Geen tijd voor toekomst? DAT GAAN WE DOEN AGENDA 275 P. I G. 22 tot en met 30 maart Jongerenactiviteiten Competitie in veebeoordeling VRIJDAG 2 2 MAART 196 3 ^tLA^ 1YE P. J. G. N. heeft op 14 februari j.l. haar 15-jarig bestaan gevierd, on- der de veel zeggende titel „Tijd voor Toekomst". Was U ook in Hil versum die dag? Zo ja, dan weet U dat het zeer de moeite waard was. De organisatie was prima en er was voor elk wat wils, o.a. een onderwijsspel van plattelandsjongeren, lezingen, voordrachten, ballet, muziek, samen zang en als klapstuk een operette-parodie. Te hoog gegrepen vindt U? Dan bent U niet naar Hilversum geweest, anders zou het nog in uw hoofd spe len van: „Dat zou ik vaker mee willen maken". Waarom bent U er niet heen geweest? Had U Seen tijd voor toekomst. O ja, zult U zeggen, maar het was zo ver en ik ken daar niemand en dat zal wel niets voor mij zijn en bovendien kost het nog geld ook! Wat dat laatste betreft hebt U gelijk, maar meer redelijke bezwaren kunt U dan ook niet aanvoeren. Mag ik ze even voor U ontzenuwen? Ie. Had U geen tgd? Dat is geen goede reden, omdat het reeds vijf weken winter was en men soms blij was als men zijn dag eens nuttig kon besteden. Natuurlijk zijn er altijd uitzonderingen. Maar U maakt mij niet wijs, dat er op 14 februari 1963, maar lo P. J. G. Z.-leden waren die er een dagje uit konden om een feest als dit bij te wonen. 2e. De afstand: is dat in deze tegenwoordige tijd nog een reden om thuis te blijven? Iedereen kon, met een beetje goede wil, er op tijd zijn en wanneer U 's avonds niet thuis had kunnen komen, had U in gezinnen in Hilversum kunnen overnachten en had U de volgende dag een excursie mee kun nen maken naar verschillende bezienswaardigheden in en om Hilversum. Dit had voor U boven dien nog vormend kunnen werken en U had nieuwe banden kunnen leggen met jongeren uit an dere delen van het land. 3e. 4e. U kende da»r niemand en U dacht dat dat een reden was om niet te gaan. Laat ik U dan vertel len dat het precies andersom is. U hebt toch uw mond gekregen om te praten en te vragen. Nou dan; dan had U U helemaal niet eenzaam gevoelt maar nieuwe kennissen op kunnen doen en gezellig kunnen praten over van alles en nog wat. Het zou niets voor U zijn? u dacht toch zeker niet dat de P. J. G. N.-lustrum-commissie een pro gramma opgesteld had, dat alleen maar te volgen zou zijn voor mensen die een titel voor hun naam hebben. U zegt: „Wat is nou ballet voor mij als boerenzoon of -dochter, of een operette, k'weet helemaal niet precies wat een operette is en dan warempel ook nog een Kunstmaandorkest. Nee, mij niet gezien." Ben ik ver mis wanneer U dit gezegd of gedacht hebt? Laat ik er dan dit nog op zeg gen. Het was allemaal prachtig en prima georganiseerd. Persoonlijk heb ik er van genoten en daarin ben ik niet alleen, iedereen die naar Hilversum is geweest zou, wanneer iets dergelijks her haald werd. weer gaan. Bovendien, als U iets van een programma-onderdeel nog niet kende had U het daar kunnen horen en zien en had U IL zelf geestelijk weer wat kunnen verrijken. DIT stukje, dat maar door een leek is geschre ven, wil dan ook een vingerwijzing zijn voor hen die altijd langs de kant staan kijken en zich nooit eens geroepen voelen iets te doen. Dat is jammer, niet voor mij als U dat soms dacht, maar voor U zelf. „Zo", zult U zeggen, „voor mij. En waarom dan wel?" Omdat U lid bent van de P. J. G. Z. In dit verband kunt U twee dingen denken n.l.: Ie. Ik ben voor de P. J. G. Z. 2e. De P. J. G. Z. is voor mij. Het eerste houdt in