271 -fü U'T EEN ?eAet"m _>f 7§weekb0ek van 1^3 BRAM wt dFSUKHQEH VB II DAG '22 MAART 1963 W eeko ver zich t DE binnenlandse graanmarkt: verleden week was de stemming op de binnenlandse graanmarkt gedrukt door ruim aanbod. Voor zomergerst bestond vrijwel geen belangstelling. De prijzen konden zich dan ook moeilijk handhaven, temeer daar Franse zomergerst tegen lagere prijzen werd aangeboden. Het buiten land toonde evenmin belangstelling voor dit artikel. Maalgerst gaf ook een verlaten markt te zien. De omzet ten waren gering en als gevolg van aanbod van goedkopere Amerikaanse maalgerst konden de prijzen zich niet handhaven. Bij kleine omzet kon de prijs van tarwe zich goed handhaven, omdat het aanbod van loco- goed zeer klein was. De leveranciers konden goede prijzen bij de hoogmolens maken, waardoor voor denatu- ratie weinig animo bestond. Met uitzondering van tarwe, sloot de markt in een flauwe stemming. Groene erwten en schokkers waren de afgelopen week tengevolge van speculatieve aankopen vast gestemd. Het buitenland volgt deze ontwikkeling in het geheel niet. Het aanbod van bruine bonen overtrof de vraag zodat de prijs regelmatig iets daalde. Karwijzaad en blauwmaanzaad liggen geheel verlaten in de markt. MESTSTOFFENVOORZIENING BIJ de stikstofmeststoffen blijven de verladingen vap kalkammonsalpeter regelmatig plaatsvinden. Lang zamerhand herstelt de aanvoermogelijkheid per schip zich weer. Tot het omzetten van partijen van water- op spooraanvoer moet dan ook slechts nog maar bij uitzondering worden overgegaan. Tóch wil dit niet zeggen dat overal' in 't land reeds over voldoende hoeveelheden kan worden beschikt. In aanmerking geno men dat de aanwending van kalkamróonsalpeter nog grotendeels moet beginnen zijn de stocks over het al gemeen wel bevredigend. Voor het te verwachten grote verbruik in een kort tijdsbestek blijft het echter dringend gewenst dat de nog aanwezige achterstand op de contractschema's snel wordt ingelopen. Het is dan ook te hopen dat de in het buitenland aangekochte hoeveelheden zo spoedig mogelijk naar Nederland zuilen kunnen worden verscheept. Bij kalksalpeter, zowel flakes als prils verloopt de voorziening thans vrij goed. Het is echter wel nodig dat de verladingen in de komende weken vlot blijven verlopen, zodat aan de vraag naar spoedig levering kan worden voldaan. Zodra het verbruik zijn top bereikt, zullen naast de reeds afgeroepen partijen ook de nog nodige aanvullende kwantiteiten direct moeten kunnen worden geleverd. DE produkiie en verlading van ammonsalpetcr magnesiumhoudend zijn, zij het laat, nu goed op gang ge komen. Verwacht mag worden, dat de openstaande partijen nu zonder onderbreking zullen worden aan gevoerd. Daarentegen blijven produktie en verlading van fosfaatammonsalpeter sterk achter bij de vraag naar spoe dige levering van vele reeds adn het begin van het seizoen gecontracteerde partijen. Als gevolg hiervan dreigt in verschillende gebieden een tekort te ontstaan aan produkt voor de eerste aanwending. Het Centraal Stikstof Verkoopkantoor is er dan ook toe moeten overgaan eveneens fosfaatammonsalpeter te importeren. Met de verlading hiervan zal waarschijnlijk deze week reeds een begin worden gemaakt. Nu eerst bij het aanbreken van de verbruikstijd tot import wordt overgegaan, is spoedige verlading van. groot belang, daar deze anders in verscheidene gevallen te laat zal zijn. De voorziening van zwavelzure ammoniak laat niets te wensen over. De Nederlandse industrie is in staat vlot aan deze behoefte te beantwoorden. De voorraden van chilisalpeter bij de plaatselijke pakhuizen en daarnaast de stocks bij de eentrale magazij nen en importhavens zijn ruimschoots voldoende om aan de komende vraag voor bieten te kunnen voldoen. UAN Thomasmeel was reeds voor het aanbreken van de winter een groot deel van de jaarcontracten gele- verd. De afgelopen weken zijn tevens regelmatig spoorpartijen naar diverse bestemmingen aange voerd. Bij superfosfaat worden zowel de nog. voor levering openstaande partijen als aanvullende hoeveelheden in het algemeen zonder stagnaties bij de fabrieken verladen. Het is te verwachten dat ook in de komende verbruikstijd vlot aan de vraag naar extra kwantiteiten zal kunnen worden voldaan. De aanvoer van de voor de laatste periode van het kaliseizoen gecontracteerde' partijen kalizoulen kómt weer langzaarn op gang. Weliswaar zijn vele