijn. Maak nu maar een rekensommetje en u zult bemerken dat plan ten op deze wijze verkregen erg goedkoop zijn. 1000 moederplanten gekocht voor 120, 20.000 nakomelingen voor 120,plus een stukje grond, plus wat verzorging. Het grootste voordeel is vooral hierin gelegen dat de planten öp het be drijf aanwezig en beschikbaar zijn wanneer het weer gunstig is. U kunt planten wanneer u wilt en niet meer afhankelijk van een ander. ZOALS bekend, worden de herinplantingspro- blemen in de fruitteelt niet alleen door aaltjes veroorzaakt maar ook door zogenaamde specifieke moeheidsfactoren. Hiermede bedoelt men de bij bepaalde fruitsoorten gevonden groeiremmings- factoren waarvan de aard nog niet bekend is. In het rivierkleigebied wordt thans door de afdeling Onderzoek Herinplant Fruitteelt van T.N.O. te Wageningen in samenwerking met de Tuinbouw- consulentschappen in een aantal veldproeven nage gaan op welke wijze deze specifieke moeheid be streden kan worden. Momenteel is de stand van zaken zo, dat de mogelijkheid bestaat dat één of enkele middelen (inzonderheid chloorpicrine), bin nen afzienbare tijd in de praktijk toegepast zullen worden. Indien dit het geval is, zal van fruittelers zijde de vraag komen of het mogelijk is de nood zaak van een dergelijke behandeling, die minimaal 1500,per ha zal kosten, van te voren te onder zoeken. Wij wijzen er echter met nadruk op, dat voor lopig nog geen praktijkmonsters onderzocht kun nen worden omdat er eerst nog enkele moeilijk heden opgelost moeten worden. Wij kunnen echter wel zeggen dat de methode in grote lijnen goed bruikbaar lijkt te zijn om in de nabije toekomst over het gehele herinplantingsprobleem een adyies te geven. Voorlopig moet men met alleen aaltjes- onderzoek blijven volstaan. IJ ET is een groot misverstand te denken dat voor A de industrie de kwaliteit van de tuinbouw- produkten er niet toe doet." Deze uitspraak hoorden we vorige week van de heer Gerritsen van de Kon. Mij „De Betuwe" N.V. te Tiel. Ze werd gedaan in een lezing die deze ver- werkingsdeskundige hield op de kleinfruildag in Kapelle. De heer Gerritsen heeft daar de Zeeuwse klein- fruittelers verteld wat de verwachtingen zyn voor de verwerkingsmogelijkheden van het kleinfruit in de toekomst. Hij was van mening dat de teelt van zwarte bessen geen uitbreiding verdient; dat men ook voorzichtig moet zijn met uitbreiding van de teelt van rode bessen, terwijl er wel perspectief zit in de teelt van aardbeien voor verwerking in blik of glas. De fabriek heeft ook behoefte aan goede aard beien voor verwerking. Senga Sengana is niet ide aal maar wel de beste aardbei van het ogenblik voor dit doel. In het bijzonder heeft deze spreker in Kapelle de nadruk gelegd op de noodzaak van kwaliteit voor de industrie. De fabriek moet grote uniforme partijen van gelijkwaardige kwaliteit hebben en graag ook tegen een gelijkmatige prijs. We hebben begrepen dat er voor de verwerkende industrie nog al wat moei lijkheden zijn gerezen ten gevolge van de vijf daagse werkweek. Men kan er echter niet onderuit en de verwerking zal zich hierbij moeten aanpas sen. In dit verband deed de heer Gerritse een beroep op de telers van kleinfruit om de aanvoer op vrij dag zoveel mogelijk te beperken want het kleinfruit dat op die dag wordt aangevoerd kan in dezelfde week niet meer worden verwerkt. De telers zullen er volgens hem rekening mee moeten houden dat er een tijd kan komen dat de fabriek niet meer koopt op vrijdag, zeker niet wanneer het een pro dukt betreft waarvan de kwaliteit niet al te best is. Op vrijdag zal er enkel een uitstekende kwaliteit geleverd moeten worden en die moet dan in een verpakking waardoor koeling mogelijk wordt. Wan neer dat gebeurt is het mogelijk dat de fabriek het aandurft om het te kopen voor de verwerking in de komende week. De heer Gerritsen vroeg ook om meer aan te voeren op maandag omdat de ervaring heeft ge leerd dat er dan dikwijls te weinig aanvoer is. Het betreft hier een vraagstuk dat alle aandacht verdient van de telers en van de afzetorganisaties. We hebben te maken met de vijfdaagse werk week en de konsekwenties daarvan zullen aanvaard moeten worden. Het vorig jaar voor het eerst is er niet meer geveild voor de industrie op zaterdag. Dat gebeurde op verzoek van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen na overleg met de han del. Vooraf waren er vele bezwaren in telerskrin gen. Het is allemaal meegevallen. Van moeilijkheden hebben we niet veel gehoord. Het lijkt ons dan ook nuttig dat rekening wordt gehouden met de opmerking van de heer Gerritsen over de aanvoer op vrijdag en maandag. Het is be kend dat bij de pluk van kleinfruitprodukten voor de fabriek veel wordt geholpen door vrouwen. Op maandag zijn deze meestal niet beschikbaar, want dan moet de was worden gedaan. We zijn niet zo deskundig op dat gebied, maar het wil ons toch voorkomen dat de vrijdag of zater dag ook wel voor wasdag bestemd zou kunnen worden. We kunnen wel zeggen dat we het altijd zo en zo hebben gedaan, maar wanneer de tijden veranderen moeten we mee veranderen. We twijfelen er niet aan of over deze dingen zal nog wel een gesprek komen voor het seizoen begint en via hun veilingen zullen de telers v%n kleinfruit wel de nodige inlichtingen krijgen. Dat ieders medewerking in dezen belangrijk is, staat vast. Tot de volgende week. 0P vrijdag 28 maart des avonds te tien uur zal de telefonische waarschuwingsdienst van de proeftuin te Geldermalsen (03455-789) wederom in bedrijf worden gesteld. Deze dienst gaat nu het zesde seizoen beginnen. Gezien de zeer grote be langstelling in de voorgaande jaren en het feit dat de ziektebestrijding er in de loop van de tijd niet eenvoudiger op geworden is voorziet dit systeem zeker in een behoefte. Wanneer {.et telefoonnum mer 03455-789 gedraaid wordt, dan komt een aan sluiting met de automatische antwoordgever tot stand. Dit apparaat bevat een band, waarop een bericht is opgenomen. Zodra de verbinding tot stand gekomen is hoort men de laatste bijzonder heden over de ziektebestrijding in de fruitteelt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13