dat U door uw mentaie en physieke activiteit de organisatie wilt versterken, die bijdraagt de ontwikkeling van het platteland in het algemeen op een hoger peil te brengen. De tweede is een zeer egoistische denkwijze. Ik bedoel hiermee, het alleen maar profiteren van enkele dingen die men zelf wel interessant vindt, zonder er zelf aan mee behoeven te helpen. Dat is jammer, voor U zelf en voor de P. J. G. Z. Als het goed is, dan zijn deze twee denkwijzen samen, het doel en streven van onze organisatie, ook uw organisatie. Hier ligt dan ook een taak voor U en uw bestuurderen die moet worden vol bracht. Ik wil dan ook vragen: helpt uw bestuur in dezen; geef kritiek, maar opbouwende kritiek. Want het gebeurt vaak dat men hoort: „Je ziet of hoort ook zo weinig van ze" (bestuur van afd„ streek of provincie). Maar is het ook niet zo, dat wanneer uw bestuur iets probeert te organiseren, de leden verstek laten gaan? Denk hierbij maar eens aan het P. J. G.-juweel van 2 maart j.l. (slechts II Vo van de leden was aanwezig). Het zou nog veel groter en moeier kunnen worden georgani seerd als er b.v. eens 50 van de leden aanwezig zou zijn. Maar nu moet men het zo goedkoop mo gelijk doen en er bovendien nog dik geld bij leggen. Is dit nodig?, het ligt a,an U, als leden. Het zou een sprekend voorbeeld zijn geweest van de sterk te en gebondenheid van de P. J. G. Z. als U allen naar Goes was gekomen. Zo is het ook verlopen met kader- en ledendagen. Leöendagen zijn niet meer georganiseerd wegens gebrek aan belangstelling. Maar waarom konden dit jaar de kaderdagen geen doorgang vinden? Bent U allen al volleerd in het besturen van aid. en/of streek. Denk hier eens over na i wees bereid om een gemeenschap te vormen in de letterlijke betekenis van het woord. Daarom: heb „tijd voor toekomst", wees bereid mee te organiseren en help mee het georganiseer de te doen slagen. De P. J. G. Z. wil en moet krach- ftig zijn en blijven, wil het de uroblemen en moei lijkheden van deze dynamische tijd, de baas blij ven. Bezoek daarom ook ontwikkelings- en vor mingscentra (V. H. S., kaderdagen) zodat U zeif ook geestelijk sterk en krachtig bent en U uw beste krachten aan onze organisatie kunt geven. Blijf niet staan, maar loop mee en steun zwakken, zie vooruit, help mee aan de toekomst te bouwen. Moge dit artikeltje een stimulans zijn tot het ontplooien van grotere actieve belangstelling van U allen, zodat we samen in onze organisatie een goede toekomst tegemoet gaan. J. ROELSE. Koudekerke, 16 maart 1C63. Zierikzee, vrijdag 22 maart, Grote kerk, aanvang 19.30 uur: de „Wiener Sangerknaben". Vlissingen, 28 maait St. Jacobskerk 20.00 uur: concert v/h Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterlo. Prijzen vanaf 1,50—4,50. Medede lingen voor plaatsbespreking worden per cir culaire aan de P. J. G./Z. V. U.-ïeden toegezon den. STREEK WEST ZEEUWS -VL A AN DERE V P. J. G. en Z. P. M. houden op 23 maart in café „Vic torie" van de heer J. Adriaansen te Oostburg een bal. Medewerking verleent „The Williams" onder leiding van de heer Bilderbeek. Entrée ƒ1,75 p. p. Alle P. J. G'ers en Z. P. M.'sters van harte welkom. STREEK OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN or ganiseert op 30 maart a.s. een bal in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen. Prima band. Aanvang 8 uur. AFD. KOUDEKERKE De P. J. G„ afdeling Koudekerke, hield op vrij dag 22 februari een druk bezochte vergadering, waarin de voorzitter ook vele Z. L. M.