bestemmingen in Nederland weer per schip bereikbaar, maar dit betekent nog niet dat een plaatselijk tekort aan één of meer zoutsoorten ook onmiddellijk is opgeheven. De aanvoer vanalj, de buitenlandse mijnen vergt nu eenmaal nog al wat tijd. In het algemeen gesproken loopt de voorziening aan de verbruikers echter met weinig of geen moeilijkheden. De aardappelmarkt werd de afgelopen week geken merkt door do/verbetering van de weersomstandig heden. De Italiaanse invoer nam toe uit Nederl., Bel gië en Zwitserl., in Oostenrijk was 't aanbod ruim en de voorraden worden daar voldoende geacht tot mei. In Engeland was de markt vast door grote vraag bij goed aanbod. Men verwacht de komende weken een voldoende aanvoer. In Duitsland is het aanbod groter geworden door het betere weer en de handel ver wacht een toenemend aanbod. België heeft de invoer van consumptie-aardappelen, die in stro of gebruikte zaden zijn verpakt, uit Neder land en West-Duitsland verboden in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer. Frankrijk heeft een onbeperkte invoervergunning verstrekt voor aardappelen uit de Benelux. Het moeten Bintjes zijn van 35 mm of meer, verpakt in nieuwe jutezakken. De invoer kan in de periode van eind maart tot en met de eerste twee weken van april in wagons van 15 ton of meer plaatsvinden. De leverprjjs is vastge steld op 270 frank per ton, levering franco grens, in geklaard. De Franse markt was traag ondanks het iets grotere aanbod. Over de oogsten wordt vernomen dat de oogst op Cyprus is vertraagd door het koude weer van de laatste dagen. In Valencia verwachten de boeren een grotere oogst dan verleden jaar, maar in het Engelse graafschap Cornwall zal de oogst van nieuwe aardappelen door de strenge winter laat en duur beschikbaar komen. In de Bondsrepubliek zal de oogst drie tot vier weken later komen dan nor maal. A ARD APPELMARKT LEEÏ J WARDEN OP de iiardappelbeurs te Leeuwarden noteerden Bintje 17 -/18, Rode ster ƒ1620 en Irene 1G 17, alles per 100 kg af-boerderij, De export prijzen waren iets hQger en de stemming was prijs houdend. Op de varkensbeurs te Utrecht kon geen notering worden opgemaakt daar in het geheel geen transac ties tot stand kwamen. Het aanbod was normaal maar de handel was slecht. De grossiers boden aan zienlijke lagere prijzen. VARKENSMARKT OP de varkensbeurs in Utrecht kwam zaterdag morgen de volgende prijsnotering tot stand. Varkens, van 67 tot 85 kg 2,20—2,22, van 86 tot 90 kg 2,15—2,17, van 91 tot 100 kg 2,10—2,12 en van 101 tot 110 kg 2,0$2,07 per kg geslacht gewicht. Varkens tot 110 kg deden 1,741,76, van 111 tot 125 en van 126 tot 150 kg ƒ1,76—ƒ1,78 per kg levend gewicht. Voor de noteringen met levend gewicht geld een tarra van 4 kg. Het aanbod was vrij normaal, de handel was slecht en de prijzen wa ren lager. 18 maart. JJJET zit ons niet mee van 't voorjaar om aan de de gang te komen. We waren al een eind op stoot vorige week, maar de regen kwam weer zaterdag en maandag en het is weer n\is. En het zal deze week wel niet veel meer worden. Het is buiten al heel wat lekkerder geworden doch wan neer de regen dan weer tegen de ruiten slaat, voel jé je weer minder. We waren aan 't ploegen op een heel licht stuk land maandag en het ging werkelijk mooi, dus dat schiet dan weer op. De kunstmeststrooier kan blijven dommelen in 't wa genhuis, nog, geen werk aan de winkel. Toch zijn we blij, dat we de tarwe net voor de dooi, toen de snèeüw er maar even af was, de kalksalpeter heb ben gegeven. We gaan nu al met meer moed naar de-ïwintertarwe kijken dan 14 dagen geleden. Dat zóu heel wat gewonnen zijn wanneer we alleen maar een paar natte plekken moeten overzaaien inplaats van heel de boel! Dat had na zo'n winter best gekund. Ze wordt bij den dag groener en je kunt al wat kleine nieuwe witte worteltjes zien. Te droog is het ook niet om door te kunnen zetten. De weiden hebben ook hun portie al gehad, deze kunnen nu ook vooruit want veel overschot van wintervoer zal er niet zijn dit voorjaar. Door de koude hebben ze ook meer eten en stro moeten hebben dan bij gewoon weer. Zo'n strenge winter is ook van die kant gezien duur. In huis moesten we ook veel meer stoken dan gewoonlijk, de kou kwam overal doorheen. Daarbij nog de mijnwer kersstaking in Frankrijk; dat ligt "daar voor het komende seizoen niet zo goed. Neen, het ziet er daar in 't land van De Gaulle niet best uit, overal