-leden van harte welkom heette. Nadat enige huishoudelijke zaken vlot onder de hamer doorgingen, gaf de voorzitter het woord aan mr. C. P. ter Hazeborg, die een causerie hield over: „Aspecten van Landbouw en Industrie". Spreker begon met een historisch overzicht waarin hij speciaal de crisis- en oorlogsjaren me moreerde. Wat hebben wij hieruit kunnen conclu deren en welke middelen moeten aangewend wor den om een herhaling te voorkomen?, zo vroeg spreker zich af. Na deze alom bekende donkere dagen braken gunstigere tijden aan. De welvaart steeg aanzien lijk, hoewel de industriële sector in verhouding tot de agrarische, daa;*van meer profiteerde. Vooral in de pluimvee- en varkensteelt viel de duidelijke teruggang in de prijzen op. Door de productiever groting kan dit verlies opgevangen worden, aldus spreker. Als laatste onderdeel van zijn betoog stelde in leider: „Hoe is de verhouding landbouw en in dustrie nu? Hü liet hierover een positief geluid horen. Tegenwoordig kennen we woorden als structuur en conjunctuur politiek; die er voor zorg dragen, dat een herhaling zoals in vroegere tijden, tot het verleden behoren. Na de pauze volgden een reeks van vragen over dit onderwerp, waaruit bleek dat de boer anno 1963 helemaal niet zo gerust is en de toekomst met een enigszins bezorgd gemoed gadeslaat. Voorzitter Vos dankte de spreker voor diens komst en sloot, niets meer aan de orde zijnde de vergadering, allen een wel-thuis toewensende. Namens het Bestuur der Afd. Koudekerke, DE SECRETARIS. VORIG jaar hebben ruim 120 jongeren aan gewestelijke veebeoordelingswedstrijden deelgenomen. De genen die het beste voor de dag kwamen, bekampten elkander op de provinciale veébeoordelings- wedstrijd die 25 augustus 1962 te 's-Heer Abtskerke werden gehouden. Dit was de eerste provinciale wedstrijd. Het resultaat was zodanigdat vele jongeren uit. Zeeland thans opnieuw hun krachten wil- len meten. De drie organisaties van landbouw jon geren willen dit jaar weer samenwerken. Besloten is om op zaterdag 27 juli de 2e provinciale wedstrijd te houden. Dit jaar zal deze wedstrijd worden georganiseerd door de R.K.J.B. in Zuid-Beveland. y OOR AF dienen de deelnemers zich wel te bekwamen in de praktische veebeoor deling. Daartoe zullen gewestelijke wedstrijden worden georganiseerd. De minimum deelname voor deze wedstrijden, die in juni-juli, zo mogelijk tegelijk met fokveedagenworden gehouden is 10 personen. Vooraf wordt dan een korte cursus gegeven bestaande uit twee theoretische en vijf praktische lessen. Het beste is met de cursussen reeds in april te beginnen. De kosten voor deelname aan de gewestelijke cursussen bedragen ƒ.7,50 per persoon. Degenen die vorig jaar aan een gewestelijke wedstrijd deelnamen en dit jaar opnieuw hun krachten willen be proeven, moeten zich wel voor een gewestelijke cursus laten inschrijven. DE deelname aan de cursussen in veebeoordeling staat voor een ieder open. Deelname aan een wed strijd is echter voorbehouden aan de jongeren van maximaal 30 jaar. Vorig jaar heeft één deel neemster zich gemeld en goede resultaten behaald. We verwachten dat dit jaar meer dames van de partij zullen zijn. Opgave liefst zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 12 april a.s. bij uw Hoofdbestuurslid of rechtstreeks bij het P.J.G.-secretariaat, Landbouwhuis, Grote Markt 28, Goes. Alle deelnemers krijgen bericht voor de 1ste theoretische les die op een avond in de omgeving ge houden wordt. Van de andere theorie- en praktische lessen wordt tijd en plaats in overleg met de deel nemers vastgesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 29