meldingen van stakingen, velen sympatiseren met de mijnwerkers en leggen ook hun arbeid neer. Nu hoorden we weer van de agrdgasbedrijven welke de helft van Frankrijk van gas voorzien. Het wordt als maar moeilijker en het leven daar wordt als maar duurder, want dit gaat gelijk op. Komt er van iets tekort, dan gaat het nog aanwezige met sprongen in prijs naar boven. Zo'n grote sta king kost de staat miljoenen francs en van een vergelijk is nog geen sprake. We lazen dat er in ZeeL.nd minder bieten ge zaaid zouden worden dan vorig jaar, er schijnt minder zaad gevraagd te zijn. Als we nu allen fijn zaad, precisie- of M-zaad hebben, hebben we ook veel minder kilo's nodig, want daar gaan we toch naar toe. En dan krijgen we door b.v.'gespreid te zaaien, wat meer armslag om de boel op één te krijgen. Dat is ons toch altijd nog gelukt, al baart het jaar voor jaar meer zorg. Met góed ge bruik van dunmachines zal -het ons wel lukken. HOOI EN STRO Lucornehooi, geperst af bedrijf, 170- 180; Wei- dehooi ƒ130ƒ140; Veldbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen ƒ70—ƒ80; Roodzwenk f50—ƒ55; Gerstestro 80—85; Tarwestro 70—75Erwten stro 100110. Alles per ton. VLAS De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 21—25 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2529 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 89 cent per kg. EIEREN De eierprijs bedraagt 2,22 per kg. VAN DE GROENTE- EN FRUITMARKT Van knolselderij is het aanbod wat verminderd. De vraag bleef krachtig, waardoor hoge prijzen tot ont wikkeling kwamen. In Barendrecht werd maandag betaald: 10 stuks per bak ƒ0,71—0,76; 12 stuks per bak 0,62ƒ0,67; beide per stuk. Export vond plaats naar Frankrijk, West-Duitsland, België en Zweden. De situatie op de uienmarkt is wat betreft de sor teringen grof en middel onbevredigend gebleven. Doorgaans werd hiervoor 1822 per 100 kg ge geven. Drielingen noteerden 3442 en picklers ongeveer 33. In geheel West-Europa is de uien- markt de laatste weken trouwens onzeker geworden. Deels werd dit veroorzaakt door flinke importen uit Zuid-Amerika, deels door de verwachte aanvoeren uit Egypte. Bovendien is op veel plaatsen in West- Europa het aanbod door het verdwijnen of minder streng borden van de vorst tijdelijk wat toegenomen. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden vette koeien ƒ2,15ƒ2,90; Vette kalveren ƒ2,25ƒ2,75; Nuchtere kalveren, levend gewicht, 0,901,10; Slachtpaarden ƒ2,20ƒ2,80; Varkens, levend ge wicht, 1,721,76. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ760ƒ1060; Vare koeien 520-7 740; Vaarzen ƒ530—ƒ840; Pinken ƒ330— ƒ510; Gfaskalveren ƒ220—ƒ320; Lopers ƒ75—ƒ90; Biggen 40—50Schapen 100—125Lammeren 100—130. Alles per stuk. A ARDAPPELTERMIJNMARKT (Weekbericht van 1319 maart '63) Verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amster dam, voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451. Onder invloed van onzekere faktoren met betrek king tot de export van aardappelen traden in deze verslagperiode belangrijke schommelingen in de no teringen op. De weekomzet beliep 1403 contracten tegen 989 in de voorafgaande week. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Bintje 35 mm opw. April opende op 21,40—22 met ƒ22,50 als hoogste prijs op de tweede beursdag, als hoogste notering in deze week kwamen tal rijke transacties tot stand op de prijs van 24. Deze prijs bleef evenwel niet gehandhaafd en liep de volgende beursdag terug tot ƒ22,20 met een verdere zakking tot ƒ20,50 en ƒ20,90 op 19 maart. De slotnotering was: laten ƒ21 en bie den 20,90. gen GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN (Beursbericht markt Goes 19 maart 1963.) Gerst, basis 17 procent, 2627,75 (zonder za ken); Tarwe, basis 17 procent, 2933; Groene erwten 40ƒ48; Schokkers ƒ4075. Prima kwa liteit erwten en schokkers noteerden iets hoger. De handel in peulvruchten was kalm gestemd. Karwij zaad ƒ100ƒ125. Alles per 100 kg en boerenschoon af boerderij. AARDAPPELEN. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 16,50 17,50; Bintje 35 mm opw., export sortering 17 ƒ18; Alpha, 35 mm opw., export sortering ƒ15 16. Alles per 100 kg. Levering aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden 4,50—5,50 per 100 kg. UIEN. De prijs van uien bedroeg 1415 cent per kg, onaf- gestaart geleverd aan de sort eerinrichting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 25